Zdvihnete preddavkové platby svojim podnájomníkom?

lili929
1. jún 2023

Ahojte, ti, co prenajimate byty/domy, budete ziadat od najomcov vyssie preddavkove platby?
Napr. u nas v bytovke zdrazel kubik teplej vody zo 16 eur na 33, prisiel samozrejme aj nedoplatok najomcovi...
Ako to riesite v takomto pripade?
Dakujem 🙂

guiseppinka
1. jún 2023

Nam dvihali po par mesiacoch ako dosla najomnicka do bytu. Najom sme o tolko dvihli, je rozumna, predpis platieb dostala, takze videla sama, ze co o kolko islo hore...

simsalabim
1. jún 2023

@lili929 ano, riesim to dodatkom k zmluve. Dopredu som ich o tom informovala aj im poslala rozpisy. Je to aj v ich zaujme, lebo by sa im to predsa vycislilo vo vyuctovani a zrejme ako nedoplatok. A nedoplatky hradia oni, preplatky vraciam.

slniecko5
1. jún 2023

Do konca roka určite nie. Potom uvidíme.
Ale u nás vyúčtovania boli bez nedoplatku.

majinka81
1. jún 2023

@lili929 našim prišiel velký nedoplatok aj keď preddavkové platby boli doplatené ako vyrátali aj tak je velký.Zatial necháme tak máme len jedného nájomcu,ktorý sa iba teraz ubytoval takže ho upozorním a uvidíme.

martinka13
1. jún 2023

Ano, riešime dodatkom

katkaseiner
1. jún 2023

Moja mala preplatok tak sme sa dohodli že to započítam (nevrátim jej) a keď sa vyčerpá, dáme dodatok. U nás sa zvýšili platby o 26€.

denkatn
1. jún 2023

ja riesim vzdy tak, ako pise mne sprava domu. ked zvysia preddavkove platby hned posielam a zvysim. mam to tak aj v zmluve, ze energie musi platit najomnik sam a teda zvysena cena je jeho riziko. vysku najmu bez energii mam v zmluve zvlast sumu. nedoplatky mi vzdy najomnici doplatili. (keBY nie mam kauciu a idem podla zmluvy)

hellwant
1. jún 2023

Ahoj, mne prisiel preplatok, ten som vratil, cca 57 eur a zdvihol som o 25 eur oproti minulemu roku (cca o 7.2 % viac) Zmluvu mam od 1 juna do 31 maja, kedze dovtedy mi pridu vsetky vyuctovania a nemusim riesit dodatky, hned do novej rocnej zmluvy to dam. Teraz som mu vysvetlil, ze inflacia boka vysoka, tak sup hore s cenou.

mb2021
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jaroslav81
1. jún 2023

@lili929 kubík teplej vody za 33€ ? To je snáď preklep ne? Od stavte sa od prívodu teplej vody a vlastným el. boilerom vyjde kubík do 13€

lili929
autor
2. jún 2023

@hellwant to je dobry napad s tym datumom zaciatku novej zmluvy. 🙂

lili929
autor
2. jún 2023

@jaroslav81 no veru 2x sme to prepocitavali, nie je to preklep. Uz sme nad tym uvazovali davnejsie, ale bolo nam povedane, ze 20% z ceny teplej vody by sme museli aj tak platit.

kristiii
2. jún 2023

@lili929 ja som zatiaľ nedvíhala, prišiel mu preplatok, ten som mu vrátila a zálohové platby sa dvihli zatiaľ len cca o 5 eur a to som neriešila. Ale keď zdvihnú výraznejšie, tak zdvihnem samozrejme aj nájomné.

jaroslav81
2. jún 2023

@lili929 nemuseli, pred par rokmi navyssi sud rozhodol, ze ak si date v byte zablendovat privod teplej vody ( vraj to stoji 10 eur), spravca vam nesmie uctovat 20%...vela spravcov o tom ale nevie, takze sa s vami budu hadat...potom treba dat podnet na SOI a oni poslu spravcovi bytoveho domu papier, kde dorazne odporucaju sa drzat rozhodnutia najvyssieho sudu a spravca musi ustupit....

majinka81
2. jún 2023

@denkatn ahoj my to máme tak,ale kauciu sme vrátili-moja chyba asi.Nerátala som až s takým nedoplatkom,ale v zmluve majú že nedoplatok musia zaplatiť,tak dúfam že tak urobia.

denkatn
14. jún 2023

@majinka81 ano, aj ja uz som sa parkrat preratala, vratiala som kauciu a potom pri hlbsom upratovani som nasla velke skody, na parketach na schovanom mieste, zlomene rozkladanie gauca. stale neviem co mam vsetko skontrolovat pri odovzdavani, vzdy ma trochu dobehnu🙂