Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

zaockujteajslnko
8. aug 2012

@racerunner
no vies, ja ale ako "laik" neviem rozlisit ci dieta nahodou nema poslednych par hodin zivota a nepomozu mu len a len v nemocnici..... obvodacka je krava, za tou je zbytocne ist a keby to bolo nieco vaznejsie tak co, strata casu, cize stazovat sa ze si lekarka a mas tam pacientov je dost divne, nepredavas zeleninu a nepridu ti tam ludia kupit jednu mrkvicku namiesto nakladaka manga ale chori ludia........ na jednej strane "lekar je boh" lebo ma v rukach zivoty inych, na druhej strane "jezismaria zase nejaky pacos s virozou" alebo cim..... najlepsie keby ludia sa liecili sami, a lekarov vynasali do nebies.....

syla
8. aug 2012

@racerunner druhá vec: nechápem, ako môžete vy lekári takto fungovať, mať 24 hod služby a starať sa o zdravie druhých. Podľa mňa to je totálna blbosť takto fungovať, veď to je choré 😀

zaockujteajslnko
8. aug 2012

@racerunner
okrem ineho, neviem ako u vas, ale u nas a obvodacka pediatra, ma v cakarni aj zdrave deti (na prehliadky) aj chore deti, cize ist k pediatre rovna sa skoro naockovat svoje dieta momentalnou sortou vsetkych viroz a bakterialnych infekcii a pritom nic nevyriesit. V nemocnici aspon maju vybavenie keby nieco bolo treba, ked uz mame riskovat ze dieta ochorie aj na co co ochoriet nemuselo. Ale to sa asi tazko chape, lebo rodicovstvo je dost zodpovedne voci tomu dietatu a ty deti nemas, takze chapem ze to nechapes.

zaockujteajslnko
8. aug 2012

@syla
lebo ich to bavi, za 24 hodinovku dostanu viac bubakov ako za 8 hodin..... keby im to nevadilo tak strajkuju, ale ocividne ich to bavi..........mimochodom aj nedavno v tej nemocnici, nic sa tam nedialo, viedli tam akesi stupidne debaty z cistej nudy, ale lekarka bola na 24 hodinovke, chudatko .. to mam ako ja v robote, ked musim makat, tak mi je kazda hodina tazka, ked len tak sedim a kontrolujem a chodim na net, tak ani neviem ako to ubehne.... ale chudak lekar, musi makat 100 000 hodin denne... podla mna najviac makaju prave ti radovi pediatri, a v nemocniciach je to praveze volnejsie.....

tara
8. aug 2012

@racerunner mozno sa ti rodicia len viac zacali strachovat o svoje deti, preto isli pre istotu na pohotovost. k veceru sa vzdy zvyknu priznaky zhorsovat, tak isli. ja skor povazujem takychto rodicov za zodpovednych. pises, ze nemas deti, aj to je mozno dovod, preco takto vnimas rodicov, ktori pridu po 4dnoch na pohotovost. niekedy sa ti dieta zda v pohode, hlavne cez den, priznaky sa trocha utlmia, dieta sa zda ok. k veceru to zacne vyostrovat, dieta je podrazdenejsie, ak ho nieco zacne boliet. logicky si aj rodic vsimne ine spravanie, ved je s nim 24h, tak vie porovnat co je normal a co uz nie. a logicky sa boji a radsej da dieta vysetrit hoci aj o polnoci. osobne by som tam isla aj v skorych rannych hodinach, keby sa mi nieco nezdalo. raz mi na novorodeneckom odd povedala doktorka, ze s detmi do 2rokov nemame riskovat a prist hocikedy ked sa nam nieco nebude zdat normalne. aj s obycajnym vysypom, pretoze ten moze mat rozny charakter. ale ty si doktorka, urcite to ovladas, tak o tom nemusim pisat. inak, neber to ako rypanie, je to pohlad rodic, ktory v tom momente vnima situaciu inak ako lekar.

zaockujteajslnko
8. aug 2012

@racerunner
este jedna vec, "chudaci lekari", kazdy jeden clovek je u lekara pripraveny cakat aj hodiny (my sme cakali na 10 minutove sono aj 5 hodin a akoze pohoda), mne ked sa dovalia zakaznici 2ja 3ja naraz, tak kazdy z nich sa pozera na hodinky a ked nie je vybaveny za 10 minut (hoci sam nevie co chce) tak uz je pripraveny sa ist stazovat a nadava...... cize chudaci lekari, pod akym ste obrovskym stresom z navalu ludi, ktori pockaju pekne aj cely den

syla
8. aug 2012

@zaockujteajslnko tomu chápem, že je to pre nich o peniazoch, ja by som to nerobila, je to choré 😀
Takto sa predsa nedá normálne fungovať a pritom ide o zdravie a životy ľudí.

tara
8. aug 2012

@zaockujteajslnko presne, zazila som cakanie na sono na detskom oddeleni. kazali nam prist s 3tyzdnovym babatkom!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! o 9h nalacno. samozrejme chapem, preco nalacno, nie je o com diskutovat. ale ked ani po 3h sme neboli stale na rade, tak to ma uz vazne nastvali. po zaklopani vysla sestra, ze mame este cakat, vraj je sono na oddeleni a cakaju. a vraj nemam kojit, lebo mozno za 10min "pride" sono. maly uz tak plakal, ze sme boli zufali. od placu chudatko zaspal na 15min a znova. takto sme cakali do 14h!!!!! mala som chut im to tam rozbit, ked sme vosli konecne dnu. to je cely nas zdravotnicky system.

lucia2207
8. aug 2012

@tara tak toto som si odžila aj ja dokonca sme mali ešte aj zápal stredného ucha a teplotu a to sme boli v nemocnici.Od pol noci nejesť a nepiť a na sono sme sa dostali presne o 14.00 a to asi tiež len preto,že som vtrhla do ošetrovne na lôžkovej časti s vetou: Vyšetrí nás už konečne niekto,alebo čakáte na obálku??? Do 5 min sme boli na sone 😀 To bolo pred 7 rokmi a to čo sme si zažili teraz pred mesiacom ani nebudem písať, niečo rozné ☹

tara
8. aug 2012

@syla az tak zle sa nemaju. mame v rodine lekarov a ani jeden sa nestazuje. jedine na sluzby, ked maju prijem. to je cele. koho chapem, su napr. kardiochirurgovia, ked im pristane na heliporte o tretej rano vrtulniko s "infarktom" a musia v plnom nasadeni operovat. brat mi raz hovoril, ze mali za jednu noc asi 4 "vrtulniky". alebo taky porodnik, to je tiez riadna makacka, odrodit napr. 6porodov za noc. takze su profesie, ktore su naozaj nedocenene a velmi narocne. ale ti ostatni sa maju naozaj fajn. ale toto je asi ina tema 😉

tara
8. aug 2012

@lucia2207
@lucia2207 zrejme vieme o ktorej nemocnici v bb hovorime. 😎

zaockujteajslnko
8. aug 2012

@tara
ano presne, ale nemiesto poradovnika s cislami si pan doktor neurobi objednanie na hodiny, lebo to by chudak menej zarobil, co ked nahodou z 30 zien na den nepride 15 objednanych tak on chudak tam bude sediet zdarma?!......aj ked v ziadnom pride zdarma ved ma aj predsa zakladny plat ale...nech radsej pacosi tam vysedavaju zbytocne a trpia........

lucia2207
8. aug 2012

@tara 😎 jasne, že vieme.Aj keď ja mám so sebou dobrú skúsenosť. A to bolo v čase štrajku,ale bolo o mňa postarané na jednotku 😀 Ale toľko lekárov zrátam na jednej ruke a aj to hovorím asi veľa 😒

zaockujteajslnko
8. aug 2012

@syla
to vies, zo zakona autobusar musi mat prestavky kazde 2 hodiny, a nesmie pracovat viac ako 8 (tusim), lebo by chudak niekoho zabil.......... ale lekar moze pracovat od vidim do nevidim. Tieto ich zakony ale tvori ministerstvo zdravotnictva 🙂 tak plakat ze musia pracovat 24 hodin je dost tragikomicke

tara
8. aug 2012

@zaockujteajslnko presne tak, celkom dobre ovladas tento system. presne tak to funguje, je to obrovsky biznis.

syla
8. aug 2012

@tara veď tie služby, fungovať takto v 24 hod niekedy aj dlhšie a potom keď je prípad, tak byť v plnom sanadení, keď sú už unavení, tak to je choré 😀
Mám tiež dlhú čakaciu skúsenosť na očnom odd. v nemocnici, pacienti dôchodcovia nemôžu počkať, ale 3 týždňové bábätko nalačno vydržííííííííííí ! Až keď som dvakrát urgovala, tak sa pohli. Ale zase na druhú stranu, čakanie u detského očného v ambulancii, len sme vošli do čakárne, sestrička nás registrovala a išli sme dnu "všetci ostatní musíte počkať, máme tu malé bábätko na lačno" a to sme tam boli asi 6-krát. Podľa mňa to aj veľmi záleží od toho, aký materinský cit má ktorá lekárka (o chlapoch neviem povedať).

tara
8. aug 2012

@lucia2207 ano, suhlasim, najdu sa tam aj naoazj pani doktori, ktorych si vazim. ale to je naozaj par.

tara
8. aug 2012

@syla ano, zalezi od lekara. no ja po tejto skusenosti som uz isla velmi tvrdo. proste bud som dopredu zavolala, ze mame novorodenca a ze ocakavame, ze nebudeme cakat vobec, alebo som priamo pri vstupe na drzo zaklopala na dvere a oznamila to iste, co do telefonu. vacisnou ked videli takuto matku, tak kazdy vysiel v ustrety. materstvo ma vela naucilo 😵

syla
8. aug 2012

@tara vidíš, ale bez tej našej drzosti to nejde, ale čo už, radšej budem drzá matka so spokojným dieťatkom 😉

syla
8. aug 2012

@zaockujteajslnko väčšina z nás mamičiek má 24 hod službu za 194,70 € mesačne 😝

syla
8. aug 2012

Lúčim sa dnes večer, zajtra ráno skoro vstávame 🙂
@racerunner príjemnú službu a nehnevaj sa, že sme tu lekárov trošku poohovárali!

tara
8. aug 2012

@syla my sme mali v praci skolenie, ako reagovat na taketo reakcie ludi. vela mi to dalo, ani som netusila, ze to vyuzijem. a funguje to. staci naozaj par spravnych viet, slusne, vystizne a striktne s urcitym tonom v hlase. 😉 neverila som, ako dokazali zmenit spravanie.

tara
8. aug 2012

aj ja koncim, prajem dobru noc vsetkym. 😎

racerunner
8. aug 2012

@tara to je dobře, jen tak dál..nepotřebuješ se ohánět tituly, ale máš jich tam vyjmenováno vcelku dost 😀
@syla asi jsem nyní zcela nepochopila, jak tohle myslíš -já docela ráda vyšetřuji "lege artis" - tak jak je indikováno. Samozřejmě, že dítě při chudých klinických příznacích s 4 dny trvajícími horečkami vyšetřím laboratorně, pokud je toto "všecko co se dá" tak ano, akorát by bylo fajn, kdyby se trefili alespoň do pohotostních hodin 😀....A pokud nejsi spokojená s obvodním lékařem, každé 3 měsíce ho tady v ČR můžeš změnit. To je fuk, byla to odpověď pro očkovače sluníčka, co zas někde zvětral doktory...vubec to sem nepatří.😀

zaockujteajslnko
8. aug 2012

@racerunner
ze ta vobec niekto ako lekarku s chorym dietatom otravuje, ze?.... najlepsie keby si doniesol aj diagnozu so sebou, vypisal si recept, a to vsetko za dverami v cakarni, a ty mu to len opeciatkujes a vypocujes si chvalospevy na svoju brisknu inteligenciu a neskonalu dokonalost.... idealne by bolo keby to stihol pokym spis v praci, ved predsa mas 24 hod. sluzbu.

Predpokladam ze ale nieco vaznejsie co laik rodic nemoze vediet (ked nestudoval medicinu ale co ja viem si dovolil robit nejaku inu pracu) by si dokazala odhalit, napr. ze dieta je vazne chore a nie "len tak", ze ma vnutorne krvacanie, alebo nieco podobne, s tym nech ide k obvodacke, ved deti je dost, ked toto umrie, pride dalsie, bohuzial, ze? :D

eaka
8. aug 2012

@tara No, ten pôrodník toho ale narodí... 😉

zaockujteajslnko
8. aug 2012

@racerunner
ozaj najlepsie keby to dieta do 1 roka samo pekne povedalo co ho trapi, ci brusko (pokial vie ze ma brusko) a kde ho to boli a co to je vobec "boli", to by bolo uplne idealne keby si to samo napisalo do receptu.

zaockujteajslnko
8. aug 2012

@eaka
nahodou pri nasom porode z tych 12 hodin tam bol asi hodinu... nech neprehanam, mozno 3/4 hodiny... mozno aj menej, ale ja si nepamatam, ja som vtedy nespal uz 26 hodin

racerunner
8. aug 2012

@zaockujteajslnko Víš ono mi to spíš přijde tak, že ty trpíš komplexem, žes žádnou medicínu nevystudoval...podle všech tvých přízpěvků k tomuto tématu jsi velice konfliktní člověk...Znáš to o té potrefené huse, co nejvíc kejhá? ...To jsem ti zase šlápla na kuří očko, co 😀 ? Vrať se raději k tématu diskuze a přestaň si honit triko, jsem si jistá, že ty bys byl jako doktor mistr světa amoleta...😀 A mamička @tara , ta taky ví jak na to, ta má v rodině samé doktory a sestru dokonce s doktorátem...😀...ach jo. Už řeště to očkování radši ...

manof
9. aug 2012

@racerunner
Aha, takže Ty, čo vôbec nepoznáš moje deti, chceš spochybniť moju pozorovaciu schopnosť ako rodiča, že ktoré dieťa je viac choré? Už len keby sme počítali kašle, sople a horúčky, tak by to bol jasný výsledok. Ale podľa Teba si to asi vymýšľam, aby to "zodpovedalo mojej viere"? Ja som Ti len napísal, že presné číslo nemám, lebo mi to vôbec nenapadlo zapisovať si to, keď to bolo aktuálne, a spätne to už neviem dohľadať. Ale to nič nemení na fakte, že je to tak, ako píšem.

A aká manipulácia? Keď si pozrieš slovníkovú definíciu epidémie:
http://slovniky.korpus.sk/?w=epidemia&s=exact&c...
epidémia = hromadný výskyt infekčných chorôb v určitej oblasti a v určitom časovom období:

Tak ten hromadný výskyt pozostával v drvivej väčšine z očkovaných detí. O tom je ten článok. Áno, bolo by presnejšie napísať, že epidémia "pozostávala" ("consisted"), prípadne napísať to celé inak ("Drvivá väčšina chorých na čierny kašeľ boli deti proti čiernemu kašľu očkované") a nie "bola spojená" resp. "bola spôsobená" ("linked to"), ale ja fakt nemôžem za to, že autor dal článku taký názov, aký mu dal.

"Linked to" by mohlo byť v súvislosti s lekárskymi štúdiami v týchto významoch:
1. Niekto vyslovil (zatiaľ nepotvrdenú) hypotézu, že A spôsobuje B (prípadne B spôsobuje A). To by sa dalo preložiť ako "bol spojený" resp. "niekto spojil" (v zmysle, že to je jeho názor, že to spojenie je vytvorené v jeho myšlienkach).
2. Niekto potvrdil teóriu, že A spôsobuje B (prípadne B spôsobuje A). To by sa dalo preložiť ako "štúdia potvrdila spojitosť" (v zmysle, že to nie je subjektívny názor niekoho, ale vedecky potvrdená skutočnosť, ktorá predtým (pred vypracovaním štúdie) bola možno tušená (jestvovala hypotéza), ale neistá, nepotvrdená).
3. Skonštatovanie (tvrdenie), že A spôsobuje B (prípadne B spôsobuje A), ako hotový očividný fakt (bez akýchkoľvek predchádzajúcich hypotéz a teórií).

Keďže tu nejde ani o nepotvrdenú hypotézu, ani o potvrdenie nejakej teórie (Witt sám bol prekvapený tým, že tak veľa chorých je neočkovaných, čiže jeho teórie to nepotvrdzovalo, ale skôr vyvracalo), tak jedinou správnou možnosťou je 3.

Môj preklad je teda správny, aj keď názov článku v originále nezodpovedá úplne presne popisovanej skutočnosti (keďže sa dá pochopiť dvojako a jedno z toho je ako keby podsúvanie príčinnej súvislosti, ktorá však z tých čísel nemusí nutne vyplývať), čo však nie je vina prekladateľa.

Pre budúcnosť Ti odporúčam namiesto obviňovania mojej osoby z manipulácie radšej preložiť 100-200 článkov o lekárskych štúdiách (ak budú o očkovaní (aspoň okrajovo), rád Ti ich všetky uverejním), aby si získala trochu citu pre tento druh angličtiny. Nie prečítať, ale preložiť. To sú dve zásadne odlišné veci, aj keď sa to niekomu môže zdať jedno.