Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

manof
13. júl 2010

@anjelicek26
Existuje snáď nejaká vakcína, ktorá by nebola spojená s nejakým veľkým škandálom? Ja snáď o takej ani neviem.

MMR - autizmus
BCG - rakovina a iné chuťovky - http://simonka.webnode.sk
HPV - desiatky nevysvetlených úmrtí po očkovaní
Infanrix Hexa - to isté
DTP - taktiež
prasacia chrípka - potraty a taktiež desiatky úmrtí
...

Neviem, o čo išlo pred pár mesiacmi v UK, ale tých škandálov je tak veľa, až mám pocit, že ak k nejakej vakcíne neexistuje doposiaľ žiadny škandál, tak je to len tým, že je príliš krátko na trhu.

manof
13. júl 2010

@carodejnica
Lenže ani jedno ani druhé v súčasnosti nemáme od koho schytať. To, či boli u nás vyhubené vďaka očkovaniu, alebo niečomu inému, je v tejto chvíli úplne jedno. On ten záškrt ani obrna nesedí len tak na konári ako kliešť čakajúci, na koho by spadol. Ak sa nemáme od koho nakaziť, tak sa nenakazíme. Momentálne je detská obrna tuším len v Nigérii a Afganistane, prípadne susediacich krajinách. Stačí teda mať pod kontrolou ľudí príchodzích z týchto krajín. Je to oveľa lacnejšie a bezpečnejšie než plošné očkovanie.

beruska2x
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vodicka75
14. júl 2010

@beruska, mozno preto, ze to, ze je niekto ministrom vonkoncom neznamena, ze je aj najchytrejsi 😀 😀 😀
ale tu vieru, ze spravni ludia sedia na spravnych miestach by som chcela mat 😉

oscarka3
14. júl 2010

@vodicka75 , súhlasím s tebou 🙂 🙂 🙂

vodicka75
14. júl 2010

@beruska, neviem, ci sa ti dostala do usi u nas znama tema zonacia Tatier, ktoru vymysleli na nasom ministerstve zivotneho prostredia, proti ktorej sa razne ohradili enviro. obcianske zdruzenia, aj vedci zo Slov. akademie vied,...pointa, ministerstvo, nasi "najmudrejsi" ich pripomienky dost ignorovali,...

carodejnica
14. júl 2010

@vodicka75 jj, TANAPrd - dobrý príklad, som z fachu (ochranárka), takže viem, o čom hovoriš... 😠

tean
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bibione
14. júl 2010

Nikdy by ma nenapadlo odmietnut povinne ockovanie,nezaviedli ho len tak pre srandu kralikov. Detsku obrnu nemusi dieta ziskat dedenim od matky ci otca,na to postaci krasny pneumokok a infekcia za sebou necha uzastnu spust 😔 ako dieta som mala nulovu imunitu,chodila som na inekcie kazdy den po dobu 14 rokov,ockovaniu som sa nevyhla ani ja a v zivote som bola chora az az,ale tbc,zaskrt a podobne sa mi vyhli oblukom.
Na prvych strankach pisali baby,ze ani nevedeli,ze zaockovali ich dieta na tbc...to je ako mozne?? ja som bola pritom,ked maleho ockovali...ale to bude asi stara informacia.

bibione
14. júl 2010

@tean bolo to dobre pomenovanie urcitych ludi myslene v uvodzovkach,tak naco rypes a urazas,beruska len vyjadrila svoj nazor na mudre reci,za ktore by sa nemusel hambit ani cely zdravotnicky svet,tak skludni hormon

maggie2
14. júl 2010

@carodejnica nikdy sa nedokázalo že ide o historický fakt, je to iba zbožné prianie niekoho, kto to tvrdí, alebo v minulosti začal tvrdiť. Ľudské je vždy pomáhať. Ľudské nie je škodiť. A keď niečo dokázateľne škodí viac než pomáha (pomer reálnych rizík (REÁLNE STRATY ZDRAVIA A ŽIVOTA) a preventívneho efektu (HYPOTETICKÉ STRATY ZDRAVIA A ŽIVOTA) tak to nie je pomoc. Vakcíny BCG sú na plošné očkovanie organizáciou WHO kde výskyt TBC je štatisticky ako u nás už N E D O P O R U Č E N É. Napriek tomu sa tak deje. Prečo asi? Kvôli koho fanatizmu? Kvôli koho zisku?

lucula73
14. júl 2010

niekde som to čítala,že v Čechách sa už neočkuje tou vakcínou BCG? 😕 je to tak?

maggie2
14. júl 2010

@beruska2x byť ministrom nie je záruka odbornosti, múdrosti a ľudskosti na svete bolo i dosť ministrov ktorí skončili na popravisku a to nielen dejín. Ministrami sa stávajú politickí nominanti, ktorí presadzujú v prvom rade politické záujmy svojej strany. Ešte dlho bude trvať kým si spoločnosť osvojí najelementárnejší princíp demokracie v súlade s tradíciou spravodlivosti, že ak by len jeden človek mal nespravodlivo, nezákonne trpieť, kvôli úžitku čo i tisíc ľudí, tak je to neospravedlniteľná neprávosť.

divoska
14. júl 2010

@bibione mozne je to tak ze vzhladom na to ze je to "povinne" sa v niektorych nemocniciach neracia informovat rodica ci si to zela alebo aby sa dosiel "pozriet" /a uz vonkoncom sa v porodnici nerobia testy na to ci dieta je uplne fit aby zaockovane mohlo byt, proste mu to pichnu/... to si tak moze niekto vydupat akurat u pediatra a aj to stoji enormne vela namahy. jednoducho si tu s nami robia co chcu /a vsade inak.../

maggie2
14. júl 2010

@lucula73 údajne je to v procese, Češi boli vždy o niečo vpred, myslím si čo sa týka angažovanosti a myslím si, že samotní bežní lekári (nie tí na teplých postoch) toto budú iniciovať. Takže očakávam zrušenie BCG vakcíny skôr v Čechách a potom až na Slovensku. Uvidíme. V Rakúsku vakcínu zrušili pred vyše 10 rokmi a najhlavnejší dôvod boli vážne vedľajšie účinky u vysokého percenta očkovaných, čiže oficiálne sa tam uzhodlo (pre pochybovačov treba zdôrazniť, že tak učinili odborné kapacity) , že vakcína robí väčšie škody než úžitok.

tin007
14. júl 2010

@carodejnica ak chces, poslem ti dokument (oficialna sprava vypracovana zo strany uvz), kde su info o tom ako sa vyvijala chorobnost niektorych ochoreni (teda najma tych, proti ktorym je vakcina) na Slovensku, kedy bola zaradena vakcinacia a ako sa ten vyvoj dalej spraval. budes prekvapena, ale ten ustup chorob nastal skor, ako zacala plosna vakcinacia

sabiatko
14. júl 2010

ahojte. tak mam dnes detsku poradnu za sebou. sme to odlozili o 2 tyzdne. ale aj tak som sa pani doktorky par veci opytala: ze co hovori na tu DNA v rotarixe. a vravi mi, ze nieco serologicke, ja uz neviem co, mame podobne s prasatami, tak ze preto to tam je 😨 clovek ani netusi, ze je s prasatom takmer pribuzny 😀 no a k tomu prevenaru, jej vravim, ze chrani len proti 7 z 90 kmenov, no a ze je daka nova vakcina od jula, ze proti trinastim. tak jej vravim, ze to teda este ani otestovane neni a ona ze: ale urcite na to robili vyskum. a aj tak som jej povedala, ze 13 z 90, ze to neni vela, ze vyse 90% nakazenych deti je nakazenych prave tymi zvysnymi pneumokokami. a ona ze tych 13 v tej ockovacej latke su tie najnebezpecnejsie. no takze takto. a este ze ona ma malu 4 mesacnu vnucku a ta je uz vsetkym zaockovana, este aj rotarixom 😖 tak som sa az prekvapila, ze ona by mala mat najviac vedomosti o vakcinach a aj tak da svojej vnucke aj nepovinne ockovania... tak to moze byt z 2 dovodov: nema presne info o vakcinach alebo sa jej zdaju bezpecne 😕

maggie2
14. júl 2010

@bibione Veď nikto nie je proti tomu aby ľudia odmietali očkovanie. Je to ich zdravie, ich slobodná voľba podstúpiť riziko za účelom (údajného) deklarovaného (preventívneho) efektu. (Inak medzi nami-vakcína bcg nezabráni nakazeniu TBC). Ak Ti to nikdy nenapadlo odmietnuť, tak pre Teba niet čo riešiť. Ale predstav si človeka ktorý to odmietne, lebo má na to právo (Dohovor o ľudských právach, Charta práv pacienta, zákon 576/2004) a napriek tomu je šikanovaný a kriminalizovaný. Predstav si seba v analogickej situácii, alebo v budúcnosti ak niekto vymyslí nejakú inú povinnosť, ktorá bude Tebe proti vôli a bude sa dotýkať Tvojich slobôd zaručených Ústavou SR. Čo budeš robiť potom? Je to také ťažké predstaviť si o čo tu ide? Veď ide o dodržiavbanie ľudských práv. Ak Ty si informovaná nebola o rizikách vakcíny lekárom, ale Ti to vôbec neprekáža, neznamená, že by to nemalo teda prekážať ani nikomu inému. Ja som proti tomu aby ľudia boli držaní v nevedomosti pokiaľ ide o MOŽNÉ (a v realite i stávajúce sa) RIZIKÁ OČKOVANIA, a som proti porušovaniu ÚSTAVY SR a ľudských práv.

divoska
14. júl 2010

@sabiatko este existuje aj tretia moznost... a sice ze ti to povedala aby ta ukludnila /to ze jej vnucka vsetko ma/, slusne povedane

maggie2
14. júl 2010

@sabiatko pozri sa, je to na každom človeku ako sa rozhodne, Keď je niekto lekár a prichádza do styku dennodenne s bacilami atď. Potom je namieste aby zvážil nejaké očkovanie pre seba či členov rodiny. My nie sme teliatka, že budeme rozhodovať sa podľa toho čo urobí, neurobí ten druhý. My sami vieme v akom prostredí žijeme, s kým sa stýkame, ako pracujeme, kam chodíme. Ak nejaké dieťa žije v chatrči a dennodenne musí byť s rodičmi v nejakej krčme-pajzli, kde sa motajú pochybné indivíduá, tak očkovanie nie je na zahodenie. Samozrejme mám tým na mysli jediné: pre náš konkrétny prípad, situáciu zvážiť POMER MOŽNÝCH RIZÍK Z VAKCÍNY versus PRAVDEPODOBNOSŤ NAKAZENIA SA CHOROBOU. Ak žiješ v Rakúsku tak množstvo obyvateľov a detí nie je zaočkovaných ani proti TBC, ani proti pneumokokom a spoločnosť stále funguje, bez toho aby si títo ľudia kládli dennodenne otázky - nenakazím sa?

sabiatko
14. júl 2010

@divoska myslis tym, ze mi povedala, ze to ma a pritom nema? tak to neviem posudit. kazdopadne ma to neukludnilo 😝

maggie2
14. júl 2010

@divoska áno to je bežná praktika aj obchodníkov - kúpte si to, dajte si to - aj my to máme, všetci to majú, všetkým je dobre, aj Vy budete spokojní. Všakáno.

sabiatko
14. júl 2010

@maggie2 to hej... inak ja som mala spoluziacku na strednej a ta dostala tuberu. no samozrejme, ze ockovana bola, ale tak, to je uz zname, ze to nechrani. my sme potom cela trieda museli ist na testy, ale nikto sa nenakazil. ktovie kde to chytila. no ale ani ta vakcina jej nepomohla. inak ma este napada, lebo som doktorke hovorila, ze jedna mamicka na kramaroch mi povedala, ze dala dieta ockovat rotarixom a aj tak ochorelo. a dokina vzdy povie, ze ten priebeh ochorenia je ale ovela miernejsi.

tin007
14. júl 2010

@sabiatko aj poistovaci to tak robia: "...aj ja mam taku poistku uzavretu, je super!" viem to z prvej ruky, lebo na skoleni nam to vyslovene radili, ze tak budeme presvedcivejsi, dokonca sme si mali vypisat jednu zmluvu a ukazat ju "vahavcom" - ta zmluva by samozrejme nebola platna 😠

divoska
14. júl 2010

@sabiatko presne to myslim. netvrdim ze mam pravdu, ale moznost tam je. a mozno je naozaj taka iniciativna ze maju vsetko. tym by som sa vsak nechvalila 🙂 kazdopadne to ze niekto ma vsetko co existuje neznamena ze to musim mat aj ja. ale hej maju sikovnych nevinne vyzerajucich argumentov nachystanych celu hrbu. to s tymi 7mimi a vzapati 13timi nemalo chybu, to by ma samu v momente nenapadlo ani keby mi islo o zivot 🙂 mozno zachvilu budu chodit na skolenia ako zvladat pytajucich sa rodicov 😀 a mozno uz chodia alebo dostavaju rozdistribuovany manual 😀

bibione
14. júl 2010

@maggie2 v podstate s tebou suhlasim,len ma zaraza tato doba,kde sa nad vsetkym polemizuje a rozobera z kazdej strany...predtym to nebolo,dr povedala ockovat a nikto sa nebranil,ved sme vsetci tym presli. V dnesnej dobe sa ludia,skor matky viac zaujimaju preco ano a preco nie...niekoho ani nenadne nad tym rozmyslat,ved bezna prax. Noa ktomu prikladu...tak keby bolo povinne ockovanie proti chripke,tak to uz ozaj vysmejem a musim nesuhlasit s trvdenim,ze dr nevedia co chcu pichat do deti...aspon ta moja pediatricka,teda maleho krasne vsetko vysvetli 🙂 ale poznam aj takych,ktori zial ani asi nemaju sajnu,len si proste pichnu,lebo v tabulke to tak je 😠
ale toho pneumokoka by som neriskovala 🤐

sabiatko
14. júl 2010

mozem sa opytat? vy vsetci, co ste odmietli ockovanie, ste uz platili pokuty a boli na sude?

tin007
14. júl 2010

@bibione
na tom, ze sa ludia pytaju a pochybuju nie je nic zvlastne, deje sa to uz tisicrocia (vezmi si napr. astronomiu a to, ze kopernik usudil pozorovanim, ze stredom nasej sustavy nie je zem, ale slnko)

bibione
14. júl 2010

@bibione ockovanie proti kiahniam mne naprklad dr neoporucala,ze to nemam zmysela veru ze nema 😉 a niekto tu pisal o prasacej chripke...mne to zavana hovadinou,biznisom aky svet nevidel...nepoznam jedneho cloveka co sa na to dal...a to nehovorim o zdravotnikoch,to si nedal ani jeden,pokial viem...to uz bol cisty biznis...nemusim uvadzat preco to tak bolo 😎

divoska
14. júl 2010

to asi preto ze bol komunizmus /a obcas mam dojem ze aj zostal/