Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

kristulatko
15. okt 2008

jo, a tri na sobe nezavisle doktorky (jedna pracuje v nemocnici na plicnim) mi "radily" malou naockovat, ze se zase zvysil vyskyt cerneho kasle, zejmena u -nactiletych. by me zajimalo, jak je to mozne, kdyz tito jsou zajiste radne naockovani???
a pokud mate nekdo info jaky ma tato nemoc prubeh a jak moc je nebezprecna, sem s tim. nejlepe odkaz, nestiham se dvema nekonecne serfovat po netu. dik.

radka.m.
15. okt 2008

kristulatko,zrovna včera jsme řešili situaci s černým kašlem-stýkáme se často se známými,jejichž otec-včera mu vyšel z krevních výsledků černý kašel,vzhledem k tomu,že má dcera se léčí na onkologii,tak není očkovaná,tak jsme ihned volali do motole co a jak,takže dnes jsme museli na krevní odběry a preventivně jsme dostali silná antibiotika-klacid

titkovamiriam
15. okt 2008

cierny kasel-starsi su urcite ale marek asi nie 😅 ,zavolam dokine

radka.m.
15. okt 2008

jinak nám říkali,že ten černý kašel není nebezpečný jako dřív,že dřív se na něj umíralo,dnes jsou děti očkovaný,tak právě proto,aby pokud ten č.kašel někde chytí,tak aby ta reakce nebyla tak agresivní.

johanda
15. okt 2008

vanish, dík za odkazy

pd900bo
autor
15. okt 2008

Branina posledná vakcína

Aleksandra Vranić

12. jún 2007

Naša Brana mala tri mesiace, keď dostala prvú a zároveň aj poslednú vakcínu proti diftérii, tetanu a čiernemu kašľu (DTP). Na ten deň a potom aj na ďalšie mesiace spomíname ako na niečo najnepríjemnejšie, čo sa nám mohlo stať a dodnes si vyčítame, že sme dali svoje dieťa zaočkovať. Ale vtedy sme o rizikách očkovania skoro nič nevedeli a ja som si myslela, že ochránim tým svoje dieťa od týchto chorôb, a že o pár dní pekne odcestujeme k rodičom do Srbska. Manžel bol veľmi skeptický už vtedy, a asi trikrát sa lekárky opýtal, či sa nášmu bábätku nič nestane a aké môžu byť reakcie. Doktorka nás niekoľkokrát uistila, že sa naozaj nič nemôže stať, okrem zvýšenej teploty a opuchu či sčervenaní nožičky a odporučila prikladať studené obklady na nožičku.

Po vpichnutí vakcíny sme ešte chvíľu počkali v čakárni, Brana bola nepokojná a plakala, a potom sme pomaly išli domov. Už cestou domov začala akoby pokašliavať, ale neboli sme si istí, či je to od plaču alebo od toho studeného obkladu na nožičke, čo bolo, samozrejme, nepravdepodobné, lebo pred vakcináciou ju doktorka prezrela a skonštatovala, že je úplne zdravá.

Doma začala ešte väčšmi kašlať a my sme nechápali, čo sa mohlo stať. Dovtedy nikdy nekašlala. A že by to mohlo byť z vakcíny sme akosi nechceli pripustiť, lebo dôverovali sme doktorke. V noci sa situácia zhoršila. Brana veľmi čudne kašlala a keď som si ju vzala do náručia, v oblasti hrudníka som počula chrčanie. Potom sa budila každú hodinu s kašľom. Rozhodli sme sa, že ráno zájdeme za doktorkou.

Doktorka tiež počula chrčanie a predpísala jej sirup proti kašľu a antibiotiká. Keď sme sa jej opýtali, či to môže byť reakcia na vakcínu, povedala, že nie a že je to iba náhoda. Ale doma bolo zasa horšie, a v noci už nielen že kašlala, ale pri tom aj strácala dych. Toto sa opakovalo každú pol hodinu a my sme boli bezradní. Zľakli sme sa, či Brana nemá astmu. Hľadali sme v medicínskej encyklopédii všetko o astme, bronchitíde, laryngitíde, zápale pľúc, ale nič sa tomu tak nepodobalo, ako keď sme si prečítali o čiernom kašli. Ale aj vtedy sme sa akoby báli pripustiť, že je to reakcia na vakcínu.

Ráno sme zasa odišli za doktorkou, a ona akoby znervóznela. Hovorila, že my to zveličujeme a že je to normálne, keď sa bábätko akoby dusí, lebo ono ešte nevie vykašliavať. A keď Brana rovno pred ňou dostala záchvat, povedala, že nám veľmi nachladla, ale nech sa nebojíme, že to nie je nič strašné, a že môžeme aj cestovať. Chvíľu sme váhali, no nakoniec sme sa rozhodli, že predsa pôjdeme.
Brana mala aj cestou záchvaty. U rodičov v Srbsku sa ešte zintenzívnili a opakovali sa každých 10-15 minút. Brana sa pritom dusila, gúľala očami a pery jej zmodrievali. Detská lekárka, ktorú sme navštivili v miestnom zdravotnom stredisku, skonštatovala, že Brana má nejaký vírus a že to o pár dní prejde. Ešte odporučila inhalovať fyziologický roztok.

Celý ďalší týždeň mala Brana takto intenzívne záchvaty, a to aj v noci. Pri každom záchvate sme ju brali na ruky, lebo často to vyzeralo až tak, že sa úplne zadusí. Doslova sme vyťahovali ten zvláštne ťahavý a pevný hlien z jej hrdla. U pneumológa sa vylúčilo podozrenie na zápal pľúc. Nikto z lekárov nechcel pripustiť, že to môže byť reakcia na vakcínu. Dokonca ani my, rodičia. Len svokra o tom bola presvedčená.

Detská lekárka predpísala Brane Erytromycin, antibiotikum. Kašeľ neustupoval a lekárka bola už bezradná. Odmietala pripustič, že by to bol čierny kašeľ. Na otázku, či vie, ako vyzerá čierny kašeľ, povedala, že ani celkom nie, lebo ho v živote nevidela. Potom sme odišli sme na svokriné pracovisko a Brana tam dostala záchvat. Bola tam vtedy na návšteve u lekára matka manželovej kamarátky, ktorá keď to videla, s hrôzou skonštatovala: „Ale veď vaše bábo má čierny kašeľ!“ My sme jej začali odporovať, ale ona trvala na svojom: „Áno, ja to poznám, môj syn to mal a vyzeralo to presne takto!“ A odporučila nám, v akej polohe treba držať bábätko, keď sa dusí. Bábätko má ležať na boku, aby hlien mohol vijsť von, ale u Brany ani toto často nezaberalo. Doktori nám odporúčali držať ju dolu hlavou, ale pre Branu to bolo najhoršie. My sme to robili tak, že jeden ju držal normálne na rukách a druhý vyťahoval hlien.

Nasledujúci deň prišiel k nám vedúci detského oddelenia, rodinný priateľ, a začal nás akoby psychicky pripravovať na to, že naše dieťa možno má cystickú fybrózu. Brana vtedy mala tiež záchvat, a to rovno na jeho rukách. Nevedel, čo má s ňou robiť, otáčal ju dolu hlavou, dvíhal ju hore, zasa dolu, ale Brana sa dusila. Až keď som ju postavila do našej vytrénovanej polohy a svokra mi pomohla vytiahnuť hlien, doktor mi celý vystrašený povedal: „Musíte ísť do Belehradu do nemocnice, lebo malá je v ohrození života.“

V nemocnici mal práve službu lekár, ktorý pred rokmi zažil epidémiu čierneho kašľa niekde v Bosne. Hneď ako sme vošli dnu, Brana mala záchvat a on vtedy povedal: „Toto je pertussis (čierny kašeľ). Ale kde toto mohla vaša malá chytiť? Vy ste ju neočkovali?“ Keď sme mu povedali, že sme ju zaočkovali a práve v ten deň toto všetko začalo, len sa divil, ako je to možné. Počas pobytu v nemocnici som už tohto lekára nevidela. Bol za nami pulmológ, ktorý skonštatoval, že dcéra je v poriadku a ošetrujúci lekár na oddelení, ktorý tiež tvrdil, že je v poriadku, aj keď ten kašeľ mu bol čudný. Sestričkám rozkázal, aby nás pozorovali a ony nás naozaj iba pozorovali cez sklenenú stenu a ani jediný raz mi nepomohli, keď dcéra mala záchvat. Aj keď cez deň mala podporu rodiny, v noci som to musel zvládať úplne sama. Nespala som, lebo som sa bála, že zaspím tak silno, že nebudem počuť keď sa Brana začne dusiť. Prvú noc prišla sestrička za mnou, ale až keď cez sklo odpozorovala záchvat s krútením očičiek, vystieraním a trasením nožičiek a ručičiek, zmodrievaním pier… Vtedy mi povedala: „Modlite sa, aby to nebolo horšie, lebo nie je tu žiadny lekár a neviem ako ju zachránime.“ Ďalší deň kašeľ zázračne úplne prestal, ale zostali sme ešte niekoľko dní na pozorovaní.

Keď nás prepúšťali z nemocnice, mladší lekár chcel uviesť ako diagnózu pertussis, ale starší lekár ho zastavil a poznamenal, že čierny kašeľ je predsa vážne a nákazlivé ochorenie, a že nevie, či by sa s tým len tak malo ísť von. Zhodli sa na diagnóze syndróm pertussis, čo by malo znamenať, že sa ochorenie prejavovalo ako čierny kašeľ, ale pôvodca čierneho kašľa nebol identifikovaný. K tomu lekár imunológ pridal poznámku, že dieťa má byť riadne očkované podľa očkovacieho kalendára. Bez ohľadu na to, že ešte stále kašlala, že nám predtým skoro umrela… A tak sa manžel opýtal lekára na jeho svedomie. Čo keď naše dieťa ďalšiu dávku vakcíny proti čiernemu kašľu neprežije? Vtedy lekár porozmýšľal a napísal, že dieťa má byť očkované DTaP vakcínou (s tzv. acelulárnou pertussis zložkou). Ešte jedna zvláštná skutočnosť bola tá, že dcére odoberali dvakrát krv, ale výsledky sme nedostali.

Manžel išiel hneď za našou (teraz už bývalou) detskou lekárkou a ona ani vtedy nechcela pripustiť, že ten kašeľ je z vakcíny. Hovorila, nech dcérku prinesieme, že ona ju hneď zaočkuje ďalšou dávkou (!). Vtedy jej manžel povedal, že chceme najprv vyšetriť, či smie byť naše dieťa očkované. Na Kramároch nás poslali za pulmológom-alergológom. Pri stretnutí lekárka bola ústretová a chápavo si vypočula naš príbeh. Na manželovú poznámku, že sa mu zdá, že podľa toho čo videl na internete je vo svete veľa lekárov a vedcov proti očkovaniu poznamenala: „Vždy boli dva tábory.“ Plní nádeje očakávali sme výsledky analýzy krvy, ktoré by legalizovali naše pevné rozhodnútie dcéru už nikdy neočkovať. Verdikt sme dostali len na papieri: dieťa má byť očkované ďalej, a to aj proti čiernemu kašľu a to dokonca bežnou DTP vakcínou. Lekárku sme už nikdy nevideli.

Branu sme už nikdy viac neočkovali a ľutujeme tie tri vakcíny, ktoré dostala. Najviac tu poslednú. V jednom vedeckom článku sme našli aj odpoveď na to, čo sa našej dcére vlastne stálo. Jedným z následkov vakcíny proti čiernemu kašľu môže byť samotný čierny kašeľ. Kašeľ vyvoláva toxín baktérie Bordetella pertussis, ktorý vakcína obsahuje vo významnom množstve. Kašeľ trvá kým telo neodbúra toxín, a keď k tomu konečne dôjde, náhle prestane. Táto vakcína okrem iného môže spôsobiť aj zápal mozgu rozdilnej závažnosti, niekedy aj s trvalými poškodeniami, alebo syndróm náhleho úmrtia dieťaťa. Vo Švédsku je zakázana už viac ako dvadsať rokov.
http://iuro.awardspace.com/
ockovanie@yahoo.com

novako
15. okt 2008

Veganko: Musím říct, že Tvoje poznámky mi připadají vtipné. Člověk se jim musí jen smát. 😀 Myslím, že problém není v tom CO říkáš, ale JAK to říkáš. Vroni v podstatě zastává stejný názor, ale nikdo ji tu nekamenuje. To jen tak na okraj.

Vroni: Souhlasím s Tebou, že by se mělo přehodnotit v jakém věku se děti nechají očkovat.

novako
15. okt 2008

K té MMR vakcíně. Kterou máte na mysli? V tuhle chvíli jsou na trhu tři - Priorix, Trivivac (ta by snad měla být v ČR tou, kterou se očkuje) a MMR - II.

radka.m.
15. okt 2008

pd900bo-nechápu,proč tohle posíláš do diskuze,stačí napsat jen odkaz,a kdo chce,tak si to může najít a přečíst,ne?takovýhle širokosáhlý odkazy přeci nepatří do dizkuse!!!

pd900bo
autor
15. okt 2008

radka ved ja ti to nekazem citat

a poslala som to cele preto ze som na priatelovom PC a nedalo sa mi tam dat len odkaz

😅

kyri
15. okt 2008

kristul: "černý kašel" je součástí hexy - a na tu jsou celkem ok reakce - resp. u většiny dětí žádné. my s tím neměli problémy, jen první vpich bolel asi hodinu poté, ale pak už dobrý. žádný horečky, neklid, spavost, nic - ani při přeočkování.

zato z mmr mam vítr. mudr nám doporučila priorix, že je nejšetrnější. no, ale živá vakcína je živá vakcína - kor, když jsem teď těhu, tak se bojim, aby z toho dítě neonemocnělo a já nechytla třebas příušnice, který jsem neměla a očkovaná proti nim nejsem.

jaká je ta mmr II ?

novako
15. okt 2008

pd900bo: U DTP vakciny se to klidně mohlo stát, ale konkrétně Infanrix hexa oslabené ani umrtvené bakterie černého kašle neobsahuje, jen antigeny. Otázka je, co je lepší.

m311293
15. okt 2008

nečetla jsem celou diskusi, to se fakt nedá, a znám i argumenty proti očkování. á se spíš řídím osobní zkušeností. Možná jsem měla to štěstí, že ani jedno moje dítě neměla alergickou reakci na očkování, takže jsem pro očkování. A že je to svinstvo, a co není?
Dáváte dětem antibiotika, sirupy na kašel, jogurty? Všude je něco co pro člověka není zdravé.nebo si snas pěstujete biopotraviny?. Kupujete jablka krásná, červená, jedno jak druhé, pěkně postříkané bvč. ( bůh ví čím) nebo si koupíte takové malé pomačkané napíchané? Jíte kuřecí maso? A kupujete ho dovezené z polka nahnané hormonama, nebo z biofarmy za 190 Kč za kilo? myslíte si tmav pečivo není dobarvené karamelem? a taky bych mohla pokračovat.
Jsem ze starší generace, kdy se ještě očkovalo proti pravým neštovicím, ve třech letech jsem prodělala černý kašel a to co mi mamka vyprávěla co se mnou zažila bych ze všeho nejmíň přála svému dítěti. Vážila jsem 9 kg.
Ano máte pravdu tyhle nemoci se dnes neobjevují v populaci, ale díky migraci obyvatelstva, to nemusí být navždy.

erikasadek
15. okt 2008

M311293 😉 😉

radka.m.
15. okt 2008

plně souhlasím 😵 😵 😵

kristulatko
15. okt 2008

m, biopotraviny sice nepestujeme, to uz by byl ideal, takze kupujem, jinak z vyse uvedeneho se vyhybam vsemu. asi pro to patrim do te mensinove skupiny "nezodpovednych rodicu" 😎
jinak si vzpominam, ze i moje mamka (padesatnice) preodelala jako mala cerny kasel a pokud vim, zadny desivy prubeh nemel. to bych vedela, mamka si potrpi na dramata..
¨mmch, jak jinak se da ockovani rozdelit, kdyz nechci hexu? mate nektera zkusenost co kdy a jak?

johanda
15. okt 2008

kristulatko - bavila jsem se o černém kašli a očkování proti němu z dr. (patří do skupiny lékařů, která ráda s rodiči konzultuje a informuje je). černý kašel je nebezpečný (i smrtelný) v kojeneckém a raném batolecím věku, později jde o vleklé, závažné onemocnění ,dítě je i 2 měsíce "mimo" , v dospělém věku se ani kolikrát nepozná, že dotyčný má zrovna černý kašel. očkování nezaručuje celoživotní imunitu (ale je pravděpodobnost, že další onemocnění bude mít lehčí průběh - což je u dospělých vcelku jedno, tam je průběh celkem banální), prodělání nemoci bez očkování taky neznamená, že někdy v budoucnu se černý kašel neobjeví znovu.
m311293 - každý ví, že zbytečné užívání atb, konzumace masa nacpaného hormony, pesticidy stříkané ovoce nese riziko pro zdaví a záleží jen na něm, zda je mu to putna nebo se všeho "škodlivého " zřekne, případně si najde nějakou střední cestu. Podobné je to i s očkováním, jen tam člověk nemá to právo volby (navíc, mnohý rodič o rizicích očkování ani neví). Nejsem nějaky zavilý nepřítel očkování, myslím, že některé nemoci jsou díky vakcinaci lépe zvládnutelné. Vadí mi především naprostá zkostnatělost mnohých zdravotnických zářízení (hygieny především), která kontroluje doktory, jestli dodržují očkovací kalendář (který je paradoxně podle mnohých hygieniků dávno překonaný) a doktoři jsou nuceni a) buzerovat rodiče, aby se dostavili v ten a ten den (někteří jsou schopni naočkovat dítě týden po těžké angíně) b) vymýšlet si, proč nebylo dítě očkováno, když dle instrukcí očkovacího kalendáře mělo být. Rodiče jsou stavěni do role němých hlupců, kteří mají právo akorát dovést děcko, které je bez teplot a příznaků akutní infekce a jejich připomínky jsou bagatelizovány, v horším případě jsou stavěni do pozice militantních odpíračů.

erikasadek
15. okt 2008

http://www.novinky.cz/clanek/151994-v-cesku-vyr...

toto mozno niektorym trocha pomoze, ze je nebezpecny cierny kasel

a a koby nahodou len kojenci ,bez ockovania zomieraju....
a pocet pripadov stupa....

m311293
15. okt 2008

já doporučuji http://www.vakciny.net/
v podstatě povinné očkování je proti 8 nemocem

kristulatko
15. okt 2008

johando dik za vysvetleni, ostatnim za odkazy. zajimave, zas mam o cem premyslet 😅

josefa
15. okt 2008

taky nejsem odpůrcem očkování, ale zarazilo mne, že například naše dr. chtěla očkovat hexu v době, co jsme zrovna čekali, jestli se syn nenakazil neštovicema, ale naštěstí byla ochotná týden počkat, než skončí inkubační doba.

Viděla jsem kdysi v tv dokument o rodinach s postiženými dětmi. Byli tam rodiče dvou chlapců, těžce mentálně postížených, kteří ovšem byli úplně zdraví do doby, než je (nevím už kdy přesně (ve dvou, pěti letech?)) naočkovali. Když onemocněl starší chlapec, lékaří tvrdili, že to určitě není očkováním, a další rok nechali naočkovat mladšího brášku, ten v zápěti onemocněl taky...myslím, že tito rodiče by už své další dítě očkovat určitě nenechali.

Takže očkovat možna ano, ale ne slepě. A to už tady asi řečeno bylo...

vanish1
15. okt 2008

ahoj johanda, som rada, že aspoň niekomu padli na úžitok 😉

ináč ja tiež hľadám zlatú strednú cestu a napríklad biozeleninku si pestujem doma na záhrade a vôbec to nie je náročné, to isté ovocie, nehovorím, že si nekúpim aj z obchodu (nedopestujem predsa všetko), ale snažím sa takú z overenejších zdrojov

animatua
15. okt 2008

holky ja vas obdivuju, ze mate tu silu bojovat a svoje deti nenechat ockovat.. my jsme dneska byli na ockovani proti TBC, mala ma 4 tydny, a uz jsem si vyslechla co to ma znamenat ze tak pozde, ze proc jsme se jako nenechali ockovat v porodnici, co s jako myslime apod.. kdyby se nebala ze se me ta dr. "pomsti" na male tak by si ode me neco vyslechla 😒 takto jsem oponovala v ramci slusnyho chovani, ikdyz jsem se do toho musela nutit 😠

m311293
15. okt 2008

Já asi nejsi pro ttuhle diskusi vhodný člověk, já jsem zastáncem očkování, dceru jsem nechala očkovat proti hepatitidě A+B už před 3 lety, letos proti klíšťové encefalitidě, a v zimě je nechám zaočkovat proti papiloviru. už je na to dost stará a mi ty povinné očkování máme za sebou.

erikasadek
15. okt 2008

animatua potesim ta tu sa ockuje az v druhom mesiaci.... takze aj tak nie si neskoro....

erikasadek
15. okt 2008

kristulatko , za svojim tvrdenoim si stojim ,v spolocnosti sa mensina prisposobuje vatsine, bohuzial je to tak...

nema to nic spolocne , ze ste nezodpovedny to nie...... v mojich ociach je to troska hazardne ale mate nato pravo, ako ludia ktori davaju ockovat svoje deti

kazdy s nas ako rodic si mysli, ze roby to najlepsie p^re svoje dieta, no len buducnost ukaze ci to bolo spravne....
ale to sa uz opakujem...

erikasadek
15. okt 2008

poviem to takto , ja zijem vo francuzsku, je to svetova vyrobna cislo 1 vakcin, prave cera som pozerala neskoro vecer dokument o autistickych detoch, tu ich je 180000 co je dost , ale ani jeden rodic , nikdy neobvinil ockovanie , ani jeden, len sa ukazovalo ,ich denno denne trapenie...

nie zeby sa o tom tu nerozpravalo, ale doteraz sami hovoria ze to nebolo potvrdene, ze je to vakcinou....

josefa
15. okt 2008

erikasadek, to je dobre, prave ve Francii jsem se poprve setkala s nazorem, ze ockovani muze skodit...ale nebyl to oficialni nazor...matka, ktera nechtela dat svy dceri ocko TBC, protoe byla presvedcena ze muze vic uskodit nez pomoci

vroni
15. okt 2008

Erika, áno, v spoločnosti sa obvykle menšina prispôsobuje väčšine, to je pravda. Ale história nám už ukrutne veľa krát dokázala, že to, čo robí väčšina, ešte nemusí byť zďaleka správne. A vpred posúva ľudstvo vždy tá nespokojná menšina 😉 Masy (väčšina) dokážu zboriť systém, ale nie postaviť nový. Na to je treba nespokojencov, ktorým nikdy nestačí.... To už nie je len o očkovaní, to platí všeobecne. Práve "nespokojenci" - a to aj z radov lekárov - spôsobili, že povedzme sa stiahol z trhu Hexavac (francúzska hexavakcína) - a to len pred pár rokmi. Proste sa pustili do dokazovania, že deti túto vakcínu zle znášajú a následky sú fatálne a následné štúdie im to dôkladne potvrdili. Ak by boli držali "hubu a krok" a trvali na to, že "trochu horúčky ešte nikoho nezabilo", tak tu máme o pár stoviek menej detí. To nie je žvást z fanatických stránok, že sa Hexavac stiahol kvôli negatívnym reakciám ti potvrdí aj každý lekár (a hlavne vo Francúzsku, nakoľko šlo o domácu vakcínu). Na Slovensku tuším na trhu nikdy nebol (čo je naše šťastie, lebo pri tempe, ktorým naše štátne inštitúcie pracujú, by ním očkovali ešte naše vnúčatá)..... S tým autizmom je to zatiaľ v štádiu "výpoveď proti výpovedi" a ja nemám záujem testovať odpoveď na vlastnom dieťati. Ale to je len môj názor, rozhodne to nepodsúvam ako návod na správanie sa pre ostatných. Neviem, či robím správne, ale robím to ako považujem za najlepšie možné 🙂 Zatiaľ mala moja malá len ovčie kiahne, ktoré vybavila dvoma (naozaj dvoma!!!) vyrážkami a hotovo. Ak takto bude prekonávať všetky detské choroby tak som sa rozhodla supersprávne 😀 😀 😀

erikasadek
15. okt 2008

hexa sa tu tiez nepouziva....

vroni ja vas chapem, viem preco sa bijite, no ja sa viac bijim tych chorob a ich nasledkov...

svoje som si uz videla....

ale neberiam vam to....

to s tym prisposoben to bolo myslene, takto, ze bohuzial nasa spolocnost takto funguje a vo vsetkom, takze jedinci , sa tazko dovolaju pravdy....

TBC ni eje povinne od noveho roku, no bez neho nemoze ist dieta do kolektivu,a taktiez ine vakciny, nemusis , ale ak idu do kolektivu tak musia mat za sebou vsetky...

takze do 3 rokov, alebo aj skor ked su v jasliah sa tomu nevyhnu...

stat ta nenuti, len taha , za rukav, chces dieta v kolektive, tak sa musis podrobit.... 😉