Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

manof
28. mar 2011

@skolara
Môžeš byť rada. Ešte pol roka a máš to premlčané.

manof
28. mar 2011

@jarka72
No tak to máš veľmi dobrý nábeh na premlčanie. Ak sa Ti podarí to ešte nejaký čas ponaťahovať, tak koncom 2011 to máš premlčané. Vlastne to hlásenie bolo hneď po odmietnutí, alebo s nejakým odstupom? Pretože premlčacia lehota sa počíta od dátumu spáchania priestupku (odmietnutia povinného očkovania), tak ak takže možno ešte skôr to vyprší.

maggie2
28. mar 2011

@martinba Diagnóza nevykonanej imunizácie Z 28. Nevykonaná imunizácia z náboženských dôvodov nesie v lekárskej terminológii číslo diagnózy Z 28.1 😎

maggie2
28. mar 2011

@ludka78 buď obozretná, ešte je času dosť aby si Vás z RUVZ našli 😕

ludka78
28. mar 2011

takze predsa len hrozi pokuta?
takze http://primar.sme.sk/c/4116529/medzinarodna-kla... kapitola XXI.
z tejto kapitoly:
Položky Z00 - Z99 sú určené pre prípady, keď sa okolnosti iné ako choroba, poranenie a vonkajšia príčina klasifikovateľná pod položkami A00 - Y89 registrujú ako “diagnózy” alebo “problémy”. Môže sa to stať najmä v dvoch prípadoch:
(a) Keď osoba, ktorá môže, ale nemusí byť aktuálne chorá, vyhľadá zdravotnícke služby s určitým cieľom,
napríklad kvôli základnému ošetreniu, ako darca orgánu alebo tkaniva, na profylaktickú vakcináciu
alebo na pohovor o probléme, ktorý sám o sebe nie je chorobou alebo poranením.
(b) Keď určitá okolnosť alebo problém ovplyvňuje zdravotný stav osoby, ale nie je to prebiehajúca choroba
alebo poranenie. Takéto faktory sa môžu objaviť počas prehliadok obyvateľstva, keď osoba môže,
ale nemusí byť aktuálne chorá, alebo sa zjavujú ako dodatočné faktory v priebehu liečenia dajakej
choroby alebo poranenia.

pod diagnozou Z28
Z28 NEVYKONANÁ IMUNIZÁCIA

Z28.0 Nevykonané štepenie pre kontraindikáciu
Z28.1 Nevykonané štepenie pre odmietnutie pacienta z náboženských dôvodov a pod tlakom okolia
Z28.2 Nevykonané štepenie pre odmietnutie pacienta z iných a bližšie neurčených dôvodov
Z28.8 Nevykonané štepenie pre iné bližšie určené dôvody
Z28.9 Nevykonané štepenie pre bližšie neurčený dôvod

je to diagnoza Z28.1 to znamena odmietnutie ockovania pacienta z nabozenskych dovodov a pod tlakom okolia

pokial ja viem, je to iny lekarom zdovodneny pripad 355/2007 paragraf 56...takze nemusi vas hlasit, myslim meno a priezvisko, kedze ma kontraindikaciu...nahlasi len pocet na RUVZ s kontraindikaciou
ale nasa lekarka, neznala zakona, to i napriek tomu urobila!

ludka78
28. mar 2011

@maggie2 nas si nasli, zajtra ideme na RUVZ

ludka78
28. mar 2011

manof!!! ja som odmietla prevenar a mala bude mat teraz 2 roky, takze ako postupovat? mala nas ockovat v septembri 2009, ale posunuli sme to...! takze sa odvolavat do nekonecna? alebo ako?

jarka72
28. mar 2011

@ludka78 áno, chodíme. Takže sa tam zajtra stretneme 😅

manof
28. mar 2011

@sofhia
1. dobrovoľné vstupné ide mne na náklady spojené s besedou
2. vybavíš miestnosť, najlepšie zadarmo alebo za to, že si každý účastník besedy objedná niečo na pitie, ak pôjde o čajovňu, kaviareň, reštauráciu, bar, krčmu a pod. 😀 Možno Ti vyjde v ústrety Mestské kultúrne stredisko, ako sa to stalo v Púchove - treba aj to skúsiť.
3. zoženieš flip-chart alebo zariadiš aby na mieste bol nejaký stojan alebo kus nábytku, cez ktorý by bolo možné prehodiť flip-chartové papiere - na tých mám prezentáciu k mojej úvodnej mini-prednáške.
4. urobíš lokálnu propagáciu, tzn. zanešieš oznam napr. do MC, do obchodov s potrebami pre deti, so zdravou výživou a pod., vylepíš plagátik na neplatené verejné výlepové miesta, napíšeš na internetové fóra a facebooky týkajúce sa Galanty, zariadiš uverejnenie v miestnom prehľade kultúrnych a osvetových podujatí, prípadne v miestnom týždenníku, či lokálnej TV, ak takú máte a pod.)

To je v zásade všetko. Žiadna veda. Už to desiatky iných pred Tebou zvládli, takže verím tomu, že aj Ty si toho schopná. A dúfam, že nájdeš čo najskôr nejakú spriaznenú neočkovaciu dušu v Galante alebo okolí, ktorá by Ti možno vedela s usporiadaním besedy pomôcť. Prípadne sa spýtaj na kontakty na RÚVZ GA. 😀 😀 😀 😀

manof
28. mar 2011

@ludka78
No môžeš argumentovať tým, že Prevenar je určený pre deti DO 2 rokov, takže nemá zmysel ho už očkovať.
Viď: http://adcc.sk/web/humanne-lieky/detail/prevena...

"Rýchly prehľad o lieku
Indikácie:

Aktívna imunizácia dojčiat a mladších detí od 2 mesiacov do 2 rokov proti invazívnym ochoreniam (zahŕňajúcim bakteriémiu, sepsu, meningitídu, pneumóniu s bakteriémiou), ktoré sú spôsobené infekciou Streptococcus pneumoniae sérotypu 4, 6B, 9V, 14, 18C, 19F a 23F."

ludka78
28. mar 2011

plus sme odmietli MMR!

manof
28. mar 2011

Podľa aktivistov Uhliarik v konflikte záujmov nekoná:
http://aktualne.centrum.sk/domov/zdravie-skolst...

jarka72
28. mar 2011

@manof očkovať sme nedali na 15.mesiacov - začiatkom septembra 2009, ale oni si to určite ustrážia 😖

maggie2
28. mar 2011

@ludka78 no veď to, oni tí zdravotníci sú neznalí zákona /hoci i v ich prípade platí, že neznalosť zákona neospravedlňuje/ . A právnikom pracujúcim v zdravotníctve to vyhovuje, môžu šikanovať ľudí 😝

sofhia
28. mar 2011

@manof rozmyslime si to s muzom, momentalne zial riesime ine akutne problemy - sme vsetci 3ja chori ☹

manof
28. mar 2011

@sofhia
Akútne problémy sú od toho akútne, že pominú za pár dní. Tak zdarné vyzdravenie prajem.

manof
28. mar 2011

@jarka72
Ak rozhodnutie RÚVZ nenadobudne právoplatnosť do začiatku septembra 2011 - tzn. do 2 rokov od odmietnutia očkovania, je priestupok premlčaný. Máš teda veľmi veľké šance, že sa tak stane.

tamix
28. mar 2011

@manof Presne ako hovoríš. Vedľajšie účinky Synagisu nie sú sranda. No najsmutnejšie je, že keď sa na ne opýtaš v ambulancii, tak ťa majú za blázna a tvrdia, že nič také sa stať nemôže a mne lekár doslovne povedal, že ak malú nezaočkujeme, tak zomrie a v lepšom prípade bude mať strašnú astmu. Čo má v takom momente človek robiť? Možno nie každého napadne sadnúť k internetu a študovať. Skôr spanikári a bábo dá zaočkovať, veď nechce aby zomrelo. A toto je veľké "svinstvo", takýto psychický nátlak. Keby si počul sestričku a jej snahu prehovoriť ma, že aká je to super vec. FUJ. Už som to tu písala, že dali zaočkovať dvojičky a odvtedy majú veľké zdravotné problémy.

manof
28. mar 2011

@tamix
Netreba asi hovoriť, že takéto konanie lekára a sestričky je SILNE PROTIZÁKONNÉ, viď Zákon č. 576/2004 Z.z. o zdravotnej starostlivosti, § 6

manof
28. mar 2011

Inak v tomto článku je dobrý hlod:
http://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-deti-a-...

Pozrite si úvodný obrázok a jeho popis:
"Očkování proti skupině C chrání děti 10 let"

A teraz otázka:
Poznáte chorobu zvanú "skupina C"?
😀 😀 😀

sisi08
28. mar 2011

Premiérka chce sprísniť pravidlá konfliktov záujmov v zdravotníctve
http://ekonomika.sme.sk/c/5798660/radicovej-ura...
zaujímavý článok, síce spred dvoch týždňov,neviem či to tu už bolo

jarka72
28. mar 2011

@manof ďakujem za radu, skúsime to preťahovať.

viliatko
28. mar 2011

@manof dakujem, uz som in🙂

ivus32
28. mar 2011

@ludka78 dojcenie je nadovsetko,prave preto aj ked som mala malu 8 tyzdnov v Blave,my sme zo Skalice,som jej poctivo odstriekavala mliecko,a raz do tyzdna jej ho tam vozila. Kojila som ju 8 a pol mesiaca,bola by som aj dalej,ale moja choroba mi to nedovolila.

ludka78
28. mar 2011

@ivus32 mozem vediet o aku chorobu islo?

manof
28. mar 2011

@sisi08
To je skvelá správa.

Blbé na tom ale je, že 2 týždne nato sa rokovalo na ÚVZ SR o zrušení či zachovaní povinného očkovania proti pneumokokom:
http://www.sme.sk/c/5820393/ockovanie-proti-pne...

pričom o povinnom očkovaní proti pneumokokom opäť rozhodovali ľudia platení výrobcom pneumokokovej vakcíny:
http://www.slobodavockovani.sk/news/o-povinnom-...

Eva Juhárová však už týždeň PRED týmto rozhodovaním na ÚVZ SR upozornila ministra:
http://www.slobodavockovani.sk/news/otvoreny-li...

že sa už dva mesiace nevyjadril k nášmu návrhu na výmenu prof. Dluholuckého a Dr. Urbančíkovej v Pracovnej skupine pre imunizáciu (a tak nesplnil svoj sľub), keďže títo dvaja lekári sú v preukázateľnom konflikte záujmov, lebo ich platí Pfizer - výrobca vakcíny proti pneumokokom:
http://www.slobodavockovani.sk/news/navrh-na-vy...

sisi08
28. mar 2011

viem o tých otvorených listoch, priebežne čítam aktuality aj slobody v očkovaní, tak asi to predsa len k niečomu pomohlo, aj keď pripomienkové konanie ešte nie je dokončené. Som veľmi zvedavá na konečnú verziu a na to, či to bude aj účinné. 😅

jitinka1
28. mar 2011

@martinba asi si ma nepochopil spravne, napisalasom to ironicky,...🙂 samozrejme ze nechcem ohurovat, nemam na to, ale k tej hygiene by som rada mala aspon zopar dovodou, preco nie,.... tie moje su prilis laicke,...vdaka za napisanie,...ahoj

isiska
28. mar 2011

Ktoré zo závažných ochorení sa nevyskytujú okrem pravých kiahní?

martinba
28. mar 2011

@isiska ak myslis celosvetovo, tak ziadne, dokonca som cital ze aj prave kianhe sa vyskytnu sem-tam, akurat sa diagnostikuju ako ine ochorenie preto si vsetci myslia ze su "vyhubene". Ak myslis na SK tak by to mal byt este záškrt a obrna.