Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Zrušenie životného poistenia a daň

petrina82
3. jan 2018

Vie mi niekto poradit, ak sa chystam zrusit zivotne poistenie, vraj mam k vypovedi dolozit overenie danovej rezidencie ( to ziskam asi na danovom urade?), takze asi budem musiet z odkupnej hodnoty zaplatit aj dan z prijmu. To za mna vyplati poistovna po zrazeni sumy alebo to budem musiet nejako zdanit v danovom priznani?

duun
4. jan 2018

Pozri si zmluvu o poistení - tam musí byť PRESNE napísané, ako budú postupovať - nie som špecialista, ale môžu mať rôzne podmienky a zmluva môže byť aj staršia a súčasné zmluvy uzatvárajú možno s inými podmienkami = nik ti "s fleku" neporadí správne.

Ak je to ale tak, ako s preplatkom na zdravotku, tak ten ti zdania a pošlú už "čistý". Ale poistenie si si platila zo zdanených peňazí a teda by mali zdaniť logicky iba to, čo od nich dostaneš ako zisk=zhodnotenie. Ale.. čo je na Slovensku ohľadom daní logické, že? :(

"Dani podlieha vtedy rozdiel medzi zaplateným poistným a vyplatenou sumou. Zrážkovou daňou je pritom výplata od poisťovne pre daňovníka vysporiadaná a do priznania ju neuvádza ani sa neráta do jeho zdaniteľných príjmov za daný rok. "

https://www.etrend.sk/financie/peniaze-z-poisti...

http://www.expertnafinancie.sk/blog/ako-sa-zdan...

petrina82
autor
5. jan 2018

Dakujem velmi pekne. Po informacii na pobockach by to malo tak byt, ze dan by som platila len ak by vlozene peniaze boli nizsie ako vyplatene. Aj ked osobne na pobocke dotycny pan povedal, ze platit si musime dan sami. Na druhej telefonicky, ze iba ak sme mali zisk. Tak verim, ze nemusime dan platit.
@duun

jarmilafilova
29. jan 2018

Ak bola uplatnovana odpočítateľná polozka v minulosti na životnú poistku mozno budete musiet aj to riesit. Sú tam nejake lehoty ale kuknite si to.

duun
30. jan 2018

https://hnonline.sk/expert/353018-odpocitatelna...

"Pri porušení podmienok je podľa zákona o dani z príjmov daňovník povinný zvýšiť si základ dane o sumu zaplatených príspevkov – o ktorú si ho v predchádzajúcich rokoch znížil – najviac však do 3 zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu podmienok. Odborníčka na dane Jaroslava Lukačovičová odporúča zvýšiť základ dane za to zdaňovacie, v ktorom daňovník nedosiahne vysoké príjmy alebo dostatočne vysoké, alebo jednoducho vtedy, kedy mu to vyhovuje. "

Porušenie podmienok = zrušenie životného, z ktorého si si poistné odčítavala z dane.