Čaká nás prvé očkovanie

pozitiva
7. jan 2014

Ahojte mamičky.
Keď čítam Vaše príspevky o očkovaní a mám husiu kožu .Mám pred sebou ťažké rozhodnutie.Mám krásnu malú dcéru a mám ísť s nou na prvé očkovanie(Diftéria,tetanus,detská obrna,vírusová hepatitída B ...atď.)No neviem sa rozhodnúť .Môj priateľ je zásadne proti .Bojím sa že keď ju nezaočkujem môže dostať jednu z chorob a tiež ju nezoberú do škôlky.Chcela by som Vás poprosiť o radu ,pomoc.Ako ste to vyriešili Vy alebo ak ste nedali očkovať deti aké sú ich zdravotné stavy nestalo sa že by boli choré(čierny kašeľ alebo záškrt,detská obrna sú to choroby ,ktoré sa nedajú liečiť ako ma strašia) ?Ďakujem veľmi pekne

slavik
7. jan 2014

@pozitiva pridaj sa do skupiny Nesúhlas s očkovaním a riziká očkovania.

norwayka
7. jan 2014

Tri neockovane deti a teda kazdym dnom som si istejsia a istejsia svojim rozhodnutim. Pridaj sa do skupiny Nesuhlas, ale aj do tej za ockovanie a studuj. Kup si cas, odloz ockovanie a studuj a potom sa poctivo rozhodni. Na zaklade tvojej volby a nie preto, lebo musis.To s tou skolkou je blbost. Niekto moze robit problemy, ale ziadny zakon nenariaduje, ze ti nezoberu dieta do skolky. Plus, aj keby mi ho hned nezobrali, tak nedam si dokalicic svoje dieta kvoli tomu- ale to je moj nazor, kedze ja v ockovanie vobec neverim, ani ze ta chrani a ani ze je prospesne. Prave naopak.

PS: Moje deti nepoznaju alergie, ekzem, choroby. Zatial mali az paracetamol, za rok maju par virusovych ochoreni, ktore do 3-5 dni zmiznu. K lekarovi chodime na kontroly.

belllinka
7. jan 2014

@pozitiva Nenechaj si znicit dieta ockovanim. Inych chrorob sa nebojis? Iba tych proti ktorym sa ockuje a uz sa ani nevskytuju? Neboj, do skolky ti ju zoberu. Dufam, ze sa rozhodnes spravne!

natas4
7. jan 2014

@pozitiva ty sa chces rozhodnut ci das alebo nedas ockovat svoju dceru na zaklade toho co ti tu niekto, anonymni uzivatelia napisu??? To je predsa zavazne rozhodnutie, rozhodujes o zdravi svojho dietata 😕 ja ti odporucam poradit sa s ODBORNIKMI....s ludmi, ktori studovali niekolko rokov a vidia do problemu ockovania daleko viac...

inuska84
7. jan 2014

ahoj 🙂 ja som na tom podobne. caka nas prve povinne ockovanie a nakolko som nikdy necitala hrozostrasne historky v casopisoch a na nete, napriek tomu sa ku mne dostali... takze som na nerva teraz. TBC sme zvladli bravurne malinka nemala ziadne priznaky a ani jej to nenavrelo a ani hnis sa nemusel vytlacat. ty musis poznat svoje dieta ci je silne alebo ake je. ja si tiez myslim ze by to vsak nemalo byt kriminalizovane statom a kazda maminka teda rodic by sa mal slobodne rozhodnut ci da dieta zaockovat a ci nie. nemoze ich stat k tomu nutit. poznam jeden trik z filmu. hod si mincu. a uz ked bude letiet budes vediet co chces aby padlo 🙂 a pre tuto volbu sa teda rozhodni podla mna, viem je to smiesne takto to prirovnat ale inak sa ako rozhodnes? citat historky nepriaznivych ucinkov ockovania ako aj historky ochoreneho dietata, ktore naopak nebolo zaockovane ( lebo aj tieto by si si mala precitat ) ti nepomoze. prajem nasim detickam vela zdravia a tebe dobre rozhodnutie.

desszi
7. jan 2014

No ti odbornici jej budu dokola verklikovat to co im natlacili do hlavy na uzasnych vakci dnoch. Na lekarskych fakultach sa uci o ockovani, jeho mechanizmoch a ucinkoch skutocne pramalo. A pichanie vakcin do deti pocas 25 rokov z nikoho odbornika nespravi.

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tin007
7. jan 2014

@pozitiva Rozhodnutie musis urobit sama a sama si za nim musis stat (teda spolu s otcom dietata). Ak si nie si ista, tak sa nenechaj do ockovania nanutit, naopak, vyziadaj si od pediatra/pediatricky podklady (je povinny/a) ti dat pribalovy letak k vakcine, ktoru chce aplikovat), pozri si v Epidemiologickom informacnom systeme SR (www.epis.sk) ako casto sa vyskytuju (resp. nevyskytuju) choroby, proti ktorym sa u nas ockuje, ake su ich príznaky, ako sa daju liecit, ake neziaduce ucinky moze mat ockovanie (su napisane v príbalovom letaku) a ak budes mat otazky, kludne ich napis a odovzdaj pediatrovi. Mal by byt schopny ti na ne podrobne odpovedat, ak to odmietne, lebo ti povie, ze na to nema cas/nevie/nezaujima ho to (lebo on musi zaockovat podla kalendara, lebo ma kupenu vakcinu a pod), tak sa zamysli nad tym, akému odbornikov zverujes svoje dieta.

natas4
7. jan 2014

@inuska84 ty si rozmyslala ci das zaockovat svoje dieta povinnym ockovanim (Hexa vakcina) a pritom si svojej dcere dala nepovinne ockovanie (TBC) ? 😅

desszi
7. jan 2014

@pozitiva prve zakladne pravidlo je nastudovat si maximum informacii - o ochoreniach, o ockovani, o rizikach jedneho aj druheho, o priznakoch ochoreni a ich liecbe. Zamysli sa, ake ochorenia sa vyskytli vo vasej rodine, ci mate nabeh trebars na cukrovku, artritidy alebo ine autoimunitne ochorenia. Necakaj, ze sa rozhodnes za 3 dni. Mnohi studuju niekolko mesiacov, machri aj niekolko rokov predtym nez sa rozhodnu. Zaockovat mozes aj neskor. Vziat to spat nie. Takze ak mas obavy, zatial oddial ocko a studuj.

dada7701
7. jan 2014

...tiež som sa bála, ale veľmi som nad tým nepremýšľala....ešte vždy je viac mamičiek, ktoré dieťa dajú očkovať, ako nedajú...jednoducho som si nepripúšťala,že sa malej môže niečo stať....nemala absolútne žiadnu reakciu, ani horúčku...proste nič....boli sme už 2x. Myslím, že tu ti nikto neporadí....pretože rozhodnutie je aj tak len a len na tebe....očkovanie je tu už x-rokov....ja som tiež začala čítať niekoľko príspevkov, ale rýchlo som zatvorila net....jednoducho ako som písala hore, nepripúšťala som si nič zlé....chápem ťa, je to ťažké rozhodnutie....byť mamou je dosť ťažké....

andrea561
7. jan 2014

Baby a ako to potom funguje ak neda zaockovat dieta? kolko je pokuta ataketo veci?

natas4
7. jan 2014

@pozitiva aby som to tu vyvazila...v mojom okoli su deti ockovane a aky to "zazrak" nemaju ziadne alergie, ekzemy ani ziadne postihnutie...tu najdes len obchod so strachom, ale ODBORNE informacie ziadne

abbey1
7. jan 2014

@andrea561 Maximálna pokuta za jedno dieťa je 330eur + 16 Eur trovy konania. Toľko sme zacvakali. ☹ Ale radšej toto, ako liečiť chorú dcéru. To ma už stálo viac, a ešte nie sme v poriadku.

fopka
7. jan 2014

@pozitiva v prvom rade by som pri takychto dolezitych rozhodnutiach necitala velmi fóra.... je tu xy "premudrych" mamičiek, z ktorych ti bude ako pises, naskakovat husia koza... urob ako citis a co si myslis, ze je pre tvoje dieta dobre... ja sa tym riadim od sameho zaciatku.... suhlasim s dadou7701... netreba to prezivat a nic si pripustat.... my sme boli, pri prvom sme nemali ziadnu reakciu,... ani opuchy, horucky ani nic.... zajtra nas caka dalsie ockovanie, tak uvidim

magdalenkami
7. jan 2014

vsetky 4 deti mam ockovane a nemali ziadne problemy ani po ockovani ani neskor,tym nechcem povedat,ze som na strane niektorej zo skupin-za alebo proti,vsetko ukaze cas za niekolko desiatok rokov

ushuaia
7. jan 2014

@pozitiva , moja dcera ma vsetky ockovania, BCG, tu sa pouziva Pentaxim ( kombinovana tetanus, zaskkrt...) a Euvax (Hep. B), vsetko prebehlo bez komplikacii, a tiez by som sa poradila s lekarom...

tin007
7. jan 2014

@natas4 Odporucanie na prestudovanie EPISu, ci príbalového letaku je obchod so strachom? Prosim ta, ved sa trosku zamysli.

inuska84
7. jan 2014

@natas4 ano. pretoze len teraz ma zacali strasit niektore babulky ( viem ze to nemyslia zle ) hrozostrasnymi historkami, ktore ani oni vobec nezazili....len jedna babka povedala. ja som doteraz vedela len o tom ze dietatko moze mat zvysenu teplotu a opuchnute miestecko vpichu po ockovani... ale teraz je tych roznych info tolko... radsej uz ani necitam... :D

luckaprima
7. jan 2014

ja mám zaočkované obidve deti, pri druhej som tiež zvažovala pre a proti, nakoľko som mala málo informácií dala som ich zaočkovať povinnými vakcínami, ale teraz môžem vážne povedať že to ľutujem a ak by som ešte mala dieťa, určite nedovolím ani jednu jedinú vakcínu. Odborníci Ti pravdu nepovedia, hovoria podľa toho aké majú pokyny zhora, pretože od toho závisí ich letná dovolenka a iné výhody. Rovkano ti objektívne nepovedia aké mlieko má papať drobec, ale odporučia nasilu to, z ktorého majú províziu. Ak chceš názor odborníka pozri si toto video

https://www.youtube.com/watch?v=r-F1bmn1j3A

a okolo neho je kopec ďalších ktoré stoja za zamyslenie a nie len o očkovaní ale aj ny iné témy, sánka Ti padne ako sme klamaní a manipulovaní, takže treba žiť čo najviac v súlade s prírodou a na dôležité otázky sa pýtať svojho srdca. To ti odpovie pravdivo, aj keď systém nás tlačí rôznymi pokutami a pod. kam on chce. nedajme sa 🙂 Prajem veľa šťastia a daj vedieť potom ako si sa rozhodla. paa

natas4
7. jan 2014

@tin007 nie prestudovanie pribaloveho letaku nie je obchod so strachom...ale tie "hrozostrasne pribehy" ano...ja nepopieram, ze existuju NU po ockovani, ale nie v takom meradle, ako sa to prezentuje na modrom konovi...a nezabudajme ze NU maju aj volne dostupne lieky...aj po konzumacii orechov ci pichnuti vcelou moze nastat komplikacia...

tin007
7. jan 2014

@natas4 Bavime sa o povinnom ockovani, nie o dobrovolnej konzumacii volne dostupných liekov, ci predpisanych liekov, konzumacii orechov alebo o postipani vcelou.

natas4
7. jan 2014

@inuska84 ani necitaj 😉 lebo naozaj je to tu jedna babka povedala...namiesto toho, aby sa kazdy poradil s lekarom , ktoremu doveruje, tak si vygoogli dva clanky na internete, ktore ani nepisali lekari, ale ITckari a uz je zrazu najvacsi odbornik na imunologiu a ockovanie

natas4
7. jan 2014

@tin007 v Nemecku, Velkej Britanii a pod. Maju ockovanie asi tak "dobrovolne" , ze sa ockuje ako na beziacom pase a nik sa rodicov nepyta...a vyslovene na ockovanie tlacia...ano rodic sa tam moze "slobodne" rozhodnut, ale potom musi hladat skolku pre svoje dieta, pretoze nie do kazdej skolky vezmu neockovane dieta a ta skolka ho stoji daleko viac ako pokuta u nas za neockovanie...a este ma takyto rodic za patami socialku...ale ved nebojte sa, za chvilu to bude aj na Slovensku

katey
7. jan 2014

odporucila by som ti knihy od mudr elekovej o ockovani. Daju savobjendat na str dary-zivota,obe spolu 7€. Jasne ajednoducho doktorka vysvetluje principy a fungovanie. Takisto sa zaobera aj tymito chorobami. Pre mna najlepsie investovanych 7€ 🙂 a myslim,ze ich aj pri dietatku precitas tak do tyzdna a poskytnu ti dost odpovedi. Navyse je pisana oficialnou MUD.,ak by si (ako aj niektore na mk) mala problem,ze nema k tomu adekvatne vzdelanie ;) drzim palce pri spravnom rozhodnuti.

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tin007
7. jan 2014

@natas4 Zovseobecnujes, podsuvas svoje nazory ako fakty, vyjadrujes svoje "zelania". Prosim ta, nechaj si to pre seba, teraz strasis ty (napr. tou socialkou). Na Slovensku sa Min. prace, soc. veci a rodiny jasne vyjadrilo, ze v ziadnom pripade neockovanie dietata nebude povazovane za jeho zanedbavanie. Ale uz sme od temy.
Nechajme zakladatelku @pozitiva, nech si sama urobi nazor; podnetov kde hladat, dostala dost.

1177
7. jan 2014

Rob ako myslis, ja mam obe deti zaockovane, nic im nebolo, ani nie je, rovnako ako mnozstvu zaockovanych deti v mojom okoli. Nezaockovane deti ani nepoznam, takze sa k tomu vyjadrovat nebudem. Poviem len, ze ja by som mala strach z kazdej palicky, co chyti dieta v parku do ruky...

natas4
7. jan 2014

@katey ano tato pani Elekova, "MUDr" sa venuje homeopatickej liecbe a dava si za to pekne zaplatit...je to vynosnejsi biznis ako byt lekarkou...a stranka Dary zivota na ktoru odkazujes je biznis Mariana Filla, pana Inziniera, predsedu Slobody v ockovani...tiez nerobi svoj "biznis" zadarmo

natas4
7. jan 2014

@tanapeta oci mam otvorene dokoran, nemam ruzove okuliare