Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

fadama
4. jan 2017

@lenkanl my to mame o nieco blizsie asi 15-20min vlakom aj my tam chodime na nakup hlavne do to velkeho obchodu u 2 bratov.

lenkanl
4. jan 2017

@fadama ano ano, uzasny vyber syrov, kav a ryb 👍

fadama
4. jan 2017

@lenkanl naozaj vsetkeho je tam na vyber a super ceny. My sme tam boli pred vianocami a za nakup sme platili okolo 50 eur ale dost sme kupili od mäsa az po sladkosti a cojaviem co este. A ked idem tu do obchodu najcastejsie do Albert Hein tak 50 eur dam a nic dokopy nekupim.

lenkanl
4. jan 2017

@fadama my celkovo nerobime velke nakupy v Holandsku len specificke veci. Velke tyzdnove nakupy robime v Nemecku. Je to financne obrovsky rozdiel, preto si musim zaklopat, ze je super, ze sme na hranici. Ale obcas pridu chute na take dobroty ako Chocomel, chicken sweet onion salat a tak..kopec veci v DE nenajdeme

fadama
4. jan 2017

@lenkanl Ano urcite je to rozdiel. A z akeho mesta si ?

mevrouw
4. jan 2017

@fadama veru nepaci chyba mi tu vela veci nie len jedlo, ale tak este par rokov vvydrzat 😀

lenkanl
4. jan 2017

@fadama momentalne sme uz na nemeckej strane - Wassenberg ( hned cez hranicu od Roermondu), kvoli prichadzajucemu babatku.

fadama
4. jan 2017

@mevrouw mne tu chybaju hlavne sladkosti nase a zakusky ale inac v pohode. Mas slovaka ci holandana ? A ty sa chystas vratit na Svk ?

fadama
4. jan 2017

@lenkanl chces aby dieta ti chodilo do nemeckej skoly ?

ajana1
4. jan 2017

@mevrouw tak co sa nevratite domov? Nema vyznam zostavat tam kde to nie je dobre a zbytocne si otravovat zivot. Ved sme na tomto svete len raz

lenkanl
4. jan 2017

@fadama skolku stale zvazujeme ci holandsku ci nemecku ale zrejme holandsku a ked pride skolsky cas, chceme ist naspat do NL, konecne kupit dom. Nuz sme stvorjazycni, nie je to sranda ale deti su uzasne spongie. Zatial mame plan taky, ze ja na nu slovensky, muz holandsky a medzi sebou musime konecne viac holandsky nez anglicky. Ty si tu ako dlho?

fadama
4. jan 2017

@lenkanl A ty si na tom ako s holandstinou ????
Ja som tu 8 rokov a spongia ja veru nie som. 😀

lenkanl
4. jan 2017

@fadama u mna ziadna slava, mam za sebou dva kurzy, rozumiem vela ale rozpravat mam blok. Vzdy dam prednost anglictine a to ma brzdi 😕 Ale raz to musi prist 😂 Mas holandana ci slovaka?

fadama
4. jan 2017

@lenkanl a na kurze s tebou rozpravali alebo vysvetlovali anglicky ??? ja mam slovaka a ty ? Pracujes ?

mevrouw
4. jan 2017

@ajana1 ma to nejaky dovod ze sme tu....inak by sme tu neboli. Tu chvilu uz vydrzim

mevrouw
4. jan 2017

@fadama
slovaka mam 😀 hej chystame sa o par rokov uz vratit tak uz len vydrzat. No mne tie sladkosti nie ale zakusky, kolace veru ano 😂

fadama
4. jan 2017

@mevrouw no ved to tie nase kolaciky, sladkosti mi zvykne mama posielat balikom, lebo 7 rokov som nebola uz doma. Vy ako casto chodite na Svk ?

mevrouw
4. jan 2017

@fadama fu taak dlho? My kazdy polrok chhodime

fadama
4. jan 2017

@mevrouw fuuu tak casto ???😲
no ideme ale teraz uz v maji vybavovat veci k svadbe a v auguste na svadbu.
A z akeho slov. mesta si ? Stretavas sa tu so Slovakmi ?

lenkanl
4. jan 2017

@fadama to si veru riadne dlho nebola na SVK. My chodime aspon 3krat do roka, hlavne do prirody, na turistiku. Ta mi tu chyba. Na kurze sme hovorili len holandsky a to bolo obdobie ked sme aj doma hovorili viac holandsky. Vyzaduje si to ale vela casu a energie a pri praci sa to tazko dalo sklbit. Robim v logistike, oficialnu komunikaciu mame v anglictine. Jasne ked mas doma slovaka ide to este tazsie, zalezi len ci tu chcete zostat na stalo. Potom ma zmysel sa ucit.

fadama
4. jan 2017

@lenkanl ano planujeme tu zostat hlavne kvoli synovi on zle rozprava slovensky neviem ako by chodil do slov.skoly. skusala som aj daky kurz ale kedze neviem ani anglicky tak nic pre mna nenasli. vsetci slovaci co ucia holandsky su odo mna velmi daleko.A tvoj vie daco po slovensky ?

lenkanl
4. jan 2017

@fadama a kolko ma maly ak sa mozem spytat? Myslela som ze sa lahko na dieta nalepi ten jazyk ktorym hovorite doma. U nas bolo kopec ludi co neovladali ziaden jazyk a lektor hovoril, ze je to tak najlepsie, lebo nesklznes do anglictiny, ked si nevies rady (moj pripad). Skola sa vola Gilde Opleidingen. Je na 11 miestach (foto). Moj rozumie stale viac a viac. Cele vety povedat nevie ale slova ano.

fadama
4. jan 2017

@lenkanl moj bude mat tento rok uz 10 rokov. Praveze dlho nerozpraval iba mesiac pred nastupom do skoly zacal pomali slovicka takze mal 4 roky a hned holandsky na neho tak vie lepsie holandsky ako slovensky. A tvoje vedia pekne slovensky ?

lenkanl
4. jan 2017

@fadama aha, to uz mas velkeho fesaka, no vybral si sam, co mu je blizsie. Moje je este len v brusku, prve. Mam strach z tych jazykov, ale ako vravim, mame plan, len dufat, ze bude fungovat, ked ja na nu budem slovensky a muz holandsky.

fadama
4. jan 2017

@lenkanl aha tak to mas za chvilku uz termin. A ako budes rodit ? tu v holandsku ?

ajana1
4. jan 2017

@lenkanl neboj sa to zvladnete hlavne ty musis byt dosledna a nikdy na maleho nehovorit inym jazykom. Len rataj s tym ze holandstina bude pre neho jednoduchsi jazyk. Nas maly je trojjazycny a rozprava vsetkymi troma aj ked ich este miesa ale to je v jeho veku este normalne

fadama
4. jan 2017

@ajana1 A akymi jazykmi rozprava ? z akeho mesta si ? 🙂

ajana1
4. jan 2017

@fadama my sme z Almere co je kusok of Amsterdamu a rozpravame doma anglicky, ja slice aky a v skolke holandsky. S tym ze na maleho vzdy hovorim iba po slovensky aj ked sme mimo domu, ci uz v obchode, skolke alebo u svokrovcov

fadama
4. jan 2017

@ajana1 a mas slovaka ci holandana ? a zo svk z akeho mesta si ?

ajana1
4. jan 2017

@fadama anglicana 😉 A Inak som z Martina