Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

manof
20. jún 2011

@sisqa19
Skúsenosti s odmietaním očkovania tu podaktorí máme.
Okrem pokuty a výplachu mozgu na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva (RÚVZ) Ti v zásade nehrozí vôbec nič (nerátam prípadné nechápavé reakcie zo strany rodiny alebo priateľov).

Viac o odmietaní očkovania sa dočítaš tu:
http://www.slobodavockovani.sk/news/ako-na-ruvz...
a tu:
http://rizikaockovania.sk/leg/leg6-odmietnutie_...

manof
20. jún 2011
prevenar
20. jún 2011

@mandarinka85 mala rada , za ten pol rok co este mas si skus nieco o danej teme a problematike nastudovat, podla tvojich prispevkov je vidno ze to fakt potrebujes. pre ilustraciu nam to trvalo tak mesiac par hodin denne.

prevenar
20. jún 2011

@manof kurnik , cakal som to vyklopis aj sam , ale vidim,ze tajomstvo nevydas bez boja :D neviem ci som to rozlustil, zaujimava sa mi zdala tato cast :

"Nemožno však tvrdiť, že zoznam údajov uvedený v § 13 ods. 3 Vyhlášky je zoznam "dôležitých údajov v súvislosti s predchádzaním vzniku a šíreniu prenosných ochorení", keďže toto nie je nikde vo Vyhláške ani v Zákone výslovne uvedené. V tom zmysle teda môžeme § 52 ods. 5 písm. c) Zákona ignorovať, pretože bez výslovného vymenovania "dôležitých údajov v súvislosti s predchádzaním vzniku a šíreniu prenosných ochorení" je posúdenie dôležitosti toho-ktorého údaja výlučne na svojvôli detského lekára."

tak som zvedavy na riesenie ktore si mal na mysli 🙂 velmi ma to zaujima 🙂

petot
21. jún 2011

@miliharmi Podľa Dr. Klennera je kvôli hnačke pri hepatitíde lepšie začínať IV, a on tento spôsob preferoval, a až potom postupne prejsť na orálne, ale nikde nepísal, že by orálne bol málo účinný (to uviedol iba pri záškrte). A inde uviedol, že aj orálne užívanie spôsobí zmiernenie a zastavenie hnačky, čo považoval za zaujímavosť. Je však pravda, že Kirchmair a Baur & Staub používali IV. Dávka 10g platí aj pre deti, samozrejme rozložená na aspoň 4 počas dňa.

petot
21. jún 2011

@kaja73 Možno si lyžičkou zle odhadla dávkovanie (dávala si naraz väčšie dávky než v tabletkách), alebo si bola už menej chorá... Alebo možno tie malé štipky flavonoidov v J predsa len majú nejaký vplyv aj na vstrebávanie.

piacere
21. jún 2011

Držte palce, dnes poobede sa idem "udať" na hygienu... ech 😅

kaja73
21. jún 2011

@petot tak z tychto 3 možnosti beriem asi tu poslednu-davkovala som najpresnejsie ako som vedela-to das gesunde- chora som menej nebola-lebo som to striedala jeden den jamienson,druhy das gesunde a na treti opat jamienson a tak dokola a vždy ma prehnalo len pri das gesunde 😕 takže asi potom tie flavonoidy su za tym.To by znamenalo že ten jamienson je lepsi?

ktr
21. jún 2011

ahoj,píšete ,že paracetamol po očkování při horeččce nedávat.Co může způsobit?Nurofen je možný?Dítě po očkování Act Hib vakcínou.Díky 🙂

sisqa19
21. jún 2011

@tean dakujem,niektoré tie stránky poznám, sledujem troxu 😉 zistujem. neviem počula som napríklad o tom, že neočkované deti nexcú brať do škôlky napríklad a tak, že sú s tým problemy. kolko ste dostali pokutu ak smiem vedieť a už ste si to museli aj odôvodnovať niekde pred niekym? prečo ste vlastne nedali vy?

sisqa19
21. jún 2011

@manof jeeej, dakujem, pokúsim sa totho ešte viac naštudovať, ale v podstate ja som rozhodnutá nedať, len zhánam info, aby som si to vedela odôvodniť nejak okrem dôvodu, že mám paniku z možnýx následkov 😀 😀

roo
21. jún 2011

@kaja73 ja by som povedala, ze je lepsi len v tom smere, ze obsahuje flavonoidy. Tie sa nachadzaju v ovoci, zelenine, cervenom vine 😉 Petot to uz na fore pisal davnejsie, ze ku C-cku treba vela pit a podporit jeho ucinok konzumaciou ovocia a zeleniny, pitim stiav

mandarinka85
21. jún 2011

@prevenar a na co si prisla?ze to je riaden humus?

manof
21. jún 2011

@ktr
Nurofen je ibuprofen, tzn. nie paracetamol, a je v zásade lepšou voľbou, avšak ak tá horúčka netrvá veľmi dlho (nad 24 hod.) alebo nie je nebezpečne vysoká (nad 40 °C), nedával by som radšej nič.
Ak už Nurofen, tak rozhodne nie Nurofen sirup pre deti, lebo ten obsahuje nebezpečné umelé sladidlo sacharín a tiež polysorbát 80, ktorý poškodzuje pohlavné orgány, čo vo výsledku vedie k sterilite (neplodnosti).

Jedine vitamín C by som dával, ale neviem, či ho do dieťaťa dostaneš. Rozhodne je lepší čistý (napr. z DM drogerie) než v multivitamínových humusoch ako sú Marťankovia, ktoré obsahujú množstvo škodlivých prídavných látok. Keďže čistý je fest kyslý, môžeš to primerane osladiť, pokiaľ možno nie bežným cukrom. Lepší je med, prinajhoršom BIO nerafinovaný (tmavý, malé kryštáliky) trstinový cukor. Lepšia než cukor je rapadura (sušená trstinová šťava bez akéhokoľvek ďalšieho spracovania), ešte lepšia sladenka.

Prípadne skoč za nejakým klasickým homeopatom. Neviem, odkiaľ si, a teda Ti ani poradiť niekoho inteligentného v Tvojom okolí.

manof
21. jún 2011

@sisqa19
Je dobré byť rozhodnutý nedať očkovať, ale ešte lepšie je byť rozhodnutý nedať očkovať a veľmi dobre vedieť prečo.

sisqa19
21. jún 2011

@manof no ved práve preto. aby som si to vedela dobre odovodniť

manof
21. jún 2011

@prevenar
Vychádzaj z toho, že priestupkom je odmietnutie povinného očkovania proti určitým chorobám v určitom veku (napr. záškrt, tetanus, čierny kašeľ a detská obrna), nie odmietnutie konkrétnej vakcíny (napr. Infanrix Polio).

ktr
21. jún 2011

@manof děkuji.Jaký by měl být odstup mezi monovakcínami?Dítě ted jednorázová vakcína Act Hib dále naplánován Imovax polio.

tean
21. jún 2011

@sisqa19
presne ako manof pise. Pri rozhodovani ta nemoze ovladat strach.
Budes mat strach z vedlajsich ucinkov, potom pojdes lekarke a ta ta vystrasi a zase budes mat strach z chorob, ze ti dieta ohluchne, onemie, zomrie a neviem co. Takto krasne strasia rodicov.

Dostanes sa do bludneho kruhu strachu. Toto nie je riesenie.
Ja som studoval vakciny postupne v poradi podla ockovacieho kalendara, zistoval ich zlozenie a zistoval ich vplyv na organizmus.
Tymto postupom som sa dopracoval k rozhodnutiu neockovat. Pri citani literatury mi casto padla sanka a moje iluzie z oblasti mediciny sa uplne rozpadli. Ale to zistis, cim viacej budes citat.

Problem so skolkou zatial neriesime, kedze nemame dieta v tom veku.
Pokutu sme dostali do 100,-EUR.

sisi08
21. jún 2011

ahojte,
vo včerajšom SME je zaujímavý článok "farmaceutické firmy ovládajú zdravotníctvo" lekár Ladislav Laho opísal, ako vyzerajú vzťahy medzi lekármi a farmafirmami.. Na str. 8 je pokračovanie na celú stranu. Bohužiaľ, neviem sem dať link, pretože Sme si archív už spoplatnili.

sisqa19
21. jún 2011

@tean prave som pozerala link na youtube. co mi doporučili a tam sa presne aj to s tou škôlkou spomína. že ti nemôžu odmietnuť vzíiať ho do školky napríklad len kvôli tomu, že nebolo očkované. inak je to hrozne, lebo ja som rozhodnutá nedať, potom ma presne ako vravíš dakto vystraší, na akú príšernú xorobu mi dieťa zomrie a nemusí. potom si poviem, že dám očkovať a pozriem si alebo prečítam príbehy strašne po očkovaní a mám dosť. je to ako bludný kruh ☹ človek xce pre dieťa to najlepšie. ale ako zistím, čo je to najlepši? ☹

piacere
21. jún 2011

prosím vás, ešte taká hlúpa otázka... na RÚVZ mám zaniesť odmietnutie osobne alebo stačí poštou? Pýtam sa, aby na mňa nepozerali ako na blázna, keď tam prídem osobne...

prevenar
21. jún 2011

@manof haha jasne 🙂 to by stalo za nejaky samostatny clanok , zaujimave, musim sa na to pozriet este raz 🙂 bola by skoda aby tato informacia upadla do zabudnutia . dobry postreh.

prevenar
21. jún 2011

@piacere hmm,, necital som co si pisala predtym , tak nemam uplne prehlad o co ide. ..ale preco by si mala nosit/posielat na RUVZ cokolvek ? u detskeho lekara sa spravy zaznam do zdravotnej karty, ze nesuhlasis s ockovanim + podpis a hotovo. podpises a cakas co bude 🙂 nikam nic nenos. (podla mna)

tean
21. jún 2011

@sisqa19
my sme to uzavreli podla pravdepodobnosti.
Z toho co som vycital a vysledoval v mojom okoli (chorobnost deti) som zistil, ze je vacsia pravdepodobnost problemov po ockovani nez pravdepodobnost problemov pri neockovani (v uvahu som zobral pravdepodobnost dostat chorobu a teoreticku uspesnost ockovania).

manof
21. jún 2011

@ktr
Osobne považujem mesiac za absolútne minimum, aj to len v prípade, že je dieťa celý čas zdravé. Inak mesiac od skončenia poslednej choroby. Totiž to, že pominú vonkajšie príznaky, ešte neznamená, že je všetko vyhraté, a v tele ešte imunitný systém dokončuje svoju prácu, možno pár dní, možno týždeň, možno dva - závisí od choroby, spôsobu liečby i konkrétnej osoby.

Podobne aj po podpise kapitulácie Nemecka v 2. sv. vojne stále boli miestne skupinky fašistov, čo nekapitulovali, ale robili neporiadok, hoci oficiálne už bolo po vojne. Toto je niečo podobné.

manof
21. jún 2011

@sisqa19
V zásade platí, že poznanie je zbraňou proti strachu.

Druhá vec je, že v medicíne nebudeš mať 100% istotu nikdy. S tým sa treba naučiť žiť.

Je tu určitá (aj keď extrémne malá) pravdepodobnosť, že Tvoje dieťa ochorie na niektorú z chorôb, proti ktorým sa povinne očkuje. Je tu aj určitá - ešte menšia - pravdepodobnosť, že to zároveň bude mať ťažký priebeh a/alebo že to zanechá trvalé následky.

Lenže to isté platí aj o očkovaní, a je otázkou, čo je väčšie riziko. Mne osobne vyšlo v našich podmienkach (Nigéria by bolo niečo iné) ako vyššie riziko očkovanie proti všetkému s výnimkou tetanu. U tetanu - ale závisí od životného štýlu - by mohlo byť aj na Slovensku vyššie riziko ochorenia než riziko očkovania - ak sa pred očkovaním dôkladne vylúčia všetky možné kontraindikácie. V prípade uhryznutia neznámym zvieraťom aj riziko ochorenia na besnotu môže byť vyššie než riziko očkovania proti besnote. Ale to je tak všetko, na čo som prišiel po dôkladnom zvážení jednotlivých očkovaní.

Ak však cestuješ často do exotických krajín, alebo napr. prichádzaš do styku s ľudskou krvou (napr. v zdravotníctve, záchranárstve, požiarnictve a pod.), tak tá riziková analýza môže vyzerať výrazne inak.

Každopádne si to treba poriadne naštudovať a na to je výborná kniha Dr. Martina Hirteho "Očkování - pro a proti", ktorá je presne pre takých (zatiaľ neinformovaných a nerozhodných) rodičov, ako si aj Ty, napísaná.
http://www.eshop-rychlo.sk/dary-zivota/eshop/1-...

jonas17
21. jún 2011

@tean teraz čítam, že ste dostali pokutu. a tým je to vyriešené? zaplatil si to?

manof
21. jún 2011

@prevenar
Problém je v prípade, že detský lekár nespolupracuje podľa Tvojich predstáv. V takom prípade môže byť rozumnejšie napísať odmietnutie priamo na RÚVZ. I keď to je vždy tak trochu lotéria, lebo človek nikdy nevie, ako úradník zareaguje...

manof
21. jún 2011

@piacere
Myslím, že je lepšie ísť tam osobne a nechať si potvrdiť kópiu, že ten dokument prijali.

Tzn. donesieš tam dva úplne rovnaké papiere, jeden im necháš a na druhý Ti potvrdia, že prijali od Teba papier v rovnakom znení.

To pre prípad, že by sa "náhodou" niečo stratilo. Treba mať pre istotu kópiu všetkých dokumentov.