Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

prevenar
6. jún 2012

@sabiatko http://www.slobodavockovani.sk/news/prehlad-ock...

v tejto diskusii najdes odkazy na vsetky podstatne stranky + ovela viac odkazov na vselico .

www.slobodavockovani.sk
www.rizikaockovania.sk
www.ockovanie.org
a ciastocne aj www.voxvictims.com

sabiatko
6. jún 2012

@jezibosorka no... a ja mam este 8-tyzdnove dieta, ktore sa koji kazdu hodinu, tak im tam rovno poviem, ze maju na vsetko 60 minut a hotovo. njviac sa bojim, ze budu arogantni. jedine, co im poviem je iba to, ze neockujem kvoli velmi zavaznym vedlajsim ucinkom a hodim im tam pribalove letaky vakcin so szyraznenymi nasledkami po ockovani a tiez im poviem, ze pokial nebudu vakciny bezpecne, tak deti ockovat nedam. aj vcera som si u lekarky vypocula doslova ze parazitujem na ockovanej populacii a to ze si zaplatim 332 E za kazdu vakcinu, ktoru som nedala ockovat. ale nesla som sa tam s nou hadat a vysvetlovat jej, som to len prehltla a hotovo. tak dufam, ze sa moc nenastartujem, ked tam budu do mna rypat. chcem inak, aby tam bol so mnou aj manzel, ved my sme v tomto za jedno, tak dufam, ze tam bude moct byt, lebo inak to bude tazke, ked sa do mna pustia...

sabiatko
6. jún 2012

@prevenar super, vdaka.

sabiatko
6. jún 2012

@jezibosorka a inak ty tu pokutu zaplatis? lebo ja to v plane nemam. si musim zas na tych strankach kuknut, co s tym mam robit, aby som neplatila...

prevenar
6. jún 2012

@sabiatko cele pojednavanie si nahravaj na diktafon ..na zaciatku ich upozorni ,ze nahravas ...mas na to pravo a nikto ti v tom nemoze branit . spusteny diktafon mava tak zazracny "krotiaci" ucinok 😝 ..ak by nepoznali zakony a branili by v nahravani, alebo koli tomu prerusili pojednavanie, bude to len v tvoj prospech .. ako procesna chyba ..hodi sa to v odvolani a moze to zrusit vysledok takehoto pojednavania.

tara
6. jún 2012

@manof dalsi vyborny clanok, super.

sabiatko
6. jún 2012

@prevenar aj nad tymto som uvazovala, aby neboli moc husti. no a ked mi povedia, ze nemozem, tak co urobim? odidem? 😀 a je vobec ten pokec povinny? keby som mohla, tak sa tomu radsej vyhnem.

jezibosorka
6. jún 2012

@sabiatko moj ma rok tento mesiac, a zatial ziadne predvolanie,,, pokutu asi koniec koncov zaplatit musis, asi akurat manofovi sa podarilo neplatit, ale to je tahanica na dlho, odvolavat sa za kayzdym, a ja na to nervy nemam,, ja som isla do toho s tym na zaciatku,ze pokut zaplatit musime, no sice teraz nebude z coho velmi, ale najde sa urcite niekde...ockova urcite nedam,, este ty ked si nedala ockovat iba 1, alebo 2 davka je dost mozne, ze dostanes pokutu iba 90e, ja uz by som dostala plnu sumu, my sme neockovali nic ... zalezi to od uradu a jeho postupu,, a pre nich to je skor, o tom, ze si porusila zakon, a hotovo, mozno ta budu presviecat,ze daj ockovat a pokutu ti nedaju, a tak podobne,,,, aspon z toho co som tu pocitala, osobnu skusenost zatial nemam....

a k tomu parazitovaniu, poslednu dobu mam pocit,ze obvodaci parazituju na nas, a nie my na ockovane spolocnosti,, ale vies ako to je ked im kazis kseft 😉

sabiatko
6. jún 2012

@jezibosorka no ja dostanem 2 pokuty, starsi ma vyse 2 rokov a maly takmer 2 mesiace. a peniaze na to nemame. tak sa musim manofa opytat jak na to. tiez sa mi do toho nechce, ale nedarujem im takmer 700 E, ked som nic nespravila.

miskakyska
6. jún 2012

@jezibosorka
@sabiatko tak to je teda sila toto baby..tym,že si človek chráni zdravie svojích detí príde o toľké eura...to je teda politika..klobúk dole...držím Vám palce a prajem pevné nervy!

sabiatko
6. jún 2012

@miskakyska no je to na nervy. a aj tak ta pokuta nicomu nepomoze, nic nezmeni, akurat sa z tych penazi niekto potesi. to je njlepsie od zeny na materskej vymahat 332 E, to su moje peniaze na jeden a pol mesiaca. su to spinavci. bud pichnu do mojich deti to svinstvo alebo zaplatim takmer 700 E. ciste vydieranie.

prevenar
6. jún 2012

@sabiatko ..ked sa ti v tom budu snazit "zabranit" ..ignoruj to, nemaju na to ziadne pravo. proste budes pokracovat v nahravani az do bodu kym zastavia pojednavanie, co ale nie je tvoj problem . ak by sa ti niekto snazil v niecom branit fyzicky a napadol ta ..alebo chystal sa ..tak ho ostriekas slzotvornym sprejom a vytiahnes teleskopicky obusok - odporucam kalene, nekaleny by sa mohol ohnut. utocnika zviazes pvc - snurovymi putami a zavolas policiu. su to dostupne a velmi ucinne prostriedky 🙂

na prvom "pokeci" nemusis nic hovorit .. v podstate mozes odovzdat vyhlasenie a odist. na oficialnom prejednavani priestupku sa musis zucastnit. je to de facto taky maly sud.. ^^ aj cina by zavidela 🙂

sabiatko
6. jún 2012

@prevenar 😀 to by bola jaka sou 😀 ale zmysel pre humor mas 🙂

prevenar
6. jún 2012

@sabiatko ..ja som ale nezartoval 😲 😵

ajja21
6. jún 2012

Ľudkovia a je vôbec možné, že to predvolanie, alebo pokuta by vôbec neprišla? My sme tiež neočkovanci a zatiaľ nám nič také neprišlo a to má malý 14 mesiacov....ale predpokladám, že len tak jednoducho nezabudnú 😖

alla24
6. jún 2012

@jezibosorka si pozri co denne zjes a potom mi pis o chemii. Ja mam doma chemika tak viem o com pisem 😉

didulka85
6. jún 2012

@ajja21 ak ta pediatricka nenabonzovala, tak ti ani nic nepride.

ajja21
6. jún 2012

@didulka85 Praveže nabonzovala, lebo nam prišiel dáááávno list o tom ako sme ohrozili vlastné dieťa... 😲 ale odvtedy úplne nič.

didulka85
6. jún 2012

@ajja21 neboj, ono to pride. 😀

ajja21
6. jún 2012

@didulka85 aj ja si myslím 🙂

zajaciq
6. jún 2012

keby ste tu trosku citali aj nieco ine len svoje vlastne prispevky, tak by sa bol aspon jeden pozastavil nad novouverejnym clankom v justicnej revue, kde sa dvaja slovenski pravnici snazia prist na koren veci.

Kto sa boji prenasledovania, pokut a predvolani v SR, mal by si zapisat za usi tento paragraf, ktory je zaverom clanku :

Z vyssie uvedenych skutocnosti a skusenosti s povinnym ockovanim v jednotlivych krajinach mozno vyvodit niekolko zaverov aj pre Slovensku republiku. Prvou je cesta Velkej Britanie, ktora nezakotvuje povinne ockovanie pre deti a ponechava ho na rozhodnuti zakonneo zastupcu. Avsak v pripade, ak je zdravie dietata poskodene, prisluchaju mu prisludne socialne nahrady. Druhou cestou je stanovenie vynimiek z povinneho ockovania deti. Pri zohladneni socialnej situacie a stratifikacie obyvatelstva v SR povazujeme ponechanie rozhodnutia o ockovani dietata len na uvahe rodica za nevhodne a kontraproduktivne, okrem ineho aj z dovodu absencie hlbsieho spolocenskeho povedomia o vyhodach, pripadne moznych negativnych nasledkoch ockovania. Druhy sposob riesenia ockovania povazujeme za spravny krok. Na jeho efektivne uplatnenie je potrebne jednak preniest povinne ockovanie deti z podzakonneho predpisu do existujucej zakonnej upravy, pripadne do samotneho zakona. Za dolezite povazujeme aj prijatie sirsieho ramca vynimiek z povinneho ockovania, pricom zakonny zastupca je povinny preukazat ich existenciu pred samotnym rozhodnutim nezaockovat dieta. Nakoniec je potrebne zriadit samostatny fond pre deti, ktorych zdravie bolo ockovanim poskodene, resp. zakonom zakotvit povinnost odskodnovania osob poskodenych ockovanim.

Tymto len tolko, ze ak je tato interpretacia zakona relevantna a spravna / co zrejme je, inac by v Justicnej revue nebola uverejnena/ , nikto ma nemoze za aktualnych okolnosti sudit za to, ze si dieta neockujem, pretoze moje pravo rozhodnut sa co je pre moju dceru dobre je viac nez nejaky podzakonny predpis, tj. v tele clanku sa pise o hierarchii zakonov a prav a kedy je co comu podriadene. 😎

keziah
6. jún 2012

@zajaciq ja sa pozastavujem-poslala som ti ip- ale to, co si opisala nie je nejak pravne zavazne. je to len nazor nejakeho pravnika, ako by podla neho mal byt cely problem upraveny.

zajaciq
6. jún 2012

@keziah podla toho clanku momentalne neexistuje v SR zakon o povinnom ockovani deti, len predpis.. a to je sakra rozdiel... to je pre mna podstatna informacia

alikaa
6. jún 2012

@zajaciq to tu vacsina ludi vie. Sudit ta za odmietnutie nikto nebude (cize nebudes to mat v zaznamoch), ale UVZ si ta moze predvolat na priestupkove konanie a dat ti pokutu, aj ked je to protiustavne. Potom ich mozes dat za to na sud a sudit sa. Zopar ludi to uz urobilo.

keziah
6. jún 2012

@zajaciq ak ta zaujima aj dalsi pravny pohlad, precitaj si toto: http://clanky.regeneracnecentrum.sk/2010/02/odm...

jezibosorka
6. jún 2012

@alla24 a prave koli tomu si nemienim zatlkat klince do rakvy tabletkami,, a ockovanie je z toho asi najdlhsi klinec... a to nehovorim o tom, ze ockovali uz 4dnove babetka, a ked je tvoj muz chemik tak urcite vie, co je ortud a hlinik 😉

@sabiatko no to neviem, ako je to s dvoma detami,,,, ale ked sa pise, ze pokuta je suhrna za vsetky neockovania,, tak podla toho by sa malo platit iba raz aj za obe deti..,,, ne neviem, skus prevenaroi,manofovi napisat, mozno maju neake info aj o tomto

zajaciq
6. jún 2012

@keziah idem si to precitat, len ja nemam pr.vzdelanie, cize nerozumiem sa. do IP som dostala info, ze je jedno ci je to predpis ci vyhlaska ci zakon.. ze to ma rovnaku hodnotu no ja neviem fakt.. nechce sa mi verit ?!

a UVZ ma nemoze predvolat, pokial neprebehla kontrola u mojej pediatricky a doposial u nej kontrola nebola..takze to robia ad1 nesystematicky, ad2 nikde nie je napisane, ze najdu nase zaznamy. tak ja sa toho ani nebojim ani to neriesim. a ze to raz pride.. budem konat zrejme tak ako si to napisala, budem sa sudit.

ajja21
6. jún 2012

Dievčence, máte niektorá skúsenosť s tým, že Vám odmietli vziať dieťatko do škôlky, pre to, že nie je očkované? Prípadne do iného zariadenia, tábory, školy v prírode....Dakujem 🙂

alikaa
6. jún 2012

@zajaciq ak vasa pediatricka neudava odmietacov, tak sa UVZ takmer nema sancu dozvediet o vas. UVZ obvykle kona na podnet pediatra.

@ajja21 ziaden zakon ani vyhlaska nezakazuju prijat neockovane dieta do skolky, pripadne do taborov a pod. Na prihlaske do skolky je obvykle len kolonka, ci je dieta "sposobile" navstevovat skolku, cize o ockovani sa tam nic nepise, skolku by to ani nemalo zaujimat.