Očkovanie 5-ročných detí. Aké máte skúsenosti?

kburgerin
21. sep 2009

kto ma prosim vas skusenosti s ockovanim proti tetanu zaskrtu ciernemu kaslu a detskej obrne poradte mi maleho mi maju ockovat vo stvrtok................a mam strach

kotecek
3. sep 2014

Ja som dala syna ako babätko zaočkovať proti rotavírusom a skoncili sme na kramároch na infekcnom s rotavírusovou hnačkou !!!! Na moju otazku, preco , vsak je zaočkovaný, lekárka povedala len toľko, "Vakcína nepôsobí na každý typ vírusu. Neznamená, že kedˇje zaočkovaný, že neochorie, možno bude mať len choroba miernejší priebeh". ... a malý bol 1 týždeň na infuzkách. Okrem iného je alergik atď., napriek tomu, že v našich rodinách, aj generácie dozadu sa nevyskytuju takého choroby! Teraz ma 5 a čakám 2.dieťa ale žiadne očkovanie už nepripada do úvahy. Prečo napr. v AT je vakcinácia len odporúčana a nie povinná???
Prečo sa na SK zrušilo povinne očkovanie novorodenca po 4.dnoch a teraz je to zrazu nepovinná, spoplatnená vakcína??? Podľa mňa by vakcinácia mala byť slobodnou voľbou rodiča!

roxana280
9. sep 2014

ja by som len chcela vediet ako sa vyhnut tomu, aby neockovane dieta nedostalo tetanus

nata123
9. sep 2014

pozrite si tento web, najdete odpovede na všetky otazky http://www.slobodavockovani.sk/
poznam veľa mamiček ktore nedavaju očkovať svoje deti, nič sa nedeje, treba stat za svojim nazorom. Ja som tiež musela očkovať tento rok aj 5r syna aj 11 r dceru, povedala že nechcem. Zatial doktorka nerobi natlak, uvidim čo bude dalej.

stanislavao
9. sep 2014

preco vsetky chorooby svojich deti spajate s ockovanim? dieta ma alergiu - z ockovania. na ekzem - z ockovania. ma to, ci ono - z ockovania. preco? preco vas nenapadne aj nieco ine? aj moj syn ma ekzem, co sme nikto nikdy nemali a mna nenapadlo, ze z ockovania. ja mam alergiu, moja mama, babka, otec, atd.atd. nemali - aj ja to mam z ockovania? ked mame ockovania na hepatitidu A a B a nemame C, tak sa nemozeme divit, ked ju dostaneme. ked mame ockovanie proti rotavirusom urciteho typu, tak preco sa divite, ked dieta dostane rota ineho typu? rodicia odmietaju ockovania, aby bol iich deti zdrave. to su silne reci, lebo ked pride cierny kasel, tuberkuloza, osypky, rubeola a vase deti to dostanu a budu sa liecit z toho mesiace, tak potom budte hrdina. akakolvek otazka na ockovanie je tu vo fore, vzdy tu pisu len mamicky, co sa biju za neockovanie a maju potrebu to stale dokola opakovat, ake je to zle, skodlive a vsetko zle na svete je z ockovania. asi aj ta rusko-ukrajinska kriza je z toho a hlad v sudane tiez, ze?

xsunx
9. sep 2014

@stanislavao k tvojmu prispevku len tolko, zacni si klast spravne otazky lebo tie co si kladies nie su spravne.
1. preco spajame choroby s ockovanim? lebo ked sa ekzem ktory dieta doteraz nemalo vyhodi nasledne po ockovani, tak to asi z ockovania bude. netvrdim ze za vsetko moze ockovanie ale v nemalej miere k tomu prispieva (jasne ze aj to akými potravinami nas krmia, co dychame .... na tom ma zasluhu)
2. skus sa spyata preco tvoja babka a dedko nemali alergie, kto kedy poznal celiakiu, alergiu na bielkovinu kravského mlieka ..... no chudaci by pomreli od hladu ked frcali na nadojenom mlieku a chlebe .... zeby tym ze babky neboli ockovane a papali zdravsie potraviny? ako je to mozne ze nase babky boli zdravsie ako my???
3. zase zla otazka. mna by zaujimalo preco mame povinne ockovanie na hep.B ktora sa prenasa krvou a pohlavnym stykom a na ovela prenosnejsie Acko povinne nemame??? kde uz moze 3mesacne babtko chytit hep.B???
4. aky zmysel ma ockovat rotavirusy ked pred 10-timi rokmi nikto ani nevedela co rotavirus je, akurát tak ludia v afrike. to sa ako naco mam zaockovat len na niektore typy ked ine aj tak mozem chytit, ba budem nachylnejsi chytit iny typ??? presne rovnaka blbost ako ockovat pneumokoky
5. rodicia odmietaju ockovanie preto aby deti nedostali do tela toxiny a jedy, ktore su zakazane v potravinách, dokonca ani drevo sa nimi nesmie morit ale v krvi su ok ??? nikto z neocko netvrdi ze ich dieta nikdy neochorie, ale nebude mat prirodzenu obranyschopnost a nie doserkanu vakcínami
6. ak si myslis ze ked pride cierny kasel, rubeola, osýpky ..... a ze ockovane je mimo hry tak si mimo, ochoriet moze presne tak isto ako neockovane lebo vakciny ti nezarucia ze chorobu nedostanes a fraza miernejsi priebeh je zalepenie oci tym co nie su schopny sami rozmyslat (velmi overitelna argumentacia 🙂
7. noa co sa tyka fora, anio vacsinou tu pisu za neockovanie mamicky ktore maju doma dieta ktore na ockovanie doplatilo a chcu varovat ostatne a je to od nich uzasne, lebo nie je ich povinostou niekoho varovat a upozornit ze nie je to ockovanie az take super ako nam prezentuju
8. hlad v Sudane nie je z toho ze nedokazeme nasytit chudobných, ale ze nedokazeme nasytit bohatých ☹
a za to co sa deje na Ukrajine moze USA a nasa slavna EU 🙂

marthuska
9. sep 2014

@xsunx nemamcas citat vsetko, len vravim, ze: ked choroba vypukne, driemala zakodovana od pociatku. Ockovanie je v tom vinne odhadom na 30%. Mozno menej, mozno viac. Treba sa vsak zamysliet aj nad kopou pripadou, kedy ludia ochoreli preto, ze zaockovani neboli. Napr moj stryko- zabudli ho zaockovat proti obrne. Co myslis, co sa stalo? Ano, dostal ju. Za doslova par dni prestal chodim. Bodka. Operacie, vozicek. Operacie. V puberte proste prestal chodit. Hrba mamiciek tu na koniku dobrovolne neockuje, ved nech si neockuju. Ale mat dietatko postihnute napr obrnou, ked sa da tomu predist ockovanim.. To bol len jeden konkretny priklad. Dalsia vec: aj nase babky boli ockovane. A rotavirusy su predsa dobrovolne🙂 @stanislavao
Ono neockovat sa javi ako super riesenie. Teraz a tu. Ale co sa stane o par rokov? A hlavne ludia sa stale cmaraju po svete, tu akoze nie je tbc, ale napr v zotavovniach v tatrach- by ste sa cudovali. Dalsou temou su napr kiahne. Tiez predsa niekde prepuknu, niekde to zacne. A nik predsa nezisti, kde to zacne a zrazu bum: v skolkach vsade kiahne, v skolach, napr mama mojej dcery spoluziaka dostala kiahne a nakazila nechtiac muzsky kolektiv v praci. Myslela si, ze ich mala predsa, ked bola mala. Da sa na tuto temu diskutovat, ale nech si predsa kazdy robi, co chce a hlavne nech neohrozuje ostatnych. Zaockovane deti nikoho neohrozuju. Tie nezaockovane mozu.

marthuska
9. sep 2014

@roxana280 o tom pisem napr s tou detskou obrnou. Tetanus predsa tiez nie je ziadna sranda.

xsunx
9. sep 2014

@marthuska tak nase babky ockovane neboli , ujo Google ti najde od ktorého roku sa zacalo povinne ockovat. ako som pisala pneumokoky, rotavirusy, hemofil B ani netusili, a zrazu su take nebezpecne ze treba celoplosne ockovat .... este raz - to ze si zaockovana neznamena ze neochories na tu danu chorobu, ja som bola ocko na cierny kasel a ako 3rocna som ho mala (ako je to mozne? a teda lahky priebeh nemal, trvalo pol roka kym som sa z toho dostala) no a ockovat na kiahne je uplny nonsens, vsetci sme ich ako deti prekonali a zrazu z nich dobre ze nespravia smrtelnu chorobu 🙂
no a omyl, zaockovane deti ohrozuju, nie neockovane, napr. rotavirus je ziva vakcina, to asi vies cize sa mozes nakazit od zaockovaneho
no a k tym bludom o tom ako su neockovane deti hrozba, to snad nemyslis vazne .....

liebling98
9. sep 2014

@xsunx nechce sa mi veľa písať, pôvodná odpoveď mi neprešla, tak len stručne.
1. Súčasný výskyt dvoch javov neznamená príčinnú súvislosť. Nejdem tvrdiť, že očkovanie nemá nežiaduce účinky. Má ich. Ale to všetko, čo sa už očkovaniu pripisuje je fakt veľa.
2. O zdraví našich predkov by sa dalo dlho polemizovať, skús si nájsť štatistiky priemernej dĺžky života pred 50-100 rokmi a teraz. Potom som zvedavá na Tvoje tvrdenie o zdraví predkov.
3. Proti hepatitíde B sa očkuje preto, že po jej prekonaní môže prejsť do chronického štádia, taký človek je infekčný prakticky celý život, má trvalé poškodenie pečene. Okrem toho je tu aj ochrana proti hepatitíde D, ktorá je viazaná na hep B. Pri hep A nie je riziko chronicity ani trvalých následkov. Hoci ochorenie samo o sebe nie je sranda.
4. Pred 10 rokmi nebolo u nás veľa vecí. Menia sa klimatické podmienky, je vyššia migrácia obyvateľstva. To že sa do vakcíny vyberú najfrekventovanejšie typy vírusov je ok. Áno, stane sa, že človek ochorie na typ, proti ktorému nie je očkovaný.
5,6,7 nekomentujem, typická antivakcinačná propaganda
8 hlad v Sudáne bohužiaľ nevyriešime

xsunx
9. sep 2014

@liebling98
1.3.4. nekomentujem typicka vakcinacna propaganda
2. ja len k tomu zdraviu, no na akej super urovni mame to zdravotnictvo a ludia su cim dalej tym viac chory, sama alergia, rakovina deti su 10x do roka chore a este nam budu tvrdit ze je to noramalne..... ja uz ani nepoznam nikoho kto nema nic a je uplne zdravy, to teda nase babky boli zdravsie, zeby preto ze k doktorom chodili sporadicky 🙂
8 hlad v Sudane nemienim riesit ked dost hladných a biednych mame aj u nas na SK

liebling98
9. sep 2014

@xsunx ad 1 - základy štatistiky, ad 3 - učebnica infektológie pre študentov medicíny, ad 4 - zmena klímy a migrácia obyvateľstva sú fakty. Bola to reakcia na tvoju vetu, že pred 10 rokmi boli rotavirusy známe len v Afrike. Btw neboli, odkazujem na už spomínanú učebnicu infektológie prípadne učebnicu pediatrie.
Ad 2 - čiastočný súhlas. V minulosti ľudia ochoreli a pri absencii adekvátnej liečby rýchlo umreli. Teraz liečba predĺži život, prídu ďalšie choroby. To, že si naši predkovia mysleli, že sú zdraví sa nazýva jednoducho - sladká nevedomosť

nata123
9. sep 2014

Ja by som len chcela povedat ku všetkemu, že akokolvek by sa rodič rozhodol s očkovanim, nemusi to byť povinne!!! Len formou odporučania, a nie natlak a vyhražanie formou pokut. Je to fakt nonsens v normalnom demokratickom štate. Prečo nedaju možnost samim rodičom sa rozhodnut, čo je vhodne pre ich dieťa a čo nie. Ved predsa rodič podla zakona aj podla moralnej stranky je zodpovedny za svoje dieťa, tak prečo tieto prava musi niekto obmedzovať lebo si myslia že toto/ine očkovanie momentalne treba. Každy detsky pediater by mal normalne vysvetlit rodiču o rizikovych chorobach, o možnostiach očkovania, posudit o individualnom zdravotnom stave dieta a td. Keby to tak fungovalo, tak si myslim že by aj rodičia kludnejšie prijmali všetke informacii o očkovani.
Možno niekto bude oponovat že mame predsa aj nezodpovednych občanov (nebudem menovať), ktrore zhlboka kašľu na zdravotny stav svojich deti, tak v tom pripade by bolo lepšie zaviesť povinne zdravotne prehliadky s uhrozou pokuty.
A dalšia vec, zdravotna poistovna sice preplati očkovanie, ale ked vzniknu vedlajšie učinky (o ktorych doktori vobec neinformuju), tak je to zaležitost už len rodičov. Takže dalši nonsens, lebo rodič podstupil rizika očkovania, aj ked nebol o tom informovany.
A politicke debaty o ukr-rus krize alebo hlade v Sudane vobec "pritahnute za uši", prečo nevspomenuli Afriku?! 🙂

roxana280
10. sep 2014

Stále neviem, čo s tým tetanom,..to platí aj pre dospelých, aj vy ste sa nedali preočkovať? Riskujete?

evittam
10. sep 2014

Ja som tiež nedala očkovať a ani nedám, sú to všetko svinstvá v tých vakcínach a tak ako píšu kočky so zlými skúsenosťami a ja mám pár v mojom okolí - na nešťastie - a bohužiaľ nie sú to len teploty ☹. A čo sa týka epidémii - áno hneď zajtra tu idú vypuknúť minimálne 2-3 lebo niektorí ľudia sa informujú a nedajú očkovať a už sú zlí v tomto ešte v niečom skoro stále "komunistickom" systéme - buď budeš poslúchať alebo si ten čo sem nepatrí 🙂. A ako žiadna ale žiadna vakcína NEZARUĆÍ že chorobu nedostaneš! Ale každý máme svoj názor na očkovanie a nikomu ho neberiem, iba toľko.

evittam
10. sep 2014

@roxana280 Ahoj, ja som sa pýtala na tetanus, ale neexistuje pre deti vakcína - že len tetanus - ako pre dospelých. A aj tak mám pár skúseností, že keď sa niečo stane a ideš na pohotovosť tak sa ťa síce spýtajú či si očkovaná ale aj tak ti pichnú tetanovku...

evittam
10. sep 2014

@nata123 Len my nie sme normálny demokratický štát 🙂 😉 . A presne ako píšeš - keď nedáš očkovať - pokuta, keď dáš a máš následky - znášaj si ich sám.......no comment. A prečo?!!

evittam
10. sep 2014

@nata123 Prečo si musela?! A aký nátlak prosím ťa - nechcem a hotovo. 🙂

roxana280
10. sep 2014

@evittam ja viem, že osobitne neexistuje tetanovka len pre dospelych, ruku na srdce, kolke matky rozoznaju priznaky tetanusu? Ta choroba ma velmi rychly priebeh.. V mojom pripade, sa vzdy pytali, kedy bol ockovany tetanus a ked som vedela presne, mam to aj v karte, tak neriesili, nepichli ma znova. Preto sa cudujem, ze tie deti nedavaju ockovat, hlavne koli tetanusu, ak teda vsetky ostatne ochorenia budu pokladat za nerealne..ja stale hovorim, ze tieto matky si ponesu zodpovednost same, su to ich deti,. kazda nech si rozhodne ...so vsetkymi nasledkami budu zit len ich dieta a oni

adsumus
10. sep 2014

@roxana280 no práveže nielen deti neočkujucich doplatia na epidémie, ale aj deti tehotných žien, oslabené deti, choré, po chemoterapii, starí ludia, ak tu budú epidémie, platit za neočkovanie budeme každý nejakým spôsobom, niekto viac, niekto menej. 😖

roxana280
10. sep 2014

@adsumus suhlasim, ale tymto matkam to nevysvetli nik..verim, ze deti s oslabenou imunitou, alebo z nejakeho ineho zdravotneho dovodu by som povazovala za vynimku z ockovania, ale ti ostatni ohrozuju svoje aj nase deti

kotecek
10. sep 2014

@roxana280 Ako moze nezaockovane dieta ohrozit Tvoje zaockovane?Ved hadam doverujes 100% vakcine,ktorou nechas zaockovat svoje dieta?!

roxana280
10. sep 2014

@kotecek su deti, ktore su s oslabenou imunitou, ktore sa nemozu ockovat, resp. sa ockovanie odlozi, isteho casu bol aj moj syn, potom deti, ktore este ockovane neboli...a ziadna vakcina ani nic na svete nie je 100 per.kazdy clovek je iny, kazdemu zaberaju latky v tele inak..ale nemienim o tom robit prednasky, na to su lekari, vy si robte so svojim dietatom co chcete, je to vasa zodpovednost

lopula
10. sep 2014

@liebling98 K bodu 3 : skôr by som sa bála hepatitídy C, ktorá okrem chronicity môže prejsť do karcinómu pečene a potom ako jediná liečba existuje transplantácia pečene...

liebling98
10. sep 2014

@lopula súhlasím, ale proti hep C sa vakcína ešte len vyvíja. Aj prechod do chronického štádia je u C niekoľkonásobne častejší ako u B.

nata123
10. sep 2014

@evittam
No neže by som musela, nič nemusim, len podla blbeho zakonu deti v 5 a 11 rokoch sa musia očkovať alebo preočkovať, neviem aky "mudroland" toto vymyslel. Samozrejme detska doktorka dodržuje očkovaci kalendar a už niekolko krat mna upozornila, že by som mala prijst s detmi na očkovanie. Ked som s nou naposledy rozpravala, ja som chcela od nej pribalovy letak na očkovacie latky, povedala mi že ma len jeden a ten potrebuje, takže všetky informacii možem si najsť sama na nete. To je uroven komunikacii 🙂 Nepači sa mi ta trojkombinacia vakcin. A hlavne sa mi nepači ten štyľ komunikacii, žiadne vysvetlenia, povrchne odpovede a td. Doktori su zaškolene na určitu mieru, sami nevedia presne čim očkuju a prečo prave taka kombinacia, prečo prave preočkovanie v určitom veku a td. Prečo aj dospelych neočkuju povinne? Žeby sme boli take imunitne po všetkych očkovaniach ktore sme podstupili v detskom veku? Pochybujem o tom, aj dospeli su nachylne voči roznym chorobam na ktore povinne očkuju deti. Nezda sa mi to normalne, skor tak že deti su vhodny "material" na testovanie očkovacich latok, lebo aj tie kombinacii vakcin na rozne choroby čas od času sa menia, aj štruktura samych očkovacich latok sa tiež meni... Nuž deťa toho veľa nepovie, ked sa zle citi po očkovani, rodič musi patrať kde sa stala chyba. 😢

monika15
10. sep 2014

@kburgerin mi sme ockovali pred tyzdnom.
absolutne ziaden problem.

je to kazdeho osobna vec.

cim viacej citas tym lepsie sa rozhodnes !

nata123
10. sep 2014

@roxana280
prebač, ale si vlastne sama podvrdila že žiadne očkovacie latky nie su na 100 %, tak o čom dalej rozpravat. Neočkovane deťa nemože ohroziť očkovane, lebo tak isto očkovane deťa neni na 100 % imunitne voči chorobe na ktoru bolo očkovane a podstate tak isto može ohroziť dalšie deti v pripade epidemii. O čom to je? Žiadna garancia.

roxana280
11. sep 2014

@nata123 je vysoka pravdepodobnost, ze neockovane dieta pri styku s nakazlivou chorobou tazko ochorie a zomrie, je vysoka pravdepodobnost, ze ockovane dieta moze ochoriet, alebo nemusi, ale priebeh choroby je lepsi, to su percenta, niet co dodadat, ak tomuto uz niekto nerozumie, skoda riesit dalej. Moj syn bol ockovany raz na kiahne, bol velakrat vstyku s nimi, raz sa mu urobili 2 vyrazky, neochorel.Keby som ho bola dala este preockovat, nema nic... Este otazka, co je dnes na 100%? Vy ?

dida38
11. sep 2014

V utorok na joj- ke v správach o 17-tej....neznáma choroba ktora postihuje dievčatá vo veku 9-19 r. Dostávajú kŕče, chudnu, za 3 mesiace vyše 70 dievčat a majú jedno spolocne... Boli ockovane proti rakovine krcka maternice...

evittam
11. sep 2014

@nata123 Ja viem, že sú povinné očkovania, ale môžeš odmietnuť. Ja som teda odmietla a nemienim dávať očkovať. Je to len obmedzovanie ľudskej slobody. Prečo by mi mal niekto niečo prikazovať..... 😉 A čo sa týka vakcín a ich účinnosti a podobne na to je krásna táto tabuľka:
http://iuro.awardspace.com/dok/ockovaci_kalenda...
Najlepšie sú posledné dva stĺpce - charakteristika a účinnosť....Niet čo dodať. 🙂