Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

anett9
1. jan 2012

@p4 odpovedala som ti na tvoje "az na to,ze ja som si nerobila srandu z ockovania,ale v pohode..." to je všetko

pran
1. jan 2012

@anett9 Moj starsi je tiez ockovany komplet povinnym (prevenar nastastie vtedy neockovali) + hepatitida A. Teraz u mladsieho ale uz uvazujem inak a dozvedam sa o dalsich suvislostiach. Tiez si nebucham hlavu, ze mi starsi urcite umrie, verim, ze jeho organizmus to vsetko zvladol ako kopec inych deti, co ine mi ostava. Ale dalsiemu riziku ho nevystavim, ani mladsieho. Mne prislo, ze sa tu proste vysmievas, ako obcas sa niekto kto o tom prd vie, zjavi sa tu a robi z nas idiotov a nezodpovednych rodicov. Pritom si myslim, ze sme omnoho zodpovednejsi ako bezny ockujuci rodicia (ktori povacsine ani nevedia proti akym chorobam vlastne ockuju, o ostatnych aspektoch nehovoriac).

Ze nikto nenaznacil o suvislosti RS a ockovania sa ani necudujem (pri dnesnom stave veci a vlade farmabiznisu). Staci ale zadat do googlu RS a ockovanie, urcite nieco najde.

katja78
1. jan 2012

@prevenar - rozdiel je ten, že na Slovensku a vo vyspelom svete je vírus infekčnej poliomyelitídy eradikovaný, najmä vďaka očkovaniu. Tých "pár (stoviek) prípadov" ročne v Indii, ako píšeš, prípadov ochrnutých ľudí (čiže za desať rokov tisícok prípadov !), sú dôsledkom ohnísk v tých oblastiach, kde sa neočkuje, a kde vírus normálne koluje. Myslíš, že inde v Indii sa vôbec neočkuje? Že ak niekto (neočkovaný proti poliu)) príde do nejakej endemickej oblasti, že si tam ruky neumývajú? A napriek tomu sa bojí. Pre niekoho je takéto vzdialené riziko hodné mávnutia ruky, niekto iný ho vie zhodnotiť ako nie malú možnosť, že v eradikovanej oblasti, ak by sa prestalo očkovať, zrazu budú opäť ľudia chorí na infekčnú poliomyelitídu.
Ak sa vírus podarí eradikovať celosvetovo, prosím, nech sa prestane očkovať, tak ako to bolo u pravých kiahní.

prevenar
1. jan 2012

@pran tetanus matal nejaky cas aj mna, tak som okolo neho dost patral a dopatral som sa k zaujimavym veciam o ktore sa rad podelim. 😀

1) tetanus nema zmysel ockovat, ako "prevenciu" lebo mozu ti ho pichnut po uraze v kazdej nemocnici. (co urobia aj tak ,,aj ked si ockovana 😎 )
2) tetanus dostali za poslednych 10 rokov na slovensku 3ja ludia (vsetci traja aj zomreli - ci boli ockovani alebo nie sa "neuvadza" predpokladam vsak ,ze boli) ..zaroven ockovanie ta nechrani pred nakazenim ..cize ty co sa nakazia by vsetci mali aj prezit ..co sa ale nestalo.
3) nakazit sa mozes iba ked ti infikovany predmet sposoby hlboku ranu do ktorej nema pristup vzduch. kyslik totizto zabranuje vzniku toxinu, ktory by ta mohol ohrozit. infekcny je hlavne trus hospodarskych zvierat ako..kon, krava.. povrchove rany treba osetrit peroxidom vodika ten zabije tetanove bakterie.
4) na hlboke zranenia zabera pozivanie vysokych davok vit C (10g denne +/-) viac by vedel Petot 😎 tieto bakterie C moc "nemusia"
5) ako som pochopil monovakcina proti tetanu na slovensku neexistuje, je iba v kombinacii so zaskrtom ? ci ciernym kaslom ? uz si to nepamatam ..ale over si to . co je velmi neprijemny fakt.

no uzavrel som to tak ,ze aka je asi sanca ,ze budem jeden z 3 v priebehu 10 rokov v ramci 5 mil. obyvatelov ? ..asi 100 000x mensia , ako ze ma raz na chodniku prejde auto 😅 no,, a tym tom to pre nas uzavrel.

katja78
1. jan 2012

@prevenar - ešte keď si si nevšimol, tak údaj "Rok 2010 doteraz : 0 pripadov." pochádza z 27.1.2010.

katja78
1. jan 2012

@prevenar - monovakcína neexistuje??? a čo Ti to potom pichnú v špitáli pri každom zranení? 😅

piiiipiii
1. jan 2012

netvrdim ze ockovanie je mega super vec ale z tych komentov mi vychadza ze nebyt ockovania vlastne nemame ziadne ochorenia a vlastne sme vsetci zdravi. Som zmatena🙂

pran
1. jan 2012

@prevenar Mata, mata. Dieta mi na vidiek bude chodit, aj bez mojho dozoru s babkami (nezarucim dokonalu dezinfekciu, zaroven oni budu v totalnom strese ze sa decku nieco stane pod ich dozorom). A stupit na klinec v hline nie je take nepravdepodobne ☹

prevenar
1. jan 2012

@katja78 chapes vyznam vety "ako som pochopil" ??? asi moc nie ..znamena to ,ze moja informacia nemusi byt presna, dokonca moze byt vyrazne nepresna ^^ ..presne preto nabadam k tomu aby si to citatelna OVERILA SAMA.

ja neviem , existuje ? mozno na prvej pomoci ju maju. ved daj linky s nejakym oficialnym infom. ^^

https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/nesuhlas...

"@zuzhim no mne tu doky povedal, ze mono na slovensku nedostat, ze len kombinovana"

prevenar
1. jan 2012

@pran no, to co som zistil som uz zdelil , viac pre teba bohuzial uz nist nemam 🙂 spytaj sa este @manof @petot maju kvalitnejsie info ako ja 🙂

moira19
1. jan 2012

@anett9 S HAK mas pravdu. Nenapisala si to tak doslovne, ale vacsina ludi sa na nas takto pozera, bez toho, aby vedeli, cim sme presli a hlavne, co vsetko museli vytrpiet nase deti.
Ja som mala porbelmy so stitnou zlazou po tetanovke ("vdaka" liecbe sme prisli o jedno babo v 7tt... takze aj ockovanie malo v tom prsty).

eaka
1. jan 2012

@pran No však tu ide o to, že ak na ten klinec náhodou stúpi, tak mu to proste na pohotovosti aj tak pichnú... a je kľud 🙂

moira19
1. jan 2012

@prevenar Moja svokra bola ockovana naposledy v detstve proti tetanu, dnes ma vyse 60.

prevenar
1. jan 2012

@katja78 este k predoslej diskusii .. pozri, ja sa tesim ,ze vakciny eliminovali aj mor , choleru a dalsie ochorenia.. huh, temer som zabudol ,ze vlastne vtedy ziadne vakciny neexistovali lol ..a ani davno po tom ako tieto choroby zmizli ako je to mozne ? ako je mozne , ze sme vsetci neni mrtvy ? ako je mozne , ze tu nezuri mor, kedze NIKTO nan nie je ockovany ? ja neviem , je tu mala , malicka sanca, ze by to mohlo suvisiet s nicim inym ? ja neviem, napriklad takymi hovadinami , ako hygiena, kvalitna strava bohata na vitaminy a ziviny, kvalitne podmienky byvania, ..antibiotika ? tak mi napada ci aj prave kiahne a polio nemohlo zmiznut z nasho uzemia presne pre to iste ako mor a dalsie pliagy ? zozral by som topanku ,ze na chripku zomrie viac ludi ako ochrnie na polio.

+ stale zabudas na fakt ,ze tu vsetci aj tak ZOMRIEME na TBC ..ked uz nie sme nijako CHRANENI ..kedze TI zrusili OCKOVANIE 😀

ale uz nemam naladu sa tu s tebou natahovat, cela pointa je v tom ,ze si kludne ockuj co chces, kedy chces , kolko chces a ako chces ... ja by som bol len rad keby sa neporusovali moje USTAVNE PRAVA a za ich vyuzivanie by som nebol prerzekuovany. model cinskej demokracie nikdy nemal zaujem ,ze sice mas zo zakona na vyber , ale ked si vyberies nespravne tak sa zastrelia. pokusne potkany si rob zo tvojich deti , ja o to nemam zaujem. to je vsetko.

prevenar
1. jan 2012

@moira19 nahoda! len tu rozculujes ludi, mala byt davno mrtva 😲

katja78
2. jan 2012

@prevenar - aj cholera už vo svete nejestvuje? vážne?
"v roku 1992 bolo v 68 krajinách sveta hlásených 461 783 ochorení na choleru s viac než 8 000 prípadmi úmrtia. Väčšina ochorení (a to presne 354 089 ) sa vyskytlo v Južnej Amerike. V Európe to v r. 1992 bolo okolo dvadsať prevažne privezených prípadov cholery."
http://primar.sme.sk/c/4117272/cholera.html#ixz...

"Cholera teda je a zostáva závažnou črevnou infek­ciou pandemického charakteru. V súčasnosti dominuje najmä v afrických krajinách (obr. 1) alebo sa okamžite zjavuje na miestach náhlych prírodných (povodne, zemetrasenia) či sociálnych (vojnové konflikty, etnické násilia) katakliziem. Stále častejší výskyt importovaných prípadov v Európe môže vyústiť aj do vzniku epidémií na európskom kontinente. K jej šíreniu prispieva rastúca populácia, globalizácia ekonomiky, intenzívna migrácia ľudí, a to predovšetkým také masové presuny, k akým dochádza počas turistiky, obchodných ciest či vojen. Eradikácia, čiže úplná likvidácia cholery je v súčasnom svete prakticky nemožná. Dôvodom je fakt, že patogén je viazaný na základný potravinový faktor, ktorým je voda."
"Zaujímavosťou je, že zatiaľ čo prvých šesť malo trvanie niečo vyše dvoch dekád, posledná z nich, siedma pandémia „oslávi“ čoskoro polstoročie permanent­nej existencie. Začala sa v r. 1961 v Indonézii a označuje sa aj ako pandémia El Tor (podľa biotypu, ktorý ju vyvolal). V r. 1963 zasiahla Bangladéš, v r. 1964 Indiu a v r. 1966 južné oblasti bývalého Sovietskeho zväzu. V 70. rokoch sa dostala do Stredomoria, Afriky a na tichomorské ostrovy. Svoj „boom“ dosiahla v r. 1991, kedy bolo vo svete opísa­ných až 506 798 prípadov cholery, čo súviselo predovšetkým s jej erupciou na americkom kontinente. Epicentrom cholery v Novom Svete (tzv. druhé epicentrom cholery) sa stalo pacifické pobrežie Peru."
"V r. 1970 týždenný spravodajca Svetovej zdravotníckej organizácie v Ženeve Weekly Epide­miolo­gical Record zaznamenal výskyt cholery aj v Česko­slovensku. Zjavila na východnom Slovensku, v oblasti Zemplína, kde sa kmene V. cholerae O1 izolovali od 19 pacientov. Udalosť bola klasifikovaná ako malá epidé­mia cholery. Dodnes sa nepodarilo exaktne zdoku­mentovať jej súvislosť so siedmou pandémiou. Mohla mať aj autochtónny charakter, čo by nebolo počas siedmej pandémie vo svete nijakou zvláštnosťou. Auto­chtón­nosť v tomto prípade znamená, že pôvodcom neboli pandemické kmene, ale kmene vyskytujúce sa v danej lokalite epidémie. Na vodu bohatom Zemplíne to bolo celkom možné."
"Kuriózny, ale poučný prípad pochádza z Havířova. V apríli 2005 bolo V. cholerae O1 zistené v chove akváriových rybiek jedného podnikateľa, ktorý si exotické rybičky dovážal z Thajska a Srí Lanky priamo v morskej vode. Postihnutý sa nakazil pri manipulácii s kontaminovanou vodou."
http://www.lekarsky.herba.sk/lekarsky-obzor-1-2...

katja78
2. jan 2012

"U nás (ČR) dostupné vakcíny (Alteana, Tetavax-v SR je dostupná len táto) se až na drobnou odchylku mají dle doporučení výrobců používat k tzv. profylaktickému očkování jen tehdy, bylo-li řádné a pravidelné očkování provedeno před více než 5 lety. Pokud je poraněný imunokompromitován, pak jeden z výrobců doporučuje současně podávat imunoglobulin. V případě, že poraněná osoba nebyla dosud proti tetanu očkována nebo její stav očkování není znám nebo očkování u ní nebylo v minulosti prováděno v řádných termínech (přeočkování v intervalech 10-15 let), pak se podají celkem tři základní dávky a společně s první se podá imunoglobulin."

denduska
2. jan 2012

@prevenar
@katja78 monovakcina na tetanus existuje, akurat realita na niektorych traumackach je trochu ina 😅 mm mal pred dvoma tyzdnami skaredy uraz a nemali tam ziadnu vakcinu (v univerzitnej nemocnici), osetrili ho a povedali ze si ma vybrat ci chce vakcinu proti tetanu, alebo zaskrtu- tetanu alebo zaskrtu tetanu ciernemu kaslu a ze si ju ma ist kupit lebo oni nemaju ziadnu.
Este pred asi 3 mesiacmi som ho tam poslala nech sa spyta co maju, lebo presne to ma zaujimalo a mali Imovax D.T. adult teda zaskrt-tetanus. Teraz nemaju nic, neviem preco, ci to suvisi s tym novym zakonom, alebo..no neviem. Ako postupuju pri niekom, kto po svojich nemoze odcupitat do lekarne...?

Este jedna info - hocijaka vakcina registrovana na urovni EU - nemusi byt v SR, ale ak je registrovana v EU, registracia plati aj u nas a vraj ak si ju clovek zakupi v zahranici, moze ju podat lekar aj u nas, legalne, ak sa postupuje podla odporucani z pribaloveho letaku.

katja78
2. jan 2012

@denduska - ja mám osobnú skúsenosť asi 2x, čo som kvôli úrazu potrebovala tetanovku (1x v UNB-r.2000, 2x FN NR- r.2010), vždy som dostala monovakcínu. Ale súčasný stav môže byť iný.

denduska
2. jan 2012

@katja78 vravim ze neviem preco, na jesen ((UNM) mali 100% k dispozicii ten Imovax. Teraz nic, neviem co to zas je za vymysel.

petot
2. jan 2012

@katja78 Odhliadnuc, ako asi "vedecky" bola stanovená "hranica WHO" pre očkovanie proti TBC, pod touto hranicou sme už niekoľko rokov. Očkovať prestali prakticky všetky krajiny EÚ, aj tie, ktoré boli ešte vysoko nad hranicou WHO, alebo ešte stále sú. Niektoré to urobili už pred desiatkami rokov. Skús sa zamyslieť, prečo?

Poradím Ti. Zistili, že riziko poškodenia dieťaťa vakcínou je omnoho väčšie, než riziko ťažkej formy TBC u dieťaťa.

petot
2. jan 2012

@katja78 Vidíš, na choleru si si odpovedala sama. Bangladéš, India,... Otázka za 100 bodov: prečo nie Slovensko? A ak Slovensko, tak ktorá oblasť? Luník IX?

Obdobné je to aj s poliom. India je viacnásobne masívne preočkovaná živou vakcínou, takže sa im tam šíria epidémie živým vakcínovým vírusom. Navyše, ochrnuli aj deti viacnásobne očkované. http://www.telegraphindia.com/1101024/jsp/natio...

Tohto roku im zomrelo 400 ľudí na "záhadný" vírus, ktorého prejavy sú na nerozoznanie od poliovírusu, šíri sa rovnako ako polio, a úrady už 5 rokov "nevedia" identifikovať, čo je zač, ale -podobnosť čisto náhodná- objavuje sa akurát od roku 2005, kedy bola spustená masívna očkovacia kampaň živou vakcínou, objavuje sa len v oblasti Utar Pradesh, najchudobnejšej oblasti Indie ktorá nemá vybudovanú kanalizáciu, a len v období dažďov, kedy (aj kvôli neexistujúcej kanalizácii) výkaly kontaminujú vodu. Človek nemusí byť detektív Oriešok, aby si dal 2 a 2 dokopy.

Mimochodom, poliovírus nemohol byť eradikovaný očkovaním. Používali sa totiž 2 odlišné vakcíny. Inaktivovaná (neživá) nevytvára odolnosť voči infekcii ani voči jej šíreniu, môže len znížiť pravdepodobnosť najťažších foriem ochorenia, aj to len po niekoľko málo rokov po očkovaní. Atenuovaná (živá) vakcína síce vyvoláva odolnosť aj voči samotnej infekcii, ale zároveň spôsobuje šírenie živého vírusu. Časť populácie bola očkovaná jednou, časť druhou vakcínou, takže aj keby teoreticky niektoré dokázala vytvoriť kolektívnu imunitu (čo nedokáže), tak nedosiahla potrebné pokrytie.

petot
2. jan 2012

@prevenar Úrazové preočkovanie proti tetanu má (údajný) význam len v prípade, že človek má už za sebou základné očkovacie kolečko (3 dávky).

Školská medicína však má aj iné metódy, napríklad môže sa nasadiť metronidazol, ktorý zlikviduje baktérie skôr, než začnú produkovať svoje toxíny. Ale musí sa nasadiť včas.

Pokiaľ ide o vitamín C, všetky publikované prípady liečby tetanu prebiehali injekčne/infúzne. To je jediný problém. Lekári by sa totiž pravdepodobne zdráhali podať injekčne účinné dávky niekoľkokrát denne. Nie je isté, či by ústny vitamín C mal pri tetane nejaký efekt, v akejkoľvek dávke. Okrem toho, keď už tetanus pokročí, ako prvé ochrnú prehĺtacie svaly.

tin007
2. jan 2012

Co sa tyka vyskytu tetanu na slovensku, pamatam si, ze minuly rok boli 2 pripady (a jeden z nich - stary pan cez 60 rokov urcite prezil), pozerala som v epis-e ale akosi nezobrazuju data http://www.epis.sk/AktualnyVyskyt/PrenosneOchor...

p4
2. jan 2012

@petot dakujem.

zuzana76
2. jan 2012

mna zaujima jedno, ak mate naozaj dokazy o tom,ze vakciny pouzivane u nas su nebezpecne a sposobuju vazne poskodenia , tak preco bojujete len za zrusenie povinneho ockovania, ale preco nie ste za to, aby sa prestalo ockovat celoplosne v celej populacii, resp aspon tie vakciny, ktore su podla vas nebezpecne, prekracuju bezpecne limity latok ako ortut atd.. To znamena,ze vlastne chcete dosiahnut len to, aby ste vy nemuseli ockovat, ale na inych detoch a pravde vam teda nezalezi. Ved mnohi rodicia nie su intelektualne na takej urovni, aby si vedeli prestudovat rozne dostupne materialy, zahranicne stranky a este sa aj rozhodnut ci ano, ci nie. Ak je teda ockovanie nebezpecne, mala by verejnost o tom vediet a mali by byt informovani lekari a vakciny neodporucat . Nechcem,teraz pocut kecy o farmabiznise, o tom,ze pravnici davaju ruky od toho prec a pod. Mnohi mate aj manzelov pravnikov, ktori neockujete - poznam aj tu z MK. Mne ide o to,ze nie je to prave tak,ze vlastne vam vyhovuje, ze vacsina populacie je zaockovana? Pretoze ak by nebola, tak by zase mohlo vyplavat na povrch nieco ine, nie?

katja78
2. jan 2012

@petot - a "ako asi "vedecky" bola stanovená "hranica WHO""? teda sa pýtam, že ako? asi? máš nejaký zdroj? asi?
- linky na choleru som sem nedala kvôli tomu, že si myslím, že momentálne je na SK situácia, žeby sa napr. aj prípadné importované prípady nevedeli zvládnuť. Ale prevenar tvrdil, že vo svete už cholery nieto 😅 🙄
"Zostane chorobou našej epochy, lebo sa nedarí eliminovať podmienky, ktoré ju vyvolávajú. Globálne klimatické zmeny na našej planéte pomáhajú jej expanzii. Hrozí, že bude patriť medzi najzávažnejšie infekčné choroby ľudstva v najbližšej budúcnosti a nevyhne sa ani našim zemepisným šírkam.", tvrdí to nielen WHO, ale aj Spoločnosť na ochranu divo žijúcich zvierat (WCS, Wildlife Conser­vation Society)."
ten istý zdroj: http://www.lekarsky.herba.sk/lekarsky-obzor-1-2...
Na Haiti stačilo zemetrasenie, aby zrazu prepukla epidémia cholery (r.2000). V Japonsku možno nie.
- no práveže mi "Tvoje 2+2" nedáva 4 😅 ak sa živá vakcína na SK používala od r.1960 do roku 2005, tak kam zmizli všetky paralytické formy poliomyelitídy? a všetky úmrtia?
http://www.polio.cz/news/vanista/

prevenar
2. jan 2012

@katja78 kazdy kto si precita tuto diskusiu si uz spravy vlastny nazor. zaroven, si myslim,ze by si sa mozno mala prestahovat niekde do bangladesu ci indie, ako vidim dane oblasti su ti extremne blizke. mozno by si sa tam citila viac doma ako na slovensku 😀 uz mi neostava nic ine, len ti popriat vela stastia pri dalsom ockovani ..budes ho potrebovat.