Hľadáme maminky z Holandska na pokec
Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵
Stručné zhrnutie
- Život v Holandsku často zahŕňa lepší prístup k parkovým plochám a detským ihriskám, bežné sú dobré skúsenosti s miestnymi lekármi a možnosť komunikovať v angličtine.
- Hlavné praktické výzvy pre prisťahovalé slovenské rodiny sú jazyk, hľadanie práce a doprava na návštevy do SR, pričom ľudia v diskusii spomínali nízkonákladové letecké spoločnosti (Wizzair, SkyEurope) a komplikované prestupy cez Praha či Viedeň.
- Typické každodenné témy sú starostlivosť o bábätko (reflux, koliky, zápaly uší), očkovania, pôrodné skúsenosti (cisársky rez aj prirodzený pôrod) a lokálne zvyky ako Sinterklaas (príchod v polovici novembra, dary 5. decembra).
Najčastejšie otázky
Q: Ako nájsť kontakty na slovenské/česko-slovenské skupiny v Holandsku?
A: Používajte expat fóra a lokálne diskusné skupiny; v diskusii bola odporúčaná stránka Expat a vlákno na ModryKonik (https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...).
Q: Potrebujem v Holandsku zdravotné poistenie na pôrod a zdravotnú starostlivosť?
A: Áno; v diskusii jedna účastníčka uviedla, že nemala zdravotné poistenie a z toho dôvodu sa vrátila na Slovensko, zatiaľ čo iné matky chválili miestne nemocnice a lekárov a písali, že sa dokázali dohovoriť po anglicky.
Q: Ako sa v Holandsku oslavuje Sinterklaas a kedy deti dostávajú darčeky?
A: Sinterklaas "pripláva" zo Španielska v polovici novembra, deti dávajú topánky pri dverách a dary sa rozdávajú hlavne 5. decembra (Sinterklaasov deň); v diskusii sú uvedené aj texty tradičných pesničiek ("Sinterklaas kapoentje", "Sinterklaasje bonne bonne bonne").
Q: Kedy a ako sa dajú v byte pripraviť tulipánové cibuľky na kvitnutie?
A: Tulipány sa bežne sadia na jeseň do záhrady; do kvetináča na forcovanie sa cibuľky dajú a potrebujú chladné tmavé miesto približne 4–6 týždňov (pri hyacintoch uvádzali 8 týždňov); predaj forcovaných cibuľiek je na jar (február–marec).
Q: Ktoré nízkonákladové letecké spoločnosti spomínali diskutujúce pri lete do SR?
A: Spomínané spoločnosti boli Wizzair (www.wizzair.com) a SkyEurope; diskutujúce tiež riešili lety cez Viedeň, Bratislavu a Prahu a spomínali nevyhovujúce prestupy.
Q: Čím nahradiť HERA (hera) pri pečení v Holandsku?
A: V diskusii odporučili Blue Band (modro-biele balenie) ako náhradu margarinovej Hery a tiež spomínali dostupnosť margarinov v Lidli.
Q: Ako si upiecť tradičné vianočné oplatky (oblátky) doma v NL?
A: Diskutujúce uviedli, že sa dajú kúpiť oblátkovače značky Cloer a v MediaMarkte stojí približne 32 EUR; alternatívou je upiecť vlastné oblátky doma bez špecializovaného prístroja.
Q: Ako riešiť detské zdravotné problémy ako reflux, koliky a zápal ucha v Holandsku?
A: V diskusii rodičia spomínali diagnostiku refluxu a kolík, hospitalizáciu pri adeno víruse, liečbu horúčky sirupom Nurofen alebo paracetamolom a v niektorých prípadoch antibiotiká po niekoľkých dňoch (antibiotiká uviedli po ~5 dňoch pre zápal ucha).
Závery z diskusie
Zhoda
- V Holandsku sú bežné kvalitné detské ihriská, parky a dostupnosť služieb pre rodiny s deťmi.
- Mnohé matky hodnotia miestnych lekárov pozitívne a považujú komunikáciu v angličtine za dobrou výhodu.
- Lokálne tradície ako Sinterklaas (príchod v novembri, dary 5. decembra) sa odlišujú od slovenských vianočných zvykov.
Sporné názory
- Niektoré rodiny preferujú rodiť v Holandsku kvôli dobrému zdravotníctvu, zatiaľ čo iné sa vrátili na Slovensko kvôli chýbajúcemu zdravotnému poisteniu a potrebe známej lekárky.
- Niektorí rodičia akceptujú holandský štýl obliekania detí do ľahšieho odevu, iní ho považujú za rizikový a dávajú deťom čiapky kvôli častým zápalom uší.
Otvorené otázky
- Ako najefektívnejšie zabezpečiť zdravotné poistenie a právny pobyt pre rodinu pri sťahovaní do NL?
- Ktoré konkrétne letecké trasy a kombinácie prestupov sú najpohodlnejšie pre pravidelné cesty do Košíc/Košice, keď priame spoje chýbajú?
Spomenuté značky a firmy
ModryKonik,Expat,Van Gogh Museum,Wizzair,SkyEurope,MediaMarkt,Cloer,Blue Band,Lidl,IKEA,Albert Heijn
Spomenuté produkty a metódy
tulipánové cibuľky,hyacinty,forcovanie cibuliek (chladenie 4–6 týždňov, hyacinty 8 týždňov),Sinterklaas tradícia,oblátkovač Cloer,Blue Band,HERA,margarin,medovníky (recept),spací vak pre bábätko,kruidnoten,M&M's,Nurofen,paracetamol,antibiotiká,reflux u bábätka,koliky,zápal stredného ucha,cisársky rez
Miesta a osoby
Holandsko,Barneveld,Noord Brabant,Gelderland,Amsterdam,Utrecht,Nieuwegein,Alkmaar,Sint Maartenzee,Den Haag/Haag,Arnhem,Nijmegen,Grave,Haag/Haagu,Amersfoort,Eindhoven,Duiven,Kalkar,Kleve,Goch,Kolín (Köln),Viedeň,Budapešť,Bratislava,Košice,Lučenec,Slovensko
@cestovatelkaandrea ono sa to ockuje kaazdych 10 rokov. aspon na sr je to tak, ale ako je to tu v nl, tak to netusim.
Ahojte, tak my sme boli na dovolenke vo Valkenburgu - Zuid Limburg, musim potvrdit, ze je tam krasne a ked deti podrastu, tak sa tam urcite vratime..🙂 Je tam vsetko co k dovolenke patri..🙂 Byvali sme v hotely, ktory mal aj malinky kinderbuderaj...🙂)))) Matko sa nam tak krasne rozchodil a osmelil..🙂)
@rybca ahoj, tak to som rada, ze sa vam tam lubilo. moji kolegovia Limburg ospevuju. aj my by sme tam radi isli na predlzeny vikend niekedy v auguste.
tento vikend by sme radi isli do Roterdamu, zacina tam Tour de France, tak tam asi zaparkujeme v sobotu 😉
@andreaka11 dik, asi sa budem informovat v septembri u mojho doktora, co mozem robit.
inak ako to zvladas s dvoma drobcami v takychto horucavach. nas drobec strasne zle spi v noci, stale sa budi a mrnci zo sna. a to uz bude mat dva roky.... ale to teplo znasa tazko...
@cestovatelkaandrea - my skusime more tento vikend, ani Matko ani Dharma (pes) este neboli pri mori...🙂
@cestovatelkaandrea tak zatial tie horucavy zvladame celkom dobre. von moc nechodime, lebo sa ideme uvarit v kociku. (este nevieme sediet, tak do bugyny nejdeme). alebo myslis, ze mozeme, ked ju dame nalezato? a v dome mame dost prijemne. iba v detskej maju okolo 26 stupnov, tak maju na sebe len body a potom v noci na nich navleceme nohavice, lebo maju studene nohy 🙂
este si ta stale doberaju v praci kvoli futbalu? alebo uznali, ze sme boli dobri superi?????
@rybca mozno sa im bude lubit obom. Damian ma vodu rad 😉 ja stale rozmyslam nad tym Roterdamom, lebo Damian ma prave piatu chorobu a este stale ma vyhadzane licka... tak neviem, ci je lepsie byt niekde zasity v chladku alebo sa potit v dave na Tour de France.
@andreaka11 ja som davala Damiana do bugine ked mal 7 mesiacov. ak mas moznost ich tam dat nalezato tak kludne. aj nas ma iba body v noci ale aj tak je dost spoteny. uvazujem, ze ho necham spat iba v plienke.
kolegovia dali uz pokoj, teraz sa trasu na braziliu. ale nevrtali moc po zapase, boli radi, ze vyhrali.
zistili sme, ze cez vik uz ma byt skaredo, tak sme este skocili na plaz k moru...🙂 super bolo..🙂, ale do vody som sla len po clenky..🙂 Matko chvilku postal, tak na hrane, kam dosiahla voda, ale velmi sa mu to nepacilo, za to v piesku sa pekne hral..🙂
@cestovatelkaandrea - ak je maly chory, tak radsej nechodte, bude to asi peklo, u nas uz spravili zatarasy, neviem ci pojdu aj cez nase mesto, alebo to je ina akcia, nas spi dobre, len v kratkom pyzamku, konecne prespi celu noc, ale v utorok, ked sme sa vratili z dovolenky, mali sme dom tak rozpaleny, ze sa nedalo ani nam spat, secia traja sme sa len prehadzovali v nasej posteli, teraz po vyvetrani to uz je v pohode
@andreaka11 - ja som maleho nosila v sportovom kociku uz od 3. mesiaca, takze ak sa da opierka polohovat nalezato, nemusi byt ani ako priamka, moze byt aj trosku vyvysena, ako ked sa podklada madrac
@rybca aj my sme zmenili plany. kvoli zajtrajsiemu dazdu ostaneme asi len tu v okoli. Az v nedelu si pojdeme pozriet etapu z Roterdamu do Bruselu. Asi zaparkujeme niekde na Zeelande. V nedelu uz ani nema byt take teplo. No a hadam do nedele aj tie fliaciky z tvare vymiznu. Uz to ma take slabucko ruzove.
@cestovatelkaandrea - neviem ako ide oficialna trasa, ale medzi Spijkenisse a Brielle v nejakom meste, stavali tribunu na sedenie popri ceste a stany tam boli, tak mozno kvoli tomu, tak skuste tam
my ideme dnes na ockovanie Hep B, nas zavolali, neviem preco takto mimo dohovoru, viem len, ze sa tu ockuje po narodeni a Matko nema zaznam, ze by ho v nemocnici na SK ockovali, tak mozno preto
a potom sme chceli ist kukat kachlicky do kupelky, ale je taky hic, ze ostavame doma, aj na dvor sa bojim dat maleho, lebo tam riadne prazi slnko
@rybca - tu sa podla mna neockuje po narodeni proti hep.b , iba v urcitych pripadoch .http://www.rivm.nl/rvp/overzicht_ziekten/hepati...
ako je dnes velmi sparno,a ani listocek sa u nas nepohne.........
@miriamp - co nam prisla brozura z ockovacieho registra, tak tam je mapka, na ktorej je znazornene, ze sa ockuje do 48 hodin po narodeni a potom este 3x s hexavakcinou, a neviem si vysvetlit, preco by sme boli akurat mi vynimka, ktora by potrebovala 4 davku Hep B
ale uz je to aj tak jedno, uz to mame za sebou, len je vonku neskutocne teplo
aj ja mam v papieroch, ze hepB je iba pre specificke skupiny deti, medzi ktore my nepatrime (slovensko nie je rizikove 😅 ) a ockuje sa v 2,3,4, a 11 mesiaci 😕
my mame doma 32 stupnov a akurat v radiu vraveli, ze miestami ma byt dnes az 37st 😝 ale aspon ze obcas trochu zafuka
aj u nas je hroozne teplo. uz mi z toho sibe, lebo ani na prechadzku kvoli tym horucavam s nimi nejdem. az okolo tej 5tej skocime do bazen, ked tam uz nesvieti slnko. deti si rychlo zvykli na vodu, tak tomu som rada, lebo prvykrat sa ma drzali ako kliesta.
to ste ma veru nepotesili, ze cez vikend sa to ma zhorsit...
no mna to celkom tesi, (sorry, @andreaka11 ),ze sa ma pocasie zhorsit, stacil mi tento tyzden,
hlavne dnes sme sa zabunkrovali vnutri,a ako tak sme to vydrzali.
@rybca - asi mame vsetci tu istu ockovaciu schemu, ten stredny riadok sa pre nas nevztahuje.
@miriamp ved aj mna to tesi, ze sa ma ochladit. deti budu kludnejsie.. ja len, ze ked sa mozeme konecne splachtat vo vode, tak sa ma ochladit. 😕
to by bola sranda,keby nemci dnes postupili a nakoniec aj hol.porazili (ci skor skodoradost???) hahaa
tak caute vsetky baby tu v nl...mozete sa poozyvat kludne kde ste ..a vsetko okolo...my sme tu 4 rok sme v hoorne cast zwaag a rada by som nacerpala skusenosti bo som teraz tehoska a prevho synka som rodila na sk...takze vsetko berem a dokonca by bolo super mat tu sk priatelov...xxx klaudi
Ahojte,
poradíte mi někdo, jak se označují shoping centra? Hledáme něco, na co jsme zvyklí - Avion, Aupark...apd. Problém nám dělá jazyk - značení je jen holadsky, dokonce musíme někdy louskat i jídelní lístky 😠
Zítra jedeme do Amsterdamu, znáte tam nějaký shoping mall nebo poradíte nápis, po čem koukat?
Jinak vám závidím tu cyklistiku, ty vymazlený kola, vpŕedu pro děti se štítem..... a super výběr zeleniny a ovoce 😵
ahojte zienky v holandsku viete mi poradit ako ca najskor najst byt ci domcek v nl obratit sa na realitku?dakujem
@mishel25 mishel skus sa obratit na okres v ktorom byvas dalej skus nejaku makalaarsku spolocnost u vas v meste alebo este intermaris nl a da sa je toho vela len musis pogooglovat.my tiez predavame dom...tak hladame aj my podnajom tak ked budem este nieco vediet tak napisem oky?vela stastia s hladanym ...zatim klaudi...xxx

nie, neockovali, viem, ze ked som mala cca 12 (14?) som dostala domov nejaky papier na ockovanie, ale uz neviem na co to malo byt. nesla som, lebo to bolo cez prazdniny a boli sme prec. a dalsi papier neprisiel, ani detska a neskor obvodna lekarka to nikdy nespominala. a casto pocuvam, ze ockovanie proti tetanu je zbytocnost, lebo ak budes mat poranenie pri ktorom hrozi tetanus, aj tak ti pichnu protitetanovku