Vývoj cien nehnuteľností

22. dec 2022

Myslím, že ceny nehnuteľností v roku 2023 budú klesat. Už teraz si všímam, že dlhšie "stoja" v ponuke byty aj za dobrú cenu, teda dobru na súčasné ceny. Volal mi maklér a chcel ma presvedčiť na kúpu drahšieho bytu (ide mi o lokalitu), s tým, že ako argumenty mi dal, že všetko pôjde hore, a oplatí sa kúpiť teraz za tú vyššiu sumu, ale vôbec mu to neverím, jeho názor je, že v januári ešte ceny vystrelia, ale skôr naopak si myslím, zostanú. A možno aj začnú klesať najbližšie mesiace aj 2 roky.... Čo si myslíte vy?

janno31
22. dec 2022

To nevie nikto čo bude je strašne veľa faktorov ktoré nato majú vplyv. Ja si myslím že ak to aj bude klesať tak u jedno -dvoj izbových bytoch v novostavbách nebude pokles taký výrazný ako v starých panelákoch. Aj to záleží od mesta od lokality. Skorej záleží od teba čo chces s tým bytom robiť či na kšeft alebo na bývanie pre seba. Ale z dlhodobého hľadiska hľadiska to aj tak ide iba hore a ak to aj klesne potom sa to aj tak spamätá a bude zase stúpať

jaroslav81
23. dec 2022

Teraz určite NEKUPOVAŤ!!! Neuspokojte sa s poklesom par tisíc eur, konečne sa po 10 rokoch začal trh otáčať. Čakajú nás minimálne 2-3 roky poklesu, rovnako ako v rokoch 2009 - 2012. Kto kúpi teraz, bude o rok nadávať, že mohol počkať. Nepočuvajte hlupákov, ktorý tvrdia, že v BA ceny neklesnú, klesnú celoplošne. Aj Česi tvrdili pred pol rokom, že v Prahe ceny neklesnú a už oficiálne klesli o 5% a to je len začiatok. Ďalší rok sa zvýšia úroky na cca 5% - 5.5%, hypotéky budú ešte nedostupnejšie a to spôsobí ešte väčší pokles cien. Tak isto nepočúvajte hlúpe komentáre, že to potom preplatíte na
vyšších úrokoch. Vyššie úroky tu budú max 3 - 4 roky a potom si hypo refinancujete na nižší.

jaroslav81
23. dec 2022

Odporúčam sledovať stránku :
https://www.realitnaunia.sk/realitny-barometer
Máte tam podrobné štatistiky o cenách realít pravidelne aktualizované

dkethe
23. dec 2022

Jasne ze pojdu ceny dole. Ale realitak tiez zivi nieco (rodinu/mercedes), nebude ti hovorit "nekupuj"

Ja mam napr dve info - jedny nevedia predat byt, nula ludi vola. Druhy makler sa stazuje, ze ceny stale privysoke predavajuci pyta, a teda ludi vola nula.

dkethe
23. dec 2022

@luscious nesu 😂 a tiez mi este v lete reagovali ze cosi, nic neklesne

hiro
23. dec 2022

"Aktuálne sa nachádzame na konci jedného realitného cyklu. Pozrime sa, čo nám priniesla rely na trhu s bytmi posledné 4 roky. Niekde sa ceny zdvojnásobili, inde sa zvýšili “len” o polovicu."
Takze klesat maju kde - tie skorej postavene. Klesanie nepovazujem o 5 ci 10 tisic, to je bagatel. Ked niekde zdrazili za 4 roky o 100% tak mozny pokles - co len o polovicne % moze byt zo 50-60-70 tisic €. Ale to nepredpokladam. Nove budu stat rovnako ci viac (cena materialu, platy), stare bud tam byvaju alebo maju na kseft (a dan z nehnutelnosti bude stale taka malicka - co ich nenuti predat - namiesto drzania) tak sa myslim znizia len o ten bagatel - kedze nove budu mat ceny ake budu tak ani nebudu chciet predavat nejako moc zlacnene - teda tych -5 -10 ci -15 tisic, co ich nezaboli a kupujucim nepomoze. Inak to skorej vychadza na stagnaciu.

janno31
23. dec 2022

@jaroslav81 to nie je tak že konečne sa trh začína otáčať ale to je normálny ekonomický cyklus ktorý takto funguje. Stagflacia-rast-korekcia-stagflacia. A to či budú úroky ešte rásť záleží od ECB . A ECB zase robí s oneskorením to čo urobí FED v USA. Ono je to všetko prepojené a všetko so všetkým súvisí. A je fakt že aj v USA inflácia klesá a v eú tiež klesá. Pritom ešte pred mesiacom tu boli katastrofické scenáre že bude ešte stúpať. Oni niesu blbí žeby neúmerne zvyšovali úrokovú sadzbu a spôsobili tu recesiu. Preto si myslím že ak bude pokles tak iba mierny alebo bude stagflacia. Môže byť že to bude trvať 2-3 roky. Ale netreba sa spoliehať nato že to spôsobí volaky dramatický pokles. A môžeš hádať čo sa stane keď oznámia znižovanie úrokových sadzieb. Zase začnú rásť z aktuálnych hodnôt. A cyklus sa začne od znova..

jaroslav81
23. dec 2022

Známy predáva 3 izbový byt v KE v dobrej lokalite. Pred pol rokom sa vraj taký istý na rovnakej ulici predal za 190 000€, on ho má za 139 000€ a je nulový záujem, rozmýšľa, že cenu ešte zníži. Takže ceny už klesli, len predávajúci sa s tým ešte nezmierili. Z ich bytov sa stanú ležiaky a za pol roka ich ajtak predajú o 20% lacnejšie.

janno31
23. dec 2022

Ja som kupoval maličkú kuticu v ba v novostavbe s parkovaním v 2019 za 77, posledný inzerát kde ponúkali taký istý byt bol niekedy v auguste a cena bola 153k. Sledujem to skoro denne a fakt takéto ani niesu. Takže svoje hrá aj likvidita bytu aj lokalita..

autor
23. dec 2022

@jaroslav81 v celku súhlasím

zafir01
23. dec 2022

Záleží, či financujes zo svojich prostriedkov, alebo z úveru. Ak z úveru, šla by som do toho teraz. Ak zo svojich, počkala by som

jaroslav81
23. dec 2022

Alebo najlepšia možnosť pre tých čo sa stále strašia so zvyšujúcim sa úrokmi. Hypotéka naopak. Schvália vám ju teraz za súčasných úrokov a máte 6 mesiacov na to, aby ste si našli byt.

zafir01
23. dec 2022

@jaroslav81 toto som tiež počula v rádiu. Tak si hovorím, aké super.. Taký kompromis.

Našťastie my máme bývanie poriešené, povedala by som zo 75% splatené. A som rada, že sme stavali dom v mojich 24 rokoch. Hoci som počúvala, že sa hrnieme do úveru príliš mladí..
Najmä rodina hovorila, že radšej budú bývať v jaskyni ako si úver brať, že oni si šetria, počkajú a o 10 rokov postavia za vlastné 😂🤦🏻‍♀️
Pre doplnenie ... Brali si úver v takmer 40tich rokoch. Nenasetrili.

autor
23. dec 2022

@jaroslav81 rok je to až čo máš na nájdenie nehnuteľnosti

fiffinkaa
23. dec 2022

Novostavby byty či domy dole nepôjdu, jedine tak pôjdu hore hypotéky. Takže ako bolo spomenuté nadomnou kto nemá hotovosť nech kupuje teraz za prijateľnú hypotéku.

eeffka
23. dec 2022

Ak byt chces na drzovku zjednavaj cenu dole, tazko sa predava a v banke je tiez uz problem dostat hypo

ramzes1980
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
canany
29. dec 2022

@jaroslav81 lenze problem je, najst taky vhodny byt o rok ci dva na predaj. Teraz je jeden v ponuke, uplne povodny stav, perfektna dispozicia, hned som na neho reagovala, skusim este, ci sa da hybat s cenou a to uz pozeram byty v tejto lokalite 2 roky a nic take nebolo v ponuke, tak si povedat pockam este, bude lacnejsie je hop alebo trop, vestecku gulu nemam, ci bude takyto pre mna perfekt byt aj o rok v ponuke lacnejsi.
Len ma desia tie uroky na hypoteke, ale povodny predat nechcem, kym tam mam fixnute uroky o 1 % nizsie ako su teraz.

valeria_h
29. dec 2022

Ceny budú klesať, už teraz klesajú, kupujúci nie sú. Ešte by som na Tvojom mieste počkala ako píše
@jaroslav81 .

michal711
29. dec 2022

@ramzes1980 rapídne ? Určite nie . Keďže novostavby sú drahé tak aj stariny si budú držať svoju cenu.

jaroslav81
29. dec 2022

@canany ak hľadáš v určitej lokalite v ktorej nezvyknú byť byty na predaj, možno by bolo lepšie ho kúpiť a zjednať cenu, inak ako píšeš sa nemusí žiaden ďalší objaviť niekoľko rokov.

gemerka17
29. dec 2022

Odporúčam si pozrieť včerajší rozhovor na TA3, ktorý bol s analytičkou na vývoj cien nehnuteľností. Ako prvá v lete povedala, že to bude klesať, čo aj klesá. To isté tvrdí na rok 2023. Hovorí aj aký je percentuálny pokles teraz v prípade starších bytoch a novostavbách (ani tam sa byty teraz nekupujú za dané ceny). Mladým ľuďom odporúča počkať a tí aj majú plán čakať v prenájme rok, či dva.

slniecko5
29. dec 2022

@gemerka17 presne tak, tie diskusie na TA3 sú ozaj super, ja sa tým väčšinou dosť riadim a vychádza im to. Vedia dosť dobre predpovedať najbližši vývoj.

kabyko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
michal711
4. jan 2023

@kabyko a myslia že ľudia predaju byt pod cenu ? Zabúdaj. Proste ceny budú stáť pokiaľ sa situácia neupokojí.

gemerka17
4. jan 2023

@michal711 takto to teda nefunguje. Ak pripudne páru nový potomok, nebodaj viac ako jeden isto sa nebudú tlačiť v dvojizbovom byte 5 alebo 10 rokov. Predaju dvoizbak a nájdu iné bývanie - 3, 4 izbovy alebo sa presťahujú do domu na dedinu. Klesnú ceny 2 izbového bytu, ktorý predajú ale zároveň budú tiež nové bývanie kupovať s lepšou cenou.

To množstvo nehnutelnosti, čo vidis na internete nie sú všetko investičné nehnutelnosti. Takže drviva vacsina čaká a ma ďalšie plány, čo s peniazmi urobiť - zväčša teda zmena bývania.

jaroslav81
5. jan 2023

Mňa udivuje strašne malý rozdiel v cenách 2 a 3 izbových bytov. Sledujem byty v KE a poslednú dobu 3 izbové veľmi poklesli ale 2 izbové si držia ceny alebo klesli len málo. Tým nastala situácia, že 2 izbový byt v KE nekúpite pod 125 000€ ale 3 izbové idú v pohode už od 135 000€. Teraz je dobrá príležitosť vymeniť dvojizbák za trojizbák s doplatkom cca len 10 000€.