Životná poistka. Oplatí sa ju mať?
nenašla som tu takúto tému, tak sa chcem opýtať, máte niekto životnú poistku? oplatí sa to? máte skúsenosti?
Stručné zhrnutie
- Rizikové životné poistenie sa v diskusii odporúča ako primárne riešenie na krytie príjmu živiteľa rodiny a na zabezpečenie oprávnených osôb v prípade smrti alebo vážnej invalidity.
- Investičné a kapitálové životné poistenie v diskusii často kritizovali pre vysoké poplatky, nízku odkupnú hodnotu a riziko, že klient dostane pri predčasnom zrušení alebo po rokoch menej, než zaplatil.
- Ako alternatívy alebo doplnky boli spomenuté čisté úrazové poistenie, stavebné sporenie, priame investovanie do fondov (napr. 3D invest od Conseq) a konzultácia s nezávislým alebo majetkovým poradcom.
Najčastejšie otázky
Q: Oplatí sa mať životné poistenie?
A: Diskusia odporúča mať najmä rizikové životné poistenie na krytie živiteľa rodiny; poistenie ako sporiaci nástroj (kapitálové alebo investičné ŽP) si treba dôkladne overiť kvôli poplatkom a odkupnej hodnote.
Q: Čo je lepšie: investičné/kapitálové ŽP alebo samostatné investovanie?
A: V diskusii viacerí radili oddeliť poistenie od sporenia a investovať priamo do podielových fondov alebo sporiacich produktov namiesto investičného/kapitálového ŽP kvôli skrytým poplatkom a zložitej odkupnej hodnote.
Q: Ktoré poisťovne a produkty sú v diskusii odporúčané pre rizikové životné poistenie?
A: V diskusii boli menované Generali, AXA, Uniqa, Allianz a Wüstenrot ako poisťovne s vhodnými rizikovými produktmi; konkrétne odporúčania závisia od porovnania ponúk.
Q: Čo kryje úrazové poistenie a kedy sa oplatí?
A: Úrazové poistenie kryje následky ošetrenia z dôvodu úrazu a prípadne PN pri úraze; v diskusii sa uvádza, že čistá úrazovka môže byť vhodná pre deti alebo na krytie okamžitých následkov úrazu, ale mnohí odporúčajú doplniť krytie o PN, čas liečenia a krytie aj pri chorobe (produkt H/S v Amslico bol spomenutý ako príklad rozšíreného krytia).
Q: Ako sa vyhnúť nevýhodnej zmluve alebo poradcovi?
A: Diskusia odporúča žiadať písomné porovnanie ponúk, zisťovať provízie a servis poradcu, získať referencie od známych a zvážiť nezávislého či majetkového poradcu namiesto poradcu viazaného na jednu poisťovňu (v diskusii boli spomenuté OVB, MBI a Salve Finance ako príklady sprostredkovateľov).
Q: Ako zistiť, čo budem reálne dostať pri dožití alebo pri odkupe kapitálovej poistky?
A: Overte v zmluve pojem „odkupná hodnota“ a konkrétne zmluvné podmienky; v diskusii bol príklad, kde návrh zmluvy uvádzal vyššie „zaručené sumy“, ale poisťovňa pri konzultácii oznámila nižšiu reálnu sumu po odpočítaní administratívnych poplatkov.
Závery z diskusie
Zhoda
- Rizikové životné poistenie má v diskusii konsenzus ako efektívny spôsob zabezpečenia oprávnených osôb v prípade smrti alebo invalidity živiteľa rodiny.
- Je potrebné dôkladne prečítať zmluvné podmienky, sledovať odkupnú hodnotu a poplatky pri kapitálových/ investičných produktoch.
- Významný faktor je servis a dôvera v poradcu; odporúča sa overiť referencie a zvážiť nezávislého alebo majetkového poradcu.
Sporné názory
- Možnosť A: Kapitálové alebo investičné životné poistenie poskytuje sporenie a výplaty v stanovených termínoch, ktoré niektorí považujú za výhodné (príklady pravidelných výplat každých ~15 rokov boli v diskusii spomenuté).
- Možnosť B: Kapitálové a investičné produkty sú podľa iných účastníkov primárne výhodné pre poisťovne a sprostredkovateľov kvôli vysokým poplatkom a nízkej odkupnej hodnote.
- Možnosť A: Neviazaný majetkový alebo nezávislý finančný poradca je objektívny a vyhľadá najlepšie riešenie na trhu.
- Možnosť B: Niektorí diskutéri upozorňujú, že aj „nezávislí“ sprostredkovatelia môžu byť obmedzení zmluvnými vzťahmi alebo preferenciami, preto treba preveriť ich prepojenia a provízie.
Otvorené otázky
- Ako presne vypočítať odkupnú hodnotu konkrétnej kapitálovej alebo investičnej zmluvy pri súčasných trhových podmienkach?
- Ktoré konkrétne aktuálne produkty a fondy dnes poskytujú najlepší pomer rizika a poplatkov pre dlhodobé sporenie oddelené od poistenia?
- Aké sú najefektívnejšie právne a administratívne kroky pri spore o nevyplatenú poistku alebo pri spore s poisťovňou o výklade zmluvy?
Spomenuté značky a firmy
Allianz, ING, AMSLICO, Generali, KOOPERATIVA, Wüstenrot, Union, AIG, OVB, MBI, Salve Finance, Conseq, Pro Sight, ČSOB, Uniqa, AXA, ERGO, VÚB, Provident
Spomenuté produkty a metódy
rizikové životné poistenie, kapitálové životné poistenie, investičné životné poistenie, úrazové poistenie, Dynamic (produkt), H/S (produkt Amslico),3D invest (Conseq), odkupná hodnota, denné odškodné, PN, trvalé následky, štipendijné poistenie, stavebné sporenie, sporiaci účet, podielové fondy, pripoistenia na čas liečenia a chirurgický rez
Miesta a osoby
Bratislava, Orava, Spojené kráľovstvo (UK), Francúzsko
@lubomirspetko Aha, to je mi novinka. Dík za info, dobre vedieť. Aj keď neviem kto sa poistí v pidi poisťovni. V tomto sa spolieham na väčšie, skúsenejšie.
Unicredit dáva úrokový bonus -0,5% keď dojednáta hypotéku s poistením. Poistenie je však pridrahé (3% z výšky hypotéky - na 5 rokov) a má pomerne malé krytie.
@ariesb to su zlodeji,nikdy viac,moj ide po 14 rokoch rusit bo po 12 co tam vrszil 5000€ mu chceli vyplatit.spriste slovensko sa stale ohana krizou a bude sa ohanat uz stale.Hednotka uz nikdy bepojde tak hore zeby mi vratili aj po 20 rokoch co som vratil do toho.Proste klšu kde sa da.Nemienim ich zivit viac rokov.A uz ziadnu zivotnu.Radsej si budem davat na knizku.
Podľa mojej vlastnej skúsenosti/hlúposti neodporúčam zakladať si investičné a kapitálové životné poistenie. Ak už niekto chce investovať do fondov, tak radšej zvlášť a poradiť sa s nezávislým fin.poradcom. V rámci ŽP je to absolútne nepraktické,nevýnosné a bezpredmetné. Vďaka týmto poisteniam žije ešte väčšina poisťovní. A keď uź ich niekto má,tak ich treba dotiahnuť až do konca poistného obdobia (zhruba 30rokov),lebo inak stratíte veľkú časť investície. Odporúčam radšej investovať do úrazového poistenia (najlepšie vo viacerých poisťovniach len na vybraný najlepší produkt z ÚP,každá poisťovňa má totiž iné podmienky plnenia na rôzne druhy poistenia) alebo rizikového životného. Treba si vybrať iba také časti poistenia,ktoré naozaj potrebujete a sú výhodné aj v prípade že sa vám do smrti nič nestane. Príklad: V poisťovni X uzavriem urazovu poistku na PN pri úraze a v poistovni Y na úraz a PN pri akejkolvek chorobe. To znamená že ak si zlomím nohu tak z poisťovne X mi bude vyplatené plnenie PN pri úraze a z poisťovne Y plnenie za samotný úraz. Obidve poistenia vychádzajú na rok cca. do 100eur.
Takže si myslím źe uzatvoriť poistenie na moje konkrétne požiadavky je na 100% výhodnejšie ako dávať nejakej poisťovni peniaze do vrecka formou KP a IP.Radšej si šetrite zvlášť do ponožky, účet, fondy......Ja som už o peniazky prišla,takže už nikdy viac.A odvtedy som si toho už dosť naštudovala. Učíme sa na vlastných chybách 🙂
Na poistke netreba sporiť, je ale dobré ju mať kvôli vážnym chorobám. Ako práve dnes píšu v novionách, príjem pri rakovine klesne na štvrtinu a ako sa má človek v kľude liečiť, keď musí riešiť z čoho žiť, keď má hypotéku, musí živiť deti, splácať energie a pod.
Svojim klientom vravím, nemusíte si poisťovať všetko, radšej si navýšte tie položky, ktoré sú dôležité a dlhodobo vás vyradia zo života, ako kritické choroby, trvalé následky a pod. Poistenie PN či nezamestnanosť považujem za doplnkové, rozhoduje sa ale klient na základe kvalitného rozhovoru so svojim reprezentantom. Určite ale nepovažujem životné poistenie za nezmysel, na rakovinu umrie v priemere každý 4. Slovák (a koľkí našťastie prežijú).
http://www.sme.sk/c/7522058/rakovina-uvrhne-clo...
http://www.sme.sk/c/7516655/kazdy-stvrty-slovak...
@ankiye Tomuto celkom nerozumiem: V poisťovni X uzavriem urazovu poistku na PN pri úraze a v poistovni Y na úraz a PN pri akejkolvek chorobe. To znamená že ak si zlomím nohu tak z poisťovne X mi bude vyplatené plnenie PN pri úraze a z poisťovne Y plnenie za samotný úraz. Obidve poistenia vychádzajú na rok cca. do 100eur.
To čo je za blbosť, len či som to správne pochopila:
- kvalitné poistenie aby malo zmysel za takú sumu....?
- píšete len o úraze a chorobách, akákoľvek choroba? NAOZAJ?
- čo keď sa stane to najhoršie? veď práve to je zmyslom životného poistenia, to vo vašom príspevku nevidím
- keď budem mať úraz, zlomenú ruku napríklad, tak z poisťovne X dostanem plnenie PN (musím byť práce neschopná)? Alebo čo pre vás znamená PN?
Osobne si myslí, že toto fórum, je určené najmä pre ľudí, ktorí potrebujú pomôcť, poradiť, ktorí sa v tom nevyznajú, tak prosím nepoužívajte skratky, keď druhí im nerozumejú aby sme predišli prípadným nedorozumeniam a mali v tom jasno. Ďakujem.
Bože. Poistky nemusia byť drahé,aby boli kvalitné.Treba si len dobre preštudovať podmienky. A áno PN je poistenie pri práceneschopnosti,ktorá nesúvisí s úrazom. Ano aj také existujú.A vyznám sa v tom veľmi dobre a aj som niektoré poistky využila,čo nikomu neželám. Jediné čo som chcela predchádzajúcim príspevkom povedať, že je podľa mňa je zbytočné zakladať si poistky so šetrením. Toť tiež moja skúsenosť.Ale každý má právo na svoje rozhodnutie a vie čo je pre neho najlepšie. Želám tak všetkým, aby ich nikdy nemuseli využiť.
A inak bol to len príklad,náčrt narýchlo. Však toto nie je fórum poisťovákov! Na porady tohto charakteru sú iné odborné stránky. Ja nemám zapotreby niekoho o niečom presviedčať,len som vyslovila svoj názor a skúsenosti. A prežila som si už toho dosť,aj keď nemám až tak veľa rokov. Ale roky nerobia človeka!
@ankiye Viem že:
- nemusia byť drahé aby boli kvalitné ale za cca 8 eur mesačne a v dnešnej dobe?
- ak sa v tom tak dobre vyznáte, o čom nepochybujem prečo PN z dôvodu úrazu? Dnes človek nemusí byť vôbec na PN aby dostal plnenie v prípade poistnej udalosti, práve preto som sa pýtala na tú skratku, či pod tým myslíte to isté.
- nie som poisťovák, mám také isté právo byť na tomto fóre ako ktokoľvek iný, ešte som aj v pro, len vyjadrujem svoje názory ako Vy a snažím sa ľuďom poradiť.
Ja som netvrdila že ste poisťovák,to ste si vymysleli. Nič z Vašej poslednej vety som nikdy nepovedala. Neviem prečo všetko vzťahujete na seba.
jezis to co som popisala 😂,som zabudla napisat sumu ze moj vrazil €5000 za 12 rokov a chceli mu vyplatit €1500 tak sme vypoved zrusili a tento rok uz to zrudime aj keby nam davali tak isto lebo cim viac ich krmime tym menej nam daju 😩
@ankiye Ale ja u Generali ked som chcela skoncit po 10 rokoch a ze prejddm na Zivotne poistenie indd tak ta poistovacka sa mi nabidla ze ma kamosku ktora mi to zrusi a hla my dali €4.500. naspat lebo sa tesila ta krava ze bude zo mna dolit.Ja som to ale tu novu poistku zrusila po mesiaci.Takze ja neplatim nic len moj muz.A preco mi dali tolko a mojmu chceli dat len £1.500?tomu nerozumiem jak malo
@happyfrog80 Hlavné že ti dali peniažky.Som rada aj za teba. Ja som také šťastie nemala,ale už som poučená 🙂
@ankiye no mne dali ale mojmu teraz nas..rú😩 .On to nechce platit este dajme tomu 8 rokov lebo on ked to zalazal tak mu povedali ze to ma do 99roka zivota a zrazu pred 2 rokmi sa dozvedel ze to ma na 20 rokov tak potom ho poradca dobre oklamal.Najlepsie zrusit,co uz ked malo vyplatia ale aspon bude pokoj leno nam to len zile trha pri plateni.
@happyfrog80 Tak neviem akú má manžel zmluvu a podmienky,ale myslím,že ak má už len 8rokov do ukončenia,tak sa mu asi oplatí to dotiahnuť do konca,aby neprišiel zbytočne o peniaze.
@ankiye Pravda je však taká, že čím dlhšie máš poistenie, tým prichádzaš stále o viac peňazí. Sú tam skryté dosť vysoké poplatky + peniaze sú znehodnocované infláciou, ako som videla aj v predchádzajúcich fórach, odporúčam prečítať tento článok: http://luky.blog.pravda.sk/2012/01/19/metlife-a...
http://vas.cas.sk/clanok/9265/novi-klienti-netu...
Pri úrazovom poistení samozrejme naspäť nedostaneš od poisťovne ani cent a to aj keby si úrazové poistenie platila dlhé roky, pretože tam nie je sporiaca zložka, no aj to už bolo niekde spomínané.
Poistenie je výhodné jedine pre poisťovákov a poisťovne, ale pre samotných klientov určite nie 😖
@simonka177 To s tebou na 100% súhlasím a tiež si to myslím. Nič sa nedá dnes zaručiť. Strašné 😒
@ankiye
@simonka177 Ing len slubuje ludom aby to platili dokonca lebo oni z toho ziju z tych nasich penazi.Lenze oni sa stale ohrazdaju krizou ktora uz nieje ,aspon v Uk kde zijem uz neni spominana roky ale slovaci jak raz sa dostanu do krize tak uz budu v nej navzdy lebo im vynasa prachy.Smutne.
Moj to platit mebude,aj tak mu nedaju tolko co vrazi do toho za 20 rokov,lebo jednotka bude mat stale nizku hodnotu a kazdeho zvysoka osetu aj ked splnia platenie.
Moj ma v UK v praci sporenie ktore mu strhavaju z hrubej mzdy £175 mesacne a po troch rokoch mu daju peniaze naviac.Kazdy stvrtrok mu chodia vypise kolko je hodnota jednotky ci jak sa to hovori a zatial krasne rastie a odzaciatku co to ma.Ze teraz v Marci by ho mali vyplatit dvojnasobkom .Takze my tuna krizu nemame.
Sme boli blbi aoblbnutí ze dostaneme miliony a prd 😂.Bachorky.No co to som bola slobodna a 21 som mala no nedaj si to 😂.
@ankiye My sme neboli 3 roky na Sk takze nevieme ani najst zmluvu cez svojru,az sa dostaneme domov prehrabeme to a poriadne prestudujeme co to vlastne ma za sporenie a poistenie.Je to Ing investicne poistenie.Len toto vuem.
@ankiye a co sa mojmu stalo?Jeho ta poistovacka oblbla pred 4 rokmi na novu poistku ,ze tu co platil 10 rokov z tej uz budu len vynosy a nejako sa nam to neskor nezdalo tak to zrudil po roku tusim a poslal ziadost o zrusenie tej novej a ta šuchta to zrusila s manzelovym podpisom lebo by asi dosla o prachy.Normalne si dovolila podpisat manzela ani o tom nevedel len svokra skopirovala dopise co muzovi k nej chodili a vtedy sme to zistili.Sme sa stazovali na nu a dali nam novu poistovacku.
Co neurobia pre peniaze,a toe jej nechutne emaile co mojmu pisala ked chcel vediet ako na tom je s poistkou atd no hnus.
@happyfrog80 Hehe aj ja som si to nemohla nedať. Ja som mala 19 a poistovacka nabachala vtedy celu rodinu. No tiez som bola blbá. A uz som dopadla 🙂 Už nikdy viac 😉
A inak v UK to ma teda fajn manzel, nech sa mu darí aj naďalej 😉
@happyfrog80 preco tak malo? Lebo len ta mala cast bola "sporiaca" a zaroven garantovana ako odstupna hodnota kapitalovej investicie v tom case. Bohuzial nie je to ferovo nastavene a preto ak zivotne poistenie tak bez kapitalovej / investicnej / sporiacej casti. V UK si vyberte zivotnu poistnu za £20 mate dvaja na jednu zmluvu. Kasli na poistovne na SK je to novodoba mafia s tym svojim uzasnym dohladom NBSR.
@happyfrog80 Tak to je fakt drzosť.To teda bola aka neprofesionalna.Nechapem,co si mozu vsetko na SK dovolit.
Toto je iná poisťovňa ako Ergo, ktorú pohltila ČSOB.
Áno presne poistka slúži na poistenie, preto nie je na nej vhodné sporiť a mala by sa využívať na to, na čo je určená. IŽP je poplatkovo ešte náročnejšie kvôli zdvojeným management Fee poplatkom (poplatky za správu fondu). Naviac niektoré poisťovne vytvárajú akumulovaný dlh čo je tiež len pri IŽP..
@zeriempizzu
@ankiye
@lubomirspetko lenze moj muz mal viac menej sporenie ako poistenie ,preto sa cudujeme ze tak malo.

@diana70 Poisťovňa Ergo existuje. Jedná sa však o inú poisťovňu ako pôvodné Ergo ktoré pohltila ČSOB... Nové Ergo spolupracuje s Unicredit bankov.