Cesta vlakom do Viedne so 4-ročným dieťaťom

eternity24
17. aug 2023

Ahojte, vlakom som cestovala veľmi malo, takmer vôbec a tak sa vopred ospravedlňujem ak budú moje otázky primitívne. Chystám sa s dcérkou na pár dňový vylet do Viedne vlakom. Vycestujeme rano a cesta bude trvať cca 6 hodín. Budem mať teda so sebou dcerku, kufor a uvažujem či zobrať aj kočiar? Budeme tam cca 4 dni a na programe je Naturhistorisches múzeum, haus des meeres, prater, schmeterlinge haus… Myslite si, že zobrať kočiar ma zmysel? A k tej ceste vlakom. Veľmi sa teda obavám ako to zvládnem. Neviem sa rozhodnúť či zobrať lístky do prvej triedy, druhej alebo vo vlaku je aj vagón pre matky s detmi. No neviem čim sa tento líši od odstatných. Absolvoval niekto túto cestu? Aké lístky budú najlepšie a rada si precitam aj vaše skúsenosti ako u vás taká cesta prebiehala.Resp ako to zvládli deti. Dakujem

eternity24
autor
17. aug 2023

@jaskolka Dakujem za super tipy

eternity24
autor
17. aug 2023

@momoqui . Kočiar už nepoužívame viac ako rok. Mám ho ale stále v pivnici pre prípad ak ideme napr na túru, lebo tak dlho chodiť nevládze. Vždy sa pýta na ruky, že ju bolia nôžky. Tak ide striedavo v kočíku, na rukách a pešo. Aj napr do škôlky alebo do obchodu ide na kolobezke/odrazadle. Preto rozmýšľam, že keď budeme celý deň vo Viedni na nohách, či by nebolo dobre mať kočiar…

eternity24
autor
17. aug 2023

@eeffka Dakujem 😀😅

eternity24
autor
17. aug 2023

@prdolatanacestach tam sa nechystáme, lebo nám to časovo nevyjde a nechcem mať každý deň nabitý program, aby z toho nebola mala v strese. Snáď sa nám ešte niekedy podarí aj ten Schonbrunn…

eternity24
autor
17. aug 2023

@betulinka1 áno, moja je tiez strašne ukecana. Aj to je jeden z dôvodov prečo mám pred tou cestou rešpekt. Kočiar mám malý skladateľny… určite jej zabalím aj niečo na zabavenie sa….

eternity24
autor
17. aug 2023

@betulinka1 Dakujem

annm81
17. aug 2023

Tiež mi ani jedno dieťa od 2-2,5 roka nepouživa v rámci mesta kočiar. Ihriská, obchod, denne jasle/škôlka tri km jedným smerom - všetko peši alebo na bicykli. Ale nedokážem si predstaviť natoľko fyzicky zdatné dieťa, aby po vlastných zvládlo naše tempo. Takže nemám absolútne žiadny problém a necítim ani najmenší kúsok hanby za to, že pri dvojročnej si v kočiari (cyklovozík) oddýchne aj šesťročný. Plus navyše, ísť s deťmi znamená, že okrem vody a oblečenia do chladu/dažďa pre seba, potrebujem dosť jedla a pitia pre deti, niečo na ich zabavenie, keď je im dlho, hygienické potreby, dostatok náhradného oblečenia...prečo toto všetko nosiť v rukách, keď to môžem strčiť do kočiara? Tiež platí, že niekde nie je dovolené mať so sebou tašku, takže všetko čo by som pre dieťa potrebovala, musím nechať niekde v šatni múzea. Uložené v kočiari to ale skoro nikdy nie je problém.

eeffka
18. aug 2023

@eternity24 do morskeho sveta aj inde si kup listky online dopredu ak si schopna dodrzat cas. V morskom sme stali v rade hodinu. Online listky isli na svoj cas hned prednostne.
V metre boli vsade vytahy a chodilo kazdych 6min tolko postojis ak ti ujde metro.

bluka2
18. aug 2023

@annm81 pre 4 ročne dieta potrebuješ nejaké hygienické potreby? Neviem si predstaviť čo. my nič nenosime… vlastne mám kabelku rovnakú na vylete ako cez bežný pracovný den - resp. menšiu, lebo si nenosím laptop, ktorý je ta najťažšia vec v nej. Fakt si neviem predstaviť veci, ktoré by som potrebovala až tak, že by sa mi ich chcelo nosiť 😀 ale tak my sme aj teraz v lete v Čine boli iba s prirucnou batožinou…

annm81
18. aug 2023

@bluka2 Pre deti mám bežné a tiež vlhčené obrúsky, opaľovací krém, nejakú dezinfekciu, obväz a leukoplast. Ja som zas úplný opak a rátam so všetkými možnosťami a som na ne pripravená. Dnes nám predpovedali pod mrakom a búrky, je tu bezoblačno, keby som nemala opaľovací krém, sme všetci totálne spečení. Alebo by som mohla behať po meste a namiesto užívania si výletu hľadať, kde majú nejaký krém a študovať etikety, ktorý krém je aký (čo je vždy extra zábava, ak je to v cudzom jazyku). Rovnako netúžim za nečakaného dažďa zháňať, kde zoženiem nejaký pršiplášť (najskôr len lacný jednorazový sh*t) alebo teplé nohavice pre dieťa. Obdobne, keď si dieťa rozbije koleno alebo podobne.

asocial
18. aug 2023

@eternity24 4 ročnému dieťaťu by som kočik nebrala. Aby to nevyzeralo zle, alebo chvalenkarsky, ale 4 ročné dieťa zvládne sulovsky okruh či 24 km okruh po Malych Karpatoch. Takže zvládne, neboj sa, to je nic, kočík nechaj doma.

eeffka
18. aug 2023

@annm81 absolutne sa neobhajuj, kazdy cestuje inak, ja s batohom, ty s kufrom. Nikoho do toho nic. V konecnom dosledku ty si ta co ci to doslova odnesie alebo odtlaci.

bluka2
18. aug 2023

@eeffka to nemal byt nijaký útok ani nič na “obhajovanie”, proste normálna diskusia. Mňa celkom zaujíma, keď niekto robí niečo inak, často z toho niečo vyskúšam a tak rokmi optimalizujem dvoje procesy. Hlavne v cestovani je to pre mňa stále lepšie a lepšie týmto procesom… proste si cesty s deťmi viac a viac užívam, čo je pokrok od toho, že si to užijú deti a ja potom z toho oddychujem v kancelárii. Preto som sa pýtala 😀
Ale každopádne z toho konkrétne si neviem nič aplikovať do života, lebo napríklad tie obväzy som ešte za 8 rokov rodičovstva nepoužila nikdy a v dnešnej dobe google map v meste ako Viedeň všetko nájdem do 10 minut aj s cestou
Každému funguje niečo ine a to je fajn

bluka2
18. aug 2023

@asocial presne. Rozmýšľala som, či dám foto z čínskeho múru, ktorý pochodil 4 ročný (niektoré schody boli polovica jeho tela) a je to dlhé (a krásne) do nekonečna, ale zdržala som sa. Aspoň v skolke dostávam komplimenty, že sa nesťažuje, že ho bolia nohy pri prechádzkach, tak možno je mainstream fakt niekde inde - v tom kočíku

eternity24
autor
18. aug 2023

@eeffka áno, Dakujem za rady

annm81
18. aug 2023

@bluka2 Ani ja to nechápem ako útok, len asi cestujeme iným spôsobom. Fakt si neviem predstaviť malé dieťa, ktoré strávi 10-12 hodín na nohách, prejde aspoň 20 km za deň a opakuje to niekoľko dní po sebe. Ja mám rada aktívnu dovolenku a keď majú deti potrebu fyzického oddychu, sadnú do vozíka a my rodičia zatiaľ môžme pokračovať v ceste bez toho, aby sme sa museli obmedzovať - všetci sú takto spokojní.

bluka2
18. aug 2023

@annm81 z toho času vonku približne 10-20:00 sú určite aspoň 3 h sedenia; obed a večera, keď čakáš, kým to prinesú a potom to jedenie objednávanie na 3x ešte to, ešte to… a vždy sa v tom chodení nájde nejaký bod, kde sa zastavíme, nejaké jazero na člapkanie alebo niekoho stretneme, v Paríži ich zaujalo pouličné bábkové divadlo, nejaká mačka, ihrisko, vždy je niečo čo nás spomali. a ešte v tom budú aj povahy deti, lebo mladší je súťaživý a nemá rad, keď staršia sestra ide prvá a celkovo je taká komplikovanejšia mužská povaha - to ma taký svoj interný pohon

michelle567
18. aug 2023

Vzala by som kočík a miesto kufra ruksak...neviem ako by si chcela od vlaku ťahať v jednej ruke kufor, s druhou kočík...aj do MHD a celkovo...toto by ma asi viac stresovalo ako 6hod vo vlaku 😃

pinkgirl
21. aug 2023

@eternity24 čo sa týka cesty vlakom, tak vozeň pre rodičov s deťmi má tú výhodu, že je to oddelené kupé. A teda sa dá uzavrieť a nemusíš sa báť že ti dieťa niekam odbehne. Taktiež je tam na stolíku medzí sedadlami nakreslená hracia plocha na človeče nehnevaj sa.
Všetky ostatné vozne bývajú otvorené a teda si musíš na dieťa dávať väčší pozor.
A vo Viedni odporúčam vyvážiť program na 1 veľkú "atrakciu" denne. Len v tom naturmuseum sa dá stráviť celý deň.

eternity24
autor
21. aug 2023

@pinkgirl , práve dnes som kúpila lístky do detského vagona práve preto , ako píšeš, že jednotlivé kupé sú oddelene a prišlo mi to lepšie ak by náhodou bola divoká, tak bude rušiť iba našich 4 možných spolucestujúcich v kupé a nie celý vagón 😂 Mám naplánovanú iba jednu vec na deň 😉 Dakujem za reakciu.

sandra299
24. apr 2024

@osky prosím ta do metra viem ísť aj s kočíkom? Či len elekticky a autobusy sú cesta? 🙂

pinkgirl
24. apr 2024

@sandra299 ahoj, metro vo Viedni je bezbariérové - dostaneš sa na nástupište výťahmi.

osky
24. apr 2024

@sandra299 pokojne mozes ist metrom.
Preco by si nemohla?