Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

mataharyy
8. okt 2012

@tean Ahoj, mohu dotaz. Žili jsme na Slovensku, kde děti dostali 3x hexa a 3x prevenar, dle slovenského očkovacího schématu, jenže jsme se přestěhovali do ČR, kde mi oznámili že jak hexu, tak prevenar je potřeba doočkovat, tak aby to sedělo podle Českého očkovacího schématu, lékařka na tom evidentně bude trvat, zatím jsem se tomu vyhnula tím, že ještě nemám děti přepojištěné v ČR a než to udělám, chci si zajistit potvrzení ze SR, že jsou děti řádně očkované, dle schématu který se na ně do teď vztahoval. Jenže nevím co to pak může obnášet, jestli se mám připravit na dlouhou hádku ohledně odmítnutí doočkování, či co?? Že můžu říct ne je mi jasný, jde mi spíš o to co může následovat, když vlastně mají děti očkování komplet podle SR, můžou s tím dělat v Čechách trable?? 😕 Nejde mi o to co se profláklo, nebo neprofláklo, o tom jak se z toho vymotat dumám už měsíc a ještě jsem nenašla východisko, které by bylo diplomatické a nezahrnovalo dohadování 😎

mina174
8. okt 2012

@petah82 no ja som sa na Fb vyjadrila k tomuto článku (samozrejme negatívne) a div, že ma nejdú ukameňovať, ale aj vy máte asi podobné skúsenosti 😠
@mataharyy skús sa nakontaktovať na Ing. Filla. Mne veľmi pomohol v otázke My-Rodičia a Lekár. Možno Ti bude vedieť poradiť, posielam link http://www.slobodavockovani.sk/

inak nechápem, o čo im ide. Hádam nie je v čechách iná hepatitída B ako na slovensku? prečo by ste sa mali doočkovávať, možno zmeniť lekára 😀

mataharyy
8. okt 2012

@mina174 No jde o to že Čechy a Slovensko mají rozdílný očkovací kalendář, v Čechách se např. prevenar neřadí mezi povinná očkování, ale hexa je povinná ve čtyřech dávkách a pokud si dobrovolně požádáš o prevenar, tak ho taky očkují ve čtyřech dávkách, no a paní doktorka mi řekla že je potřeba obě děti doočkovat jednou dávkou (tou "scházející") hexa a jednou prevenaru, neříkala jsem nic, neb jsem si nebyla 100% jistá jak je to na Slovensku, zda jsou tři, nebo čtyři. No a pak jsem se ujistila že tři a chci děti z té čtvrté, kterou chtějí v Čechách vyvléct, přijde mi zbytečná, zvláště pokud na Slovensku stačí tři, však nic se nemá přehánět, že 😎 Jenže se obávám že paní doktorka není zrovna ten vstřícný typ v tomto směru (ale nevím to jistě, třeba budu překvapena, ale první dojem z ní je takový), na rozdíl od lékařky na Slovensku, ta sice byla pro očkování, ale dalo se s ní mluvit a domluvit... 🙂

manof
9. okt 2012

@mimi
rozprávali sme sa niekoľko minút, ale asi to značne zostrihali

manof
9. okt 2012

@petah82
Vďaka za odkaz. Tak to ma teší, že to video dali aj na web.

manof
9. okt 2012

@nikimax
Reakcia výrobcu (GlaxoSmithKline) na stiahnutie jednej šarže hexavakcíny z trhu:
http://www.slobodavockovani.sk/news/gsk-ku-stia...

manof
9. okt 2012

@abbey1
Možno by boli zaujímavé tie certifikáty a analýzy, o ktorých píše ŠÚKL tu:
http://www.sukl.sk/sk/bezpecnost-liekov/bezpecn...

Najlepšie bude, ak si vypýtaš komplet všetku dokumentáciu, ktorú majú k predmetnej výrobnej dávke.

manof
9. okt 2012

Komentár k vyháseniam ŠÚKL a GSK o stiahnutí hexavakcíny:
http://www.slobodavockovani.sk/news/co-je-podoz...

tean
9. okt 2012

@manof
vcera som cital vyjadrenia, ze sa stahuju tieto vakciny za ucelom ich spatnej kontroly. Ak je to tak, ako je mozne podat vyhlasenie o cistote vakciny, ked este nemaju vsetky vakciny stiahnute.
Podla toho ako poznam nas ubohy SUKL urcite spravili test na 2 vakcinach a vyhlasili celu sarzu za nekontaminovanu.

Nas SUKL je proste najlepsia statna organizacia na Slovensku. V Cechach uviedli, ze mozu byt vakciny kontaminovane, na Slovensku vyhlasia, ze bolo kontaminovane iba vyrobne prostredie. Slovensky SUKL chrani v prvom rade vyrobcu, kaslat na deti.

tean
9. okt 2012

@mataharyy
toto je tak specificka vec, ze asi na to neexistuje postup, ktory by to upravoval.
Osobne by som sa nesnazil predvidat buducnost.
Samozrejme je mozne, ze sa pohadate s lekarkou, ... nebudes prva ani posledna.
V Cechach davnejsie zrusili pokuty za neockovanie a pokial nenovelizovali nejaky zakon/vyhlasku tak ten stav trva.
V tomto by ti vedela pomoct iniciativa Rozalio.cz
Pripadne sa ti tu ozve niekto z Ciech a povie ti aky je aktualny pravny stav.

Osobne by som to riesil tak, ze ak terajsia lekarka nepochopi, ze mas dieta riadne zaockovane podla slovenskeho kalendara, tak by som siel k inej lekarke.

hajanka
9. okt 2012

@manof nemusi to tak natesno zozstrihat 😠 ale aj tak lepsie ako nic 🙂
inak, preco sa nikde nehovori o tom, cim to bolo kontaminovane??? To snad maju rodicia pravo vediet.
aha, tak docitavam clanok, je to tam uvedene 😝

keziah
9. okt 2012

@tean podla tej vcerajsej reportaze na markize (ale pocula som to len cez vreskot deti, takze to neber na 100 percent) mi to vyznelo, akoby naozaj SUKL skontroloval 2 vakciny a nakolko boli bez kontaminacie, tak ma za to, ze vsetky vakciny su ok.
Uz sa tesim, ako si to znova pozriem v klude http://tvnoviny.sk/sekcia/spravy/domace/pozor-z...

halienka
9. okt 2012

@tean toto aj mňa presne napadlo, ako môžu skôr než otestujú úplne všetky ostávajúce vakcíny zo 100% istotou tvrdiť, že nie sú kontaminované. Nemôžu. Ale tvrdia, lebo ak je už polovica napichaná v deťoch, tak im nič iné nezostáva, len si rýchlo kryť chrbát. Ale každému logicky uvažujúcemu človeku je jasné, že toto nemajú šancu na 100% vedieť. A zrejme práve preto to urgentné stiahnutie, lebo oni sami nemajú tú istotu, že to je všetko čisté. A to už ani nejdem špekulovať, ako je možné, že na to prišli až teraz, lebo to vážne núti človeka premýšľať takým smerom, z ktorého sa mi dvíha žalúdok. 😖
@manof možem potvrdiť slová Abbey1, vyzeral si výborne 😎 horšie je, že neviem čo si hovoril 😀 , lebo to moje vrešťadlo malé začne vrešťať zrovna cez tie 3 najdôležitejšie minúty, ktoré si chcem pozrieť 😀 ale takéto veci sa mi stávajú, keď mi na niečom príliš záleží 😝 . Teraz čakám, kedy sa to objaví v archíve, aby som si k obrazu doplnila aj text 🙂

tean
9. okt 2012

@keziah
@halienka
mam pocit, ze ste boli vcera v nasej obyvacke. Nasi krpci tiez revali/kecali prave vo chvili, ked som to pozeral 😀

halienka
9. okt 2012

@tean 😀 😀 ale vieš ako to bolo u nás? Normálne sa muž s malou hrali v detskej asi pol hodiny predtým, tak si hovorím, super aspoň si to v kľude pozriem. A v ten moment ako sa začalo rozprávať o vakcínach sa dvere detskej rozleteli a malá vtrielila do obyvačky s hlasným maminkááá a vykrikovala prisámbohu ani neviem čo, lebo som sa ju snažila všemožne utíšiť (medzitým som kukala na telku a snažila sa odčítavať z pier 😀 ), čo sa mi konečne podarilo keď príspevok o vakcínach skončil 😀 Murphy by tejto situácii mohol len zatlieskať, ako krásne sa tie jeho zákony vedia plniť 😀
Ale vážne, ja mám jeden taký súkromný poznatok, že keď človeku na niečom príliš záleží, tak sa to začne drbkať nejakým spôsobom. Treba si vedieť zachovať akýsi citový odstup, nadhľad, nesmie byť prílišná vnútorná citová zaangažovanosť, na vonok to môže byť hocijako, ale v duši to nesmie prekračovať určité hranice. A toto sa mi aspoň v mojom živote stále potvrdzuje, keď sa na niečo príliš upnem a zamerám, tak to nevýnde.

mataharyy
9. okt 2012

@tean No vidíš, to že v Čechách nepokutují, jsem nevěděla 🙂 Psala jsem doktorce o potvrzení, že děti splnili povinné očkování a bude to, pokud s tím bude mít paní doktorka problém, tak hádám v Praze najdeme jinou 😀 Jen mě tak napadlo, podle toho co jsi psal o splnění slovenského schématu (výše), zda nemáš bližší info. Moc díky 🙂

nae
9. okt 2012

@mataharyy
@tean Len v rýchlosti, nestíham: aj v ČR už možeš za neočkovanie dostať pokutu, musíme byť "in"... 😎

mataharyy
9. okt 2012

@nae ááá no nevadí, hádám to v případě potřeby uhádám na to že podle Slovenska máme očkování komplet a není třeba doočkovávat, jen přejdeme na schéma podle čechů. Ať si škubnou, já nenechám teď doočkovávat, když jsem si po MMR vydechla že do pěti let máme klid, tak si přece nenechám napíchat pro jistotu obě děti naráz 😝 😎

nae
9. okt 2012

@hajanka ešte mi vo vyjadrení nežnej Blanky chýba zmienka o vitamíne C a vesmírnym "výrusoch" 😀 😀 😀

keziah
9. okt 2012

@halienka ja som si myslela, ze na robenie hluku v najnevhodnesej chvili maju iba moje deti neomylny instinkt, ale zda sa, ze ide asi o rozsirenejsiu detsku vlastnost 😀
tu reportaz si mozes skusit pozriet tu http://tvnoviny.sk/sekcia/spravy/domace/pozor-z...

heimdalls
9. okt 2012

Už druhý krát v priebehu 2 mesiacov som sa stretol pri očkovaní detí známych s absolútnym nezmyslom. Kolegyňa z práce bola s dcérou 4 a pol ročnou na očkovaní (Diftéria, tetanus, pertussis (acelulárna) Detská obrna (DTaP-IPV) ale podľa očkovacieho kalendára je toto očkovanie stanovené na 6 rok života !!! to znamená, že to pediatrička podľa tohto "uponahľala" o takmer 1 a pol roka.
Ďalší prípad - 10 a pol ročné dieťa bolo zaočkované u inej pedi tou istou očkovacou látkou (Diftéria, tetanus, pertussis (acelulárna) Detská obrna (DTaP-IPV) ale podľa kalendára sa má očkovať až v 13 roku života čo je o 2 a pol roka skôr. Dokonca ju pediatrička uprednostnila ped MMR priorixom !!! ktorý má byť očkovaný v 11 roku života.

Je nejaký nový očkovací kalendár podľa tohto, alebo sa jedná o nejaké svinstvo zo strany padiatrov (prikladám aktuálny očkovací kalendár)

nae
9. okt 2012

@mataharyy jasné, nemusíš nechať doočkovávať- Možeš dr. povedať, že sa za mesiac sťahujete naspať do SR 😀
Nie, vážne, očkovali ste podľa svk kalendára, lebo ste tam žili a hotovo. Keď sa chce dr. rozprávať, tak sa jej spýtaj, prečo sú české deti očkované hexou 4x a slovenské 3x, nech ti to odborne vysvetlí a nájde k tomu aj nejakú literatúru, prečo je to tak strašne logické. A ešte v mojom mene sa spýtaj, ako sa majú očkovať deti, ktoré majú polovicu génov slovenských a polovicu českých. Ďakujem 😀 😎

halienka
9. okt 2012

@keziah 😀 díky, ale tam nie je tá časť aj s manofom...

mataharyy
9. okt 2012

@nae No myslím že začnu tou poslední otázkou a bude po starostech, tedy pokud se pak nerozhodne ke kompromisu a nedá jim půlku očkovací látky 😀 😀

nae
9. okt 2012

@mataharyy Vidíš, aj to je varianta, ja hlava dubová 🙂 Ale do ktorého stehna tú polovicu dávky, keď neviem, ktoré je české a ktoré slovenské? 😀 Nech si ju strčí do zadku (svojho českého)(pardon) 😀

keziah
9. okt 2012

@halienka jaj, neda sa to pustit? ja som bola v tom, ze tam je vsetko. ja sama som este neskusala, mam momentalne obmedzeny net

halienka
9. okt 2012

@mataharyy
@nae 😀 😀 😀 sa tu na vás rehocem 😀 myslím, že doktorka bude taká dometená z toho, že si to pichne hádam radšej sama sebe 😀 😀

mataharyy
9. okt 2012

@nae 😀 😀
Jináč jsem právě našla očkovací kalendář pro ČR, pána boha tu se očkuje i MMR 2x 😖 Já jsem už při té první dost dumala zda jí nechám dát, nebo ne, no po druhé to bude ještě veselejší 😠

halienka
9. okt 2012

@keziah dá, ale ide tam len tá prvá časť, kde hovoria priamo o vakcíne, o zákaze a o tom, že je to inak bezpečné. A potom nasledovala taká druhá časť pod názvom Očkovať či neočkovať, aspoń tak som zachytila, a tam už hovoril manof a nevie či aj niekto iný ešte... tak to už tam v tom linku nie je.

manof
9. okt 2012

@tean
Práveže slovenský ŠÚKL nekontroloval vôbec nič. Odvoláva sa na kontroly Paul Ehrlich Institut (Nemecko) a SÚKL (Česko).