Získanie daňového bonusu po rozvode

lalia2
23. nov 2013

Dobrý deň mamičky, chcem sa opýtať, či môžem získať daňový bonus na dieťa, ak budem zamestnaná, keďže sme s manželom rozvedení a on pri narodení dcérky, keď sme ešte boli spolu, si vybavil daňový bonus na seba. Keď budem mať prácu, chcela by som ho poberať ja, keďže mne sa tie peniaze viac zídu... Viete kde a ako to treba vybaviť? Ďakujem

jankatrnka1
23. nov 2013

ahoj, ked je dieta zverene do tvojej starostlivosti, staci oznamit tvojmu ex ze danovy bonus si ides uplatnovat ty
a nahlasit si danovy bonus u zamestnavatela, staci ked povies ze ho ides poberat ty, aspon u mna to bolo takto

kaktusik007
23. nov 2013

@lalia2 priamo v zakone je napisane poradie naroku na danovy bonus -- - matka dietata, otec dietata, a ina opravnena osoba

takze - oznam exovi, ze nech si prestane narokovat danovy bonus (ak mal vobec pravo, pretoze podmienkou je spolocna domacnost s dietatom a to neviem ci splnal, ak nie tak ho poberal neopravnene)

no a ked budes podpisovat v zamestnani vyhlasenie o nezdanitelnom zakladu dane, tak podpis aj to ze si budes uplatnovat danovy bonus a hotovo, vybavene 🙂))

zalka
24. nov 2013

@lalia2 ak si nájdeš robotu požiadaj o vyplácanie DB svojho zamestnávateľa, a zamestnávateľovi ex napíš list, že od ktorého dátumu si uplatnuješ DB na dieťa ty ako matka. Aby ho on prestal vyplácať tvojmu ex.
A ešte čosi, ak tvoj príjem do konca roka nebude vyšší ako 2026,20 eur tak si nemôžeš spätne uplatniť DB za celý rok. Nárok na DB získaš ak tvoj prijem za každý mesiac čo budeš zamestnaná bude vo výške 1/2 minimálnej mzdy čiže ak zarobíš v hrubom 168,85 eur tak len vtedy Ti môže zamestnávateľ DB za daný mesiac vyplatiť.

lianka2
24. nov 2013

@jankatrnka1
@kaktusik007
@zalka ahojte baby, ďakujem za rady.

@kaktusik007 no my v spoločnej domácnosti nežijeme už pol roka, tri mesiace sme už rozvedení a on stále poberá daňový bonus. ja som na materskej dovolenke, ale on sa ani neunúval mi na dieťa nič poslať, pokým rozsudok o rozvode nenadobudol právoplatnosť. dá sa nejako zariadiť, aby ten daňový bonus prestal poberať, aj keď napr. ja nebudem mať ešte prácu? keď si predstavím, že aké výdavky si dokladoval pri rozvode, malej nič nepošle a nekúpi nad rámec výživného a bonus si veselo poberá, je mi zle...

zalka
24. nov 2013

@lianka2 hm... ale potom ani tebe nevznikne nárok na DB ... no zariadiť sa to dá, napíš list jeho zamestnávateľovi, že ex poberá DB neoprávnene, lebo nežije s dieťaťom v spoločnej domácnosti .... a budeš si ho uplatňovať ty ... musí to rešpektovať tvoj list jeho zamestnávateľ. A pošli ho doporučene.

pokynka
9. dec 2013

dakujem pomohli ste aj mne lebo akurat riesim takuto situaciu byvaleho som pekne prosila nech si zrusi danovy nakolko mu ostava byt a mne viac vydavkov zide sa viac mne ako jemu ale odmietol ze nezrusi tak potrebujem vediet co ako 😉

zalka
9. dec 2013

@pokynka pošli doporučený list jeho zamestnávateľovi a vybavené..., potom si už ty môžeš uplatnovať a ked si bude aj on tak mu to DU zráta ako krásny nedoplatok na dani ....

lianka2
11. dec 2013

@zalka
@kaktusik007
@jankatrnka1 ahojte baby. prosím vás ešte o radu, ten daňový bonus vzniká len pri práci na plný úväzok alebo aj pri práci na polovičný úväzok, resp. dohodu? ďakujem veľmi pekne

majusqa77
11. dec 2013

@lianka2 na polovicny uvazok urcite ano, len musis zarobit za rok 2 026,20€

majusqa77
11. dec 2013

@lianka2 a prave som nasla, ze aj ked mas dohodu.. ..aj tu plati ta ista vyska prijmu

lianka2
11. dec 2013

@majusqa77 a na dohodu sa teraz môže zarobiť až toľko? prvej to bolo len okolo nejakých 250 hodín do roka a 130 eur na mesiac, keď si pracovala na dohodu, nie? takže či dohoda, polovičný, alebo plný úväzok, tak nárok na bonus by som mala mať ak zarobím aspoň tých 2026,20 eur?

lili_mia
11. dec 2013

@lianka2 Chcem sa uistiť, tých 130€ si nepletieš s úradom práce v rámci evidencie v nezamestnanosti? Teraz je do výšky 147€ a pár halierov. Ak myslíš iné, tak pardon.

majusqa77
11. dec 2013

@lianka2 vyska prijmu z dohody nieje obmedzena, mozes zarobit kolkokolvek (dohoda o vykonani prace max. 350 hodin rocne, dohoda o pracovnej cinnosti 10 hodin tyzdenne). a ano bonus budes mat pri danom prijme

lianka2
11. dec 2013

@lili_mia no čo si matne pamätám, tak áno, baby sa chodili hlásiť na úp a dostávali na papieri max. tých 130 eur alebo tak okolo a bolo to vymedzené akože len niekoľko hodín do roka, tak už teraz neviem.

lianka2
11. dec 2013

@majusqa77 tak díky moc, som rada, že to platí aj pri dohode a polovičnom úväzku. exmanžel si tiež veselo ten bonus poberá naďalej už pol roka, čo som od neho odišla a sme už aj rozvedení a určite to nenahlásil, že nemá na to už nárok,hoci ja som na materskej. ale ešte sa chcem spýtať, keď poberám rodičovský príspevok, ešte rok by som mala a črtá sa mi práca, tak ten daňový bonus si môžem tiež uplatniť a môžem popri materskej aj pracovať? lebo to chceli zrušiť tuším...

majusqa77
11. dec 2013

@lianka2 popri rodicovskej mozes urcite, akokolvek. popri materskej sa nemoze v tom istom pracovnom pomere, z ktoreho si sla na matersku, moze sa bud v tej istej firme ked uzavries napriklad dohodu, alebo v inej firme - tam mozes aj na zmluvu, aj na dohodu.

lianka2
11. dec 2013

@majusqa77 ďakujem veľmi pekne, moc si mi pomohla, som teraz múdrejšia. ešte raz díky.

luba28
11. dec 2013

@majusqa77 mozemsa opytat aj ja nieco????ako to je ked ja som na rodicovskej cely rok a manzel pracuje tak aka ciastka pri danovom zuctovani mu bude vyplatenaa???ako sa to rata,ked si uplatni na mna danoveee???

lili_mia
11. dec 2013

@lianka2 ahááá, tak v tom prípade pre ÚP je teraz tá suma 147€ a drobné , majusqa77 Ti píše ohľadom rodičovskej, treba si sledovať a strážiť

lianka2
11. dec 2013

@lili_mia no však to, človek má už v tom chaos, furt sa niečo mení a na úradoch ti menej poradia ako baby tu.

majusqa77
11. dec 2013

@lili_mia kolko sa moze zarobit popri podpore, to neviem :(

@luba28 zalezi aj od toho, aky ma tvoj muz prijem. ale moze to byt do vysky 19% z nezdanitelnej ciastky, ktora sa uplatnuje a ta je v roku 2013 3735,94. skus pozriet napriklad tu, je to tu rozpisane http://www.podnikajte.sk/dane-a-uctovnictvo/c/1...

lili_mia
11. dec 2013

@lianka2 Na úradoch ti poradia len v rámci ich agendy, pretože neovládajú tú druhú. Mám príklad tu priamo z koníka. Baba išla z práce na materskú, po nej na rodičovskú. Niečo riešila na odd nemocenských dávok. Dookola sa pýtala úradníka, mám všetko v poriadku, je všetko vyplatené? A úradník, že áno. Neviem prečo, ale riešila niečo s dôchodkom, neviem ktorý pilier a zistila, že viac ako rok ho nemá platené. A prečo? Pretože zamestnávateľ je povinný počas trvania materskej platiť ten príspevok, pokiaľ tak bolo dohodnuté a po prechode na rodičovskú už nemá tú povinnosť. Samozrejme ani nemá povinnosť to oznámiť svojej zamestnankyni. A spätne sa doplatiť nedalo. Čiže takto.
A tu na koníku sú ženy, ktoré si všeličo na úradoch obehali a teda je to tu ako v kocke.

lianka2
11. dec 2013

@lili_mia no veď to, ja sa furt tu opýtam. napr. my sme sa rozviedli a určite ex nepovedal účtovníčke, že sa rozviedol a ak to aj povedal, neviem, či ju napadlo mu ten bonus stopnúť, lebo ani ja som nevedela, že na to právo po rozvode už nemá a on už určite o tom nevedel a ak aj vie, tak on podľa neho nárok na to má, lebo však platí výživné, tak čo. no a nekomunikuje so mnou vôbec, preto sa musím tu pýtať, či mám niečo niekde nahlásiť a ako postupvoať....

luba28
11. dec 2013

@majusqa77 ja tomu vobec nerozumiem,....

majusqa77
11. dec 2013

@luba28 uplne zjednodusene povedane. ak ma prijem nizsi ako 19,5tis. za rok, tak to moze byt cca 700€

majusqa77
11. dec 2013

@luba28 ale nech sa spoji so svojou mzdarkou, co vsetko mu bude treba ako podklad k rocnemu zuctovaniu dane. kazda ma svoje zvyklosti 🙂

luba28
11. dec 2013

@majusqa77 dakujeeem,

luba28
11. dec 2013

@majusqa77 to bude potrebne ist na socialku a pytat si potvrdenie,ze som cely rok brala rodicak,ci????

majusqa77
11. dec 2013

@luba28 standardne sa to vyzaduje.. ..ale ako som pisala vyssie, je lepsie sa spytat priamo mzdarky, ktora mu to bude uplatnovat

lili_mia
11. dec 2013

@lianka2 pre istotu sa spýtaj na tom úrade, že si si neuvedomila, že po rozvode si máš na seba prehlásiť rodičák, či sa to dá .. možno oficiálne nedá a záleží od ochoty pracovníčky .. a potom tá sranda, ked tú sumu budú žiadať od ex vrátiť 😀