Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

manof
11. dec 2010

@jonas17
Príbeh pošli, prosím, na sloboda.v.ockovani@gmail.com

U Rómov je to tak, že
1. nemajú z čoho zaplatiť pokutu ani keby chceli.
2. je otázne, či si vôbec dokážu predvolanie na RÚVZ prečítať (nevravím všetci, ale niektorí s tým určite budú mať problém).
3. je otázne, či vôbec poštár chodí do rómskej osady, či majú popisné čísla na chatrčiach a tak.

Každopádne, ÚVZ SR si veľmi dobre uvedomuje, že akékoľvek pokuty sú u chudobných Rómov absolútne nevymáhateľné. Tzn. ÚVZ SR na nich nemá vôbec nijaké páky. Ale niektorí lekári sú takí šikovní, že Rómom dávajú nejaké darčeky typu hračky a šatstvo z charity, a tým ich motivujú, aby chodili na očkovanie.

Proti Lymeskej borelióze bolo svojho času vymyslené očkovanie, ale neujalo sa (výrobca vakcínu dobrovoľne stiahol z trhu). Údajne kvôli veľkým nežiadúcim účinkom. Takže teraz sa proti tomu očkovať nedá.

manof
11. dec 2010

Ako sa cíti matka, keď jej očkovanie zabije dieťa a od lekárov, vlády a médií počuje len, že očkovanie je bezpečné a účinné?
http://www.slobodavockovani.sk/news/ako-sa-citi...

sjuzocka
11. dec 2010

Ahojte, prepacte, vobec to nemam nastudovane. Prvy syn absolvoval vsetky povinne ockovania, ale teraz sa mi narodil druhy a uz sa nad tym zacinam zamyslat. Na zaciatok sa nam podarilo "oddialit" ockovanie TBC, aby ho nepichli hned v nemocke. Ale mam sa ozvat a objednat a dat ho zaockovat. Po pravde neviem ci mam ist proti prudu, s manzelom sme sa bavili ci je to TBC take dolezite kedze inde to uz zrusili. zase pocuvame furt ze "hranice su otvorene, ktoviekto sem moze vselico priniest" atd... zaujimal by ma vas nazor, aj ked asi viem ze je proti ockovaniu 🙂) - a este hlavne to ze co mame urobit kebyze ho nechceme dat ockovat proti TBC teraz... ze co nas caka, ci mame spisat nieco a tak..

jonas17
11. dec 2010

@manof dobre, len trpezlivosť, prosím. 😉
dík za odpovede, ale s tou imunitou ma to zaujíma, či bude mať teraz mama imunitu na tú boreliozu na celý život, ak by ju dajaký kliešť uhryzol. a ani v rakúsku ju neočkujú? tak to sa mi potom marí.asi to bolo dačo iné.mala som taký pocit, že tam sa ľudia proti tomu očkujú, že to niekde bolo.

denduska
12. dec 2010

@jonas17 proti borelioze sa da ockovat v USA - vyskytuje sa tam len jeden druh borelii....u nas je ich velmi vela, takze ockovacie latky tuna nie su. Ci ma imunitu alebo nie, netusim 😅

sjuzocka
12. dec 2010

podarilo sa niekomu zbavit sa nejakych ockovani bez toho ze by platil pokutu?

roo
12. dec 2010

@jonas17 v Zivote volakedy davnejsie bol opisany pribeh zeny, ktora dostala boreliozu trikrat, chuda. A navyse to nemalo taky lahky priebeh

maroli
12. dec 2010

@manof precitala som si pribeh Stephanie 😔 😔 😔 😔 chce sa mi plakat a kricat. 😢

martinba
12. dec 2010

@jonas17 Niektore svetove kapacity, napriklad Dr. Trevor Marshall tvrdi, ze z boreliozy sa neda ani vyliecit a nieto este ziskat imunitu. Niektorí lekari si myslia ze sa da boreliozou opatovne nakazit ale Marshall trdi ze ste ani neboli nikdy vylieceni, iba vas imunitny system potlacil priznaky. Cim slabsi IS tym horsie priznaky boreliozy. Ja s tym celkom suhlasim, ja som ju chytil pred 15 rokmi a co to som si zazil, aj ked nesuhlasim s liecbou ktoru tlaci Marshall a to anibiotika do nekonecna, az ked som sa konecne prestal liecit a zameral sa na celkovu imunitu, tak sa mi zlepsil stav.

manof
12. dec 2010

@jonas17
Očkuje sa len proti kliešťovej encefalitíde. Ale tá je údajne menej nebezpečná i pravdepodobnosť nákazy je tuším najmenej 10x nižšia. Problém kliešťov však toto očkovanie vôbec nerieši, hoci v reklame to tak vyzerá, a to práve kvôli Lymeskej borelióze.

@denduska
Pokiaľ viem, tak ani v USA sa proti borelióze neočkuje. V 90. rokoch bol pokus o vakcínu, ale krátko po uvedení na trh bola stiahnutá. Očkovači hovoria, že pre nezáujem spotrebiteľov, neočkovači hovoria, že pre nežiadúce účinky, ktoré tromfli riziko boreliózy.

manof
12. dec 2010

@sjuzocka
Áno. Ak žiješ v územnej pôsobnosti RÚVZ Prievidza, tak si v pohode. Síce si Ťa pani MUDr. Klára Minčíková pozve na pokec, ale pokuty nerozdáva. Aspoň doposiaľ ich nedávala. Ďalej mám hlásený obdobný prípad z Liptovského Mikuláša.

Druhá možnosť je, že lekárka Ťa neudá za odmietnutie očkovania (nie je to jej zákonnou povinnosťou, aj keď ÚVZ SR tvrdí niečo iné) a kontrola očkovania z RÚVZ to neodhalí najmenej dva roky. Po dvoch rokoch uplynie premlčacia lehota a potom už nemožno priestupok prejednať. To chce ale inteligentnú lekárku a trochu šťastia.

lucula73
12. dec 2010

ahojte

neviete mi niekto povedať,ako sa može dávkovať ten prípravok Joalis deimun activ...lebo pre deti oficiálne nie je............kamoška chce dať malej,lebo po poslednom treťom očkovaní jej strašne zle spáva,furt sa budí a plače,už je úplne zúfalá......len to dávkovanie sme sa nedočítali..,.@denduska..nedávali si aj ty náhodou?

diocka
12. dec 2010

@manof dufam ze sa neurazis, ale vadi mi ze udavas cele meno lekarky. Je super ze ona ma k tomuto takyto postoj ale neviem preco sa jej meno ma tu takto verejne vyskytovat. kedze je forum pristupne kazdemu, verim ze si to citaju aj zanietenci z RUVZ. a vysledkom toho moze byt aj to ze aj tato mila p. dr. "prehodnoti" svoj postoj 😒

manof
12. dec 2010

@sjuzocka
K TBC:

Očkovanie proti TBC pred nákazou TBC vôbec nechráni. Viď tento úryvok z prudko pro-očkovacej stránky Sprievodca očkovaním:
"Vakcína nedokáže zabrániť nákaze tuberkulózou (TBC). Zabráni len vzniku jej najťažších foriem – tuberkulóznemu zápalu mozgových blán a rozsiatej komplikovanej forme TBC."

Okrem toho, hranice máme otvorené na Sever, Juh i Západ, nie však na Východ (Ukrajina), kde číha najväčšie riziko.

Navyše, tuberkulóza je len veľmi slabo prenosné ochorenie. Podľa renomovanej stránky WrongDiagnosis.com je na to, aby si mala šancu 1:1, že ochorieš na TBC, potrebné, aby si pracovala alebo žila s niekým nakazeným TBC
a) 2 mesiace 24 hodín denne
b) 6 mesiacov 8 hodín denne
A to len každý druhý taký sa nakazí (v priemere).

K tomu treba pridať, že rizikové faktory sú okrem iného podvýživa a zanedbaná hygiena. To na Slovensku hrozí pravdepodobne len u bezdomovcov a v drsnejších rómskych osadách. Niet potom divu, že z celkovo tuším 13 detí, čo v roku 2009 ochoreli na TBC, bolo 9 rómskych, aj keď Rómovia tvoria len okolo 10% obyvateľov Slovenska (je to len odhad, lebo niektorí sa k svojej národnosti nepriznávajú a potom sú tu ešte miešanci).

manof
12. dec 2010

@diocka
To je vedúca odboru imunológie na RÚVZ v Prievidzi. Keď už raz poviem, že RÚVZ Prievidza nepokutuje, tak dohľadať si jej meno dokáže každý Google-gramotný človek. Takže nejaké tajnostkárčenie nemá zmysel.

lucula73
12. dec 2010

@manof ale aj ja som ti to už raz vytkla,prečo si to meno sem napísal..nehnevaj sa na mňa,ale je to úplne iné,ak napíšeš všeobecne,diocka má pravdu,hľadať to može akurát ten,koho sa to týka...ten si to nájde tak či tak,ale prečo to majú vedieť všetci? 😕 😝

manof
12. dec 2010

@lucula73
No ja len toľko, že to nie je tajný údaj.

A v podstate to podľa mňa menovanú doktorku ctí, že ako jedna z mála na Slovensku pochopila, že pokutovanie rodičov odmietajúcich očkovanie nemá vôbec zmysel. Takže jej patrí moja poklona.

Alebo sa obávaš, že ju vyrazia za to, že je taká "mäkká"? Lenže na to by už stačilo povedať aj to, že v Prievidzi sa nepokutuje. Dohľadať si k tomu meno nie je problém, lebo keď zadáš do Googlu "prievidza vedúca odboru epidemiológie", tak hneď tretí odkaz je ten správny.

Dúfam, že sústredeným úsilím sa nám podarí čoskoro dosiahnuť, aby sa nepokutovalo nikde na Slovensku, nielen v Prievidzi, kde sa tak deje vďaka do istej miery osvietenej vedúcej odboru epidemiológie.

adamala
13. dec 2010

Neviete nahodou o pediatrovi v BA ktory vas neuda za to ze odmietate ockovanie? napiste mi do IP.

Bolo som u homeopata, a dal mi este vacsieho chrobaka do hlavy,nie je ani on ani jeho sestra ani nikto z ich rodiny zaockovani,lebo su vsetci homeopati,a prekonal aj mums aj rubeolu aj ovcie kiahne v detstve , a povedal,ze je to vsetko obchod a tie vakciny to dieta vobec nechrania a bohuzial vela deti reaguje na vakciny a kazde inak, vravel ze moze jedine liecit veci ak ma maly symptomy po ockovani,pred ockovanim ho nema ako chranit,a ak mal reakciu pri prvom pri dalsom moze byt este horsie, cize ak sa rozhodnem ockovat ,tak mam dosjt na druhy den po ockovani a chce ho vidiet podla toho mu da zase bylinky. Najviac sa mi pacilo ked povedal,ze on by dal pokuty tym ludom co davaju vakciny babatkam a detom, a nie ze rodicia musia platit pokuty ak nedaju zaockovat.
Zatial mi dal len na nespavost vnoci, uvidime ci to pomoze

denduska
13. dec 2010

@lucula73 ano, ja som davala 10 kvapiek na den, 20 dni....predtym a potom minimalne 20 minut nejest. a na plastovej lyzicke, nie na kovovej. je tam alkohol, preto nechat trosku vyprchat...ale ja som obcas supla hned 😅

erikasadek
13. dec 2010

ahojte vsetci uz davno som tu nebola.....; dufam ze ste vsetci v poriadku.. 🙂

@manof .. tiez si myslim ze menovanie plne menom lekarov ktory nepokutuju a neockuju nie je vhodne pretoze ako ty pises zadas do gogla ich mena, a hned vyhodi aj tuto diskusiu a okolo toho takze urcite nie su nadseni ze sa ich mena takto pretriasaju...
skuste len napisat veduci tam a tam.....
alebo cez IP... 😉
😉 😉 😉

sjuzocka
13. dec 2010

ludkovia aj mna by potesilo keby mi niekto do IP dal tip na osvietenu lekarku (lekara), ktori nepokutuju, v BA kraji. Prisaham, ze nie som z RUVZ ani inych institucii :D ak sa niekto taky najde, VOPRED DAKUJEM

martinba
13. dec 2010

Mozem citovat lekarku a napisat jej meno sem, ked sama v casopise Zdravie (myslim ze cislo 10/2009) napisala, ze ona neudava svojich pacientov a nenahlasuje rodicov ktori odmietnu ockovanie svojich deti na RUVZ? Myslim ze to je v poriadku nie? Inak je z BA 😉

eaka
13. dec 2010

@martinba ahoj, my síce ešte nie sme v situácii, že by sme nejaké očkovanie odmietli, ale do budúcnosti sa ma to asi bude týkať... a ešte nemám predstavu, ako zareaguje náš pediater, tak keby si mi mohol meno tej Dr. napísať do IP, že by som ho do budúcnosti mala pre prípad potreby po ruke, bola by som vďačná... ďakujem 🙂

nellina
13. dec 2010

@martinba aj ja poprosim info 😉

viera27
13. dec 2010

je zaujimave, ze lekara nesuhlasiaceho s ockovanim musia ludia "hladat", lebo je to prilis mala skupinka v ramci vsetkych lekarov. To pre mna osobne nieco znamena. Aj to, ze moji znami lekari ockuju tou "zbytocnostou" svoje vlastne deti. A pokial budu lekari vlastne deticky ockovat, budem ockovat aj ja to svoje 😀

kaja73
13. dec 2010

@viera27 Mojmu synovi lekari nevedeli zdiagnostikovat alergiu na mlieko.Musela som si pomoct sama splolu s jednou kočkou z konika.Ta mi pomohla viac ako vsetci doktori spolu.Mojej mame 4 lekari dali inu Dg na tie iste priznaky.Mojho syna zražal infetkt za infektom ,kym som ho liečila podla doktorov,ked som sa začala riadit vlastnym rozumom,tak od vtedy ATB nebral a ani nebol važnejšie chory.A to ti ani nebudem popisovat to,čo robia pre farmaceuticke firmy.Mam dost informacii,ale tie sem nepatria.

tean
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
manof
13. dec 2010

@viera27
Však keď tomu chceš veriť, tak tomu ver. Sú aj takí, čo sú zamestnancami RÚVZ a neočkujú svoje deti, ale nebudem tu nikoho menovať, keď ste ma tu sprášili za menovanie vedúcej epidemiológie na RÚVZ v Prievidzi, hoci by stačilo povedať Prievidza a každý by si to bol ľahko našiel, keby chcel, alebo by trebárs zavolal priamo na tamojšie RÚVZ a zistil by si to tak.

viera27
13. dec 2010

@tean praveze ho pouzivam, a tak sa vo veciach mediciny spolieham na ludi ktori ju studovali, a nie na "in" nazor prevazne laickej populacie 😀 . Alebo ta mam titulovat MUDr 😉 ?

viera27
13. dec 2010

@kaja73 Vsak ja netvrdim, ze recepty starych mam su zle. Ale stavim sa o cokolvek, ze pokial bude mat niekedy niekto z tvojich blizkych vazne problemy, ako prve budes letiet do nemocnice, lebo to su jednoducho ludia, ktori vedia co maju robit.
A tej diagnostiky mi je luto, to je jednoducho castokrat velmi tazke. Ja sama trpim chorobou, ktoru diagnostikovali az po 10 rokoch, nakolko sa jedna o poruchu na genetickej urovni a posledny lekar si spomenul, ze niekde na seminari este na skole nieco podobne videl. Ale nasli to a pomohli. A kto z nas aj v ramci svojej prace pozna absolutne vsetky odpovede? Vsak to by sme uz nepotrebovali ani Boha 😉