Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

vejula
19. feb 2012

@petot
@manof ahojte idem si k vam po radu. V pondelok večer som dostala teploty, ale take len 37,5 v utorok to iste dokonca mi na večer klesli. Tak som v stredu bola objednana na trhanie zubov a kedže sa u zubara dlho čaka chcela som to mať za sebou tak som si dala vytrhnuť zub. Tak a ešte ten den som mala teploty takmer 39 vo štvrtok sa zdalo lepšie ale v piatok zas teploty vyše 39 stupnov. Včera som večer teplotu nemala takmer žiadnu ale dnes rano som sa zobudila a bolia ma lakte akoby som ich mala riadne udrete a aj kolena ale tie menej. Potom mam na nohach červene flaky, niektore menšie niektore väčšie ktore bolia a ked si po ničch prejdem tak tam mam akoby hrčku akoby vyražku.

U lekara som nebola ale počas tyždna som si davala na tie vysoke horučky paralen, kedže predsa mam male dieťa a musela som nejako fungovať kym nebol mm doma a na večer ked som si dala pred spanim paralen, vždy som sa perfektne vypotila aj 3 krat som sa v noci prezliekala a vždy mi potom bolo lepšie.

Teraz neviem čo robiť, som taka neista z tych flakov po nohach. Inak ten zub vytrhnuty ma vôbec nejako nebolel len opuch som tam mala... Dnes už ani ten nejako nebadam, možno minimalne, tak myslim žče ten zub v tom nebude.
Čo mam robiť? Isť ku doktorke? alebo čo možu znamenať tie flaky a tie klby?
Ďakujem za odpovede

strociatka
19. feb 2012

@vejula rozhodne ist k lekarovi, drzim palce.

vejula
19. feb 2012

@strociatka vdaka, tiež tak rozmyšlam, už som dlho odolavala, ale tie klby a flaky ma dorazili ☹ Tak uvidim ako dopadnem

prevenar
19. feb 2012

@manof ..no hej ..v pripade ,ked si nejake programovanie vobec niekedy skusal 🙂 ..ja som opisoval z casopisu taku hru v basicu ked som mal 16-17 rokov 😀

danabel
19. feb 2012

Ahojte 🙂 tak som tu znova a už aj s predvolaním na RUVZ 😵 máme ísť 29.2.
@manof mohla by som ti poslať papiere, čo nám poslali z RUVZ na slobodavockovani ?
Lekárke sme nič nepodpísali, nemáme ani predvolanie na očkovanie (písomné), takže podľa nás nemá dôkaz o tom, že sme odmietli očkovanie. Odmietli sme ústne. Na jednom papieri je Vec: Predvolanie k prejednaniu prospešnosti (sú tam uvedené mená nás oboch -rodičov) a povinnosti očkovania, na druhom Vec: Odmietnutie(nesúhlas) povinného pravidelného očkovania v SR (tam je uvedené len moje meno, ako zákonného zástupcu) a nezabudli priložiť aj očkovací kalendár od r.2012 😵
Momentálne zápasíme s rozširujúcim sa atopickým ekzémom u dcérky, ktorý mi nedá spávať ☹ ...v pondelok meníme maličkej lekárku (mimochodom moju detskú, kt. je veľmi tolerantná 😉 škoda, že sme to nevedeli skôr)

danabel
19. feb 2012

ešte sa chcem spýtať, či niekto neviete, čo hrozí doktorke, keď ju nahlásime na ÚOOU?

prevenar
19. feb 2012

@danabel pokuta ..a celkom vysoka. niekde som kutom oka zahliadol ,ze cez 1000e ..ale mohlo to byt aj k niecomu inemu, nepamatam si to uz poriadne. ina cesta vsak nie je , ak to nepodas tak maslo ostane na tvojej hlave a pokutu dostanete vy. takze si mozes vybrat.

danabel
19. feb 2012

@prevenar my to podáme na 100%, ale to nevylučuje fakt, že mi tiež môžeme dostať pokutu 😒 ... len som chcela vedieť, že ak ju náhodou dostaneme, tak či ju dostane aj ona 🙂

majulienka27
19. feb 2012

ako by som mohla sformulovať vetu do prehlásenia detskej aby moje údaje neposkytla tretej osobe (RUVZ)

danabel
19. feb 2012

@prevenar nasr...ma to, že keď sme jej povedali, že ak poskytne naše údaje tretej strane,budeme to riešiť tiež nahlásením na UOOU,lebo poruší zákon, tak so sebavedomím úsmevom vyhlásila,že to sú len také právne kľučky, tak ja jej chcem ukázať, o aké kľučky ide 😵

luba41
19. feb 2012

@danabel tuto odporúča v odpovedi pre Luciu poslať sťažnosť na samosprávny kraj http://www.slobodavockovani.sk/news/poucenie-kt.... Dúfam, že takéto sťažnosti aspoň prinútia lekárov rozmýšľať, či sú ozaj po všetkých stránkach právne krytí a nie konať automaticky. Nás toto bude čakať tak o pár mesiacov.

prevenar
19. feb 2012

@danabel
..no ..ano aj nie ..

oni sa budu snazit pokutovat za kazdu cenu ..ale kedze sa preukaze, co sa preukaze ,ze vase udaje ziskali protipravnym sposobom ..( podate staznost na UOOU a tresne oznamenie na neznameho pachatela z dovodu podozrenia ,ze RUVZ ziskala nelegalne vase udaje na prokuratutu) tak niektori z tychto uradov by mal stopnut cele konanie, kedze sa zacalo na zaklade porusenia zakonov SR. tak isto je tu este odvolanie ..tu preukazes ,ze ty nemas nic proti ockovaniu , len proti konkretnym latkam, co nie je priestupok - cize niet co riesit. + protipravne ziskane osobne udaje . + na zaver ostava zaloba na sud ..ale myslim,ze aspon jeden z krokov pred tymto poslednym rezortom zaberie. takze nie si vobec bezbranna a bez moznosti, ako sa ti snazia nahovorit.. skor na opak. pravda a zakon je proste na nasej strane , ci sa to niekomu lubi ,alebo nie ..co je silna pozicia do kazdeho boja. 😠 😠 😠

petot
19. feb 2012

@vejula Ja by som dal tolerančné dávky Cčka, a pre istotu k lekárovi. Pozri poslednú kapitolu Rýchlokurz: http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf

zahira
19. feb 2012

@manof @petot @prevenar Velmi pekne Vam dakujem. Zajtra idem k Dr., chcem si teda prefotit tu stranu o odmietnuti ockovania - akym zakonom mam argumentovat, ak by mi kartu nechcela dat na ofotenie - tiez 211/2000 Z.z?

ariela22
19. feb 2012

Ahojte potrebvala by som poradiť....Mám polročnú dcerku, ešte v nemocnici mi ju zaočkovali proti TBC...odvtedy nemame ziadne ockovanie,lebo sme dostali infekcnu chorobu a po nich nasledovalo rapídne zníženie bielych krviniek a zväčšená pečeň ...... Boli sme na vyšetrení a boli tam detičky s rovnakou diagnozou,ktorú len tak dostali po povinnom očkovaní....Všade čítam a počúvam o negatívoch na očkovanie ....... Viete mi poradiť čo robiť?ak by mi malu zaockovali aj vtedy ked vyzdravie ,mohlo by sa to vratit alebo aj horsie ☹ ,vsak to je oslabena imunita...mohlo by to skoncit zle ☹ ...zatial sme v karantene a ockovanie nam zakazali,ale co potom ked bude mat dobre vysledky?ako sa mozem ohradit..alebo ako dlho sa moze ockovanie odlozit........asi by som ju vobec nechcela dat ockovat potom co viem ake su rizika

prevenar
19. feb 2012

@ariela22 ahojky.. myslim,ze rozhodnutie neockovat dalej je to najlepsie co mozes spravit. su tu ludia ktori prestali ockovat aj koli menej zavaznym problemom. mozno tym svojmu dietatku zachranis aj zivot. tazko odhadnut co by nasledovalo po dalsich a dalsich ockovaniach.

na druhej strane, musi to byt tvoje osobne rozhodnutie zalozene na informaciach ktore si sama nastudujes.

podla mna uplne najlepsie urobis , ked si precitas aspon poslednych 50 stran tejto diskusie , najdes navody aj potrebne linky.. optimum je precitat 300 poslednych stran. potom sa spytas na detaily. radi ti poradime vo vsetkom , ale odpoved ako odmietnut ockovanie je cca na kazdej piatej strane.

ked chces odlozit ockovanie spytaj sa @manof alebo @petot ..s tym skusenosti nemam . paa 🙂

prevenar
19. feb 2012

@zahira k tej argumentacii .. coho sa ma tykat ? ake je oblast toho argumentovania ?

kaja73
19. feb 2012

@vejula ja som už asi posadnuta 5 chorobou 😝 ,ale mne ju to velmi pripomina.
pri nej su teploty,kozny vysev a u zien su caste aj klbove prejavy.
len mi u teba nesedi to,že ti to ide tak hned po sebe-pri 5chorobe je vacsinou najskor teplota,potom faza akoze zdravia-ta moze trvat aj vyse tyzdna a nasledne prejavy na koži a klbove prejavy u zien.
Ale ono tato choroba je tak roznoroda,ze to v pohode moze byt aj tak ono.
dake krvne testy by ju mali vediet potvrdit-spytaj sa na to Dr.

zahira
19. feb 2012

@prevenar ak by sa lekarka zdrahala dat mi synovu zdravotnu dokumentaciu na prefotenie. Podla akeho zakona mi ju ma poskytnut?

prevenar
19. feb 2012

@zahira aha ..tak v tom nemam prehlad ..ale susim som tu videl,ze mas na to narok zo zakona. manof, petot budu o tom vediet viac . sorry. 🙂

manof
19. feb 2012

@vejula
Paralen bola ozaj zlá voľba. To už keď tak si si mala dať Brufen/Nurofen. Tým Paralenom sa vysvetľuje, prečo Ti to trvá tak dlho.

Bolesť kĺbov vyzerá na artritídu, čo by mohla byť ružienka, obdobne tie fľaky a vyrážky. Síce asi si proti ružienke zaočkovaná (súdiac podľa Tvojho veku), ale však ono to očkovanie účinkuje pri jednej dávke možno tak u 90%, takže celkom pokojne môžeš byť jednou z tých 10%. Kukni na obrázky chorých na ružienku, či sa to podobá:
http://www.google.sk/search?q=rubella&tbm=isch

Teoreticky by červené fľaky a bolesť kĺbov mohli spôsobiť aj borélie, čo sú však baktérie a nie vírusy, takže by bolo fajn, keby si šla na CRP, aby sme vylúčili túto možnosť.

manof
19. feb 2012

@danabel
Jasné, pošli a nezabudni napísať aj prezývku na MK, nech viem, kto je kto.
A poteší kontakt na tú tolerantnú Dr., aby som prípadne aj ďalším záujemcom z jej okolia mohol odporučiť.
Dr. hrozí za porušenie zákona o ochrane osobných údajov pokuta do 332.000 €, ale reálne to odhadujem na max. niekoľko stoviek až tisíc €. Sotva by súkromníčke, takmer-samoživiteľke dali takú likvidačnú pokutu. Teoretické maximum ale je tých 332.000 €.

manof
19. feb 2012

@prevenar
Keďže som programovanie vyštudoval na univerzite, nemám s ním problém.
Jediný problém je čas, ktorého nemám toľko, ako by som si predstavoval, takže poteší, ak kus práce urobí aj niekto iný a nebude (takmer) všetko len na mne.

manof
19. feb 2012

@zahira
Nie, nie, zákon č. 211/2000 Z.z. sa týka získavania informácií od štátnych orgánov a samospráv.

Výpis/kópiu zdravotnej dokumentácie pre dotknutú osobu resp. jej zákonného zástupcu upravuje
"§ 24 ods. 4 písm. e) v spojení s § 25 ods. 1 písm. a) a b) Zákona č. 576/2004 Z.z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov".

Ak to chceš dať lekárke písomne, tak môžeš doslovne okopírovať to, čo je v úvodzovkách. Prípadne si to vytlač alebo opíš, ak očakávaš problémy. Ak by lekárka nebola ochotná, tak si od nej vyžiadaj potvrdenie, že odmieta dovoliť nahliadnutie do/výpis zo zdravotnej dokumentácie (pečiatka, podpis). Ak by bola tak hlúpa, že by Ti také potvrdenie dala, mohla by z toho mať slušné problémy.

zahira
19. feb 2012

@manof dakujem.

mam si to dat aj overit u notara

kbeata
19. feb 2012

@verinka100 ja si myslim,ale pisal to aj petot,ze ide o to ked bol podany prevenar,tak imunita klesla,a bezne pneumokoky,ktore by inokedy nerobili problemy,tak sposobili zapal 😒

kbeata
19. feb 2012

@mj30 c.kasel je stale rozsireny,asi v nejakych 5-rocnych intervaloch
vela dospelych ho prekona,nikdo to neriesi len si to riadne odkasle 😒 ,chodi do roboty alebo si vezme par dni dovolenky,tak ani lekari nevedia ze ho niekto mal,ale ked ti ochorie dieta,vzdy ides k lekarke,teda urcite castejsie ako so sebou,preto su v statistikach povacsine deti 😉

nadezdah
19. feb 2012

Ahojte, konečne som sa k vám dostala. No psychicky sa pripravujem na stredu, to je náš termín. Zatial mám v pláne presvedčiť dr. , že očkovanie chceme odložiť. Chcem nech mi vysvetlí nežiaduce účinky vakcíny a zrejme jej asi nechám nejaký ten papier " žiadosť o odloženie očkovania", alebo niečo také. Budem argumentovať tým, že ja aj dcéra sme mali min,. týždeň ATB-zápal priedušnice a ja som neni ani po ATB doliečená a že malému idú stoličky/ už sa trápime 2 tt, 2 už vyšli a teraz na druhej strane idú/ a že zle spáva a je nepokojný. Zrejme je to slabí argument, ale určite som rozhodnutá ho nateraz očkovať nedať.
Ešte by som mala otázočku. Mám dcérku, ide mať 11 r. a to sa tiež preočkúva na to MMR, myslím, že v minulosti sa to ani nepreočkúvalo. No a keďže ide o dievča a všade píšu, že rubeola je v tehotenstve nebezpečná, tak neviete ako to je, že keď očkovaná nebude, či predtým ako bude chcieť byť tehu, že by sa dala len konkrétne proti rubeole zaočkovať? Zatial vám všetkým ďakujem. I keď nie som schopná prečítať si všetko, ale aspoň to málo čo stíham mi pomáha. Viem, že tu nie som sama a že pociť"nezodpovedná mať, čo nechce ochrániť svoje deti očkovaním" nemám len ja. I keď mi ide práve o to, že ich chcem chrániť za každú cenu, nech to stojí, čo to stojí.

nadezdah
19. feb 2012

A ešte dám info. V našom okolí sa po očkovaní na Hexa...vyskytla Obrna. Dúfam, že som tým nič neporušila, že som to tu zverejnila.

manof
20. feb 2012

@zahira
Čo overiť u notára?