Z Čiech na Slovensko

dusenazemi
27. sep 2017

Ahojte mamičky,
potřebovala bych radu - obvolávám České i Slovenské strany, ale zatím nemám řešení.
Chceme žít s přítelem na Slovensku, ráda bych tu porodila i chodila k lékaři. Nemám tu však trvalé bydliště (jde o něj žádat až po 5ti letech), ani zaměstnání, tím pádem mě do systému pojištění nechtějí zařadit. Máte někdo zkušenost s tím, co dělat v tomto případě?

Nechat si pojištění české ikdyž budu na Slovensku? Hradí prohlídky i porod na Slovensku když je to v rámci EU? Mám nárok na nějakou podporu či příspěvky?
Nebo si najít nějaké komerční pojištění tady na Slovensku (našla jsem třeba UNION)?

Budu moc vděčná za jakoukoliv radu, jsem už trochu bezradná..
Děkuji

alex666
27. sep 2017

Hm, nemam osobnu skusenost, ale skusim aspon takto: Na to, aby si sa na Slovensku mohla zdravotne poistit, si potrebujes vybavit prechodny pobyt na Slovensku - ten sa udeluje podla urcitych kriterii, zvacsa kvoli praci alebo rodine. Ak nie ste zosobaseni, tak sa da vybavit pobyt aj z inych dovodov - skus pogooglit na strankach cudzineckej policie. Potom sa mozes na SK poisit, mesacne poistne je okolo 60 eur. Co sa tyka nejakych davok, ako rodicovsky prispevok, tam celkom neviem, na co mas narok. Skus napisat do Socialnej poistovne

ksebejka
28. sep 2017

Neviem, ci to mate u vas v CR, ale na Slovensku existuje preplacanie cezhranicnej zdravotnej starostlivosti. To znamena, ze sa nechas osetrit kdekolvek chces a tvoja poistovna ti preplati rovnaku sumu, aku by zaplatila lekarovi v CR. takze jedna moznost by bola, ostat si platit positenie v CR a posielat im vyuctovanie od nasich lekarov s tym, ze kym pride platba budes to musiet platit zo svojho. Druha moznost je uzatvorit si celorocne cestovne poistenie, ktore pokryva aj navstevy lekara, ale myslim ze kazdych 90 dni sa musis dokazatelne vratit do CR, aby sa to chapalo ako cestovanie. napada mi este EU formular. Ten sa ale týka občanov Slovenska, ktorí majú bydlisko na území SR, ale pracujú alebo podnikajú v Čechách alebo občanov Českej republiky, ktorí majú bydlisko na území ČR, ale pracujú alebo podnikajú na území SR. Poisťovne sú povinné si začať elektronicky vymieňať informácie tak, aby mohli ich poistenci bez prerušenia navštevovať všetkých svojich lekárov na Slovensku a to aj napriek tomu, že sú poistení v Českej republike.

dusenazemi
autor
28. sep 2017

@ksebejka děkuji pěkně, prověřím možnosti