Žiadanie amortizácie od vinníka nehody

luvika
20. jan 2015

Ahoj, tak a zas potrebujem radu :/ predvcerom som havarovala, moja chyba, nedala som prednost. Popravde ja som to auto vobec nevidela, hoci som sa az 2x pozrela a ostatne auta boli daleko. Zrejme vyletel tiez z vedlajsej cesty na hlavnu a kedze bola blizko a on asi "letel", lebo sa ponahlali na letisko, jednoducho sa zrazu zjavil predo mnou a neubrzdila som. Je to 1x, co som vobec havarovala, takze ani tusenie, ze mam ostat na mieste. Tak som presla autom par metrov dalej, na parkovisko, prislo mi to bezpecnejsie a navyse to bol reflex sebazachovy, pretoze ak by som ostala na mieste, vzapati by do mna natrieskali dalsie dve auta a mozno tu uz nie som. Druhy ucastnik tiez odparkoval dalej. Nastal klasicky priebeh, policia, fukanie atd. Hned na dalsi den som sla odniest papiere do poistovne. Dnes mi pan (2.ucastnik nehody) volal, ze nesie auto do autorizovaneho servisu v BA, lebo tu na Vychode su neschopni, bla bla. A ze on si zrusil havarijne poistenie pred mesiacom. Takze poistovna mu nepreplati celu sumu, amortizaciu teda ziada odo mna. Nevedela som reagovat, nikdy som taku vec neriesila, no uz v tel.sa "vyhrazal", vraj ma znamych neviem kde, ze ked uz sme pri tom, policia nekonala standardne, vraj mi mali na mieste odobrat vodicak, kedze som neostala na mieste nehody (asi som sa mala nechat zabit, ved moje deti matku nepotrebuju). Skratka viedol taketo reci. Auto ma Audi Q7, chysta sa do Alp lyzovat a narusila som mu plany,lebo musi ist inym autom atd. Ja naozaj chapem situaciu aj z jeho strany, ale zas ja si svoju povinnost plnim, platim PZP, dokonca aj havarijnu. To ze on si ju zrusil a to ze on si teraz dava do nejakeho autor.servisu robit opravu, ho opravnuje takymto sposobom ziadat rozdiel sumy? Nemam tusenie, kolko sa mu navysi pri takomto aute, ale ja som citala rozne diskusie a rady, a jednoznacne vsade tvrdia, ze tym ze som to nahlasila poistovni a PZP platim, tym to pre mna konci a ak, nech komunikuje s poistovnou. Moja otazka je, mozu mi dodatocne vziat vodicak? Ak ma da na sud, co stale omiela, ma sancu sud vyhrat? Prip.mam sa bat jeho vyhrazok? :/ dakujem...

maciatkolulu
10. okt 2015

@luvika uz to mas asi vyriesene, ale celkom zlate je, ze si pisala, ze sa ponahlali na letisko a vzapati, ze isli autom na lyzovacku a musel ist druhym autom, tak letisko, ci ako 😀

lucinocka
10. okt 2015

@maciatkolulu na lyzovacku planovali ist s tym autom, ale nepojdu lebo je rozbite🙂

svettopanok
10. okt 2015

Nema na nic narok, a taktiez ti policia nema narok zobrat vodicak, boli tam pokutu si zaplatila.. A kedze ste vypisali papier na poistovnu tak uz len cakat na peniazky nie ty ale ON, obi dvaja ste povinny ist na obhliadku, a az po obhliadke si moze dat opravit auto . A to teba uz nezaujima v akom servise si to da on urobit,,, Obhliadkar poobreza, pofoti co všetko ma poskodene, a to posiela na poistovnu a oni uz vyplacaju ,,, všetko je ratane celkovo z tvojej poistky tym padom nabuduci rok mas zvyšenu a nejake to percento .

luvika
autor
10. okt 2015

@maciatkolulu nie nie, oni sa ponahlali vtedy na letisko. Na lyzovacku mali ist az o tyzden a riesil to, ze teraz bude musiet ist inym autom. No predpokladam, ze mu moja poistovna vsetko preplatila, lebo sa uz potom viac neozval.

maaarek
17. mar 2016

nic v zlom ale vinnik nehody bez ohladu na okolnosti by mal platit za svoje chyby. Teraz cez vikend mi jeden nezodpovedny vodic (v obci mimo hlavneho tahu) kvoli tomu ze letel ako blazon nabural do mojho aj manzelkinho auta. Moje starsie audi znicil na totalku a manzelkinho forda tiez poriadne dochramal. Podla policie na audine kedze je to totalka prerobim na 100%, a na Forde aj ked si to tam opravit do neznackoveho servisu s neoriginalnymi dielmi tak aj tak budem stratovy nakolko si odrataju amortizaciu.

Takze ak spravne rozumiem vasej logike, tak mam byt spokojny lebo vinnik mal zaplatenu poistku a kvoli tomu ze je debil a nabural do stojacich aut ja som prisiel komplet o jedno auto a na druhom si budem musiet platit cast oprav zo svojho?

Tie peniaze si od neho skusim vymoct nejakou cestou (legalnou). To ze dostal pokutu, na 5 rokov mu zobrali vodicak a este vraj aj poistovna si od neho bude vymahat sposobene skody (kedze auto tam nechal a usiel a o dva dni sa priznal) ma neuspokoji.

frapper
17. mar 2016

@maaarek Ak by mal auto poistené v ALLIANZ,majú bez amortizácie,nemali by odrátať.

vroni
17. mar 2016

@maaarek, ty si mozes ziadat od poistovne plnu nahradu skody (ci uspejes je ina vec), vinnik je prave preto mat povinny poistku, aby s tebou (a ty s nim) taketo veci riesit nemusel. To, ze s tym poistovna robi tanecky a odratava, co im prave napadne je ina vec, ale tvojim partnerom je poistovna a nie vinnik nehody. Co poistovna nasledne vypaci od vinnika je jej problem, ktory zase nemusi zaujimat teba.

alma_m
25. apr 2016

Toto sú vždy také obštrukcie, najmä keď píšeš, že nemávaš často takéto nehody. Podobnú situáciu nedávno riešil aj môj švagor. Človek nevie reagovať na začiatku a pod vplyvom vyhrážok pristane na hocičo. On to ale začal riešiť hneď cez poisťovňou právnej ochrany v DAS- to je to, čo mávajú autá nálepku. Oni mu radili po telefóne, že na čo má právo a podobne... Aj ak máš súd, idú sa za teba súdiť. Zisti si, ale to už asi musíš mať dlhšie poistenie, ako pri každej poistke - neviem - alebo si zisti do budúcna.

maaarek
26. apr 2016

Audinu este stale riesia, vraj im to moze trvat do 3 mesiacov tak uvidim. Ale Ford uz je opraveny. Amortizaciu si nakoniec neodratali, ale stiahli si cca 10% z fakturovanej opravy s oddovodnenim ze som dal auto do neautorizovaneho servisu. To ze to bol servis ktory mi odporucil ich obhliadajuci technik je uz vec na zamyslenie 😀 Ale kedze fakturu som dal poslat do servisu, tak servis mi povedal nech si s tym nerobim tazku hlavu, ze oni si tie stiahnute peniaze od poistovne vymozu 🙂

andy_krumpalova
26. apr 2016

Ahojte. Väčšinou sa do diskusií prispievajú iba negatíva alebo potom celé reklamné slogany priamo. Chcela by som preto jednu pozitívnu skúsenosť nezištne🙂 Poistenie právnej ochrany, čítala som to tu viackrát, ale ani ja sama som netušila o čo ide. Platila mi ho firma asi 4 roky a až keď som odtiaľ odišla, pozisťovala som si, čo to je. My máme poistené súkromie. Má to manžel, ale vzťahuje sa to na mňa, prípadne aj naše deti (budúce🙂). V podstate je to právne poradenstvo zadarmo, ak sa niečo stane, my sme to využili za posledné dva roky už aj pri výtlku na ceste (uprostred noci v BA moj muž vďaka tomu rozbil auto, ozaj mu to zaplatil správca cesty a to nebol ani na súde! + o mesiac na to mal havárku, takže opäť, ale aj pri reklamácii topánok (to sa týka mňa, neuznali mi ju na prvý pokus). No a poslednú nepríjemnú skúsenosť (po tej dobrej s Allianz), mám s Kooperativou, takže ideme riešiť aj to. Určite odporúčam, len si treba pozisťovať s čím všetkým vám vedia pomôcť, lebo rozvod napríklad nie🙂 Takže toľko...

diana70
27. apr 2016

Je to o tom, akú máš poistku PZP. Nabudúce nešetri a poisti sa u nás v Allianzi, uhrádzame škody bez amortizácie a rozdiel je pár eur ročne. Ľudia šetria na poistkách a potom riešia nepríjemnosti.

bubinko1506
27. apr 2016

my sme mali neprijemnu skusenost s Allianz. mali sme u nich PZP a havarijnu poistku na aute. ked sme auto predali, poziadali sme o ukoncenie poistenia a zaroven aj o pisomne potvrdenie, ze voci nam nemaju ziadne pohladavky. potvrdenie nam vystavili a povazovali sme to za uzavretu vec. o to väcsie bolo nase prekvapenie, ked o dva roky nam pisali z exekutorskej firmy, ze Allianz im postupil pohladavku voci nam - nedoplatok na PZP 😠
este stastie, ze sme mali vsetku dokumentaciu ohladom tohto poistenia odlozenu. podali sme pisomnu staznost, prilozili sme kopie o uhradach a aj kopiu potvrdenia o vysporiadani vsetkych pohladavok. ozvali sa po dvoch mesiacoch, ze staznost akceptuju - bez slovka ospravedlnenia za sposobene neprijemnosti

diana70
27. apr 2016

@bubinko1506 Nedá sa k vášmu problému jednoznačne vyjadriť. Niektorí klienti totiž ukončia poistku výpoveďou k výročnému termínu, iní z dôvodu zmeny vlastníka (priložia kópiu techničkáku)-toto je najvýhodnejšie, vrátime im alikvótnu sumu zaplateného poistného. A ešte sú "experti", ktorí proste nezaplatia a myslia si že poistka zanikne sama nezamplatením, čo nie je pravda, poisťovňa po mesiaci poistku vypovie, ale klient musí uhradiť chýbajúce poistné. Myslím že toto bol Váš prípad. Ako vravím, výpoveď zašlite vždy písomnú do poisťovne, žiadne spoliahanie sa že zanikne nezaplatením.
PS: Prečo ste predaj auta a ukončenie poistiek nekonzultoval so svojim sprostredkovateľom? Nie sme na parádu, vieme Vám poradiť.

bubinko1506
27. apr 2016

@diana70 suma poistneho bola plne vyplatena, o com sme mali aj doklad. nie sme blbi, aby sme si mysleli, ze ked poistku nezaplatime, tak zanikne sama nezaplatenim, takze nas pripad to asi nebol 😠
riesili sme to so sprostredkovatelom, ktory nam presne povedal, co mame robit - po predaji auta a jeho prepise na noveho vlastnika, sme pisomnu ziadost o ukoncenie a kopiu technickeho preukazu, kde bolo jasne vidiet, ze auto uz ma noveho vlastnika, odniesli do poistovne. nechali sme si vyratat doplatok poistneho a ten sme uhradili. nechali sme si vystavit potvrdenie, ze uz voci nam neeviduju ziadne pohladavky.
druhe auto, co sme mali poistene uz v inej poistovni, a o rok neskor sme ho predavali, tak sme tiez ukoncili poistenie, zaniesli vsetky dokumenty, nechali si vystavit potvrdenie - tam nam este cast poistneho vracali, a ziaden problem nebol

diana70
27. apr 2016

@bubinko1506 No hlavne že sa to doriešilo. A nevzťahuj si to na seba, skutočne sú aj"experti", by si sa divil.

bubinko1506
27. apr 2016

@diana70 v pohode. viem, ze je vela expertov, ktori testuju. mne sa len zakazdym zdvihne tlak, ked si na to spomeniem, ake neprijemnosti nam narobili. ten list prisiel 3 dni pred svadbou, tak namiesto doladovania detailov som riesila poistovnu a ich systemoveho skriatka

sc4ramouche
2. máj 2016

@luvika Pozeram ze to uz je vyse roka, ako to cele dopadlo?

luvika
autor
2. máj 2016

@sc4ramouche ahoj, predpokladam, ze tomu cloveku bola preplatena cela oprava auta, pretoze sa mi uz viac odvtedy neozval. Takze dobre.

sc4ramouche
2. máj 2016

@luvika Tak to je dobre, vyzeralo to komplikovane🙂.

vierockamatkova
21. nov 2017

Ja sa chcem opýtať ako je to keď máte auto na leasing kúpené r.2014 v júli 2018 konci leasing platíte pzp.havarijne a 9m.pred ukončením leasingu mate auto na totalku podľa poisťovne škoda spôsobená zverou ako je to potom s poistným plnením napr.hodnota auta teraz na trhu je 14tisic tak s toho je plnenie a následne doplatenie leasingu a zvyšok ide majiteľovi už alebo ako sa postupuje

vroni
21. nov 2017

@vierockamatkova, z havarijneho poistenia vyplatia zostatkovu hodnotu leasingovke, ta si odrata vsetk splatky do roku 2018, zmluvnu pokutu za predcasne ukoncenie zmluvy (nie, nezartujem), spracovatelske poplatky a ak nieco omylom zvysi, tak to vyplati majitelovi. Ovela beznejsia situacia je, ze ma take vysoke poplatky, ze este majitel doplaca leasingovke (preto sa dnes uz uzatvara aj GAP poistenie)

vierockamatkova
21. nov 2017

Tak to neviem ci tam bolo aj GAP ale ktovie keď to bolo fungel nové auto

vroni
21. nov 2017

@vierockamatkova, my sme kupovali auto pred rokom a ponukali nam Gap ako totalne beznu vec...

vierockamatkova
21. nov 2017

Tak ja som pri kúpe nebola a kolko vám vyšla havarijna v prípade gapu