Hľadáme maminky z Holandska na pokec
Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵
Stručné zhrnutie
- Život v Holandsku často zahŕňa lepší prístup k parkovým plochám a detským ihriskám, bežné sú dobré skúsenosti s miestnymi lekármi a možnosť komunikovať v angličtine.
- Hlavné praktické výzvy pre prisťahovalé slovenské rodiny sú jazyk, hľadanie práce a doprava na návštevy do SR, pričom ľudia v diskusii spomínali nízkonákladové letecké spoločnosti (Wizzair, SkyEurope) a komplikované prestupy cez Praha či Viedeň.
- Typické každodenné témy sú starostlivosť o bábätko (reflux, koliky, zápaly uší), očkovania, pôrodné skúsenosti (cisársky rez aj prirodzený pôrod) a lokálne zvyky ako Sinterklaas (príchod v polovici novembra, dary 5. decembra).
Najčastejšie otázky
Q: Ako nájsť kontakty na slovenské/česko-slovenské skupiny v Holandsku?
A: Používajte expat fóra a lokálne diskusné skupiny; v diskusii bola odporúčaná stránka Expat a vlákno na ModryKonik (https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...).
Q: Potrebujem v Holandsku zdravotné poistenie na pôrod a zdravotnú starostlivosť?
A: Áno; v diskusii jedna účastníčka uviedla, že nemala zdravotné poistenie a z toho dôvodu sa vrátila na Slovensko, zatiaľ čo iné matky chválili miestne nemocnice a lekárov a písali, že sa dokázali dohovoriť po anglicky.
Q: Ako sa v Holandsku oslavuje Sinterklaas a kedy deti dostávajú darčeky?
A: Sinterklaas "pripláva" zo Španielska v polovici novembra, deti dávajú topánky pri dverách a dary sa rozdávajú hlavne 5. decembra (Sinterklaasov deň); v diskusii sú uvedené aj texty tradičných pesničiek ("Sinterklaas kapoentje", "Sinterklaasje bonne bonne bonne").
Q: Kedy a ako sa dajú v byte pripraviť tulipánové cibuľky na kvitnutie?
A: Tulipány sa bežne sadia na jeseň do záhrady; do kvetináča na forcovanie sa cibuľky dajú a potrebujú chladné tmavé miesto približne 4–6 týždňov (pri hyacintoch uvádzali 8 týždňov); predaj forcovaných cibuľiek je na jar (február–marec).
Q: Ktoré nízkonákladové letecké spoločnosti spomínali diskutujúce pri lete do SR?
A: Spomínané spoločnosti boli Wizzair (www.wizzair.com) a SkyEurope; diskutujúce tiež riešili lety cez Viedeň, Bratislavu a Prahu a spomínali nevyhovujúce prestupy.
Q: Čím nahradiť HERA (hera) pri pečení v Holandsku?
A: V diskusii odporučili Blue Band (modro-biele balenie) ako náhradu margarinovej Hery a tiež spomínali dostupnosť margarinov v Lidli.
Q: Ako si upiecť tradičné vianočné oplatky (oblátky) doma v NL?
A: Diskutujúce uviedli, že sa dajú kúpiť oblátkovače značky Cloer a v MediaMarkte stojí približne 32 EUR; alternatívou je upiecť vlastné oblátky doma bez špecializovaného prístroja.
Q: Ako riešiť detské zdravotné problémy ako reflux, koliky a zápal ucha v Holandsku?
A: V diskusii rodičia spomínali diagnostiku refluxu a kolík, hospitalizáciu pri adeno víruse, liečbu horúčky sirupom Nurofen alebo paracetamolom a v niektorých prípadoch antibiotiká po niekoľkých dňoch (antibiotiká uviedli po ~5 dňoch pre zápal ucha).
Závery z diskusie
Zhoda
- V Holandsku sú bežné kvalitné detské ihriská, parky a dostupnosť služieb pre rodiny s deťmi.
- Mnohé matky hodnotia miestnych lekárov pozitívne a považujú komunikáciu v angličtine za dobrou výhodu.
- Lokálne tradície ako Sinterklaas (príchod v novembri, dary 5. decembra) sa odlišujú od slovenských vianočných zvykov.
Sporné názory
- Niektoré rodiny preferujú rodiť v Holandsku kvôli dobrému zdravotníctvu, zatiaľ čo iné sa vrátili na Slovensko kvôli chýbajúcemu zdravotnému poisteniu a potrebe známej lekárky.
- Niektorí rodičia akceptujú holandský štýl obliekania detí do ľahšieho odevu, iní ho považujú za rizikový a dávajú deťom čiapky kvôli častým zápalom uší.
Otvorené otázky
- Ako najefektívnejšie zabezpečiť zdravotné poistenie a právny pobyt pre rodinu pri sťahovaní do NL?
- Ktoré konkrétne letecké trasy a kombinácie prestupov sú najpohodlnejšie pre pravidelné cesty do Košíc/Košice, keď priame spoje chýbajú?
Spomenuté značky a firmy
ModryKonik,Expat,Van Gogh Museum,Wizzair,SkyEurope,MediaMarkt,Cloer,Blue Band,Lidl,IKEA,Albert Heijn
Spomenuté produkty a metódy
tulipánové cibuľky,hyacinty,forcovanie cibuliek (chladenie 4–6 týždňov, hyacinty 8 týždňov),Sinterklaas tradícia,oblátkovač Cloer,Blue Band,HERA,margarin,medovníky (recept),spací vak pre bábätko,kruidnoten,M&M's,Nurofen,paracetamol,antibiotiká,reflux u bábätka,koliky,zápal stredného ucha,cisársky rez
Miesta a osoby
Holandsko,Barneveld,Noord Brabant,Gelderland,Amsterdam,Utrecht,Nieuwegein,Alkmaar,Sint Maartenzee,Den Haag/Haag,Arnhem,Nijmegen,Grave,Haag/Haagu,Amersfoort,Eindhoven,Duiven,Kalkar,Kleve,Goch,Kolín (Köln),Viedeň,Budapešť,Bratislava,Košice,Lučenec,Slovensko
@ikke dik, to namestie mam zmapovane z knizky o Holandsku. Len sa mi zdalo male, tak som rozmyslala, kde vsade by sa tam este dalo ist, ked tam uz budeme dve hodiny cestovat. To muzeum prestudujem na nete. Bolo spominane aj v mojej knizke.
Ahoj holky, přítel má pracovní nabídku do Eindhovenu, znamenalo by to přestěhovat se tam na pár let i dětmi. O Holandsku vůbec nic nevím, jen umím dobře anglicky. Vůbec nevím, jestli z toho jsem nadšená. Ale zatím je to ještě v jednání. Chci se zeptat, jestli je tu někdo z Eindhovenu.
ahoj, nejsem primo z Eindhoven, ale Holandsko zase neni tak velky 🙂
Uz jsem tu skoro 4 roky, stehovani s detmi neni nejjednodusi, ale ne nemozne. S anglictinou si na zacatku urcite vystacis obzvlast v Eindhoven, vetsina Holandanu anglictinu ovlada.
@minea tak odo mna je eindhoven asi 20 min. autom. dokonca aj od nas bus ide priamo do eindhovenu 😉
no a ku mne je to tak na 1-1.5 hodky. zalezi od situacie na dialniciach 😀
@miriamp ako pokracujes vo vypekani? my sme sa nakoniec rozhodli ist na Vianoce na SR. Takze tym padom sa pecenie vyclenilo fakt len na par kolacov. Manzel pojde na zaciatku decembra 9.12. pomahat svagrovi do nemecka so stahovanim do noveho domu. Ja za nimi pridem s drobcom vlakom 14.12. a potom 20.12. trielime na SR. Povodne sme to tak neplanovali mali sme sa este na tyzden vratit do NL a potom ist na SR, ale to by bolo zbytocnych 1200km navyse a dva dni cesty autom s drobcom 😝
inak som chcela tento tyzden alebo buduci robit pernicky (aby zmakli do vianoc) ale zistili sme ze drobec ma reakciu po pernikovom ceste. Vsetky holandske kolaciky s pernikovym korenim mu robia zle. Chyta potom ekzem na tvari. Presne to iste ma aj po cokolade. Takze porobim vanilkove rozky a linecke kolaciky a nejake slane pecivo a dam do mrazaka. Spapame to potom na silvestra ked budeme uz nazad v NL. No a este mame tie strudle v mrazaku od svokry.
@cestovatelkaandrea tak zatial len pripravy, ale bud.tyzden uz zacinam s medovnikami.
@rybca ma nainfikovala grilazkami, tak aj tie budem robit. len este musim oblatky zohnat.
predpokladam, ze tu to nemaju, alebo ?
super, ze vam to tak vyslo a budete cez vianoce na sk. ja sice vianoce nemusim, ale predsa doma to je uplne ina atmosfera. aj tie kolaciky tam tak inak- lepsie chutia.
na co vsetko je vas drobec este alergicky ? ci toto je prve co ste zistili ?
@miriamp no ved som aj rada, ze budeme s rodinou. cely rok nas malo vidia a tak aspon cez sviatky nas budu mat doma 10 dni. aj ked by sme mali vianoce oslavovat ako rodina v NL....
tu atmosferu ani neopisujem, to mi tu dost chyba. pojdeme aj na Norimberske trhy ked budeme u svagra tak sa tesim 😉
co sa tyka alergie, tak sme museli drobca sledovat, lebo sa mu vyhadzuje na licku ekzemovy fliacik. Nie je sice veliky ale svrbi ho to, ked ho tam ma. Co sme odpozorovali zo stravy, tak pernikove korenie, cokolada, rajciny a oriesky mu vadia. Ostatne potraviny zvlada bez problemov. Taktiez ked je teraz zima tak mu licka musim viac mazat, lebo ak by tam mal ten fliacik (co teraz ma, lebo kradol manzelovi musli s orieskami) tak by mu to popraskalo a bolelo by ho to. Aj po kupani ho musim viac mazat detskym olejom alebo kremom, lebo ma suchsiu pokozku a ta je nachylnejsia na ekzem. V rodine to mal bratranec a dedko a aj u manzela niektori clenovia rodiny maju ekzem, takze ma to ani moc neprekvapuje. Len je s tym troska viac starosti 😖 niekedy.
no a ci ma este nejaku inu alergiu to neviem teraz posudit, lebo doktorka ho bude testovat asi az ked bude starsi. zatial s manzelom riesime len ten ekzem na licku, ktory sa mu vyhadzuje po urcitych potravinach.
@cestovatelkaandrea este nie, vcera som si len robila torticku k meninam, ale vianocne az po 13., po skuske..🙂 dufam, ze to potom stihnem, bo chcem piect aj take kosiky s kolacikmi pre mm kolegov a najblizsich znamych tu v NL..🙂 Pripajam tu torticku..🙂
@andreaka11 - uf, tak problem vyriesenyy 😀 😀 😀 😀 ked si nedvihala ten moj mobil, tak som myslela, ze som tu kabelu zabudla na streche auta a tak odisla 😀 😀 😀
@rybca - jeeeeeeeeeej rybca, kraaaaaaaaasna torticka...teda ty si ina sikula 😵 😵 😵
baby baby, tak uz peciete o 106, co? 😀 😀 az mi slinky tecu 😝 😝 😉
@rybca no rybca fakt pekne. nechces take urobit aj na moje narodeniny. mam ich 7.12. 😉 to je fakt pekna torticka.
tak zajtra ideme do Groningenu a uz sa tesim. Vraj tam nasnezilo, takze sa tam budeme gulovat 😀
@rybca tiez vsetko naj. a dik za tip na oplatky. a potom 25. aj pre mna torticku......😉 ja som taka vianocna.🙂
@cestovatelkaandrea tusim katariny bolo, predtym emilie , zeby jedno z nich?
@cestovatelkaandrea torticka moze byt, napis si objednavku do spravy...🙂 to iste plati aj pre @miriamp ....🙂))
inac, podla Kacenky na torte som Katarina...🙂
@rybca u nas nie. este nemoze, lebo nemame oteplovacky pre deti. pridu nam v utorok-stredu
@andreaka11 oteplovacky nemame ani my, len take nohavice, pod to este musia ist nohavice, ci teplaky
@miriamp a sanky ani nebudeme mat, Lackovi sa to zda byt zbytocnost, pre tych par dni co tu snezi, ale mame ten NL vozik s hrubymi kolesami, tak to hadam trosku vynahradi, cak aj tak tu niet kopca z ktoreho by sme sa spustali.🙂))
@rybca ja som tiez dumala, ci to vlastne treba, no ten moj ze ano, ze sa isto niekedy zidu. tak sme napisali sinterklasovi.....
mame aj my bolderkar , ten vozik s hrubymi kolesami, no nepojde to tazko po snehu ?
inak moje kolaciky su v ohrozeni, pomoooooc, 😠 pri peceni vecere sa truba rozohriala len na 150 stupnov, viac nesla. to bude chciet asi opravara. skusim zajtra este a bude treba konat ☹
@rybca - aj ja sa pripajam ku gratulaaacii, vsetko najlepsie Kacenka 😵 😵 😀 😀
@miriamp - uuuha, tak truba ti nejde? tak je des 🙄 🙄 😠 hlavne ked chces teda piect 🙄
@ikke - 😀 😀 😀 😀 tak to by som sa smiala aj ja, keby som to videla 😀 😀 😀 no ja som si celuuu kabelu, doklady, peniaze, mobil, Milline veci zabudla u kolegyne Andrejky 😠 😀 😀 a nemala som sa jej ako dovolat, kedze mobil bol v taske 😀 😀 a moja polovicka nemala zasa cislo na nu, tak sme vyzvanali na moj mobil, ale ten Andaluuzia nedviihala 😀 😀 😀 ale potom sme sa spojili 😀 😀
ja som potom myslela, ci som tu tasku nezabudla niekde vonku 😠 😠 mala som tam cash na prehliadku auta a doklady od neho a potrebovala som to na druhy den 😀 😀 takze len to ma stvalo 😠
tak ci tak, peniaze su uz asi fuc, Andrejka bola ZEVRAJ na vaaaaaanocnych naaakupoch 😀 😀 😀 😀
@andreaka11 - no co si nakupila draha? 😀 😀 😀 😀 😀 dufam, ze tam je daaarecek aj pre mna 😀 😀 😀 😀
u naaaaaaaaaas sneziiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii, pomooooooooooooooooooc a cely tyzden ma byt pod nulou...brrrrr...
ani my nemame oteplovacky a ani neplanujem kupit 😕 😕 kupila som dvojo zateplenych gati a plus ju supnem do zimneho vaku...lenze ked bude chciet chodit, tak to bude problem...bude jej asi zima....tak dumam, ze odrezem spodok toho vaku 😀 😀 😀 😀 😀 😀
a saaanky? keby byvame na SK, tak snad aj hej, ale tu v NL? to ju mam tahat po strku po ulici? 😀 😀 😀 sak ich zbruuusim tak, ze zostane z nich len ta sedacia cast 😀 😀 😀
ale mozno bude sniezik dlllho.... 😅 😀


@cestovatelkaandrea ja som bola, ale len na velmi kratko, je tam krasne namestie, v sobotu tusim aj s trhom. a podla mojho svokra je tam vyborne muzeum