Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

tin007
21. nov 2009

http://spravy.pravda.sk/na-ockovanie-sa-stazova...
som uplne vytocena! takze tie deti, ktore maju teploty, bolestive miesta vpichu, zahnisane ramienka po tbc a pod, s ktorymi idu rodicia k dr. su nic? je mi na grcanie

misuge
21. nov 2009

Ani my nemáme peníze na pokutu a kdyby mi nevzali malou do školky, což brzy budu muset řešit, tak fakt nevím, co budu dělat.
Jedinně mlžit, lhát...záleží jakou formou se to dokazuje, zda je dítě očkované. Doufám, že ne telefonicky. Dr. by pro nás v tomto určitě nelhala.
Nevím jak je to v čr. Dost se tady bavíte o tom jak je to na Slovensku. Pokud jsem teda nepřehlédla někoho. Nevíte o diskuzi kde se to řeší pro ČR?
Z.Vrablova...ráda bych ti poradila, ale neznám odpověď, ale Spevacka tě aspoň částečně odpověděla....zdá se, že je toho dost, co ještě nevíme...až z toho mám husinu.

Tin007...každý dr. ti přece řekne, že je to normální...a když už je toho moc, tak řekne, že se za celou dobu své praxe s tím nesetkal a kroutí očima

alfomilka
21. nov 2009

Z.vrablova: Coze? Min vaha na ockovanie hexou je 5 kg? No super, moj prvy syn bol ockovany a to dokonca v Rakusku, ked mal len cosi cez 4 kg.
Vsetky ockovania boli bez nejakych priznakov, teploty a tak, ale po tretej hexe zrazu prestal napredovat. V 9. mesiaci uz vedel povedat 4 slova a zrazu vyse pol roka nic k tomu. Aj som sa cudovala, ale nespajala som to s ockovanim.

vanish1
21. nov 2009

z.vrablova, môžeš sa vyhnúť všetkým očkovaniam, stačí nesúhlasiť, čo ťa môže (ale nemusí - záleží od lekárky) čakať potom, to si prečítaj tu http://www.ockovanie.org/odmietnutie-povinneho-...

tin007, z toho linku, čo si sem dala, som tiež vytočená, citujem "Úrad doteraz riešil len jeden podnet, ktorý sa týkal priameho poškodenia zdravia po očkovaní. "Dohľadom bol vyhodnotený ako neopodstatnený," toto je teda riadna blbosť, veď sama hovorkyňa uvz povedala, že tuším riešili 180 prípadov, čo ani zďaleka nie sú podľa mňa všetky prípady na SR.

tin007
22. nov 2009

vanish1 ja sa tu tiez rozculujem (prave sa o tom rozpravame s manzelom). inak v rodine mame teraz batola, ktoremu prave zistili cukrovku ☹ este som nemala odvahu volat jeho mame a spytat sa co a ako, ale podla veku mi to vychadza, ze muselo dostat v poslednych mozno 5 mesiacoch MMR vakcinu. no a predispoziciu na cukrovku v rodinach nemame, to som si uz zistovala. tak nechapem ako sa moze zrazu prejavit (a taka forma, ze mu budu musiet pichavat inzulin) cukrovka tak rychlo a agresivne u dietata, ktore nema ani 2 roky!

erikasadek
22. nov 2009

ahojte.. len na skok, zajtra budem vediet vysledok co s atyka, autizmu u pata. niektore ste mi , uz dali silu v teme, autizmus a dakujem vam.. zato.. 😉

denduska, hlavne ty.. 🙂 urcite zajtra dam vediet..

vanish1
22. nov 2009

tin 😒

erika, tak sa držte, určite všetko dobre dopadne 😉

martinba
22. nov 2009

daducha nemozes zistit od tvojej lekarky kolko mala pripadov cierneho kasla? Je to velmi zaujimave ,pretoze p. MUDrc Liptak v tom rozhovore na TA3 vytahoval nejaku statistiku, ze u nas je 1 pripad rocne a vo Svajciarsku 70, pritom petot tu pisal , ze minuly rok bolo tusim 109 pripadov na SK (petot je to oficialna statistika?) a ty dokonca pises ze tvoja lekarka ich mala uz niekolko tento rok. MOzno skutocne cisla su uplne ine....

denduska
22. nov 2009

erika, nemas zac, to je najmenej co mozem pre teba urobit 😉 drz sa, musis byt hrozne napata, ale uz akokolvek to dopadne, nie je dolezite aku bude mat Pato diagnozu,co bude mat napisane na papieri, ale co sa da prenho urobit, a to som si ista ze velmi vela.

no co sa tyka cierneho kasla, ja som niekde na nete len zahliadla taku info, ze viac sa vyskytuje odkedy je ta acelularna vakcina,ze je setrnejsia co sa tyka neziaducich ucinkov ale vyvolava mensiu imunitnu odozvu tak sa myslim mozeme len triast, kedy zavedu naspat celobunkovu...vidim to skor tymto smerom, nez zeby to ockovanie zrusili...sorry za pesimisticke prorokovanie..ale na slovensku to urcite bude tak.. 🙄

draga
22. nov 2009

misuge já dávala malýho teď do jeslí a musíš mít podepsaný formulář od mudry že dítě je očkované (základní očko) ...a doporučení, že je možné ho dát do kolektivu...nevím jak přistupují potom ve školce (jeslích) když máš od mudry razítko se zprávou, že dítě očkováno není...já bohužel, když se pr´dolka narodil očkování neřešila, takže malej očkovanej je...dneska už bych se chovala jinak...viz teď žloutenka, tu nám doporučili s nástupem do jeslí a neočkujeme 😉

vanish1
22. nov 2009

draga, ale u vás je to iné, vy to máte podchytené aj legislatívne ak sa nemýlim, ale my v SR nie a očkovanie nie je podmienkou nástupu do škôlky. 😉

draga
22. nov 2009

vanish však jo jen misuge se ptala jak je to v čr... 😉

misuge
22. nov 2009

Děkuji za odpověď, Amálka má TBC a tři HEXA, a dál už jsme to odmítli, takže základní očkování vlastně nemá.
Vanish, víš jak ? Mají jednotný postup? Zkusím to najít na netu někde....
Sakra, to mne fakt vytáčí....kdo má rozhodovat o zdraví dětí, než jejich rodiče? Do pr........

misuge
22. nov 2009

Dala jsem ještě odkaz na Rozalio, tak snad se něco dozvím 😉

terezkaq
22. nov 2009

misuge, zkus si pročíst dotaz a odpověď v tomto odkazu, je tam hodně informací co se tě (btw zrovna tak mě, jsme na tom s očkováním úplně stejně) týká http://www.ferovanemocnice.cz/pravni-poradna/po...

co jsem tak slyšela, tak se to potvrzení trochu liší školky od školky, všude musí být samozřejmě písemné potvrzení od pediatra, ale liší se forma toho potvrzení - někde stačí jen vyjádření formulované pediatrem, že dítě je očkované vším čím má být, jinde prý chtějí dokonce přesně vypsat čím bylo dítě očkované.

jinak v tom zákoně je přesně uvedeno (zákon č.258/2000 Sb., § 50):
"Jesle nebo předškolní zařízení mohou přijmout pouze dítě, které se podrobilo stanoveným pravidelným očkováním, má doklad, že je proti nákaze imunní nebo se nemůže očkování podrobit pro trvalou kontraindikaci."

takže jsou podle mě následující možnosti
1/ pediatr dá potvrzení takové, jaké vyžaduje školka, bez ohledu na realitu - myslím, že vstřícný, chápavý a osvícený pediatr je asi schopen a ochoten dát nějaké nemastné neslané vyjádření ve smyslu, že "dítě je vzhledem ke svému zdravotnímu stavu, podmínkám bla bla bla.... dostatečně očkované", ale vyloženě lhát, ve smyslu vymýšlení si, kdy které vakcíny dítě dostalo, to asi nebude ochoten nikdo a to by se mi i příčilo.
2/ pokud je dítě alespoň částečně očkované příp. nemoci prodělalo, tak je možné nechat zjistit hladinu protilátek, čímž by se prokázalo, že je proti nákaze imunní - což by třeba šlo u nás s tou hexou, které má dcera 3 dávky, které už by měly být v tomto smyslu dostatečné, ale těžko s mmr, kterou nemá a mít nebude. ale ještě jsem nezjišťovala, jestli vůbec a příp. jaká je přesně ta požadovaná hladina protilátek, tj. jak tohle dokazování v praxi probíhá.
3/ dítě se podrobí imunologickému vyšetření a podle výsledků mu bude moct imunolog dát potvrzení na trvalou kontraindikaci - což bych ale řekla, že zas až tak easy takové potvrzení dostat nebude. i když ten imunolog bude mít pochopení, tak vyloženě vycucat z prstu si to taky nemůže a potvrzení pro trvalou kontraindikaci se dávají myslím jen při nějakých specifických poruchách buněčné imunity (nám to imunoložka vysvětlovala, ale netýká se nás to, tak už si k tomu víc nepamatuju, to už bych vařila z vody ;). imunologické vyšetření má dcera za sebou, máme zatím dočasnou kontraindikaci na 1 rok, za rok budeme testy opakovat.

ještě co se týká toho mmr - ono vzhledem k tomu, že v zákoně není stanovena horní hranice pro tohle očkování, tak by se teoreticky dalo říct, že ho dítě nemusí mít už při nástupu do školky, ale jestli by se s tímhle argumentem někde uspělo, to těžko říct. ale když bude nejhůř, tak to zkusím ;)

petot
22. nov 2009

terezkaq: To mate v CR blbe. Totalita ako vysita. Ved to je v rozpore s Europskou socialnou chartou cl.30.

V SR je potrebny len "potvrdenie o sposobilosti", kde ma byt udaj o ockovani, ale nikde sa nehovori, co s nim. Podla mojho nazoru aj toto je v rozpore s ESCh, pretoze to zaklada moznost diskriminacie.

Ziadny logicky dovod tieto poziadavky nemaju, je to len sikana. Ak totiz vakciny chrania, tak nikomu nic nehrozi. Ak nechrania, tak neexistuje logicky dovod zistovat, kto bol alebo nebol ockovany.

petot
22. nov 2009

denduska: Celobunkova mala v jednotlivych studiach udajnu ucinnost 37-49%, aj to nanajvys po dobu 17 mesiacov (tolko trvala najdlhsia studia).

petot
22. nov 2009

martinba: Oficialne udaje UVZ su 105 pripadov pertussis v roku 2008, 66% u ockovanych, dalsich 10% s neznamym statusom (mladi do 25rokov, cize pravdepodobne ockovani).

martina46
22. nov 2009

petot, prosim, mohol by si hodit link, odlkial su tieto udaje o ochoreniach?

vanish1
22. nov 2009

misuge, nerozumiem otázke

daducha
22. nov 2009

martinba,
ak si dobre pamätam, tak od januara to bolo uz 10 deti.Neviem a akom veku, ani nic podrobne,no na rocnej prehlaidke sa chystam skecnut si s doktorkou na temu ockovanie dost podrobne.Cim dalej som viac presvedcena, ze nedam uz ani jedneho syna dalej ockovat.Este si spominam na to, ako dôsledne ma varovala pred ockovanim deti proti chripke.Doslova : ja by som to v ziadnom pripade nedovolila. Ona sama prekonala velmi neprijemnu reakciu po ockovani proti chripke a to je virusom vystavena denne.Starsi syn mal v juni velmi tazky priebeh kiahni a tak som toho mladsieho chcela dat proti nim ockovat.Aj od toho ma doktorka velmi jemne odhovorila a som jej dnes za to vdacna.Moje deti ziadne nepovinne ockovanie nedostanu.

petot
22. nov 2009

martina46: Povodne to bolo v tlacenom lekarskom casopise, uz si nespominam, ktorom. Vyslo to dakedy mozno v maji tohto roku. Ale videl som to uz aj niekde na stranke UVZ, ak najdem, hodim 😉

inka04
22. nov 2009

..mne pediatricka na minulej poradni povedala, ze mala v ten konkretny tyzden 2 pripady cierneho kasla - samozrejme u ockovanych deti... povedala mi to preto, aby ma vystrasila, ze "bububu", aby som dala ockovat 😝

daducha
22. nov 2009

misuge, velmi, veli pekne dakujem za prednasku Anite Petek,skoda, ze som o nej nevedela ked som dala ockovat starsieho syna a zacala u mladsieho.teraz ma caka uz iba jedno-povedat mojej doktorke o odmietnuti vsetkych dalsich ockovani mojich deti.Drzim si palce aby to dobre dopadlo.Ockovat ich budu iba cez moju mrtvolu 😠 A to, ze sa objavuje cierny kasel je na zamyslenie skôr smerom-ako je to mozne ked mame v sebe take uzasne ockovanie ???

martina46
22. nov 2009

petot, budem ti vdacna 🙂

pastuska
23. nov 2009

Inak ja neviem, čo strašia s tým čiernym kašľom, je taký nebezpečený? Lebo moja babka mi hovorila, že môj otec to prekonal ako bábätko, a okrem hrozného kašľa mu teda nič iné nebolo. Tak neviem, možno mal nejakú ľahšiu formu alebo čo. Ale v žiadnom prípade mi to nepopisovala ako nejakú katastrofu alebo pomaly smrteľný prípad.
A odkedy sa očkuje čierny kašeľ? Lebo ktovie, či otec bol vôbec očkovaný.

A neviem, či som to sem už písala, ale malý dostal po každom očkovaní soplík, ale vtedy som si myslela, že to má z plávania.

misuge
23. nov 2009

Vanish...mluvila si o legislativě u nás, konkrétně týkající se neočkovaných dětí ve školkách, myslela jsem, že máš nějakáý odkaz, link na toto.
Terezka moc děkuji, kouknu pak ještě na link....no my máme tři hexy a můj muž byl zásadně proti od začátku, je mi líto, že jsem dříve neprozřela....fakt, a to měla po každém očkováním hnus reakci, po prvním se jí zhoršil atypicky ekzem, když o tom tak uvažuji, narodila se pletí hlaďounkou...tak se asi objevil, no další očkování ji ten ekzém zhoršilo do obrovských rudých map..... 😖 A po třetí dávce..ne bezporstředně po tom....ale myslím, že je to následek očkování dostala fakt oškivo laryngitidu, byl a na Ipce a mysleli jsme s mužem, že umřeme strachy....14 dni jsem pak v noci nespala a poslouchala, jestli dýchá......................od začátku mi muž tvrdil, že toto všechno je následek očkování...já jsem nesouhlasila, jak by mohli lékaři tak malým dětem ubližovat, strašně naivní jsem byla, je mi z toho smutno 😔
Už jsme u dr. byli, oznámili jí, že další pozvánky ať neposílá.....moc se necukala, ale co opravdu udělá, nevím, jestli pošlou kontrolu, budeme platit pokutu a nebo to požene k soudu...nevím...upřímně, nemyslím, že něco z toho....ale taky si nemyslí, že mi napíše, že má Amálka všechny očkování...no uvidíme 🙄

Daducha, ta přednáška byla poslední kapka.....ta žena mluví tak věrohodně,. a ke všemu má pádné argumenty...a navíc, není to ona, která z tohoto boje bude mít nehorázné zisky, spíše se o ni trochu bojím..

Jo ještě jsem si vzpoměla, po posledním očkování, jak jsem jelaod dr...tak malá začla brečet a šílen se v kočáře pozvracela....a to prosím moje princezna nezvraci...no je to hnus

misuge
23. nov 2009

Terezko 😉 ....ještě prosím o radu, zda jsem dobře pochopila tento odstavec "
Potvrzení o zjištěné trvalé kontraindikaci nemusí vydat jen imunolog, ale jakýkoli odborný lékař, např. alergolog, neurolog, epidemiolog apod. Může se samozřejmě jednat o soukromého lékaře."

To znm. že mi třeba potrzení může vydat i homeopatka ke které docházím s malou s atopickým ekzémem, který se po aplikování hexy zhoršil? ASI to tak jednoduché, nebude co? 😖

vanish1
23. nov 2009

misuge, niekde som to čítala, ale už neviem kde, možno by stálo za to pozrieť do zákona, či sa to nedá nejako obísť. Ináč myslím, že homeopatka ti takéto potvrdenie nemôže vydať, ale môžem sa mýliť.