Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

bibione
14. júl 2010

@sabiatko to by aj mna zaujimalo,co sa dialo,ked ste odmietli povinne ockovanie 😕

tin007
14. júl 2010

@sabiatko a @bibione precitajte si diskusiu, viaceri tu piseme svoje skusenosti s uvz, resp. ruvz

tean
14. júl 2010

@bibione
toto bolo (beruska2x) jednoznacne myslene ako vysmech a na to musim reagovat.
Si to precitaj viacej krat, lebo ja v tom ziadnu vaznost nevidim.

maggie2
14. júl 2010

@bibione Bolo to preto vtedy tak, že nebola informovanosť. Toto je doba informovanosti. Ja nehovorím že to vtedy nebolo jednoduchšie. Ale správne to určite nebolo. Kedysi ľuďom zomrelo i šesť detí z desiatich a žili ďalej spôsobom osud dal, osud vzal. Napríklad mojej prababke sa narodilo živé zdravé dieťa ale lekára čo vtedy privolali, lebo chceli mať istotu že všetko bude OK, bol tak opitý, že keď vzal dieťa do rúk, spadlo mu na zem a zabilo sa. Myslíš že mali možnosti na to aby to riešili? Nič, išlo sa ďalej. Ja si pamätám ako sa ešte očkovalo množstvo detí len jednou ihlou ktorá sa sterilizovala nad plamienkom. Alebo môj otec - ako chlapec keď sa v škole očkovalo , tak sa tam v rade detí pomotal, že sa očkovaniu vyhol, zaradil sa nezaočkovaný medzi zaočkovaných. A nikdy neochorel na nič o čom sa tu píše.

edusik
14. júl 2010

@maggie2 nič v zlom, ale treba čítať čo sa naozaj píše, nie čo si chcem pod tým nájsť. Ja som sa pobavila na tých dvoch típkoch nie na téme, keby som zľahčovala túto tému, tak tu nenakuknem

bibione
14. júl 2010

@tean preco vysmech? si minister zdravotnictva,ze sa ta to bytostne dotyka?? co tam mam citat na jednej vete,ze tam dala kopec smailov...no a??

bibione
14. júl 2010

@tin007 aspon napovedz na ktorej strane,lebo 500stran citat sa mi moc nechce

tin007
14. júl 2010

@bibione neviem na ktorej strane, na viacerych stranach, ale nieco sme spominali par dni dozadu (najviac tyzden)

edusik
14. júl 2010

@manof mám Ti poslať fotokópiu svoju OP s titulom Ing., PhD.? to je super, niekto má iný názor ako ty a už mu ideš vyhadzovať vzdelanie na oči, si úbohý. Urážaš ženy a ani nevieš kto je oproti tebe a na rečnícke otázky (nemyslené urážlivo) reaguješ ako na štipnutie osou. Zamysli sa nad sebou a rob niečo zmysluplnejšie.

Baby, ak sa chcete zapojiť do tejto diskusie a nezdielate názor tu prítomného pána, POZOR, podľa neho na to nemáte právo a mali by ste sa REŠTARTOVAŤ - to bol citát. No to sme teda dopadli.

maggie2
14. júl 2010

@edusik Skús sa zamyslieť nad tým, o čo tým "dvom týpkom" ide. Bojujú za (nielen) svoje ľudské práva, tak ako ich zaručuje charta práv pacienta, Dohovor o ľudských právach i Ústava SR. Bojujú nerovný boj s mašinériou, majú občiansku guráž. Vieš toto nie je ako medzi pubertiakmi, že čo riešiš, nebuď trapný, čo sa exponuješ, buď nad vecou a cool. Tí ľudia sú úradmi štvaní a šikanovaní. Ale potom keď svoj boj vyhrajú potom sa budú všetci tváriť ako že nič, veď nakoniec dobre, aj my sme si to tak mysleli. Vieš ide o to, že na strane silnejšieho je vždy pohodlnejšie byť, to ale neznamená, že ten silnejší má vždy pravdu. Najhoršie na tom je že väčšine ľudí stačí povedať: odborníci sa uzniesli že to je takto a takto - tak to tak robte. A oni to robia. A na druhý deň sa povie: odborníci sa uzniesli že takto a takto už nie, ale inak. Tak to robte. A ľudia to robia. Vedela si napríklad že existoval jeden pán doktor Ignác Semmelweiss, ktorý na svojich kolegov veľké kapacity, profesorov, odborníkov apeloval: prosím Vás keď idete s pitevne ku pôrodu ženy, umyte si ruky! Žena dostane z Vašich neumytých rúk obávanú horúčku šestonedeliek! Nie. Vysmiali ho, zdegradovali, robili mu v profesnom živote schválnosti, priam ho zatvorili - svojho vlastného kolegu - do blázinca. A ženy umierali naďalej, lebo lekári si neumývali ruky. Až po smrti Dr. Semmelweissa sa priznalo, že mal pravdu, že infekcia z neumytých rúk, po mŕtvolách a podobne naozaj existuje. Vtedy až zaviedli hygienické pravidlá pri zákrokoch. Nie je to poučenie?

latvia
14. júl 2010

prestante sa navzajom napadat, prispevky typu si ubohy, alebo ty si inteligent a rozne ine do fora nepatria. vsetky nazory su vitanie, ci uz pre alebo proti, ale bez urazok!

maggie2
14. júl 2010

@edusik sama píšeš že máš titul okrem Ing. i PhD. Tá úroveň empatie, tolerancie a konštruktívnosti voči tu diskutujúcim nie je bohvieká z Tvojej strany a veľmi nepasuje k tomu PhD titulu. Ja rešpektujem ľudí s rôznymi názormi (pokiaľ sú tieto v rámci dobrých mravov a nepotlačujú práva a slobody iných) , ale žiadam aby rešpektovali i oni mňa a neslušnosť nemám v láske.

tin007
14. júl 2010

dakujem adminke za upozornenie a prosim diskutujucich, aby sa riadili jej upozornenim. ak toho nie su schopni, tak prosim ostatnych diskutujucich, aby nereagovali na urazky a podpichovanie

maggie2
14. júl 2010

@latvia súhlasím

tin007
14. júl 2010

dnes mi prisla sprava, ze objednana kniha Jak pecovat o zdravi ditete... navzdory vasemu lekari je uz u obchodnika, tesim sa, idem si ju prevziat

vodicka75
14. júl 2010

@carodejnica, ked si z fachu, co je nove v tomto smere, co je s peticiou, staci v skratke 😉

martinba
14. júl 2010

@tin007 pozrel som si part 1 na youtube a i ked tam davaju priestor obom skupinam, tak je jasne ze nazory PROTI (laickych rodicov) nemaju vahu proti nazorom ZA (studovanych odbornikov a uradikov).....

vodicka75
14. júl 2010

@edusik, nie som manof, ale ked som citala tento tvoj posledny prispevok, tak to vidim z nadhladu a vidim aj to, ze akcia vyvolava reakciu, spomenute trhovnicky a manofove vysvetlovanie (podla jeho pochopenia slova trhovnicky a prisudenie prislusneho vzdelania,...)....manof sa tu nepasuje do role odbornika na ockovanie, len informuje ostatnych, co zistili ODBORNICI (lekari, vedci) za hranicami tejto nasej malej velkej dediny, za co mu patri vdaka 🙂

carodejnica
14. júl 2010

@vodicka75 čaká sa ako dopadne znovuoživenie MŽP, kto bude ministrom a ako sa k tomu postaví nový minister. 😉

edusik
14. júl 2010

@maggie2 a presne o tom boli aj moje reakcie (okrem prvej), ja rešpektujem každého, ale tu ma niekto napadol, a to ma dojalo, tak som sa bránila.ešte raz (už nieviem koľký) píšem, že nenapádam príspevky v tejto téme, ale dotyčného pána, ktorý nejako divne na mňa reagoval. A na margo PhD -, neznamená sociálne vedy, to je malý doktorát PhDr., ja mám veľký z oblasti vedy a výskumu- to len na upresnenie. A už ma fakt nerozoberajte, chcem čítať o faktoch, nie o chytaní za slovíčka, prosím.

tean
14. júl 2010

@martinba
hej, toto som aj ja postrehol. Vacsinou na stranu PROTI davaju umyselne hlavne nazory rodicov.
Pritom stacilo oslovit napr. nemeckych lekarov a profesorov, ktori robili vlastne statistiky a vyskumy a hned by bol protinazor vyvazenejsi.
Dalej boli spomenute latky, ktore obsahuju vakciny, preco sa tam do hlbky nezaoberali ortutou, hlinikom, formaldehydom, ... Ukazat ludom , co tieto latky robia v organizme.
Chvilu sa tam objavil Wakefield.
Cele je to umyselne nevyvazene. Vnimam to ako dalsi tah farm. firiem. Snazia sa navodit pocit objektivneho dokumentu a porovnanie za a proti.
Z tohto dokumentu je vsak jasne kam to smeruje. Z pohladu zurnalistiky by som to laicky komentoval ako neobjektivne.
Velmi sa mi pacila slovenska PALBA (uz tu boli zverejnene linka na to asi 100x).
Ked som si davnejsie pozrel tento dokument, mal som pocit, ze obe strany dostali rovnaky priestor a podmienky.
Takto si predstavujem objektivne spravenu relaciu.

maggie2
14. júl 2010

@edusik Faktom je, že si to so svojim voči niektorým (nie mne) správaním prehnala, a bolo by namieste ospravedlnenie.

erikasadek
14. júl 2010

@sabiatko povedal tipravdu, aj ked das rotarix, tak gastro dostanes len ma slabsi priebeh , dat tuto vakcinu neznamena ze nedostanes gastro, nie to je omyl...
ono vakcina, j eto iste ako ked ho dieta dostane, po prvykrat je to silen potom uz j eto vzdy slabsie... ale dostat dpostane aj 100 krat este, ak je vo styku s virusom..
len je to dobry biznis, a hlaven poriadne drahe pre penazenku rodica... 😉
inak v fr zdravotna komisia tuto vakcinu nedoporucuje stale davat automaticky co znamena v praxi , ze nieco voci nej maju preto nie je ani p^replacana poistovnou ani halier jedine vakciny kde je ucinnost ako aj lieky su preplacane;. 😉 tak si urobte obraz.. 😉

mataharyy
14. júl 2010

@sabiatko tedy nevím, ale myslím že paní doktorka tě tak trochu balamutila, když jsem se ptala na nepovinná očkování, tak mi doktorka řekla že nejdříve musí proběhnout ta povinná očkování a pak se může očkovat tím ostatním... Ale těžko říct já o to ostatní, až na klíšťata, nestojím. Mám dojem že není nutné "brát léky, když nejsem nemocná..." 😉
A ohledně TBC, já nechtěla aby malého očkovali hned v porodnici, po tom co se stalo sestře jsem z toho měla hrůzu a když jsem jim to řekla, tak se zatvářili, neřekli ani bů, ani mů a když nás propouštěli, tak než jsem stihla cokoliv udělat, tak přišla sestra a fofrem ho naočkovala a já zůstala jen čučet, takže mi ani nepříjde "divné" že někdo nemá tušení že mu dítě naočkovali 😠 Jak jsem psala nejsem proti všem očkováním, ale jsou takové (i z těch povinných) které mi příjdou naprosto na nic a ohledně informovanosti je to děs, příjdete k doktorce s vírou že asi ví co dělá, ona bodne očkovací látku a pak jen na okraj řekne že můžou nastat horečky, kožní reakce atd. 🙄 Mám štěstí syn očkování snáší dobře, ale jednou, asi měl náběh na nějakou chorobu a očkováním se to pěkně rozjelo, měl čtyřicítky horečky, zvracel, měl průjem a nebylo možné do něj dostat skoro nic, báječné tři dny 😔 Chápu ty co jsou za očkování, ale i ty co jsou proti němu a opravdu nechápu proč očkovat zbytečnosti (plané neštovice, chřipka atd.) a když si vzpomenu co bylo za účinky při očkování proti prasečí chřipce, no děkuji pěkně, bych asi utekla kdyby mi někdo přikázal jít a nechat se naočkovat 😠 Myslím že by bylo ideální, aby každý rodič/člověk byl informován o kladech a záporech a podle toho se sám rozhodl zda nechá očkovat sebe a děti, nebo nenechá... Asi je něco jiného, kdyby jsme měli nějakou epidemii, kterou by bylo potřeba "udržet" na hranici, ale jináč? Navíc je pravdou že očkování není 100% účinné a s imunitou, zvlášť s tou co se teprve rozvíjí to musí jináč zamávat... 😖

maggie2
14. júl 2010

@erikasadek súhlasím. Takisto Rakúsko je oficiálne považované za krajinu, kde je stále jedna z najlepších zdravotných starostlivostí pre pacienta. Prečo teda už koncom deväťdesiatych rokov odborníci presadili v Rakúsku nedoporučenie plošného používania BCG vakcíny (oficiálne stanovisko: väčšia škoda na zdraví, než úžitok) a prečo ich starostlivosť nie je taká "úžasná" ako na Slovensku čo sa týka očkovania?

Má snáď slovenské zdravotrníctvo viac peňazí na rozhadzovanie? Keď všade inde v zdravotníctve sa šetrí, skutočne chorí pacienti stoja v poradovníkoch na zákroky, na vyšetrenia, na operácie, človek si zo sebou musí nosiť pomaly do nemocnice príbor a WC papier, ľudia s vážnymi a častými chorobami, cukrovkári si musia sami kupovať drahé pomôcky, ale na vakcíny, ktorých účinok je kontroverzný, a na vakcíny ktoré sú proti chorobám, ktoré sa prakticky už ani nevyskytujú, iba ak výnimočne, alebo zavlečením cudzincami, na to peniaze vždy sú.

Lacnejšie by bolo nakazených izolovať a prinútiť sa liečiť (zákon na to je) , - nie - to je veľmi zložité a nepohodlná práca.

Takisto Prevenar nie je v Rakúsku povinný a nie všetci lekári ho odporúčajú. Sú to výhody pre farmafirmy plynúce zo štátnych zákazok na vakcíny, ktoré štát zaplatí z našich peňazí. Za naše peniaze nám teda i mrzačia deti, ktoré dostanú vážne vedľajšie účinky (bcg vakcíny). Všade inde sú občianske iniciatívy brané vážnejšie než na Slovensku. Sú terčom posmechu a ignorácie. Dokedy?

maggie2
14. júl 2010

@mataharyy veľmi pekne napísané, vďaka

mataharyy
14. júl 2010

@maggie2 není zaco děkovat, to je můj pohled na věc. Ale faktem je že do tohoto až tak nevidím, ale vím co za boj je vydupat si alespoň něco... Jediné očkování které jsem se pokusila u malého odmítnout (a ne úplně, ale chtěla jsem ho nechat zaočkovat později) byo to TBC a jak to dopadlo... Pamatuji si co bylo když jsem šla rodit a chtěla jsem něco jinak než ostatní, nejsou na to tabulky tak to nejde... teda šlo když jsem řelka že jináč odcházím a porodím třeba na chodbě 😎 . Nejen u očkování, ale téměř u všeho, je žádoucí držet hubu a krok ☹ a chraň ruka páně jak se někdo zeptá... Ono asi až tak úplně nejde o to očkování (a jiné věci), jako o bezmoc a strach který se "společnost" snaží vnutit těm co se ptají, nebo jdou dopředu, zatím co všichni okolo couvají... Je spoustu rodičů, kteří by nechali své děti naočkovat i kdyby to nebylo povinné, pak je dost těch kteří by zvážili proti čemu očkovat nechají a proti čemu ne a nakonec jsou rodiče kteří ze stejného důvodu jako ti první své děti očkovat nenechají... ale všichni by měli mít právo volby, protože to že je více méně upíráno, vzbuzuje v některých (nemyslím to jako urážku) potřebu vzdoru a tak je to u všecho "zakázané ovoce nejvíce chutná" 😉 Navíc zrušit povinné očkování by mělo za následek větší "hlad" po informacích, takže by každý rodič nešel s dítkem jak tele na porážku, ale nejdříve by byl "nucen" zjistit si více informací. V konečném důsledku by to mělo mnoho kladů a těch rodičů, kteří by očkování celkově dmítalo, by bylo podle mého názoru méně.

sabiatko
14. júl 2010

@mataharyy tak to jaka drzot, ze ti babo aj tak zaockovali! mojej kamoske to ani nepovedali, ze idu ockovat a bolo. otrasne. ja som necakala a hned pri prvej navsteve doktorky som povedala, ze ockovanie sa nekona, bcg som dala az v piatich tyzdnoch. my sme vtedy byvali v miskolci v madarsku a kvoli tej vakcinacii sme sa museli trepat zas do kosic, kde som rodila, ale vedela som, ze 4-dnovemu babu nebudem hned zatazovat organizmus. nastastie ma na to neprehovarali.
mne inak teraz doktorka povedala, ze si mam zaobstarat cipky proti horucke, ale my uz dake mame. ale netesim sa pri predstave, ze adamko bude mat horucku, chudatko 😢

maggie2
14. júl 2010

@mataharyy Presne tak ako píšeš nesúhlasím len s poslednou vetou, pretože v tejto chvíli to nemôžeme vedieť, ako by to bolo. Ale i keby jeden jediný rodič bol, ktorý by vyjadril nesúhlas, spoločnosť nemá právo (lebo ide o základné ľudské právo) ho nútiť. Si ďalšia z mnohých žien- pacientiek ktoré majú skúsenosti s nerešpektovaním oprávnených a realizovateľných požiadaviek napr. pri pärode. Ja som rodila v Rakúsku a tam moje každé prianie bolo automaticky považované za konečné a akceptované v prípade polemík, odporučení, či doporučení. (Samozrejme ak by boli moje priania v nejakej veci absurdné, neboli by splnené, ale natoľko svojprávna a uvedomená som)

mataharyy
14. júl 2010

@sabiatko no to není drzost, ale na ránu 😠 Jsem byla jináč nas... Jenže co naděláš, když už bylo pozdě, jedna sestřička se pak přišla omluvit, že to dostali příkazem od primářky, tak jsem neměla ani to srdce jí seřvat, byla z toho stejně špatná jak já 😔 No naštěstí se nic nestalo, ani horečku neměl... Já jsem taky právě chtěla, aby ho očkovali později, protože když se narodil, byl poměrně malinkej, měli jsme trable s jedením a do toho teror s očkováním, braním krve, pak ten test z krve na patě... Nejvíc mě na tom všem štve že ani nikdo nepříjde a neřekne, teď se bude dít to a to, prostě jen nakluše někdo v plášti nabodne kde co a pak řekne, si ho utiště a zmizne 😲 Jináč na horečku u nás čípky nefungujou, takže když už je to drama tak sirup a čípek naráz a tiše doufat 😔
Jak jednou říkala známá, jsme rukojmí těch nahoře, tak tohle je novodobá demokracie 😒