Cesta vlakom do Viedne so 4-ročným dieťaťom

eternity24
17. aug 2023

Ahojte, vlakom som cestovala veľmi malo, takmer vôbec a tak sa vopred ospravedlňujem ak budú moje otázky primitívne. Chystám sa s dcérkou na pár dňový vylet do Viedne vlakom. Vycestujeme rano a cesta bude trvať cca 6 hodín. Budem mať teda so sebou dcerku, kufor a uvažujem či zobrať aj kočiar? Budeme tam cca 4 dni a na programe je Naturhistorisches múzeum, haus des meeres, prater, schmeterlinge haus… Myslite si, že zobrať kočiar ma zmysel? A k tej ceste vlakom. Veľmi sa teda obavám ako to zvládnem. Neviem sa rozhodnúť či zobrať lístky do prvej triedy, druhej alebo vo vlaku je aj vagón pre matky s detmi. No neviem čim sa tento líši od odstatných. Absolvoval niekto túto cestu? Aké lístky budú najlepšie a rada si precitam aj vaše skúsenosti ako u vás taká cesta prebiehala.Resp ako to zvládli deti. Dakujem

klarissa25
17. aug 2023

hlavne nezabudni na pas alebo občiansky 🙂 len tak mimo tvojej otazky..

3009
17. aug 2023

@eternity24 to ideš z Košíc?

vevesh
17. aug 2023

Cestujem s detmi taketo cesty a teda:
Kociar- ako zvlada dieta chodenie? ( boli ste na ture?) . Ak slabo- ber kociar. Ak je velmi dobry chodec, nemusis, ale pri tak malom dietati musis ratat s vela prestavkami. Dane muzea- jedno na jeden den s takymto dietatom bez kociara. S kociarom aj dva, ale je dost mozne, ze tu druhu atrakciu prespi🙈🙈🙈
Vlak- prva a druha trieda sa v slovenskych vlakoch velmi nelisi. Ale urcite by som rezerovovala miestenky, idealne v kupecku. Detsky vozen oproti klasickemu kupecku ma len pomalovany stol s hrou, ktora dieta zaujme na 10 minut a plus dostane farbicky s omalovankou (ale to sme dostali aj v prvej, aj druhej triede, aj v detskom kupe- ked boli)🤷‍♀️
Hlavne na cestu ber veeela snackov a hier pre dieta- idealne kartove, knihy (albi), omalovanky , auticka/babiku, a pod. podla toho, co dieta zaujima...

jenn7
17. aug 2023

Moja rada, ber kociar. Zrejme cestujes IC. Kupila by som listok do detskeho vagona, nie je to neviem co superske, ale v kupe mozu s vami cestovat aj ine deti, tznm.zabavia sa spolu, z nudy sa mozete na chvilu postavit do ulicky a sledovat cestu, ked deti kricia, je to akceptovane(do urcitej miery😅). Vo Viedni odloz kufor na ubytku a len s kocikom a kabelkou mozete bludit. Pekny vylet.

deedol
17. aug 2023

ohladom vlaku neviem, ale ohladom kocika ty musis vediet, moj syn od 2r chodi vsade bez, ine deti sa vozia aj do 3r alebo mozno aj viac? (ale teda 4r v koci som v okoli nevidela). ak je zvyknuta doma chodit, tak neber, zbytocne budes mat zapratane ruky. radsej si na chvilu sadnete a oddychnete.

zuzinka888
17. aug 2023

Urcite by som vzala kociar, deti na vyletoch zvyknu " zalomit" mino rezim a chodit po meste so spiacim dietatom na rukach je nepohodlne, a navtse do kocika mozes nahadzat veci ktore mozno budes a mozno nebudes potrebovat- nejaku hracku, vodu, dazdnik, svetrik.....

sasanka605
17. aug 2023

Ber kocik, chodenie po múzeách velmi pre 4rocnu nebude. Vo viedni si kúp lístok na MHD, pozri ake maju, dlhšie som nebola - 24,48-… hod. Električkami alebo autobusmi sa dostaneš okolo centra. Na vlak ja beriem vzdy 1.triedu, je to o malo pohodlnejšie a vezmi jej hracky na cestu - omaľovánky vodou, plastelíny, prísavky a tak.

annm81
17. aug 2023

Predpokladám, že tie štyri dni chceš tráviť v meste, nie na hoteli, takže bez kočiara v žiadnom prípade. U nás, pri celodennom mestskom výlete, využíva kočiar aj šesťročný. A to je zvyknutý chodiť aj na túry po horách, ale niekoľko dní od rána do večera na nohách v rozhorúčenom meste je únavné aj pre dospelého. Inak ale kufor a kočiar v hromadnej doprave (ak ideš sama) bude dosť nepraktické - rozhodne by som uprednostnila batoh namiesto kufra. Pre dieťa do vlaku vezmi knihy, samolepky, pracovné zošity, omaľovánky, fajnotky, v mobile rozprávku plus slúchadlá.

Prvá trieda nie je potrebná, keďže oproti dvojke je to len malý rozdiel a navyše tam môžete ostatným cestujúcim liezť na nervy, pretože v skutočnosti tam nik nechce byť rušený malými deťmi, keď si už priplatil za pohodlie. Určite si ale kúpte miestenky.

osky
17. aug 2023

Zijem vo Viedni.
Tieto muzea-naturhistorische aj kunst. su velke a ak si ich chces ozaj uzit,ty sama budes potrebovat dost casu,takze 2 za den asi nie.
Skor jedno muzeum a mozno potom trochu prater...tam predsa neplatis vstupne,cize kazdy den v pratri po muzeu ci meereshaus mozete skusit nieco ine.ale 4 rocne dieta,urvite odporucam zoo v schönbrune.to je na cely den,ale tam si to uzijete obe.
Pre dieta urcite kocik.
Vieden je velka na chodenie aj pe dospeleho.
V automatoch alebo v novinovych stankoch kupis listky na mhd.
Klasicky listok trva hodinu v JEDNOM SMERE!!!,Cize vratit a s nim neda a stoji 2,40.
Ostatne sumy teraz uz nemam odsledovane,ale porovnaj si,je 24,48 i 72 hodinovy,a je aj tyzdenny-volakedy stal menej ako ten 72 hodinovy!!
A este som tu kdesi citala ze je aj klimaticket daky vyhodny...musis popozerat.
Inak,ked si na zaciatku dna cvaknes napr.ten 24 hodinovy/alebo proste iny/,mozes sa vozit vsetkymi prostriedkami kolko len chces a ktorym smerom chces-v ramci viedne.
Spoje najdes na
www.wienerlinien.at
Alebo vlakove napr.
www.vor.at

Co sa tyka vlaku,ja cedtujem obcas na sk a teda rozdiel medzi 1.a 2.triedou je pre mna evidentny a teda nna taku dlhu jazdu isto 1.trieda s miestenkami.
Alebo ten detsky-,to porovnat neviem.len zas ,aby ste chytili miesto.jeden nikdy nevie...

eternity24
autor
17. aug 2023

@klarissa25 áno, mám pre dcerku pas. Dakujem

eternity24
autor
17. aug 2023

@vevesh na túre sme boli minulý rok v jeseni, čiže bola o rok mladšia. Aj rok predtým. Ale mali sme aj kočiar, lebo časť cesty šla po svojich, časť na rukách a časť v kociari a cestu dole celu prespala v kociari. Teraz rok leží kočiar v pivnici. Nepoužívame ho viac ako rok. Teda od tej túry sme ho nemali. Ale všade do škôlky, do kostola chodieva kolobezkou, odrazadlom. Aj keď ideme do lesa, tak časť ide po nohách a časť ju musím nosiť, aby si nožičky oddýchli. Neviem či zvládne celý deň chodiť po Viedni, samozrejme aj keď si oddýchneme niekde. Mám naplánované jedno múzeum na každý deň. Zvyšný čas bude voľný podľa tohto čo bude chcieť slečna robiť. Dakujem za radu, tak ju poverim aby si do svojho ruksaku zbalila nejaké hračky.

eternity24
autor
17. aug 2023

@deedol ani ina iz nechodievajte v kočíku viac ako rok. Mám ho v pivnici pre prípad, ak ideme na túru alebo kam. Ale ani doma neprejde nejaké veľké vzdialenosti. Výnimočne áno, ale keď šatni, no všade chodievame na kolobezke, odrazadle. Tiež sa bojim tých zapratanych ruk, lebo mám len dve a budem mať dieta, kočík a ešte aj kufor 🤦🏻‍♀️ ale zase keď sa bude pytat na ruky a budem ju musieť po Viedni nosiť, tak to nebude vylet ale psychiatria. A ja som zase videla vo veľkých mestách ako Londyn, Manchester aj väčšie deti v kočíku, keď treba prejsť väčšiu vzdialenosť…

eternity24
autor
17. aug 2023

@sasanka605 Dakujem

eternity24
autor
17. aug 2023

@annm81 Áno, ja mám rovnaké myšlienky. Moja tiež chodieva na túry, ale aj s kočiarom, aby keď nevládze, alebo ju nevladzem niesť, mohla si v ňom oddýchnuť. Ináč kočiar nepoužívame už viac ako rok na bežne dni. Idem sama, ale na vlak nám pomôže dedko a vo Viedni budeme mať tiež osobu, ktorá príde po nás na stanicu a odprevadi nás na ubytovanie, práve preto, lebo s dvomi rukami, kufrom, kočíkom a dieťaťom by to bolo náročné.

eternity24
autor
17. aug 2023

@osky Mám na každý deň naplánované 1 muzeum. Kunst nie, iba natur, lebo ma rada dinosaurov. Budeme bývať v blízkosti pratra, čiže tam určite pôjdeme. Schonbrunn sa nám už do programu nezmestí, ale dufam, že sa tam ešte niekedy dostaneme. Viem aj o tých lístkoch na dopravu, dakujem za info, urcite kúpim taký, aby sme mali všetky dni pokryté. Uľahčí to premiestňovanie. Aj miestenky určite kúpim, tie sú v IC povinne.

momoqui
17. aug 2023

@eternity24 ja som bola vo viedni s 2 detmi, mali 3 a 5 rokov a kocik som nebrala. My sme zvyknute chodit. Cely den sme behali. Vlak do BA bol plny, na dlhsiu cedtu by som si urcite kupila miestenky v 1’triede

eternity24
autor
17. aug 2023

@momoqui bola si s nimi sama? Zase aj my chodíme dosť a dcérka je aktívna, sme veľa vonku, chodievame do lesa, na výlety, tury… ale nevydrží nikdy celu trasu ist peši, pýta sa bud na ruky, alebo ju musím ťahať na kolobezke…

momoqui
17. aug 2023

@eternity24 ano, bola som sama s nimi. Ak je tvoja mala zvyknuta este na kocik, tak ho vezmi. Pri majhorsom ho budes tlacit prazdny 🙂

vevesh
17. aug 2023

@eternity24 skor som za vzatie kociara- aspon ju nebudes musiet vlacit na rukach. A ked ho nebudete potrebovat, odvezie vam aspon ruksaky a hracky...

jaskolka
17. aug 2023

@eternity24 ja by som kočík vzala, hlavne ak nie je zvyknutá celý deň chodiť. A bude sa to hodiť aj ako "vozík" na veci, tašku, ruksak, dáždnik, mikiny, a podobne. Do vlaku vziať nejaké hračky, hry, knihu, ak to ma rada, farbičky, maľovanky, u nás majú úspech také tie prisavkove zvieratká,vodu, chrumky, keksíky, deku(zažila som už viackrát vo vlaku tak silno zapnutú klimatizáciu, ze sme vo svetroch sedeli a bola nám aj tak zima) malý vankusik, nejaký nafukovaci, ak by chcela spať.

eeffka
17. aug 2023

@eternity24 bola som s dcerami vo viedni min tyzden, listok na mhd 72hod stoji 14.40, za deti sa cez prazdniny neplati. Urcite vezmi kociar, moje maju 18 a 11 a sadli by do neho 🤣🤣🤣hnala som ich ako kozy.
Tiez som byvala pri pratri

prdolatanacestach
17. aug 2023

@eternity24 určite aj kočík. Už len vláčiť vody, niečo malé na zahryznutie, prípadne nejakú mikinu. Moja 2r v kočíku síce sedieť nechce, ale chodíme vždy s kočíkom. Schönbrunn máte aj na dva dni. Zoo je na celý deň, potom na druhý deň labyrint a detské múzeum.

bluka2
17. aug 2023

Ja si zas neviem predstaviť kočík so 4 ročným dieťaťom. Už minulý rok sme chodili na výlety do Paríža a také, kde sme mali podobný program ako múzea a pod.- do hotela iba na spanie. Celý den sme chodili. A vôbec nezdržoval ani nič… normálne chodil spolu s 7/8 ročnou. Do slovenského vlaku nakladať to bude ako za trest, ale tak samozrejme dá sa. Do každého metra budeš čakať na výťah namiesto zbehnut dole. Ale tak sama zvaz podľa svojho dietata

bluka2
17. aug 2023

@prdolatanacestach vo Viedni naj voda na svete z vodovodu, nemusí vláčiť vodu 🙂

prdolatanacestach
17. aug 2023

@bluka2 myslela som po výletoch, aj keď áno, všade sú fontánky, ale teda ja vlacim deťom vodu vždy. A vo W sa uchodi aj dospelý človek, nie to 4r dieťa.

betulinka1
17. aug 2023

@eternity24 vlak je lepsi ako auto na taku dlhu cestu. Cestovali sme malym z Ba do Ke pravidelne od jeho 2 rokov. Nikdy som nekupovala listok do detského kupe ale 1.triedu. Bol tam vzdy taky klud a hlavne ciste wc. Malemu som brala veci na kreslenie, knizku a tablet s hrami a rozprávkami, snazila som sa ist v case poobedneho spanku, cize cast cesty mi zalomil a spal. Ale tak som vyberala aj letenky. Tiez nevydržím sediet, takze chapem potrebu deti chodit 😉. Kedze moj je ukecaný, tak on si vzdy niekoho nasiel aj na “rozhovor”. Kocik (ideálna mala lahka bugina, ci ako sa to vola) urcite, uz len kvoli presunu na rozne miesta.

betulinka1
17. aug 2023

@bluka2 ale vas bolo viac. Tu ide autorka sama. Je trosku ine chodit po vyletoch sama s dietatom. Z osobnej skusenosti, ten kocik odporucam 😉.

bluka2
17. aug 2023

@betulinka1 ja chodím vždy sama s 2 deťmi

betulinka1
17. aug 2023

@bluka2 tak si superwomen, to ja by som bez kočíka nedala. Ved ani len sadnut na chvilu by som si nevedela v meste.

deedol
17. aug 2023

@eternity24 my sme boli tento rok v prahe, kosiciach aj vo viedni na podobnych vyletoch (syn mal cerstvo 5r), minuly rok sme boli podobne v brne. riesili sme to tak, ze na programe bola jedna, max dve veci za den, a pomedzi to sme sedeli napr. na obede, pripadne sme sa povozili mhd, posedeli v parku, na ihrisku... a kocik nepotreboval. ale ako vidiet aj z tejto temy, kazde dieta je ine 🙂