Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Z čoho mi vypočítajú podporu po materskej?

nikabrunc
25. jan 2011

Ahojte, prosím o radu aby som sa vedela zorientovať v naších zákonoch.
03.01.2011 my skončila po dovršení 3 rokov mojej dcérky materská dovolenka s tým že som poberala rodičovský príspevok. Tak isto v ten deň som dostala výpoveď s predošlej práce, bola som sa nahlásiť na úrade práce a bola som aj na sociálnom podať žiadosť o podporu v nezamestnanosti.Zaujíma ma s čoho sa my bude vypočítavať výška podpory? A ešte ak mi to podporu priznajú a budem ju pol roka poberať možem isť potom na predlženú materskú?

nikabrunc
autor
25. jan 2011

haló nik nevie? 🙂

katka1981
25. jan 2011

@nikabrunc, Nie je to protizakonne? Ako ta mohli vyhodit? Skus si pozistovat, ci nahodou neporusila spolocnost zakonnik prace.

gapa
25. jan 2011

@nikabrunc
ty si nedostala výpoved (to by nemohol skončiť PP posledným dnom Rd, lebo pri výpovedi plynie najmenej 2mesačná výp. doba a počas Rd ti dať výpoved nemôžu) ale si podpísala dohodu o ukončení prac.pomeru k podlendému dnu RD.
Ak si nepracovala ani nečerpala riadnu dovolenku v období dva roky pred zaevidovaním na UP, tak sa ti bude podpra rátať z obdobia dva roky pred začiatkom čerpania RD (nástup na RD je den jpo ukončení poberania materského, odkedy si požiadala o RP).

Súbežne s evidovaním na UP môžeš byť dôch.poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, ak máš podanú prihlášku, nemáš iné dôch.poistenie a máš dieťa do 6rokov, o ktoré sa bud staráš osobne alebo iná plnoletá fyz. osoba alebo právnická osoba (jasle, škôlka...)

nikabrunc
autor
25. jan 2011

@gapa áno presne tak, zle som to napísala dakujem za opravu. a ešte raz ja možem byť súčasne na úrade práce aj na predlženej materskej aj s tým že pol roka budem dostávať podporu v nezamestnanosti?a dieťa môže ísť na 4 hodiny do škôlky? alebo nie, ináč ešte by som jju ani nedala

nikabrunc
autor
25. jan 2011

@gapa a ešte prosím pred ktorou materskou ? táto bola druhá.mám pocit že sa tam niečo od januára menilo

nikabrunc
autor
25. jan 2011

@nikabrunc jej ale toho je ,ešte ak sa dá aj na toto odpovedať, ked som sa uz bola aj raz hlásiť pojde to nahlásiť sa na tú predlženú materskú?

gapa
27. jan 2011

@nikabrunc
áno môžeš byť evidovaná na up a poberať podporu a ak zabezp. riadnu starostl. o dieťa škôlkou, tak máš nárok na to byť aj dôhc.poistená, ak ti netrvá iné povinné dôch.poistenie a dieťa má do 6rokov.

ak si v zdr. poistovni poistená štáom ako uchádzač o zamestnanie, tak ich nezaujíma, či dieťa chodí do škôlky. To jedine, že by si n ebola evidovaná na UP, tak ak by si chcela byť zdr. poistená štátom ako osoba riadne celodenne a osobne sa starajúca o dieťa do 6rokv, tak vtedy by mohla chodiť na max. 4hodiny denne do škôlky, aby si definíciu ria. star. splnala.

predpokladám pred zaevidovaním na up si mala v obd. 2roky dozadu len dni čerpania rodič.dovolenky, nič iné. V takom prípade sa to ráta za obdobie dva roky pred Rd, nie md. Ak si mala viac Rd za sebou, záleží či si čerpala riadnu dovolenku.

Neviem, čo tým mylsíš, sa hlásiť na predlženú RD, na akom úrade??? Zdravotná poist? soc.poist? úrad práce so žiadosťou o nepriaznivý zdr. stav dieťaťa a rodič dprísp. do 6rokov dieťaťa?? alebo si požiadala na UP oddelenie úchádzačov o zamestnanie o vyradenie z dôvodu riadnej star. o dieťa (toto posledné predpokladám nie, lebo to by si podporu nemohla poberať). Každý úrad musíš riešiť osobitne, lebo každý má svoj zákon.

nikabrunc
autor
27. jan 2011

@gapa ďakujem za odpoveď , a stou predlženou materskou som to myslela tak či to ide všetko dokopy byť aj na UP evidovaná ,aj poberať podporu ,aj byť na predlženej lebo ja mam 3 ročné zdravé dieťa. A ešte bola som na socialnom s papierom ktorý mi dali ony a vyplnil mi ho zamestnávatel ,ale hneď mi ho aj vrátili, že mi nevyplnili vymeriavaci základ, čo je najlepsšie tam napísať?aby som účtovníčke vedela povedať. a medzi tými dvoma materskými som mala dočasnú práceneschopnosť 45 dní. ďakujem veľmi pekne za pomoc veľmi si to vážim . 🙂

gapa
27. jan 2011

@nikabrunc
ak v období dva roky pred zaevidvoaním na UP máš aj iné obdobie, ako čerpanie RD, tak sa myslím neráta podpra z obdobia dva roky pred začiatkom RD.
By si musela presne napísať dátumy, kedy si sa zaregistrovala na UP a ako presne nasledovali MD, RD, PN ..., prípadne čerpanie riadnej dovolenky alebo faktického výkonu práce v zamestnaní v období dva roky pred týmto zaregistrovaním.

mzdárka tam má uviesť skutočnosť, nemôže tam špekulovať.

gapa
27. jan 2011

@nikabrunc
tvoj prípad vyplnenia toho potvrdenia od zamstnávatela asi nebude jednoduchý. Napíš tie dátumy (ale presne!), skúsim potom pozrieť priamo do zákona § 108 ods.3, či to budem schopná zodpovedať. Ale napíš dátumy aj dva roky pred nástupom na rodičovskú dovolenku (nie len dva roky pred zaergistorvaním) Ak chceš, môžeš aj cez IP, no popíš tam všetky náležtosti (lebo mám v IP dosť pošty a veru nebudem hladať vo fore, kde je otázka a údaje od teba 🙂 😉 )
pre zaujímavosť, tu je Zákon o sociálnom poistení a tam je ten § 108 ods.3 príp. iné, ako sa ráta podpora.

http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id...

nikabrunc
autor
27. jan 2011

@gapa no ja som vás s tou ip predbehla uz to tam máte čo mám dodať pre lepšie vyhladanie ip???