Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

ruza10
22. júl 2010

minuly stvrtok som si nahodou kupila casopis bajecna zena a bol tam dobry clanok.nejaky mudr.Krcmery liecil ludi v afrike ,bol aj v rwande,podla neho najhorsi stat,nikdy sa nedava ockovat,povedal,ze ked ma clovek dobru imunitu,nemusi sa bat.bol aj na haiti po tom zemetraseni

sabiatko
22. júl 2010

vcera bola u mna kamoska. ma takmer 3-mesacneho syna (narodeneho o 3 tyzdne skor). ze bol vcera na ockovani, resp. ona s nim isla na beznu prehliadku k lekarke, ktora zastupovala jej pediatricku, ta mu kukla na jazvu po bcg vakcine a ze pohoda lesna, ide sa ockovat. tak mu pichla 2 vaciny do nohy a maly chuda uz hnackuje. a pytam sa kamosky, ze co mu to pichli. a ona ze nevie 😲 ze asi druhu injekciu proti bcg, ze asi preockovavali. podla mojho nazoru to vsak bola hexa s prevenarom. sa jej pytam, ze co sa dokelu neopytala, sak to je strasne dolezite. no ze to bolo take rychle a aj tak lekarke veri. dost ma tento pristup prekvapil, az sokoval, nakolko ja sa snazim si pozistovat co mozem o vsetkom, co sa adamka tyka...

tean
22. júl 2010

@manof
vidim, ze prilievas do ohna RUVZ 😀
to sa mi paci. Som zvedavi, ci ti nieco odpisu. 😀
To som nevedel, ze Luptak je taky aktivista v tejto veci. Myslel som si, ze je iba prilezitostny bojovnik.
Ale ta reklama tvojho webu moze byt prinosom pre nas. Konecne zacnu ludia citat aj nieco z druhej strany.

tean
22. júl 2010

@sabiatko
bohuzial, tento pribeh je beznou praxou

divoska
22. júl 2010

dik za obsirne vysvetlenie. o existencii generik som sice vedela /aj ked bez toho celeho pozadia/, len som fakt netusila ze sa da "zjednavat" aj to co je napisane na recepte ako hlavne liecivo. fakt so si myslela ze len spreje, kvapky, vitaminy, doplnky a take ktore lekar dopise ako extra okrem toho najsilnejsieho /or najpotrebnejsieho/.

lucrezia
22. júl 2010

@sabiatko , mna neprekvapuje prístup Tvojej kamošky k očkovaniu. Pred cca 12 rokmi som mala taký istý prístup aj ja 🙄
Nikdy som nevedela, načo mi prvú dceru očkovali a ked mi to aj povedali, tak som to hned vypustila z hlavy....Načo som si to tam mala držať? ved lekárske záznamy boli, očkovanie bolo (a je) povinné a v škole nás učili len o samých pozitívach očkovania a navyše, ved ju očkoval LEKÁR a ja som nemala žiadne pochybnosti a (vtedy ešte) ani dôvody neveriť mu! HANBA??? Možno, ale kde som sa mala dozvedieť a prečítať si niečo o negatívach očkovania? Internet nebol (alebo aspon ja som nemala) , v časopisoch sa o tom nepísalo, lekari o tom neinformovali ( a neinformuju).
Nikdy , naozaj nikdy ma vtedy nenapadlo pochybovať.
Avšak situacia teraz je trošku iná, čo-to sa občas blisne aj v telke, ale hlavne internet je velký zdroj informácií a vdaka nemu som dnes tam kde som a na veci mám trochu iný pohľad.

denduska
22. júl 2010

generika robi napr.ratiopharm, sandoz... ja som nikdy nepytala dopredu generikum ale parkrat sa mi stalo ked som sla babke po lieky ze to nemali tak mi dali generikum (konkretne toto o co islo malo lepsie vysledky nez originalny liek 😀 ) ale niektore firmy patria aj tak pod medzinarodne kolosy...napr.tusim sandoz je genericka sekcia Novartis..

sabiatko, no...presne v pondelok som sa bavila so susedou ze kolko ma jej maly..a ona ze 9.mesiacov prave ze dobre ze vravim ze maju ist tento tyzden do poradne na 9.-mesacnu prehliadku. a na druhy den sme sa zasa bavili a maly plakal a moja dcera vravela ze place a suseda ze noo, lebo ho pichali..a ja na to ze co? ved si vravela z ma 9.mesiacov..a ona sa vtedy plesla po cele ze preboha! ze ked prisli, doktorka hr hr, ze 10-mesacna ideme ockovat pich a pich a bolo..ze nestihla ani usta otvorit.... no takze asi tak... inak dnes vraj maly chytil nevysvetlitelny zachvat revu..hm ☹

sabiatko
22. júl 2010

@lucrezia ved to, ze dnes uz neni problem si nastudovat na nete cokolvek, alebo aspon nejake info si zistit. podla mna je vakcinacia dost velky zasah do tela este k tomu malinkeho babatka, preto by som si na to davala bacha. hlavne na jej mieste, ked jej maly je taka spagetka, drobunky a chudy.
@denduska tak to je vidno, ze tych doktorov to moc nestve. ja si inak tiez budem davat na dalsej prehliadke pozor, lebo dokina vzdy kontroluje maleho, takze ho musim vyzliect, tak jej uz radsej vo dverach poviem, ze ockovanie sa nekona, lebo clovek dvakrat mrkne a uz je babo zaockovane.

maggie2
22. júl 2010

@sabiatko tak ak majú tí doktori ktorých máš na mysli prístup ako jedna tu členka,

ktorá sa nekriticky osuševňuje za očkovanie (meno lott): citujem zo včera 21:30 - no vzdyt ja ti to nenutim, popravde je mi jedno, jakou chorobu dostanou tve deti, vzdyt je ani neznam, jen jsem napsala svuj nazor. koniec citácie,

tak sa ani nemôžme čudovať že pediatri nestoja s transparentmi na zastavenie BCG vakcíny pod oknami MZ. A tí čo sú korektní a rozmýšľajú, majú možno i svoje subjektívne dôvody (strach zo straty zamestnania, prestíže, degradácia, výsmech kolegov)

maggie2
22. júl 2010

osuševňuje- oduševňuje 😉 samozrejme oprava

sabiatko
22. júl 2010

@maggie2 aha, tak to som si ani necitala... trocha drsne, no 🤐 ale je to fakt, ze niektorych doktorov to asi nestve, ked to nie su ich deti. teda s vynimkou tej mojej, ked vravi, ze jej vnucka je zaockovana uz vsetkym, aj rotarixom.

maggie2
22. júl 2010

@sabiatko možno iba blufuje 🙂

bubulka722
22. júl 2010

No a to je pravý prístup mnohých pediatrov. Sú ľahostajní k deťom, o ktoré sa starajú, je im jedno čo im predpíšu alebo čo do nich pichnú. Málokto dnes rozmýšla vlastnou hlavou, v podstate je pohodlnejšie spolahnúť sa na odporúčanie WHO a do ničoho radšej nepchať nos. Čo ak by sa náhodou dostali do problémov. Vyjadrenie lott je dosť nemiestne vzhľadom k profesii ktorú vykonáva.

bubulka722
22. júl 2010

@maggie2 Myslíš, že by sem niekto niečo také hodil len tak zo srandy?

zamilovana
22. júl 2010

ahoj môžem sa ťa opýtať čo máš proti rotarixu? Nemyslím to žiadno zle len mi to odporučili a chcela by som o tom vedieť viac, dakujem 🙂

maggie2
22. júl 2010

@bubulka722 ??? to "možno blufuje" patrilo k tomu že možno tá lekárke len tvrdí že jej vnučka je na všetko očkovaná aby mala argument pred mamičkami, a nemusí to byť pravda 😉

latvia
22. júl 2010

neviem preco tolko rozruchu kvoli prispevku lott. to nemalo znamenat ze je jej jedno ze deti su chore, som si ista ze robi pre ne maximum....toto jej vyjadrenie bolo k tomu, ze nema chut cas ani nervy urputne presviedcat rodicov ktori su skalopevne presvedceni,ze neockovanie je pre ich dieta to najlepsie.
mne je takisto jedno, ked si niekto neda vysvetlit, ze urcity druh narkozy je prenho rizikom, nech sa snazim maximalne ako chcem, s clovekom to nepohne, tak mi je to fuk, kedze som sa maximalne snazila a "presviedcala ho" ze moja varianta je pre jeho stav lepsia nez ta jeho vysnena...preco by sme sa mali trapit ked niekto nieco nechce????to vsak neznamena ze nam je chory pacient lahostajny!!!!!!! snad som to vysvetlila jasne. snazime sa ako sa da,ale nutit nemozeme nikoho, a tympadom ma uz netrapi co bude dalej, kedze moja snaha bola maximalna.

sabiatko
22. júl 2010

@zamilovana ahoj. teraz neviem, na koho to bola otazka, ale ja ho nechcem kvoli tomu, ze nedokaze zabranit, aby dieta tu chorobu dostalo, obsahuje prasaciu DNA a dokonca tu niekto pisal dake konkretne prasacie viry, ak sa nemylim, plus plno chemie do toho, ktovie ake to bude mat vedlajsie ucinky, zatial je to pomerne nova vakcina a tiez neni lacna, dakych 100 eur tusim.

maggie2
22. júl 2010

@bubulka722 Lenže to odporúčanie WHO nehovorí pokiaĺ viem že treba pichať BCG 4 dňovým deťom v krajine kde je výskyt prípadov tbc 9:100 000 ročne. To presadila slovenská klika.

maggie2
22. júl 2010

@latvia V tomto nemáš pravdu latvia. Ak je presvedčená lott o tom, že je jej jedno akú chorobu dostanú druhé deti, prečo potom nanucuje tie vakcíny aj tým čo ich nechcú? Prečo sem vôbec prispieva, keď je jej to jedno?

zamilovana
22. júl 2010

@sabiatko cena ma nejako netrápi momentálne, skôr mi ide o to aby to ochránilo dieťa nech to stojí čo to stojí. Len mám z očkovaní rešpekt 🙂 ono že to proti tým slabším vírusom moc nechráni je to hlavne proti tým ťažkým na ktoré veľa detí umiera, tak neviem čo mám spraviť :(

petot
22. júl 2010

@zamilovana: Rotarix je kontaminovaný prasacím vírusom PCV1. http://rizikaockovania.sk/#357
Aj keby nebol, svojim deťom by som ho nedal.

bubulka722
22. júl 2010

@maggie2 To je pravda, ale práve na odporúčanie WHO sa do detí pchá čoraz viac svinstva. To čo sa deje momentálne na Slovensku je kapitola sama o sebe či už v zdravotníctve alebo v ktorejkoľvek inej oblasti.

sabiatko
22. júl 2010

@zamilovana no toto je proti tym hnackovym ochoreniam, kedy dochadza k dehydratacii a deti su na infuzkach, tak mi povedala moja dokina. neviem, ci sa na to umiera. ale jedna mamina v nemocke hovorila, ze tym rotarixom dala zaockovat svoje dieta a aj tak to dostalo. dokina hovori, ze je to potom ale v miernejsej forme, tak neviem. a tiez mi povedala, ze sa do 3 rokov moje dieta stopercentne dostane do styku s rotavirusmi. neviem, co tym chcela povedat. mna mama neockovala a nic take som nemala, tak si nemyslim, ze kazde dieta na to ochorie.

latvia
22. júl 2010

@maggie2 clovek asi chape tak ako chce.keby jej bolo jedno, ze deti budu chore, nepisala by sem svoj postoj k vakcinam, nie?a neviem ako sa da nanutit nechcena vakcina, moze vyjadrit svoj nazor ze je potrebna, ale s rodicom ani dietatom nespravi nic proti ich vyslovnej voli ak ju vyslovia. a este raz sa opakujem, prispieva sem preto,lebo jej to jedno nieje, ale ked uz cloveka "nepresvedci" svojimi argumentami, tak rezignuje a nestara sa ci deti ochoreju alebo nie = je jej to jedno. ale ak to dieta ochorie,napriek tomu ze radila ockovat, nieje jej to jedno a dieta bude liecit.chapeme sa?
to mi je jedno = ista forma rezignacie ked uz clovek nemieni druhych presviedcat

zamilovana
22. júl 2010

@sabiatko no ono že tie virusy sú rozne jeden je slabší jeden silnejší, a očkovanie by malo zabrániť tým silným hnačkám pri ktorých dochádza k dehydratácii. Ja som to mávala či to bol zrovna rotavirus alebo bežné hnačky, neviem, ale prežila som 🙂 neviem z očkovaní mám strach aby som dieťatu viac neublížila ako pomohla... jeden vraví tak druhý tak a potom sa rozhodni :(

maggie2
22. júl 2010

@zamilovana nájdi a zisti si aký je reálny výskyt tých chorôb v SK.

To že nejaká choroba má napr. z 80 percent fatálny priebeh neznamená nič. To ako sa to prezentuje je nekorektné. Nemožno porovnávať vedľajšie účinky vakcín s priebehom reálnej choroby percentuálne. To je štatistický podfuk. Porovnávať sa dá len pravdepodobnosť nakazenia sa s pravdepodobnosťou výskytu vedĺajších účinkov.

Dôležité je, či je, a aká je pravdepodobnosť že Tvoje dieťa na tú chorobu vôbec ochorie. A potom si treba pozrieť aká je pravdepodobnosť výskytu vážnych vedĺajších účinkov vakcíny. A tie dve pravdepodobnosti porovnať.

Pozri napr. BCG vakcína - pravdepodobnosť nakazenia TBC je v priemere mizivá. Minulý rok len 11 detí z toho 9 rómske etnikum. vyšné dve nevieme či tiež z osady alebo chatrče. Ani nevieme či to boli ľahké alebo ťažké prípady (BCG chráni len voči ťažkým formám) . Ani nevieme koľko nakazených bolo zaočkovaných (áno aj tí môžu ochorieť) Ale pravdepodobnosť vážnych vedľajších účinkov BCG je VEĽKÁ a ojedinele i smrť. Tak treba porovnávať ak chcem urobiť optimálne rozhodnutie pre svoje dieťa.

sabiatko
22. júl 2010

@zamilovana tak ja som sa definitivne rozhodla ze nie hlavne kvoli tomu prasaciemu virusu, ja prasa ani normalne nejem a nie ho este pichnut babu, taky humus. a moj nazor je, ze to za tu chemiu, ktora ostane v dietati ani nestoji. a tiez sa picha spolu s hexa vakcinou a to je dost napor na male babo, sak ono ma tych ockovani prvy rok aj tak dost. ja by som sa rotarixom netrapila, za dolezity ho naozaj nepovazujem.

maggie2
22. júl 2010

@latvia veď práve to postráda logiku, píše sem lebo jej to asi nie je jedno ale na druhej strane tvrdí že jej to jedno je. A ako sa dá nanútiť vakcína? Vieš čo je to uvedenie do tiesne? Nátlak? Zastrašovanie? Manipulácia? To sú pojmy ktoré pozná nielen Slovenský jazyk ale tie prvé dve i slovenský právny systém.

latvia
22. júl 2010

@maggie2 myslela som nanutenie vakciny ludom,ktori su skalopevne presvedceni ze ju nechcu. o manipulacii a vyhrazani viem svoje, jasne ze take pripady su, to bez komentara, ale pausalizovat to na vsetkych je trosku silne kafe...
to ci jej je nieco jedno a ci to ma logiku uz vysvetlit lepsie neviem. ale nadavate na nu neopravnene, nemyslela to tak (v tom sa zhodneme tusim vsetky doktorky, ktorym su urcite veci "jedno"). nech ste to pochopili akokolvek, nieje namieste hovorit ci je dobra alebo nieje dobra pediatricka,resp.ci by nou mala byt.