Aktualna tema - Osypky

prevenar
12. júl 2018

vyhodnotenie epidemilogickej situacie v okrese Michalove a Sobrance za jun 2018

Ochorenia boli zaznamenané v týchto vekových skupinách:
- 0 roč. – 4 ochorenia (neočk. pre vek – 4x)
- 1-4 roč. – 13 ochorení (neočk. pre vek -5x; očk. čiastočne - 5x; neočkovaní- 3x)
- 5-9 roč. - 19 ochorení (očk. čiastočne -14x; neočkovaní – 5x)
- 10-14 roč. - 10 ochorení (očk. riadne – 5x; očk. čiastočne – 1x; očk. nedostatočne -2x;
neočkovaní – 1x; neočkovaný pre kontraindkáciu – 1x )
- 15-19 roč. – 9 ochorení (očk. riadne – 8x; očk. nedostatočne – 1x)
- 20-24 roč. – 3 ochorenia (očk. riadne – 2x; očk. nedostatočne – 1x)
- 25-34 roč. - 3 ochorenia (očk. riadne – 2x; nezistené – 1x)
- 35 - 44 roč.- 8 ochorení ( očk. riadne – 5x; nezistené– 3x)
- 45 – 54 roč. – 2 ochorenia ( očk. riadne (4.dávky) – 1x; nezistené – 1x)

vroni
12. júl 2018

@hiro, nie, beriem tu statistiku ako samostatnu jednotku. Proste z poctu nakazenych je pocet ockovanych vyssi ako pocet nezaockovanych. Isteze to neznamena, ze je z celkoveho poctu zaockovanych percentualne vyssia cast chorych ako zo skupiny nezaockovanych. Lenze problem je v tom, ze nevieme, preco osypkam podlahli aj tolki ockovani. Nevytvorenie protilatok? Nevytvorena imunitna odpoved? Nepravdive lekarske zaznamy? Nefunkcna vakcina? Nikde nepisem: preboha, neockujme. Ale neverim tomu, ze ked nie sme schopni (ani ciastocne) infikovanu skupinu izolovat, budeme schopni podstatne vacsiu skupinu identifikovat a imunizovat. Ze by sa mne zdalo lepsim riesenim trvat na dodrzani karanteny (a ponukat dodatocne ockovanie) - priam aj s pomocou policie - ako nahanat nasilu ludi na ockovanie, ktore mozno nie je take ucinne, ako sme dufali.

vroni
12. júl 2018

@simsalabim, ved to pisem, ockovali “nas“ naraz proti rubeole a osypkam. Len mna nie (a mozno este niekoho z triedy, to si fakt nepamatam), lebo som aj-aj prekonala. Nie, nemylim si kiahne s osypkami (co je toto za blbost?), kiahne som mala tiez, uplne inokedy, nehovoriac o tom, ze je zo uplne ina choroba. Dokonca aj citat viem a mam to tak aj v karte. Ze si niekto pomyli kiahne a chorobu ruka, noha, usta - pochopim. Vyzeraju podobne, spravaju sa podobne, ok. Osypky vyzeraju inak, spravaju sa inak, maju uplne iny priebeh - ako sa toto DA pomylit?

vroni
12. júl 2018

@libawet, co uz, sme nezmari.... (tak divne to slovo vyzera, ale snad podla vzoru chlap to tak bude)

libawet
12. júl 2018

@vroni tak tak, husákovic úderné dzeci? 🙂 🙂

vroni
12. júl 2018

@libawet, no, ja som este aj kusok od jeho rodneho domu byvala 😀

tin007
12. júl 2018

@meandbaby Nie, ciastocne ockovany znamena, ze ma napr. 8 rokov, dostal/a davku v roku a pol a druhu ma mat v 11. roku, avsak teraz dostal/a osypky, takze podla SK hygienikov je ciastocne ockovany/a. To nie je o tom, ci doslo k vytvoreniu protilatok alebo nie, resp. o nejaku skupinu obyvatelov so znizenou imunitou.

ivec16
13. júl 2018

@vroni moj ma 3 roky a ma 2 krat mmr, podla francuzskeho ockovacieho kalendara... mozno to zmenia aj na sk ochvilu. vo fr to bolo tiez tak ze sa ockovala prva v 12 mesiacoch a druha v 12 rokoch potom druhu posunuli na 5 rokov a teraz je posunuta na 2 roky

vroni
13. júl 2018

@ivec16, viem, aj v At sa ockuju dve davky a potom jedna neskor. Ale na Sk je to jedna a jedna davka, tak snad nehodnotia ockovanie slovenskych deti podla zahranicnych ockovacich kalendarov 😉

tin007
13. júl 2018

@ivec16 V CR od januara tohto roku posunuli druhu (ktora bola asi pol roka po prvej) davku na 5. rok

tin007
13. júl 2018

@carrot_apple Za ciastocne zaockovane je take dieta, ktore nema este 2 davky. Ak ma napr. 5 rokov, bolo ockovane vo svojich 15. mesiacoch a dostalo osypky, je povazovane za ciastocne zaockovane. Plne ockovane bude az po 11. roku, ked bude mat v sebe 2 davky. Ziadne posuvanie z 1.5 roka na 4 roky a pod. v tom nehra rolu.

luxikate
14. júl 2018

@prevenar a nepisal si v inej teme,ze osypky nehrozia a si sa vysmieval naco sa na osypky ockuje ked podl tvojich grafov a teorii uz vymizli ? A teraz tu otvaras tuto temu,tak si sa teda poriadne mylil,ktovie este v com sa mylis.

luxikate
14. júl 2018

@libawet ktonuz dostal osypky nemusi byt zaockovany,ved ziska dozivotnu imunitu,tak naco ockovanie?

prevenar
autor
14. júl 2018

@luxikate ..ja nemam ziadne "moje grafy" ...vsetky statistiky / grafy a pod. su oficialne udaje statnych organov. co si o tom myslis ty, ma uz nejak extra nezaujima. vsetko dobre.

luxikate
14. júl 2018

@prevenar ano len si sa dobre sekol s tymi osypkami

prevenar
autor
14. júl 2018

@luxikate ..s nicim som sa nesekol ..ale zas, ked si to myslis , brat ti to iste nebudem.

meandbaby
15. júl 2018

@tin007 dobre.Vdaka.

e_lenka
15. júl 2018

a aky je celkovy pomer zaockovanych a nezaockovanych ludi? (pytam sa seriozne, nie ako rypactvo). Lebo ak sa neuvedie aj toto, je to totalne zavadzajuce...
Pretoze ak by napr. bolo 110 ludi z ktorych by bolo 100 zaockovanych a 10 nezaockovanych a z tych 100 zaockovanych by dostali osypky 5 a z nezaockovanych tiez 5, tak by tam bol priepastny percentualny rozdiel (zo zaockovanych by sa nakazilo 5 percent a z nezaockovanych 50 percent)

libawet
17. júl 2018

@luxikate no veď áno, už nemusí byť.

vroni
17. júl 2018

@e_lenka, to by bolo objektivne, ale ako to chces zistit? To by si musela presne vediet, s kolkymi nakazeni prisli do styku, kolko z nich bolo ockovanych a kolko nie a potom robit statistiku. Bola by spravna, objektivna, ale obavam sa, ze sa pohybuje mimo miery zistitelnosti....

adsumus
19. júl 2018

Osýpky sú podľa epidemiológov vysoko nákazlivé ochorenie, riešením je len očkovanie

BANSKÁ BYSTRICA 19. júla (WebNoviny.sk) – Už viac ako dva mesiace je vo východoslovenskom regióne epidémia osýpok. Do konca minulého týždňa bolo hlásených viac ako 200 prípadov ochorení prevažne u detí a mladých dospelých.

Ochorenie bolo zavlečené z Veľkej Británie a rozšírené v populácii žijúcej v prostredí s nízkym hygienickým štandardom pravdepodobne s nedostatočnou zaočkovanosťou.

Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica Mária Tolnayová, v prevencii tohto ochorenia funguje výlučne očkovanie. Odborníci vyzývajú urýchlene očkovať všetkých, ktorí doposiaľ neboli očkovaní proti osýpkam, ružienke a mumpsu zo subjektívnych príčin.
Prehodnotiť postoj k očkovaniu

„Tohto ochorenia sa treba obávať, pretože aj napriek prísnym opatreniam epidemiológov je možné jeho zavlečenie aj do iných regiónov Slovenska. Osýpky patria medzi vyrážkové ochorenia s takmer stopercentnou nákazlivosťou. To znamená, že ak sa vírus spôsobujúci toto ochorenie šíri v populácii vnímavých neočkovaných osôb, chorobnosť geometrickou rýchlosťou narastá. Ochorie každý, kto príde do kontaktu s chorým a nie je chránený, teda nemá protilátky,“ zdôrazňuje vedúca odboru epidemiológie banskobystrického RÚVZ Mária Avdičová.
Autobus
Na východnom Slovensku prijali pre osýpky mimoriadne opatrenia aj v autobusovej doprave

Naopak, medzi populáciou s vysokou zaočkovanosťou je počet prípadov nízky, ochorejú zvyčajne len osoby nezaočkované pre kontraindikácie, osoby s poruchou imunity a osoby, ktoré odmietli očkovanie. Práve týchto na Slovensku vo všetkých regiónoch pribúda.

Avdičová zdôrazňuje, že priebeh epidémie vo východoslovenskom regióne je príležitosťou prehodnotiť postoj k očkovaniu proti osýpkam, ružienke a mumpsu a výzvou k urýchlenému očkovaniu všetkých, ktorí doposiaľ očkovaní zo subjektívnych príčin neboli.
Prenos ochorenia je rýchly

Na Slovensku sa očkuje dlhodobo kvalitnou stabilnou očkovacou látkou, ktorá sa používa v mnohých krajinách Európskej únie. V priemere v epidémiách v krajinách EÚ ochorelo 83 percent neočkovaných pacientov zo všetkých chorých, v 10 percentách sa očkovací status nepodarilo zistiť. Jednu dávku očkovania mali v anamnéze tri percentá chorých a v jednom až štyroch percentách sa ochorenie vyskytlo u očkovaných osôb.

Osýpky sú akútne vírusové ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa šíri výlučkami slizníc nosa a úst, chvíľu prežíva aj na výlučkami znečistených predmetoch. Z človeka na človeka sa šíri vzdušnou cestou prostredníctvom kvapôčok a priamym kontaktom, vzácne aj nepriamym (použitá vreckovka, uterák a podobne). K šíreniu prispieva fakt, že nakazený človek vylučuje vírusy do prostredia už štyri dni pred prepuknutím prvých príznakov ochorenia.
Osýpky
V Michalovciach pre osýpky vyhlásili mimoriadny stav, nových prípadov pribúda

Inkubačný čas ochorenia je pomerne dlhý, od nákazy po ochorenie uplynie priemerne 14 dní v rozpätí sedem až 21 dní. Prvé príznaky sú netypické: teplota, kašeľ, nádcha, zápal spojoviek, drobný výsev na sliznici úst (známe Koplikove škvrny).

Typická vyrážka najprv na tvári sa objaví tri až sedem dní od prvých príznakov. Medzi komplikácie patrí najmä primárny vírusový zápal pľúc, kŕče, zápal mozgu alebo následná sekundárna bakteriálna superinfekcia v podobe zápalu stredného ucha, laryngo-tracheo bronchitídy, či hnačiek. V rozvinutých krajinách sa u osýpok odhaduje jednopercentná úmrtnosť.

https://www.webnoviny.sk/osypky-su-podla-epidem...

cecilkalenka
23. júl 2018

Dobry den, chcem sa spytat vie niekto aka je situacia v Sobranciach s osypkami? Idem tam s malym na dovolenku z anglicka a kedze ma 11 mesiacov tu mi ho nechcu zaočkovat 😏

biba12
24. júl 2018

@cecilkalenka ja by som sa informovala na mestskom úrade, príp. okresnom úrade v Sobranciach a zároveň na regionálnom úrade verejného zdravotníctva aká je situácia, kam chodiť, kam nie a čo odporúčajú.

tin007
24. júl 2018

@cecilkalenka Sobrance maju spolu nahlasenych 9 pripadov.
Aktuálna epidemiologická situácia v okrese Michalovce k 24.7.2018, 8:45 hod. - nových nahlásených prípadov 15, spolu hlásených 285 ochorení.
4 Michalovce; 4 Veľké Kapušany ul. Čičarovská; 3 Kapušianske Kľačany; 3 Krišovská Liesková, 1 Strážske
Aktuálna epidemiologická situácia v okrese Sobrance k 24.7.2018, 8:45 hod. - nových nahlásených prípadov 0, spolu hlásených 9 ochorení.

Sobrance patria pod RUVZ Michalovce, hned na prvej stranke odscrolluj dole je info. https://www.ruvzmi.sk/

prevenar
autor
24. júl 2018

Osypky po dalsie :D

„Nič sme nepodcenili, no vyvolávateľom súčasných osýpok je vírusový kmeň afrického typu. Bývalé očkovacie látky ho však neobsahovali. "

https://www.cas.sk/clanok/720862/po-michalovcia...

cecilkalenka
24. júl 2018

@tin007 dakujem pekne

elizita
24. júl 2018

Mna by skor zaujimal priebeh choroby a nasledky. To niekde najdeme? Moja dcera ako 2 rocna mala rotavirus, proti ktoremu sa niektori dobrovolne ockuju. Lebo je niekedy a niekde popisany ako pomaly smrtelny. Su skutocne osypky pre nas take nebezpecne a nezvladnutelne, ze by nemali byt tiez zaradene do tych dobrovolnych ockovani?

adula12
27. júl 2018

@vroni jedno ockovanie sa da rozdelit na 2x 😉 my sme tak chodili. Rozdiel mesiac. možno je to tak myslene, ze stihli ist len na jeden vpich.

adula12
27. júl 2018

@elizita pravdu? Moj muz bol plne ockovany a aj tak prekonal mumps aj osypky. Kazda choroba zavisi od imunity jedinca. Ved ludia bezne zomieraju aj na chripku 😉 v dnesnej dobe su tie virusy tak zmutovane, kedze je tu vela cudzincov, ze ani ockovanie neuchrani pred nakazou lebo v ocko latke nie su tie "nove" kmene.

vroni
27. júl 2018

@adula12, sorry, neda. Daju sa oddelit pneumokoky a hexa, mmr sa na dvakrat rozdelit neda.

petot
Autor odpoveď zmazal
Zobraz