Respiračný syncytiálny vírus. Mám dať syna zaočkovať?

ivuska1680
14. aug 2012

Ahojte....🙂 mám predčasne narodeného syna (30tt) a máme možnosť sa zaočkovať proti RSV...máte niekto s tým skúsenosti?očkuje sa to 1x do mesiaca v priebehu 5 mesiacov...je to dobrovoľné očkovanie no, že vraj pre predčasne narodené deti veľmi podstatné.Ďakujem za odpovede🙂

mimi
15. aug 2012

@tamix to je super, ze mate oporu u neurologicky. U nas ta nechaju tapat v hadankach, radsej sa nevyjadruju ☹

tamix
15. aug 2012

@mimi je to fakt úžasný pocit, keď v rozhodovaní nie si sama a máš niekoho pri kom cítiš, že mu nie je jedno, čo sa deje s tvojím dieťaťom.

luciferkax
15. aug 2012

@ivuska1680 nemám, beriem to tak, žeč tie hotové protilátky mu v zime pomáhali a preto bol v lete viac chorý, dalšiu zimu, ked už nebol očkovaný, reps. celý rok bol chorý každý mesiac tak, ako ked mu nepichali nič, potom ho to prešlo, odvtedy má len "mini" chorôbky

luciferkax
15. aug 2012

@tamix neviem, nám prvé dva razy kázali byť pneumologička ešte bol hodinky v čakárni, no desať mamičiek, s ktorými sme spolu boli na nedonoseneckom, dávali očkovať, a ani jedno nemalo nežiadúce účinky, takže ja som to brala vcelku " bezpečne"....
Ale zas presviedčať niekoho o celoživotnej imunite je riadbna blbosť, zrejme ani tá pediatrička nevie, čo sa do dieťatka "pcihá"

luciferkax
15. aug 2012

@tamix teraz ale trocha miešaš, doktorka ťa volala predsa len podpísať papiere do poisťovne, tam by si ozaj nosila malé bábo zbytočne..a pred pichaním hádam malé bábo počúvala aj prezrela

tamix
15. aug 2012

@luciferkax tak hádam viem, ako to prebiehalo. Možno u vás to bolo ináč, ale mňa zavolali, že mám prísť do pneumologickej ambulancie a podpísať papier, že chceme ten Synagis. Tak podľa mojej logiky je potrebné dieťa najprv vyšetriť, či ten Synagis vôbec potrebuje. To, že na Slovensku sa Synagisom očkuje hlala, nehlava je jedna vec. Ale na základe čoho si lekár urobil záver, že to malá potrebuje? Len na základe toho, že je predčasne narodená 😠 . Čo som čitala veci ohľadom Synagisu v 2009, tak sa to všetko odvíjalo od pôrodnej hmotnosti pod 1000g + deti, ktoré boli dlhodobo na respiračnom prístroji, lebo nevedeli samé dýchať, prípadne opúšťali novorodenecké s dýchacím prístrojom. Naša malá nezodpovedala ani jednému bodu, tak som sa rozhodla neočkovať - načo by som jej Synagis tlačila. No a moje dieťa lekár ani len nechcel vidieť, nechcel vedieť, či dýchala sama, mala nejaké problémy 😠 😠 😠 . Jemu išlo len o podpis, že chceme Synagis. A to som sa až neskôr dozvedela, že si robil štatistiku, ako deti reagujú na Synagis, takže tam potreboval čo najviac zaočkovaných detí. Tak mi tu nehovor, že miešam. Nebudem predsa očkovať len skrz jeho štatistiky. Prepáč za naštvanú reakciu, ale veľa vecí, čo mi narozprával, ako mi dieťa zomrie, keď ju nezaočkujem, a podobné vydieračky ma poriadne vytáčajú.

tamix
15. aug 2012

@luciferkax píšeš, že ani jedno bábo nemalo vedľajšie účinky. Tak tu píše jedna maminka, že malé na druhý deň ochorelo : leslyelee :motyka No už sme tam boli ..Očkovaní sme boli 14.12....A 15.12 mi následne ochorela Doteraz prudko a škaredo kašle a má veľa soplíkov.. Len dúfam a pevne verím, že to nemá s toho. Predvčerom nás obvodná poslala rovno na Kramáre na urgentný príjem. Naštastie si ju tam nenechali. Boli by to veľmi smutné sviatky Som s toho na nervy, nemôžem vidieť ako sa moje dieťa trápi Teraz váham či máme isť na druhú dávku, ďalší termín máme 11.1. ... Inak ďakujem za info

luciferkax
15. aug 2012

@tamix tak v tomto máš pravdu, myslela som tým, že si "len" miešala vyšetrenie dieťatka s vypísaním papierov... mať takéto dieťatko ako ty, tak tiež možno nepichám.. neviem ptoom, kvôli čomu ťa volali, ked si "nesplnala podmienky".. Môj mal BPD II. stupna, teda stále aj má, na respirátore bol skoro 3 týždne.. a povedať niekomu, že ak nedá pichnúť, tak dieťatko umrie, je tiež blbosť, s tým súhlasíš...
Príspevok,že bábo následne ochorelo, som nevidela, no neviem, ako očkujú tam, kde bábo ochorelo, ale v pneumologicek ambulancii u nás čakali dve hodiny v čakárni choré deti spolu s "mini" bábatkami, čo ma vždy riadne vytočilo, tak sme si zakaždým platili 7 eur objednanie priamo na čas, aby sme nemuseli čakať v "bacilovej " čakárni...

ivuska1680
autor
15. aug 2012

@tamix velmi pekne si to napisala🙂

tamix
16. aug 2012

@luciferkax som rada, že sme sa zhodli. 😉 . Vieš, zrazu, keď sme odmietli Synagis, tak sme už nemuseli prísť ani na kontrolu. Na neonatologickom oddelení sa pri kontrole vždy pýtali, či sme pod kontrolou pneumológa, a keď som povedala, že keď sme odmietli Synagis, tak už nie, len na mňa pozreli, že ako je to možné.
A ešte som nespomínala, že malá, ako dvojtýždňová s váhou 1400g bola operovaná na srdiečko. Nebola to vývojová chyba, ale neuzavrel sa jej malý krvný obeh. Dostala klip a je O.K. No a vtedy sme sa pýtali kardiologičky, čo hovorí na Synagis, či ju dať kvôli srdiečku očkovať, ona sa nevyjadrila nejak moc slávne ani o našom pneumológovi, ani Synagise. Skrz srdiečka ho nepovažovala za potrebný.

To mi je ľúto, že malý mal respiračné problémy, dúfam, že teraz je už všetko v poriadku

dzanka32
21. jan 2013

Aj my sme dostali pozvanku na zaockovanie Synagisom pre mojho syna. Narodili sme sa v 37.tyzdni ale syn ma srdcovu vadu a k tomu este plucnu hypertenziu. Najskor ma zarazilo, ze nam prisla pozvanka domov s letakom ake uzasne je to, ze nam tuto drahu vakcinu schvalili, ale ked som patrala po neziaducich ucinkoch ci samotnej ucinnosti Synagisu, nikde som nic nevedela najst. Moja materska intuicia hovori, tvoje dieta je zdrave a nic mu nie je, preco do nho nieco pichat, co ani nevies ake bude mat nasledky?? Surfovala som po nete a narazila na informacie, ktore hovoria, ze Synagis obsahuje geneticky upravene DNA - protilatky - 95% ludske a 5% mysacie. A znova som sa pytala samej seba, chcem toto dat svojmu dietatu?? ktore ako vsetci tvrdia aj najmensi virus moze zabit a napokon mu mam dat pichnut nieco vyrobene z mysi?? dikes Tamarka za pribeh o tvojej malej, presvedcilo ma to! moje srdce tiez krici nedat ockovat. Syn ma 15 mesiacov a je zdravy, doteraz sme ho nedali ockovat Synagisom a ani ho nedam ockovat. Radsej ho budem nadalej kojit a prirodzene podporovat jeho imunitu prechadzkami na cerstvom vzduchu, vyhybanim sa nakupnym centram a podobne...

dzanka32
21. jan 2013

este som zabudla dodat, ze pozvanka na Synagis nam dosla v decembri 2012, teda nas maly uz mal 14 mesiacov. podla toho co som cital na nete, obycajne to davaju detom do jedneho roka. tak ked sme zvladli prvy rok, tak dufam, ze zvladneme aj druhy rok :o) 🙂

tamix
22. jan 2013

@dzanka32 Je strašne ťažké sa rozhodovať. Ale je viac mamičiek, ktoré písali, že deťom dali Synagis, lebo boli presvedčené, že im to pomôže, no napriek Synagisu niektoré aj tak ochoreli. Práve preto som sa ja rozhodla neočkovať a prípadne riešiť chorobu. Ale tie detičky sú napichané "sajrajtom" a napriek tomu ochorejú a musia ich liečiť ďalším "sajrajtom". Tak keď už "sajrajt" - tak len raz.

fifina461
18. feb 2013

ja mam dcerku v 24tt......750 g....30 cm....uz sme boli 2x ockovani a pokracujeme.....je to bez komplikacicii.ODPORUCAM 🙂

alerka
15. dec 2014

no tak moje deti zaockovane nie su ale toto nie je ockovanie prave moj synovec bojuje.. koli tomu ze mu to nestihli podat vcas ma presne 2 mesiace! Narodeny v 31tyzdni. Toto je profilaxia su to ciste protilatky ZENY dajte to svojim predcasniatkam moze im to zachranit zivot!

lucia0108
18. feb 2015

My sme mali RSV. Skoncili sme v nemicnici s obstrukciou priedusiek... malo to velmi rychly priebeh... v stvrt. Nadcha trocha pokaslala dych. Ciste v piatok zostrene dych. Dostali sme Atb a v pon. Sme uz lezali a inhalovali... trcali sme tam do soboty... stale jej to nechcelo prejst... este doma sme dlho kaslali...
ja po tejto skusenosti by som dala... nie je to ockovanie... su to priamo protilatky proti virusu...
a to mala malá 7 mesiacov... neviem si predstavit ako by sa z toho zbierala keby bola mensia...
a to nie som velmi rozhodnuta o spravnosti ocko ako takeho😉

monika111111
18. feb 2015

určite by som nedala, kde beriete istotu, že to aj bude účinkovať? kde beriete istotu, že to nebude mať nežiadúce účinky?

monika111111
18. feb 2015

@dzanka32 nečítala som veľa názorov, ale tvoj názor má hlavu a pätu, úplne ho zdieľam

fanta3
18. feb 2015

ahoj- smerovala by som tvoju otazku skor do skupiny Predčasniatka - tam ti maminy budu vediet lepsie poradit, kedze kazda druha ma so synagisom skusenost. My sme sa dali ockovat proti RSV virusom, dcerka je 26tt narodena 950g, taktiez nam to bolo odporucene. Nie je to klasicka ockovacia vakcina a teda nemali sme ziadne vedlajsie ucinky a ja som bola rada ze sme toto ockovanie absolvovali. Nie som zaryta proti ockovaniu ani za ockovanie, myslim ze treba ku vsetkemu pristupovat individualne a u nasich predcasniatok obzvlast opatrne. SO synagisom ja som bola spokojna, malá v ten prvy rok nebola vobec chora a druhy rok som banovala ze som zas o nepoziadala (lebo nam uz neodporucili, ale myslim ze by sme splnali kriteria aj druhy rok). Druhy rok sme boli nonstop chori a hospitalizovani. A to ze RSV virus sposobuje obycajny soplik je sice pekna vec, ale ten obycajny soplik sposobi u normalne narodeneho dietata. U nas kedze dcerka je extremne predcasne narodena a plucka a dychaciu sustavu ma nedovyvinutu, tak u nas prebiehal obycajny soplik=za pol dna bronchitida=na druhy den problemy s dychanim a nutna hospitalizacia. Teraz ta nechcem strasit, lebo samozrejme nemozeme porovnavat dieta narodene v 26tt a v 30tt, len som chcela uviest pre predstavu ako to funguje u nas pri takomto extremnom predcasniatku, kedze mamicky zdravych deti tu spominali, ze po RSV viruse bude mat dieta len sopel a nic sa nedeje. Takze nie je to take jednoduche ako sa zda.
My sme boli casto so soplami v nemocnici hospitalizovani, prave kvoly tomu, ze ochorenie malo vzdy velmi rychly a vazny priebeh. Kamaratka ma syna narodeneho 31tt, spolu lezali nase deticky v inkubatoroch a teda jej maly mal synagis, ale neboli nikdy hospitalizovani, chory bol, ale ziaden vazny priebeh. Kedze samozrejme dychacia sustava dietata v 30tt alebo 31tt je uz na inej urovni ako u nas v 26tt.
Takze je to len na tebe ako sa rozhodnes. Ci sa rozhodnes za toto ockovanie alebo proti, rozhodne nie si nezodpovedna matka. Lekari casto budu chciet presadzovat svoje tabulkove nazory, ale ver svojim instinktom a ak si ty neni presvedcena, ze to je potrebne, tak nedavaj. Casto budu apelovat na tvoje city, ako ochorenia budu mat vazne priebehy, ale tak isto aj vakcina moze mat svoje negativa, no to uz nespomenu.
Skus sa pridat do skupiny Predčasniatka a tam ti poradia maminy aj priamo co maju deti narodene v tom istom tyzdni ako ty.
Drzim palce

dzanka32
19. feb 2015

teraz ma moj syn uz 3 roky a za tie 3 roky sme ani raz nechytili RVS.

alenky
3. okt 2019

@dzanka32 rvs sa da chytit opakovane? Moj maly ho prekonal na 6mes.so zapalom pluc aj priedusiek.v nemocnici mi povedali, ze uz ho nechyti. Po pol roku sme zacali mat problemy taha sa to uz do jeho 3r. Uz rok kasle a nikto nam nevie pomoct, tak som sa rozhodla, ze ideme na pneumologiu do srobarovho ustavu.mam pocit, ze ten virus zanechal poskodenie na plucach aj prieduskach