Hľadáme maminky z Holandska na pokec
Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵
Stručné zhrnutie
- Život v Holandsku často zahŕňa lepší prístup k parkovým plochám a detským ihriskám, bežné sú dobré skúsenosti s miestnymi lekármi a možnosť komunikovať v angličtine.
- Hlavné praktické výzvy pre prisťahovalé slovenské rodiny sú jazyk, hľadanie práce a doprava na návštevy do SR, pričom ľudia v diskusii spomínali nízkonákladové letecké spoločnosti (Wizzair, SkyEurope) a komplikované prestupy cez Praha či Viedeň.
- Typické každodenné témy sú starostlivosť o bábätko (reflux, koliky, zápaly uší), očkovania, pôrodné skúsenosti (cisársky rez aj prirodzený pôrod) a lokálne zvyky ako Sinterklaas (príchod v polovici novembra, dary 5. decembra).
Najčastejšie otázky
Q: Ako nájsť kontakty na slovenské/česko-slovenské skupiny v Holandsku?
A: Používajte expat fóra a lokálne diskusné skupiny; v diskusii bola odporúčaná stránka Expat a vlákno na ModryKonik (https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...).
Q: Potrebujem v Holandsku zdravotné poistenie na pôrod a zdravotnú starostlivosť?
A: Áno; v diskusii jedna účastníčka uviedla, že nemala zdravotné poistenie a z toho dôvodu sa vrátila na Slovensko, zatiaľ čo iné matky chválili miestne nemocnice a lekárov a písali, že sa dokázali dohovoriť po anglicky.
Q: Ako sa v Holandsku oslavuje Sinterklaas a kedy deti dostávajú darčeky?
A: Sinterklaas "pripláva" zo Španielska v polovici novembra, deti dávajú topánky pri dverách a dary sa rozdávajú hlavne 5. decembra (Sinterklaasov deň); v diskusii sú uvedené aj texty tradičných pesničiek ("Sinterklaas kapoentje", "Sinterklaasje bonne bonne bonne").
Q: Kedy a ako sa dajú v byte pripraviť tulipánové cibuľky na kvitnutie?
A: Tulipány sa bežne sadia na jeseň do záhrady; do kvetináča na forcovanie sa cibuľky dajú a potrebujú chladné tmavé miesto približne 4–6 týždňov (pri hyacintoch uvádzali 8 týždňov); predaj forcovaných cibuľiek je na jar (február–marec).
Q: Ktoré nízkonákladové letecké spoločnosti spomínali diskutujúce pri lete do SR?
A: Spomínané spoločnosti boli Wizzair (www.wizzair.com) a SkyEurope; diskutujúce tiež riešili lety cez Viedeň, Bratislavu a Prahu a spomínali nevyhovujúce prestupy.
Q: Čím nahradiť HERA (hera) pri pečení v Holandsku?
A: V diskusii odporučili Blue Band (modro-biele balenie) ako náhradu margarinovej Hery a tiež spomínali dostupnosť margarinov v Lidli.
Q: Ako si upiecť tradičné vianočné oplatky (oblátky) doma v NL?
A: Diskutujúce uviedli, že sa dajú kúpiť oblátkovače značky Cloer a v MediaMarkte stojí približne 32 EUR; alternatívou je upiecť vlastné oblátky doma bez špecializovaného prístroja.
Q: Ako riešiť detské zdravotné problémy ako reflux, koliky a zápal ucha v Holandsku?
A: V diskusii rodičia spomínali diagnostiku refluxu a kolík, hospitalizáciu pri adeno víruse, liečbu horúčky sirupom Nurofen alebo paracetamolom a v niektorých prípadoch antibiotiká po niekoľkých dňoch (antibiotiká uviedli po ~5 dňoch pre zápal ucha).
Závery z diskusie
Zhoda
- V Holandsku sú bežné kvalitné detské ihriská, parky a dostupnosť služieb pre rodiny s deťmi.
- Mnohé matky hodnotia miestnych lekárov pozitívne a považujú komunikáciu v angličtine za dobrou výhodu.
- Lokálne tradície ako Sinterklaas (príchod v novembri, dary 5. decembra) sa odlišujú od slovenských vianočných zvykov.
Sporné názory
- Niektoré rodiny preferujú rodiť v Holandsku kvôli dobrému zdravotníctvu, zatiaľ čo iné sa vrátili na Slovensko kvôli chýbajúcemu zdravotnému poisteniu a potrebe známej lekárky.
- Niektorí rodičia akceptujú holandský štýl obliekania detí do ľahšieho odevu, iní ho považujú za rizikový a dávajú deťom čiapky kvôli častým zápalom uší.
Otvorené otázky
- Ako najefektívnejšie zabezpečiť zdravotné poistenie a právny pobyt pre rodinu pri sťahovaní do NL?
- Ktoré konkrétne letecké trasy a kombinácie prestupov sú najpohodlnejšie pre pravidelné cesty do Košíc/Košice, keď priame spoje chýbajú?
Spomenuté značky a firmy
ModryKonik,Expat,Van Gogh Museum,Wizzair,SkyEurope,MediaMarkt,Cloer,Blue Band,Lidl,IKEA,Albert Heijn
Spomenuté produkty a metódy
tulipánové cibuľky,hyacinty,forcovanie cibuliek (chladenie 4–6 týždňov, hyacinty 8 týždňov),Sinterklaas tradícia,oblátkovač Cloer,Blue Band,HERA,margarin,medovníky (recept),spací vak pre bábätko,kruidnoten,M&M's,Nurofen,paracetamol,antibiotiká,reflux u bábätka,koliky,zápal stredného ucha,cisársky rez
Miesta a osoby
Holandsko,Barneveld,Noord Brabant,Gelderland,Amsterdam,Utrecht,Nieuwegein,Alkmaar,Sint Maartenzee,Den Haag/Haag,Arnhem,Nijmegen,Grave,Haag/Haagu,Amersfoort,Eindhoven,Duiven,Kalkar,Kleve,Goch,Kolín (Köln),Viedeň,Budapešť,Bratislava,Košice,Lučenec,Slovensko
Ahojte uz som Vam sem pisala v minulosti od aprila budeme byvat v Haagu s 3,5 rocnym synom. Neskor zacne chodit pravdepodobne do European school of Haag. Je niekto z vas z Haagu alebo navstevujete tuto skolu?
Ahojte,potrebujem overit info.Je v Hol.povinne ockovanie?v zoznamoch je uvedenie,ze nie je.Nasla zas info ze MMR je povinne.Tak ako to je?dakujem
Pytam sa preto.Planujem sa s malou -1rok prestahovat za manzelom do Hol.Tu na SK ma zakladne ockovanie-hexu.MMR moc nechcem dat.Obavam sa nasledkov,kedze je to ziva vakcina a snad sa podari posunut ockovanie a mozno nedat.
Dakujem za info.
Ak sa prestahujem treba vypis z karty malej?zatial jej nevham na SK lekarku lebo budeme chodit na aj na SK.
@majorosovalucia podla nasich informacii nie je ockovanie v Nl povinne. nase deti maju aj MMR- znasali pomerne dobre. Pri prvom krpcovi sme mali 2x odklad, lebo bol vtedy prechladnuty. Co vsetko treba pri prestahovai, resp. co chce/potrebuje Nl lekar si spytajte priamo Nl lekara.
Ahojte baby tak my sme uz 6 dni v Utrechte. Je tu krasne. Zvykame si na pocasie. Malemu 2.rocnemu nerobi dobre vietor. Uz 2.krat co sme boli von ked fucalo nam do rana brechal (slabsia laryngitida ). A moja otazka. Maju tu klasicky calciovy sirup? Ak ano prosim vas napiste mi nazov v holandcine a kde ho kupim. Fotka obalu by bola super 🙂. Teta v drogerii nerozumela po anglicky co chcem. Uteste ma ze ten vietor ustupi. Dakujem pekne 🙂
@majorosovalucia ockovanie povinne nie je ALE aj tak velka cast (viac ako na Slovensku) ockovat davaju nakolko Holandsko je velmi otvorena krajina a ludia cela cestuju po svete a nik nebude riskovat jednu z chorob proti ktorym sa ockuje. Antivax je tu uz davno out 😉
@nika218 nurofen sirup je tu taky istu ako na slovensku, len teda dvakrat drahsi. na kasel je dobry tymianovy sirup (tijm siroop alebo tijm stroop). paralen a teda hocijaky paracetamol si kupis taky aky potrebujes - 100mg, 125mg, 250mg, 500mg, treba si precitat, co je na obale.
inak, na kadlik sa neumiera. nestreduj sa kvoli blbostiam, ktore aj tak neovplyvnis. a nebud na sboje dieta prilis uzkostliva. nejako si predsa imunitu vybudovat musi. obzvlast ak ho nechces nevhat ockovat.
nurofen sirup pouzivam aj ja je vyborny na horucky za chvilku ma dieta teplotu dole a na dlho. Sirup ako napr. tymianovy ( tijm ) nie je dobry syn ho uzival aj 2 tyzdne a vobec mu nepomohol ani raz dostal klasicky med a po dvoch dnoch bolo po kasli.
Ahojte neviete niekoho kto ide smer Holandsko-Svk a spät ? Zaciatkom mája a zaciatkom augusta? Alebo niektorá z vás nechodite takto domov s volnými miestami pre 2 osoby + dieta ? ( samozrejme ze nie zadarmo )
Dakujem
@nika218 mno tymianovy syrup je tak na 2 veci.... posilnovanie imunity ano, ale nie za kazdu cenu. Nasa krpata mala min. september az po Vianoce pseudokroep co bola teda sranda velka. Lekarka nic nedala, lebo ved nie je teplota len babo kasle. Na Vianoce mala aj teplotu- 40,1 takze vtedy konecne dal zastupujuci lekar ATB. Tieto Vianoce mala zase zacinajuci zapal pluc- lava strana= ATB. Daniel dvojity zapal ucha. No co uz, ciapky, sale a dufat, ze ich ostatne deti nenakazia. Cibulovy caj, cibulovy sirup doma spravene. Inak, pre deti od 2 rokov sa daju kupit v kruidvate sirupy s ucinnou latkou (nie len cukrove srandy) na huste hlieny a aj na suchy kasel. A pokial ditko dlhodobo kasle- smer lekar.
@ikke prepac no keby si vedela co je laryngitida tak by si mi nenapisala ze nemam stresovat a nemam byt uzkostliva. Dieta za moze zadusit nakolko mu opuchne hrtan az tak ze deti modreju a neda sa im dychat. Musime mat po ruke silne kordikoidy keby to bolo velmi vazne. A calciovy sirup, fenistil sirup a studeny vzduch je prva pomoc. Velmi casto take male deti ako mame my koncia v nemocnici.
A co sa tyka liekov na horucku nasi ked maju horucku tak maju do 40 C. Takze potrebujem vediet ci su ucinne ako nase lieky.
Je mi jasne ze si musia budovat imunitu, tiez nova klima je tu.
S obycajnym soplikom a kaslikom si nejak poradime.
No dakujem za nazor...
@fadama
@ervenka
Diki baby. Musime si zvuknut na nove prostredie. A ja ze je vsetko v holandcine. Dufala som ze na tovaroch bude preklad v anglictine.
A este otazka tie opatrovatelky (gastouder bureau) mozme vyuzivat aj my (muz vojak SR a ja doma cize nebudeme robit pre holandskych zamestnavatelov). Diki
Ahojte žienky prosím poradíte mi, no potrebovala by som odkaz na zákon, ktorý upravuje vzdelávanie detí na základných školách v Holandsku. Anglický názov tohto zákona je The Primary Education Act 1998 (WPO)
Potrebujem oficiálnu úpravu toho kedy deti nastupujú do školy. Ja viem, že máte dosť svojich starostí, ale veľmi mi pomôžete. Snorím, snorím a neviem to nájsť 🙂
@nika218 teraz ma este napadlo, ze nepracujuci rodicia viac vyuzivaju PSZ- peuterspeelzaal. Pre deti 2r-4r. Pricip- cca 2apol hod 2x do tyzdna. napr. Daniel chodil prvy rok utorok a stvrtok od 9,00 t.m. 11,30. druhy rok vdaka VVE (podpora reci pri detoch, kt. zaostavaju v reci) 4x do tyzdna. Vybavit sa da cez gemeente, nam prisli za kazdym oficialne listy, ci chceme dat deti do PSZ
A tymto sa s vami lucim, nocna caka. Aj v nedelu, aj v pondelok, a bud. sobota 16,00-23,00. tada
@ervenka juj si veľmi, veľmi zlatučká. Mohla by som ťa ešte poprosiť, ktorý artikel priamo upravuje povinnú školskú dochádzku, od akého veku je povinná, dobrovoľná. Veľmi si to cením, že popri detičkách a rodinke si mi tak rýchlo odpovedala. Juj nejako sa budem musieť revanšovať 🙂
Môj muž tam ide pracovať a musí zamestnávateľovi priamo predložiť daný paragraf. Anglicky viem veľmi dobre a holandsky sa chce učiť no zatiaľ to nie je ono :o) Ešte raz ti veľmi, veľmi pekne ďakujem.
Ahojte mohli by ste mi prosím pomôcť, máme sa sťahovať zo SR do Masstrichtu v októbri no a muž bude mať prácu istú, ale ja nie. Rada by som si niečo našla, ale ovládam len nemčinu. Mám z toho dosť hlavu v smútku, neviete ako je to s jazykmi, viem domáci jazyk je primárny no, myslela som, že nemčina je v pohode a ľahko sa dohovorím, ale začínam mať pocit, že asi nie :o)
@indu najprv si musis vybavit vsetky papiere okolo a potom hladat robotu. Alebo bez papierov na cierno ( napr. upratovanie) ale to by som velmi neriskovala. A jazyk- NL je zaklad. Aj ked ja robim v medzin. firme kde sa hovori prevazne eng. potom Nl, PL a ine. Kontrakt sme si mohli vybrat- napisany v nl, eng alebo pl.
@ervenka ahoj, hej samozrejme načierno isto nie to v žiadnom prípade. Ja som len začala byť nešťastná, že som sa niekde dočítala, že miestny po nemecky nechcú hovoriť a hlavne ak daný človek neovláda NL, čo je samozrejme základ podobne ako na Slovensku tak je super angličtina. Myslela som, že s nemčinou to nebude ťažké, že je rovnocenným jazykom s angličtinou. No asi to všetko teraz hodiť za hlavu, doma sa učiť jazyk čo to dá a všetko riešiť až potom keď tam prídeme, inak ma to bude zožierať a popravde som z toho nervózna asi to nebudem riešiť. 🙂
si veľmi zlatá, že si mi napísala. Juj isto to tam nemáte ľahké a obdivujem Vás. Prajem pekný deň.

@kwr zial nedostanes nic.teraz sa musi priniest papier od slov detskeho lekara, ktory potvrdi, ze dieta je v jeho starostlivosti. Aby ti vznikol narok,musis na slovensku aj zit,nielen mat trvaly pobyt. V inej diskusii riesili,ze socialka posiela ludi,ktori to kontroluju,hlavne ak je v tvojom spise akykolvek udaj o tom, ze si v zahranici. Podozrive pre nich je ak nepoberas pridavky zo Slovenska a hned ta kontroluju.