Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

zuziq8
25. okt 2011

@stavba no mna presviedcala ze ake je ockovanie dobre, a ze ona by svoje deti urcite teraz dala ockovat.. a potom povie, ze keby to takto nevravela, tak uz v tej ambulancii nesedi...no co si mam o nej mysliet? 😀 ja sa ani netvarim ze som medicinu studovala, jednoducho jej poviem fakty, a priklady kedy to detom poskodilo... proti tomu nemoze namietat...aj ked sa tvarila, ze my sme akoze prvi, ktori to odmietaju..tu tiez mozem povedat len 😀

manof
26. okt 2011

@adikaw77
Musím priznať, že o RÚVZ Veľký Krtíš nemám žiadne správy, čiže neviem, akí sú tam

manof
26. okt 2011

@luba41
Odmietni Infanrix Hexa a Prevenar/Synflorix - na základe reakcie na prechádzajúcu dávku. To je plne legálne.

manof
26. okt 2011

@zajo79
Ja myslím, že zoznam nežiaducich účinkov Priorixu je naozaj postačujúcim argumentom proti očkovaniu touto vakcínou.

manof
26. okt 2011

@ninan2
Pokojne môžeš najprv posunúť potom odmietnuť, ale ja si myslím, že v BA je slušný výber pediatrov, čo nerobia problémy pri neočkovaní, takže byť Tebou, tak najprv zmením detskú lekárku na jednu z tých prístupných.

manof
26. okt 2011

@stavba
Nedaj nič, však v CZ je to ešte stále de facto nepovinné - až kým nenadobudne platnosť nový zákon...

A ak nemáš silu hádať sa s doktorkou, tak si tam zober manžela. 🙂

anicka1981
26. okt 2011

@tin007 hmm, nic moc aj tak 😖 , a tak ja sa ockovanim dalej yaoberat nemudem, minimalne pokial pojde maly do skolky, to bude mat 5 rokov,,, potom to prehodnotime,,,, 😉 mozno sa dovtedy nieco zmeni(vakciny myslim), aj ked to velmi pochybujem.....

@paula_1 no ako ferovy bol,,,, my sa budeme stahovat, a este neviem ako to budeme riesit, keby, ze maly nebol chorlavy, tak asi necham kartu v PO, uvidime,, stahujeme sa do humenneho-80km,,, uvidime,,, ale bojim sa, ze novy doki by mohol do toho rypat,,, ved uvidime.....a este, ja uz musim dokrmovat, a v hode nam ochotne predpisal nutrilon, ani som sa na to nepytala,,, aj ked ja sa snazim zvysit si mliecko, pytala som sa na costy,, ale to mi predpisat on nemohol,,, ale velmi zlaty bol,,,, aj na internete pozeral,ze co to je, lebo o tych tablatkach pocul len v suvislosti so zaludocnymi stavami,,,,, chem ist ku svojej pytat,, ale problem je, ze neviem kde mam kartu,,,, 10 rokov som pri nej nebola, a sa stahovala, pojdem na obvod, tam kde patrim a uvidim 😉

tin007
26. okt 2011

@paula_1 nie som si na 100% ista, ale mam dojem, ze lekara mozes menit najskor po 6 mesiacoch :(

paula_1
26. okt 2011

@tin007 jj uz som to pocula... uvidim co mi povie doktorka

adikaw77
26. okt 2011

@manof No veď keď k niečomu dôjde,tak ja dám vedieť,ako to tu beží.Dúfam len,že budú zhovievaví.

vavrenka
26. okt 2011

@manof tak sa pani doktorka poponahlala, dostala som prave dens predvolanie, za ucelom prejednania priestupku.. kokso, normalne mam strach...mi to pripomina, ked som dostala od BSPvyzvu zaplatit ix (vtedy)korun, lebo som rozhlasu zabudla zaplatit za jeden mesiac.. na co sa mam pripravit? vedel by si mi poradit?

adikaw77
26. okt 2011

@luba41 A kojíte?Lebo ja áno a môj malý sa sem tam vyhádže a ja tak stále pátram,že čo som zas tento krát pojedla nevhodného.A potom len krémujeme a krémujeme-lebo má suchú kožtičku.Ja som alergička-na určitú zeleninu a ovocie,tak dúfam,že u malého sa to neznásobilo a takto sa nám to ukazuje.To by som bola fakt nerada,aby mal celý život to,čo ja. 😒

zuziq8
26. okt 2011

@paula_1 my mame 5 mesiacov, a ideme menit lekarku, bez problemov..aspon nic nespominala, zeby v tom bol nejaky problem.

luthien.k
26. okt 2011

@adikaw77 , jestli má malý genetické dispozice k atopii, tak je opatrnost na místě, jak s jídlem, tak s očkováním. Jestli chceš, napiš mi do IP, můžeme to trochu víc pořešit.

luba41
26. okt 2011

@adikaw77 malá bude mať teraz rok a ešte stále kojím. A od začiatku som jedla prakticky všetko, ničomu som sa nevyhýbala a nemala ani vriedoček. Nemám alergiu na potraviny, ani staršie deti nemajú. A malá už teraz jedla hrozno, maliny, mandarinky, pomaranče a nič. Vtedy sa vysypala asi týždeň potom očkovaní / síce už papala kaše a tochu jogurtu/, boli sme na poradni u doktorky potom asi o 10 dní, ona tomu nepripisovala nejaký význam. Tak som si vypýtala Fenistil kvapky, nakoniec som jej ich nedala. Ten výsyp ju mohol napadnúť, ale to by musela asi poznať príbalový leták k vakcíne, kde sú nežiadúce účinky vypísané. Alebo to naschvál nespomenula. A samozrejme nás pred očkovaním o žiadnych účinkoch neinformovala /max. o teplote a nekľude/ Len že tie vriedočky jej nezmizli doetraz, prestali byť červené a podráždené, ale ostali ako drobulinký výsyp 😒

adikaw77
26. okt 2011

@luba41 Tak potom to asi tým kojením nebude,lebo my to máme už dlhšiu dobu/pár mesiacov/.Aj ja si myslím,že je to zrejme tou vakcínou.

anicka1981
26. okt 2011

@stavba lenze nieco ti unika,,, lekari su tu pre nas, a nie mi pre nich, ako mozes dat pichnut nieco, o com vies, ze to malemu moze poskodit???, ako ja len koli lekarovi by som nedavala urcite,,,, ja som si skor kladla otazku, co sa malemu moze stat, ked ho ockovat nedam, ci mu nahodou neublizim tym, ze ho ockovat nedam,,, ale ked viem, ze mu to moze ublizit, tak ma nikto nedonuti mu to pichnut, hoci keby sa tam doktor aj na hlavu postavil....ale to musis byt prv presvedcena ty, ze ockovat nechces, 😉 .

anicka1981
26. okt 2011

dalsia reakcia na satku, tentoraz v lekarni, ta pani farmaceutka, ked som sa pytala, ci maju ochranny krem od seba med, a pohojdavala som na spickach lebo maly sa zacal preberat, asi zacitil, zmenu vzduchu.... ona ze viem, ze mu tym skodim, ze mu to skodi na mozok,,,,,,asi myslela ten syndrom traseneho dieta 😝 , no tak som 😝 ju z toho vyviedla, ze ked chdim, tak nadskaje a hojda sa v rytme chodze, na to mi nic nepovedala,,,,,ale uz ma normalne stvu taki vrtaci ako ona a jej podobni ludia,,,, robia sa chytri a nerozumeju sa do toho, ked nemas dieta vystrete hore znacky v kociku, tak je zle,,, este keby vedela, ze maly od 2mesiacov spi na brusku a nie je ockovany, tak by ma asi zlincovala 😀

zuziq8
26. okt 2011

@tin007
@paula_1 takze lekara mozes menit raz za 6 mesiacov... ale to neznamena, ze toho prveho mozes zmenit az po 6tich mesiacoch... my mame 5 mes. a menime lekara, najprv sa nas snazila tiez presvedcit, ze sa to do 6 mes neda, ale napokon povedala ze hej da sa to... 🙂

paula_1
26. okt 2011

@zuziq8 super. dakujem. budem sa mat cim ohanat ked mna budu presviedcat... 😉 😀

manof
26. okt 2011

@vavrenka priprav sa na to, že pani doktorka bude mlieť takú pol až hodinku, pokúsi sa Ťa ukecať aspoň na zaškrt, tetanus a čierny kašeľ a prípadne Ti ešte dá cca 3 mesiace čas na rozmyslenie. Ak budeš trvať na kategorickom odmietnutí, tak Ti dajú pokutu 66 € + 13 € trovy konania. Ale to Ti príde papier domov. Do 15 dní od prijatia Rozhodnutia treba zaplatiť alebo sa odvolať. Keď Ti odvolanie zamietnu, tak treba zaplatiť alebo dať žalobu na ÚVZ SR/RÚVZ BA na súd (na to treba advokáta), v ktorej požiadaš o odklad výkonu rozhodnutia RÚVZ

manof
26. okt 2011

@luthien.k pozerám, že sa vyznáš... Ty si alergologička?

ninan2
26. okt 2011

@luthien.k inak sa mi zda, ze som citala, ze alergie sa u deti objavuju az po 3. mesiaci - cize ma to suvis s ockovanim zrejme?

anicka1981
26. okt 2011

@manof a kedy mi daju tych 332e, ako som citala, ze to zvyknu do dvoch pokut rozdelit,,,,

luthien.k
26. okt 2011

@manof , nene, jsem samouk, ale věnuju se tomu intenzivně a dlouhodobě a až děti dovolí, ráda bych si vystudovala imunologii (aspoň nelékařskou). Mám zkušenosti s vedením desítek a desítek maminek dětí s atopickým ekzémem a alergiemi ve věkové skupině to tří let a celkem se daří ekzémy stabilizovat 🙂

@ninan2, to tak úplně pravda není, atopicky může dítě reagovat již pár dní po porodu (a také se to tak děje, například jisté procento z kojeneckých kolik má na svědomí bílkovina kravského mléka ve stravě matky, případně při krmení UM). Atopický ekzém se také objevuje dříve než před prvním očkováním, ale jeho diagnostika se obvykle nechává až po tom třetím měsíci života a to proto, že do těch cca tří měsíců mají děti nejrůznější jiné kožní projevy, které s atopií nesouvisí a může snadno dojít k záměně i při pozitivní rodinné anamnéze. S očkováním ale projevy atopie samozřejmě souvisí také, ale nedá se rozhodně říct, že je má na svědomí pouze očkování, to absolutně ne.

vavrenka
26. okt 2011

@anicka1981 mimo temu: vdaka za radu- mala uz minimalne zvracia 😉

manof
26. okt 2011

@anicka1981
Čo si kde čítala, že pokutu rozdeľujú? A kde?

anicka1981
26. okt 2011

@manof Uvedomte si, že nepodpísať je jednoduché. Naprávať dôsledky neopatrného podpisu môže byť omnoho ťažšie.

Podľa §29 zákona č. 372/1990 vám môžu nakoniec udeliť pokutu do 165€ (v rámci konania ohľadom jedného priestupku). Ak vás v budúcnosti predvolajú kvôli ďalšiemu priestupku (napr. odmietnutiu ďalších vakcín), môžu vám udeliť ďalšiu pokutu.
Podľa §56, ods. 2 zákona č. 355/2007, celkovo vám môžu udeliť pokuty súhrnne nanajvýš do sumy 332€ (za všetky odmietnutia dohromady). Zvyčajne udeľujú polovičnú pokutu, s výhľadom ďalšieho predvolania a ďalšej čiastočnej pokuty pri odmietnutí iného očkovania, ktoré ešte nebolo prejednané.
Rozširované tvrdenie, že je možné udeliť pokutu do výšky 332€ za každé jedno očkovanie a to obom rodičom, nie je podložené žiadnym zákonom.

http://rizikaockovania.sk/leg/leg6-odmietnutie_...

anicka1981
26. okt 2011

@vavrenka 😉 som rada 😅

stavba
26. okt 2011

@anicka1981 já si to uvědomuju,že lékaři jsou zde pro nás a můžu ti říct,že se to ve mně hodně pere,jestli dát nebe nedat očkovat.Přesně jak říkáš,zvažuju,co se může stát,pokud malý nebude očkovaný,nechci si to pak vyčítat,ale to samé platí,když očkovat dám a bude mít následky,to si budu vyčítat taky.Tak nevím,jsou lepší výčitky,že jsem něco udělala nebo že jsem neudělala nic.Není to vůbec lehké rozhodování,alespoň pro mě ne. 😔