Živnostník a odvody do Sociálnej poisťovne

tamia
5. feb 2008

Koľko mohol zarobiť z podnikatelskej činnosti v roku 2007 podnikateľ (ktorý je zároveň aj zamestnaný), aby nemusel platiť odvody do SP?
Je to 12 krát minimálna mzda?

poleva
5. feb 2008

chod do kolonky paragrafy , tam ti poradia
aj ja som SZČO 😠

maso
5. feb 2008

Tamia odvody musis platit aj ked zarobis malo ... ako z minimalnej mzdy.

adicka111
5. feb 2008

tamia- minimalne odvody pre SZCO su:
do socialky-2686 Sk
do zdravotnej poistovni-1134 Sk
to ze je podnikatel zamestnany nema ziaden vplyv, odvody sa tak ci tak musia platit 2x
☹ je to sice totalna blbost, lebo ak sa si v nemocnici, nelezis na 2 posteliach ani sa o teba nestaraju 2x, ale zakon je takto stavany 😝

ps.ak podnikas prvym rokom, povinne platis ovody len do zdravotnej poistovni, t.j. 1134 sk, do socky platis dobrovolne, po roku /zda sa mi, ze nasledujuci jul/, musis odniest do SP danove priznanie a na zaklade tvojej danovej povinnosti ti urcia vysku odvodov

tamia
autor
6. feb 2008

nie je to celkom tak, že do SP musíš platiť. Je tam stanovená hranica, že od koľko sa platia povinne odvody. Ak zarobíš pod stanovenú hranicu a si aj zamestnanec nie je povinnosť platiť odvody, je to na báze dobrovolnosti. Len sa snažím zistiť či to ešte platí, lebo ako som zostala doma na MD tak mi unikajú zmeny zákonov.

čo sa týka zdravotnej poisťovni tak je podľa ročného zúčtovania zdrav. poist. Tiež je tam hranica, že od akého príjmu musíš platiť preddavky. To všetko je v tlačive ročného zúčtovania ZP.

tamia
autor
6. feb 2008

ako chápete toto?

Zákon o sociálnom poistení po novele 555/2007 účinnosť od 1.januára 2008

§ 21
Vznik a zánik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby
Na začiatok

(1) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu 34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10 ods. 9, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu 34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10 ods. 9, ak tento zákon neustanovuje inak.

(9) Vymeriavací základ je mesačne najmenej vo výške minimálnej mzdy66) zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou, ktorá platí k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa platí poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu solidarity.

ja to chápem tak, že ak SZČO zarobil v roku 2007 menej ako 12x minimálna mzda nemusí platiť odvody.

zuzume
6. feb 2008

ano presne tak

tamia
autor
6. feb 2008

ods. 10 je škrtnutý, platí ods. 9

tamia
autor
6. feb 2008

zuzume ahoj,

myslím, že to platí aj pre tých čo sú SZČO a zároveň aj zamestnanci. Nemýlim sa?

zuzume
6. feb 2008

ak nepresiahne za rok 2007 celkovy prijem 97200 sk odvody do socialnej poistovne nemusis platit iba ak dobrovolne koli dochodku ale do zdravotnej poistovne sa musi platit minimum je 1134 sk

zuzume
6. feb 2008

ano, chod na stranku www.porada.sk tam vsetko najdes a mozes sa aj spytat mne tam vzdy dobre poradili

tamia
autor
6. feb 2008

zuzume,
vďaka.

ešte jedna "blbá" otázočka. bola som na porada.sk a chcela som sa zaregistrovať ale stále pri registrácii pýtalo odo mňa mailovú adresu ale ja som tak kolonku s mali. ad. nenašla. ☹ Alebo som slepá 😉 ?

smejula
23. feb 2008

tamia, na to, aby si neplatila z podnikateľskej činnosti odvody do sociálnej poisťovne, by si:

1. buď musela dosiahnuť v roku 2007 príjem z podnikania nižší ako 12 násobok minimálnej mzdy,

2. alebo by si v zamestnaní musela dosiahnuť mesačný príjem pre nemocenské poistenie a garančné vyšší ako 28 142,- Sk a pre ostatné poistenia vyšší ako 75 044,- Sk. Vtedy sa posudzuje súbeh. Platí to aj opačne, tzn. ak by si na základe príjmu z podnikania platila najvyššie odvody, zamestnávateľ by za teba poistné neodvádzal.

Viac info nájdeš aj na www.socpoist.sk

tamia
autor
24. feb 2008

smejula,
bod 1 som rozoberala vyššie..... 😉

Ďakujem za všetky odpovede!

smejula
24. feb 2008

jj, ja viem, čítala som to, len pre kompletnosť odpovede som ho tam zahrnula. 😉

janka0007
18. aug 2011

Prosim vas,vie mi niekto poradit?Moj manzel pracuje ako robotnik-zateplovac,sef mu zvysil plat na 1000 eur v hrubom a tvrdi ze odvody musi odvadzat vo vyske nejak cez 500 eur,mne sa to zda strasne vela,myslite ze je to v poriadku?

viva13
27. aug 2014

Ahoj, prosím poradíte mi? Jedná sa o živnosť pladca DPH. Zmenili sme účtovníčku predošlá nemala problém dať do nákladov napr. vodu,prací prášok,toaletný papier,čistiace prostiedky atd. a nová účtovníčka mi takéto bločky vyradila, poradíte? dakujem