Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

manof
16. nov 2010

@abbey1
No práve. Polovica hexavakcíny je na Slovensku pre malé deti absolútne zbytočná.
Záškrt tu nebol 30 rokov, detská obrna 50 rokov, nákazlivú žltačku typu B nemajú malé deti ako dostať (áno, straší sa ihlami od narkomanov voľne pohodenými na pieskovisku, ale ja som v Žiline zatiaľ nič také nenašiel, nehovoriac o tom, že rodič predsa môže po príchode na pieskovisko skontrolovať jeho stav).

Okrem toho, tetanom môžu byť reálne ohrozené deti asi až od 2 rokov, určite nie 3- či 5- mesačné.

Takže sú to také racionálne nevysvetliteľné veci v tom našom očkovacom kalendári.

manof
16. nov 2010

Odmietnite očkovanie proti nákazlivej žltačke typu B, ak nechcete vystaviť mozog Vášho bábätka vážnemu nebezpečenstvu:
http://www.slobodavockovani.sk/news/odmietnite-...

abbey1
16. nov 2010

@manof Ako som už písala som úplný laik,tak sa pýtam sú nejaké iné možnosti očkovať v neskoršom veku proti určitým chorobám jednotlivo.Ozaj nemienim teraz všetko napichať do malinkej.Je zaujímavé,že stále riešime tieto "vážne choroby"-neuberám im na závažnosti,ale pozrime aký veľká je úmrtnosť a chorobnosť na kardiologické a onkologické ochorenia.A ako je možné,že iné vyspelé krajiny povinné očkovania zužujú a my naopak?To sme o toľko múdrejší a oni robia krok späť?Naozaj nie som proti očkovaniam,ale takto masovo a nárazovo?!A nechápem ako môže niekto horúčku,bolesť a plač dieťatka považovať za "normálnu "reakciu na očkovanie!

vodicka75
17. nov 2010

Neviem, ci ste citali Národný akčný plán pre deti na roky 2009-2012
Kapitola 5. Zdravie, zdravotná starostlivost a výživa detí
Strategický cieľ: Prijat a realizovat potrebné opatrenia vo všetkých sférach života detí osobitne detí z marginalizovaných skupín populácie na zlepšenie prístupu k zdravotníckym službám a službám deťom so zdravotným postihnutím.
na s. 31: Sledovat riadne vykonanie pravidelného povinného ockovania detskej populácie, komplexnost, najmä správnu indikáciu a komplexnost ockovania, ktoré zabezpecujú všeobecní lekári pre deti a dorast.
T: priebežne
Z: MZ SR

www.employment.gov.sk/index.php?id=16345

roo
17. nov 2010

Ked nedate MMR ockovat, co potom, ak dieta do puberty tu chorobu neprekona? Tusim sa MMR preockovava v jedenastich. Da sa spravit aj prve ockovanie?

erikasadek
17. nov 2010

@roo bez problemov s atorbi takto v inych krajinach dieta nikdy nezaockovane sa zaockuje po prvy krat v 11 rokoch. 😉

abbey1
17. nov 2010

Ahojte.Ako nováčik sa pýtam ešte raz.Existujú iné alternatívy očkovania?Nie som komplexne proti všetkému očkovaniu,ale som presvedčená,že v tak útlom veku a tak nárazovo urobí viacej škody ako osohu.existujú očkovacie látky aj jednotlivo a možné podať v neskoršom veku ,tak ako je to možné v niektorých iných vyspelých krajinách?Veľká vďaka za informácie.

denisocka
17. nov 2010

@abbey1 ťažko abby , ťažko ... doteraz ešte bol tetanus + zaškrt extra,teraz ani to neni ... takže samotny tetanus je,čo viem ja 😀 ,ale ja toho vela neviem ... a zvyšok ... no u nas ťažko na slovensku s monovakcinami . treba to doviezt z iných krajim a najst lekara ,čo to pichne a to tu nieje zaregistrovane-čo mi moja odmietla pichat neregistrovane lieky a vakciny

kaja73
17. nov 2010

@manof Ja mam cez prac.tyžden problem,neviem čo s malym.Preto mi vyhovoval ten vikend.Takže dohodnite sa vy medzi sebou a ked to pojde tak pridem.Neviem to však slubit na 100 percent. ☹

jonas17
17. nov 2010

ked nedám očkovať tetanus, a náhodou sa mi malá zraní, tak ked prídem k dr., tak mám upozorniť, že sme neočkovali?

abbey1
17. nov 2010

Je tu niekto skúsený kto mi poradí?ako je to na úradoch keď sme napr.zaočkovaní proti TBC a ´dalšie očkovania kvázi neodmietam ale žiadam presunúť na neskorší vek.Aj tak ma budú stíhať ako keby som neočkovala vôbec?A ak pokutu zaplatím,dajú mi už definitívne pokoj,alebo budú naďalej čosi riešiť?Vďaka

lucula73
17. nov 2010

@abbey1 ja som podpísala odklad do dvoch rokov a nahlásila ma dokina...že musí,povedala,ale inak problém nerobila a správa sa ku nám úplne v pohode.... 😉

manof
17. nov 2010

@abbey1
No tak v USA povinné očkovania rozširujú, hoci ich majú najviac na svete.
A čo sa odporúčaných týka, tak tie rozširujú aj ďalšie krajiny.

Jedno je však podľa mňa jasné - na Slovensku viac detí zomrie na následky očkovania než na prenosné ochorenia, proti ktorým sa očkuje. A to je ozaj na zamyslenie. Len taká hexavakcína má na svedomí odhadom 15 detí ročne, o BCG ani nehovorím. A koľko detí zomiera na TBC (0), tetanus (0), záškrt (0), čierny kašeľ (0), detskú obrnu (0), HiB, HepB, osýpky (0), príušnice (0), ružienku (0), pneumokoky? Suma sumárum zlomok z tých pár desiatok, čo ročne zomrie na následky očkovania.

manof
17. nov 2010

@roo
Kľudne sa dá aj prvé MMR očkovanie urobiť v 11-ich. U MMR nejestvuje booster efekt (posilňovacie dávky), takže je to jedno kedy dáš prvý krát. Teda úplne jedno zase nie, lebo trvácnosť ochranného účinku očkovania je údajne u osýpok okolo 8 rokov, u príušníc len okolo 2 roky, ružienku si nespomínam, ale určite nie viac než 15 a asi ani nie viac než 10.
Takže vo veku, kedy má žena prvé dieťa, je už dávno po ochrannom účinku.

Pri súčasnom výskyte týchto chorôb na Slovensku (za posledný rok osýpky 0, príušnice 3, ružienka 3) je však takmer vylúčené, že by dieťa danú chorobu dostalo, takže riziká očkovania sú nepomerne vyššie než riziká komplikácie danej choroby (treba násobiť riziko nákazy rizikom komplikácie v danom veku, a keďže riziko nákazy je takmer nulové, celkové riziko je prakticky zanedbateľné).

manof
17. nov 2010

@abbey1
Ale jestvujú aj alternatívy, ale po niektoré si treba zájsť do Francúzska.

Proti osýpkam, príušniciam a ružienke na SK nie sú samostatné očkovacie látky už dlhé roky, iba trojkombinácia. Vo Francúzsku majú vraj aj samostatné.

Proti čiernemu kašľu nejestvuje momentálne samostatná vakcína asi nikde na svete. Nie som si úplne istý záškrtom, ale pravdepodobne ani proti tomu.

Jestvuje samostatný tetanus (aj u nás), potom tetanus + záškrt (u nás len pre dospelých) a tetanus + záškrt + čierny kašeľ.

Jestvuje aj samostatný HiB. Rovnako tak samostatná detská obrna. Taktiež samostatná HepB. Proti TBC kombinovaná ani nejestvuje, dáva sa iba samostatná.

Tak také sú u nás možnosti.

Ak chceš záškrt, musíš zobrať aj tetanus (u dospelých; u detí aj čierny kašeľ).
Ak chceš čierny kašeľ, musíš zobrať aj tetanus a záškrt.
Ak chceš ružienku alebo príušnice alebo osýpky, musíš zobrať aj zvyšné dve.

Ostatné sa dajú samostatne.

manof
17. nov 2010

@abbey1
@arki996
@kaja73
@linnetka
@teri3

S Linnetkou sme zvážili, že najrozumnejšie je to asi 18., 19. alebo 20.I.2010 (utorok, streda, štvrtok). Jedno z toho môžu byť TO, druhé NR, tretie TN.

@kaja73
Však príď s malým. Ľudia normálne chodia na besedy s malými deťmi. Som na to zvyknutý.

manof
17. nov 2010

@jonas17
Ono je to skoro jedno, lebo pri vážnom zranení ten tetanus pichajú tak nejak automaticky. Ale keby nie, tak môžeš povedať.

manof
17. nov 2010

@abbey1
Voči posunom (tzn. keď zásadne neodmietaš) zvyknú byť zhovievaví. Ono to má napr. aj ten dobrý efekt, že u pneumokokov stačí v 2 rokoch 1 dávka namiesto 3 dávok v 1. roku života. Tuším aj iných vecí stačí menej dávok v neskoršom veku.

Neteš sa, že zaplatením pokuty máš pokoj. Pokuta sa týka jedného konkrétneho priestupku. Oni však odmietajú priestupok formulovať všeobecne ("Odmieta akékoľvek očkovanie"), takže Ti do obvinenia napíšu "odmieta to a to očkovanie", z toho sa vykúpiš zaplatením pokuty, ale pri ďalšom očkovaní môže byť ďalšie priestupkové konanie. Preto odporúčam odvolávať sa do zblbnutia a neplatiť nič, naťahovať tým čas a pri troche šťastia prejde premlčacia lehota 2 roky.

jonas17
17. nov 2010

@manof dík

tin007
17. nov 2010

@jonas17 to pichanie tetanovky maju tak zautomatizovane, ze ju pichli aj mojmu tatinovi, ked ho popalila horuca mosadz! vsetko to boli popaleniny 2-3 st., povrchove, ale supli mu tetanovku! 😠

samiana
17. nov 2010

tetanus je podľa Hirteho (nemecký pediater, autor knihy Očkovanie - pre a proti) neskoro očkovať až po zranení, keď nie sú prítomné žiadne protilátky.

Takže ak dieťa nebolo očkované proti tetanu vôbec, pri úraze sa poskytuje injekcia proti tetanu zároveň s dávkou ľudských protitetanových imunoglobulínov (z krvi ľudských darcov s vysokou hladinou protilátok). Dávka protitetanovky samostatne sa môže podať len v prípade, že pacient bol v minulosti očkovaný najmenej dvomi až tromi dávkami, v takom prípade aj po 25 rokoch sa dokážu po "booster dávke" obnoviť protilátky. Inak ak matka bola proti tetanu v minulosti aspoň 3x očkovaná, dieťa má protilátky na niekoľko mesiacov. Bližšie si to pozrite priamo u Hirteho, str. 125-127.
Takže pri neočkovanom dieťati sa nespoliehajte na automatické preočkovanie, pretože samotné nestačí a je potrebné podať aj imunoglobulíny. O tom by mal lekár určite vedieť.

Okrem toho, že dieťa by mohlo byť očkované, existuje aj homeopatikum Ledum palustre, 30 CH, ktoré je vynikajúcim liekom na bodné hlboké rany, pohryzenie psom (uľaví aj od bolesti po odbere krvi). V každom prípade odporúčam aj kontaktovať registrovaného homeopata a vážny úraz konzultovať. Hirte píše, že liekom je aj Hypericum, takže tak. Zoznam homeopaov

http://www.homeopaticka-asociacia.sk/zoznam-hom...
Inak u detí rany ešte intenzívne krvácajú a majú dobrý krvný obeh, rany sa všeobecne ľahšie hoja, takže tetanus nehrozí z každého škrabanca. Nebezpečné sú rozsiahle poranenia a hlboké rany bez prístupu vzduchu. ktoré sa dostatočne nevyčistia. Ale aj ak sa rozhodnete pre očkovanie proti tetanu. nemusíte hneď v prvom roku, to nemá opodstatnenie a je potrebné požadovať monovakcínu a nedať sa odradiť tým, že na Slovensku sa očkuje Hexa a hotovo a pacientov do toho nič. Kde je vôľa, tam je aj cesta. 😉

lucula73
17. nov 2010

viete čo som sa chcela ešte opýtať?tá veta,čo som podpísala v karte,neobsahovala názov žiadnej vakcíny,bolo tam napísané,že odmietam očkovať dieťa do dvoch rokov veku......a na tom appieri,čo prišiel na ruvz,videla som ho na vlastné oči,doktorka napísala,že odmietam očkovať hexavakcínu.....je inak pravda,že o mmr vakcíne sme sa nebavili a prevenar dostal...
kurňa....bude mi to platiť aj na tú mmr?malo by ,nie?lebo na ruvz mi povedali,že oni si pojdu ofotiť,čo som vlastne podpísala.. 😝

nina88
17. nov 2010

Dobry, prosim mozem sa opytat, poznate homeopaticke ockovanie?? (oralne) Aky nazor mate na to?? Ja som sa maleho rozhodla neockovat, konam tak hlavne na zaklade mojho materinskeho pocitu,ze to je to spravne, i ked moj mozog este nie je celkom presvedceny a bojim sa ci robim dobre,tak hladam alternativu...
Dcerin imunolog Doc. Brezina ma trocha vyviedol z rovnovahy,ked mi povedal,ze ak chcem mat 10 deti a je mi jedno ak mi sem tam nejake umrie,tak ho nemusim dat ockovat. Ale potom som sa dozvedela,ze asi sedi v ockovacej komisii... Ale zly pocit ostal...

abbey1
17. nov 2010

Vďaka všetkým za rady.asi sa pýtam ako neandertálec,ale zháňam info ako sa dá,aby som bola v obraze ,keď budem hovoriť s Dr.
@nina88 O tom som počula aj ja,konkrétne vo Švajčiarsku.

manof
17. nov 2010

@lucula73
Platí to, čo je na papieri, ktorý si podpísala.
Takže ak tam nie je nič konkrétne, tak to znamená, že si odmietla všetko.

manof
17. nov 2010

@nina88
Homeopatické očkovanie klasickí homeopati neodporúčajú, lebo to ide proti princípom klasickej homeopatie. Navyše jeho účinnosť je veľmi obmedzená (možno tak rok).

abbey1
17. nov 2010

manof Beriem,že sa rozširujú odporúčané očkovania, keď sa objaví na trhu nová vakcína nemám nič proti jej ponuke verejnosti.Ale je obrovský rozdieľ ak mi niečo ponúknu a ak ma do niečoho nútia.

jonas17
17. nov 2010

@tin007
@samiana
dík za odpovede.
len rozmýšľam, lebo môj muž, ked stúpil do klinca, tak ho hned zaočkovali, lebo si nepamätal, kedy bol napolsedy zaočkovaný.niekdy to značili do občianskeho preukazu.no a to je jedno, že trebárs dostal vakcínu dvakrát?
moje deti mali často menšie úrazy, museli sme aj niekoľkokrát zašívať, ale nikdy sa ma nepýtali, či boli zaočkované.ale vtedy to bolo asi jasné, že boli.
nedám malej ani tetanus, nepoznám prípad v okolí, žeby to niekto dostal.bývame síce na dedine, ale sliepky, prasatá a iné zvieratá nemáme a aj ked dnes ľudia ešte chovajú, tak nie to tak ako kedysi, že im kury behali po kuchyni a medzitým mačky,psy,prasatá... 🙂

lucula73
17. nov 2010

@manof ďakujem,si ma ukludnil,lebo som sa naľakala ,že budem musieť podpísať nový papier na mmr ,čo by enbol problém pre mňa,ale mojho manžela určite...

manof
17. nov 2010

Lekári a sestričky radi pichajú injekcie
http://www.slobodavockovani.sk/news/lekari-a-se...