Aktualna tema - Osypky

prevenar
12. júl 2018

vyhodnotenie epidemilogickej situacie v okrese Michalove a Sobrance za jun 2018

Ochorenia boli zaznamenané v týchto vekových skupinách:
- 0 roč. – 4 ochorenia (neočk. pre vek – 4x)
- 1-4 roč. – 13 ochorení (neočk. pre vek -5x; očk. čiastočne - 5x; neočkovaní- 3x)
- 5-9 roč. - 19 ochorení (očk. čiastočne -14x; neočkovaní – 5x)
- 10-14 roč. - 10 ochorení (očk. riadne – 5x; očk. čiastočne – 1x; očk. nedostatočne -2x;
neočkovaní – 1x; neočkovaný pre kontraindkáciu – 1x )
- 15-19 roč. – 9 ochorení (očk. riadne – 8x; očk. nedostatočne – 1x)
- 20-24 roč. – 3 ochorenia (očk. riadne – 2x; očk. nedostatočne – 1x)
- 25-34 roč. - 3 ochorenia (očk. riadne – 2x; nezistené – 1x)
- 35 - 44 roč.- 8 ochorení ( očk. riadne – 5x; nezistené– 3x)
- 45 – 54 roč. – 2 ochorenia ( očk. riadne (4.dávky) – 1x; nezistené – 1x)

vroni
12. júl 2018

@sissik, mne sa zda zaujimave, ze sa nenakazil nikto, kto uz osypky prekonal, ale nakazili sa 4x zaockovani zdravotnici (je to dalej v tej sprave) Nechcem tym naznacovat, ze ockovanie je neucinne, lebo evidentne obrovskej casti ludi zabralo, ale evidentne to ockovanie take vysoko ucinne nie je. Do veku 11 rokov je predpisana jedna davka. Oznacit to za ciastocne ockovanie je logicky nonsens,

sissik
12. júl 2018

@vroni nasich rodicov uz ockovali proti osypkam, to su sucastni 50-60-nici. Preto nie su udaje, aby sa mohla vyhodnocovat nakazenost ludi, ktori osypky naozaj prekonali. A ano, zijeme lepsie, mame lepsiu hygienu aj vyzivu aj vsetko a aj preto bude pravdepodobne menej komplikacii, ako ked sa nakazili podvyzivene deti pocas vojny a pod.

vroni
12. júl 2018

@sissik, skutocne? Mam pod 50 (akoze zopar rokov a nie dni) a nikto nas proti osypkam neockoval. Do nejakych 80-tych rokov sa ockovalo az v 12 rokoch a nie v par mesiacoch a dovtedy vela deti osypky prekonalo (aj ja. S celou triedou, ta nakazlivost bola fakt skoro 100%). Takze vsetko, co je 40+ by malo mat alebo prirodzenu imunitu po prekonani osypok alebo funkcne ockovanie (lebo panske spasy ako odmietnutie ockovania za sociku nefungovali)

prevenar
autor
12. júl 2018

@vroni pribalove letaky a statistiky su urcene len pre ODBORNU verejnost ,,cize ..si vobec LEKARKA ? ..ak nie , tak samozrejme nemas ziadnu sancu takejto vysokej vede rozumiet. 👽

prevenar
autor
12. júl 2018

@zenaajmama vid. druhy prispevok z vrchu .. link

meandbaby
12. júl 2018

Ciastocne ockovany znamena, ze si memusel vyt orit dostatok protilatok. Protilatky sa daju dodatocne skontrolovat u obvodneho lekara na poziadanie. Alebo, nedostavil sa na preockovanie yskze je ciastocne. Ide o skupinu obyvatelstva so znizenou imunitou z nedostatocnej vyzivy a zlych zivot podmienok.

meandbaby
12. júl 2018

@vroni zlechovoris neockovalo sa do 1965. Do 70tych rokov nebola vakcina dostatocna. Po 75 ok

vroni
12. júl 2018

@prevenar, no ved preto pribalove letaky necitam 😂😂😂 Odbornost na statistiku mam 😇

jana_eyre
12. júl 2018

@meandbaby podla mojich info neboli vakciny dostatocne do 1985.. dnes sa dal preockovat moj muz nar.v roku 82 a ja pojdem o dva tyzdne, som rocnik 84..

vroni
12. júl 2018

@meandbaby, prosim ta, odkial beries tieto cisla? Povinne ockovanie proti osypkam bolo zavedene v roku 1969. Potom sa poskakovalo skor-neskor-skor-neskor a posledne uniknuvsie rocniky sa ockovali so zavedenim ockovania proti rubeole (dievcata) a mumpsu (chlapci), tu uz si rok presne nepamatam - 1981? 1982? 1983? Neviem, tak dajako. Pamatam si, ako sme v tretej triede vsetci lahli popolom a dostali osypky, v krizovej dobe bolo v triede len pat deti (uz vtedy som bola zatazena na cisla). Potom nas (neskor, v skole) ockovali na tie zvysne choroby (teda rubeola a mumps) a ja som bola strasne sklamana, lebo som aj osypky aj rubeolu prekonala a tak som nemala volnu hodinu (mumps som dostala az na gympli, ale dievcata sa proti mumpsu neockovali vobec. Netusim dokedy, zrejme do prichodu trojvakciny)

monro
12. júl 2018

@vroni mna mama odmietla dat ockovat proti osypkam. u nas to robili v skole. Mam 41.

vroni
12. júl 2018

@monro, moja mama z doktorov omdlieva, neodmietla by ani kyanid, ak by bol z doktorskych ruk (doktorom patri moja vdaka, ze to nikdy neskusili). Ja mam 47 a ockovanie som akosi "nestihla", vzdy som ochorela skor nez ma stihli zaockovat (teda detske choroby, nie tetanus a spol.)

monro
12. júl 2018

@vroni moja pracovala na neurologii a mali tam vtedy pripady umrti po ockovani...ale je pravda, na tu dobu to bola dost rebelia. Bracho osypky prekonal.

meandbaby
12. júl 2018

@jana_eyre odkial mas tie info?

vroni
12. júl 2018

@monro, urcite bola. Ja si vobec nepamatam, ze by rodicom ockovanie vobec vopred oznamovali. Proste si nas uprostred vyucka zavolali, karty mala skolska lekarka, napichali a bolo. Jedine na obrnu sme si museli nosit vlastne lyzicky. Ale tu sa mozem mylit, netvrdim, ze fakt neinformovali...

meandbaby
12. júl 2018

@vroni a ty si aky rocnik? Na 2x sa ockuje od 1977.

meandbaby
12. júl 2018

@sissik rocniky 49 a 52 neockovali este, moji rodicia nie su

meandbaby
12. júl 2018

@vroni nie som expert, takze v ziadnom pripade sa nejdem hadat.Info mam z domu nakolko 4 clenovia su zdravotnici

sissik
12. júl 2018

Jasne, ze nas ockovali aj v skole. ALe ako babetka moj rocnik ockovali uz trojvakcinou - videla som to v mojom zazname. To s lyzickou bola ziva vakcina proti obrne. Teraz sa proti obrne ockuje mrtvou vakcinou spolu s dalsimi v hexe. A ked som bola mala a chora, tak doktor vravel, ze zaockuje az ked budu deti zdrave - to mi vravela mama. SOm za pouzivanie zdraveho rozumu. Nevravim, ze vakcina nemoze mat nasledky - sama som videla na mladsej, aka mi ostala po ockovani. Starsej nebolo vobec nic. A som za to, aby sa odskodnovali rodiny, kde ockovanie sposobilo problemy. Ale kebyze sa neockuje, verim tomu, ze by to bolo teraz s osypkami horsie. A co si ja mapatam vyrazkove choroby, boli to ovcie kiahne, nie osypky. Tiez sa uvadza, ze je tam 100% nakazittelnost. Nemylite si osypky s kiahnami?

vroni
12. júl 2018

@meandbaby, 70. Co sa ockuje na dvakrat? Osypky? Ano, aktualne v 15 - 18 mesiacoch a 11 rokoch. Cize 10 rocne dieta s jednou vakcinou je plne ockovane, cas druhej este nenastal. Aj 15-rocny pubos, ktory ma v sebe styri davky protitetanovky je (proti tetanu) plne ockovany a nie ciastocne ockovany, lebo cca v 18 ma dostat este jednu davku (a potom kazdych 10 rokov)
Inak pre zdravotnikov su trochu ine predpisy, aj to moze sposobovat odchylky v datach...

vroni
12. júl 2018

@sissik, trojvakcina bola tetanus, cierny kasel a zaskrt 😉 , tou som ockovana aj ja. Aktualna trojvakcina je osypky, mumps a rubeola.
A sorry, ale osypky s ovcimi kiahnami si moze mylit len debil. To je ako pomylit si chripku so zlomenou nohou...

meandbaby
12. júl 2018

@vroni ano.

momoika
12. júl 2018

@hiro 🤣🤣🤣

meandbaby
12. júl 2018

@vroni uz som sa zamotala v prisoevkoch a pravdupovediac uz neviem, co je temou diskusie, takze odstupujem🙈🙉😂😉

vroni
12. júl 2018

@sissik, podla mna je nepochybne, ze ockovanie do urcitej miery funguje. Aj ze to bol kedysi vysoko pozitivny napad. Len sa mi nepaci, ak sa dnes spochybnuju (aj) jeho negativa a postihnuti rodicia a deti su stavane do pozicie paranoidnych debilov. V situacii, kde je nakazenych ockovanych viac nez neockovanych mi aktivity ako ockovat pod policajnou taktovkou pripadaju trochu prehnane. Nevieme ustriehnut, aby nakazeni nekaslali na karantenu, ale dokazeme zabezpecit spravne a kompletne preockovanie? Neverim.

vroni
12. júl 2018

@meandbaby, 😂 temou je piate cez deviate, ako vzdy na koni (ano, aj odo mna, viem) 😂

jana_eyre
12. júl 2018

@meandbaby od nasej doktorky (pisali sme jej lebo ideme na dovolenku na vychod.. deti mame ockovane, ale mame v rodine male babo a tak ho nechceme ohrozit) vravela, ze to nie je uplne jasne, ci by nas neochranila aj ta vakcina co sme dostali ako deti, ale ze tato bude posilnenim.. ale nasla som potom take info aj v clankoch..

hiro
12. júl 2018

" V situacii, kde je nakazenych ockovanych viac nez neockovanych mi aktivity ako ockovat pod policajnou taktovkou pripadaju trochu prehnane"? Davas nejaky iny vyznam tej statistike ako naozaj ma?
Keby bolo ockovanych 100% ludi tak mas v tej statistike 100% nakazenych zaockovanych.
A naopak by bolo nakazenych 100% neockovanych.
Ta statistika vobec nehovori o tisicoch zaockovanych ktori neonemocneli a tak sa usetrilo hromadu prostriedkov na ich pripadnu hospitalizaciu a ine lieky.

simsalabim
12. júl 2018

@vroni ja mam tiez kusok do 50 a ockovali nas naraz proti osypkam a rubeole. Iba mumps nie. Mozno si to mylis s kiahnami.

libawet
12. júl 2018

@vroni inak neviem, čo sme boli odolnejší ? Som ročník 72, prekonala som aj osýpky, aj ovčie kiahne, aj ružienku/rubeolu, aj mumps, a som tu dýcham, nie som postihnutá ( síce, môj muž a syn mi tvrdí, že som niekedy " dobre na hlavu " 🙂 ) ...takže, čím to môže byť? Očkovaná som proti nim nebola.