Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Zmeny dobrovoľného nemocenského poistenia od 1.1. 2013

jankaferancova
18. nov 2012

Maminky viete niečo ohľadom nových zmien v DNP?Má pribudnúť nejaký nový balíček DNP.Čo to pre nás znamená?Je výhodnejší??? Ďakujeeeeeem 😉

zalka
19. nov 2012

@jankaferancova
Ano výhodnejší nebude v ňom poistenie v nezamestnanosti, tj. bude výhodnejší o 2% oproti tomu pôvodnému čo je teraz. Ale pozor minimálny VZ od januára bude 393 eur namiesto tohoročných 339,89 eur. Takže to znamená oveľa vyššie platby.

jankaferancova
autor
19. nov 2012

@zalka Dakujem pekne 😉

janusa01
25. dec 2012

🙂 ...ta zmena sa tyka aj tych co si uz platia ci len pre novych?doteraz som platila nejakych 119e mam si zvysit platbu v banke?

zalka
29. dec 2012

@janusa01 áno zvýš si platbu v banke , nakoľko aj tebe sa zvyšuje VZ z 339,89 e na 393 e a to znamená vyššie odvody.
Mimochodom stále si platíš z minima? Či máš nárok na vyššiu PN v roku 2013 lebo si si platila viac?

janusa01
29. dec 2012

@zalka dakujem za odpoved ja to vobec neovladam ako to je stale som si platila len tych 119e ,cchela som to na materske ,ale este niesom tehu tak neviem ci to stiham do aprila.

zalka
29. dec 2012

@janusa01
No ako som písala, už za január bude treba zaplatiť viac a to 138,13 eur , toto bude minimálna suma na balík poistení z minima.
http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistne...

janusa01
29. dec 2012

@zalka velmi pekne ti dakujem za pomoc.tak idem to ja pomenit. 🙂 pekny den.

zalka
30. dec 2012

@janusa01
ešte môžeš ísť v pondelok na SP, a zrušiť od 1.1.2013 platenie poistenia v nezamestnanosti... lebo môže byť balík aj bez toho, výjde ťa to trošku lacnejšie.

janusa01
30. dec 2012

@zalka ano?to som nevedela....

zalka
30. dec 2012

@janusa01
áno je to na ich stránke

Nové dobrovoľné sociálne poistenie
Pribudne nový „balík“ dobrovoľného sociálneho poistenia, ktorý obsahuje dobrovoľné nemocenské poistenie a dobrovoľné dôchodkové poistenie.

http://www.socpoist.sk/aktuality-zmeny-v-social...[od]=1&date[om]=1&date[or]=2004&date[dd]=30&date[dm]=12&date[dr]=2012

janusa01
30. dec 2012

@zalka dakujem citala som.mozem sa prehlasit na ten balik ked este som toto poistenie neskoncila??

zalka
30. dec 2012

@janusa01 no môžeš urobiť zmenu zajtra v SP .. s dátumom začiatku 1.1. len zajtra sa to dá ... abo potom až o mesiac ... teda zo začiatkom 1.2. ... normálne na RLFO urobíš zmenu .. poradia ti v SP ked povieš čo chceš .. resp. sama vypíšeš zmenu na RLFO ... teda že spravíš zánik nemocenského poistenia k 31.12.

janusa01
30. dec 2012

@zalka pekne dakujem za pomoc. 🙂

zalka
30. dec 2012

@janusa01 ježiš prepáč nie zánik nemocenského poistenia ale zánik poistenia v nezamestnanosti .. pomýlila som sa .. na jedno som myslela a druhé som písala ...
zvyšovať nemusíš .. lebo ono budeš mať automaticky zvýšenú tú minimálnu sadzbu ...

misicka81
31. dec 2012

ahojte,,vie mi niektora z vas poradit?? pracujem v rakusku na zivnost a chcela by som sa dat na sk dobrovolne nemocenske poistenie...myslite ze je to mozne?

zalka
31. dec 2012

@misicka81 nie, nie je to možné, teda dávaš čestné prehlásenie k prihláške na SP, že nemáš odbobné poistenie v krajinách EU.
http://www.socpoist.sk/ext_dok-mu_priloha05/50738c

milagrosss20
31. dec 2012

@zalka ahoj..prosim ta toto plati aj ked nahodou pridem o pracu tak budem mat viac platenu podporu?ci je to len pre pripad pnky?

zalka
31. dec 2012

@milagrosss20 musíš napísať viac ... ak si budeš platiť DNP z minima a si na rodičáku .. a prídeš o prácu tak si znížiš podporu ... ak pracuješ a platíš si DNP tak si podporu zvýšiš ... hovorím záleží od situácie ...

milagrosss20
31. dec 2012

@zalka ja som teraz zamestanna ale som na PN ale dalej mam to DNP..to co by som mala traz platit je cca 400 e...ale ak ukoncim pn tak mi hrozi vypoved...preto sa pytam ci budem mat aj socialku ak ma vyhodia...odpracovane mam urocite 2 roky od toho co som brala naposledy socilaku.....

zalka
31. dec 2012

@milagrosss20 no ak neplatíš tak to ti veľmi podporu neovplyvní ...

milagrosss20
31. dec 2012

@zalka no nie lebo som na pn a v tedy sa to neplati...len mi to bezi dalej tak ako keby som si to platila...cize ak ma vyhodia nemam narok na podporu s DNP len zo zamestnania?

zalka
31. dec 2012

@milagrosss20 PN je vylučiteľná doba, takže ked si na PN neplatíš a nemajú ti čo započítať. Aj zo zamestnania sa ti vylúči doba PN .. a vyrátavajú len z dní kedy pracuješ alebo platíš DNP.

milagrosss20
31. dec 2012

@zalka ahaaa takze ak ma vyhodia nemam narok na podporu kokos ☹ a ak budem pol roka na pn a pol roka podpora???takto by sa dao nie?

machovalucka
31. dec 2012

@zalka prosím ťa môžem sa ťa opýtať kolko by som dostávala maximálnu marodku a kolko minimálnu a kolko sa pri týchto dvoch variantoch mesačne platí? tej tabulke velmi nerozumiem...dakujem

misicka81
31. dec 2012

dakujem zalka...

hadassah
31. dec 2012

@zalka fíha, to som nevedela, že PN je vylúčiteľná doba, tiež som bola v tom, že treba splniť podmienku byť poistená požadovaný počet dní a tak som si myslela, že aj keby som bola PN, tak doba poistenia sa mi započítava.
Môj prípad je, že k 10/2012 mám splnených 270 dní poistenia a ak otehotniem, stačí, aby som bola znova poistená ešte 26 týždňov (medzi týmito dvomi poisteniami nemôže byť viac ako 15 mesiacov) a ak splním podmienku, že budem 26 týždňov poistená, v posledných dvoch rokoch teda aj 270 dní, ku dňu žiadosti o materské bude poistenie trvať a nebudem mať nedoplatok, tak splním nárok aspoň na minimálnu materskú z DNP, hoci by som to obdobie posledného poistenia prežila na PN.
To, že sa doba PN vylučuje, som nevedela, to je odkedy? Lebo kamošky čo rodili v tomto roku, si platili DNP, od 3. mesiaca tehotenstva boli na PN a mali aj nárok na materskú z DNP.

zalka
31. dec 2012

@milagrosss20 je vylučiteľná doba pre výpočet podpory ale dni PN sa ti rátajú do podmienky 730 dní odpracovaných za tri roky .. nepanikar. 😀

zalka
31. dec 2012

@machovalucka pri minimálnej marodke 216 e od januára 2013 sa platí cca 138 eur mesačne, a pre maximálnu marodku cca 610 e .. mesačne treba platiť vyše 400 e .. neviem presne treba si vypočítať z maximálneho VZ 1179 eur tých 33,15% alebo 35,15 % .. a minimálny VZ od januára bude 393 eur . detto si to vypočítaš vynásobením tých %

zalka
31. dec 2012

@hadassah joj baby zle ste to pochopili, dni PN kedy plynie poistenie sa ráta ako keby za odpracované ... teda ak pracujem v zamestnaní a som poistená tri mesiace a potom som rok na PN tak sa mi ráta za splnené rok a tri mesiace... pre výpočet PN alebo materskej .
Len Ti vypočítajú PN alebo podporu z toho obdobia čo si platila .. ak platím 90 dní poistenie a zvyšok som na PN ... tak sa mi vyráta MD z tých 90 dní ...

machovalucka
31. dec 2012

@zalka dakujem,ale ked som zamestnaná,tak zamestnávatel tiež niečo platí za mna,tak ked chcem maximum,tak si nemusím platiť plnú sumu 🙂

Tu začni písať odpoveď...

Odošli