Poraďte, kam ísť s deťmi plávať v Bratislave

guga
15. dec 2008

Ahojte, mohli by ste mi prosím poradiť, kde v BA sa dá ísť plávať s detičkami? Najlepšie by boli kurzy, ale aj nezáväzné vstupy. ďakujem

alexandervajda
16. sep 2011

@tweety22 To čo uvádzate, nemá nič s dojčenským "plávaním" a mrzí ma, že sa rodičia stretávajú prevažne s takouto realitou. Svedčí tu o tom veľa príspevkov. Je dobré, že si takéto skúsenosti mamičky vymieňajú a zvyšuje sa tak tlak na kvalitu. Samotná kvalifikácia a vzdelanie riešia aj tak len časť profesionality. Túto prácu by mali vykonávať hlavne ľudia, ktorí majú vysokú mieru empatie k deťom. To je prvý a najdôležitejší predpoklad k tomu, aby si rodičia nevytvárali takéto názory a boli z takejto práce len nadšení. Význam "plávania" je pre deti veľmi veľký a jeho prínos nenahraditeľný. Neodborný prístup je nebezpečný a v takom prípade je forma investovania do pobytov pri mori veľmi dobrou a rozumnou náhradou.

alexandervajda
16. sep 2011

@tweety22 To čo uvádzate, nemá nič s dojčenským "plávaním" a mrzí ma, že sa rodičia stretávajú prevažne s takouto realitou. Svedčí tu o tom veľa príspevkov. Je dobré, že si takéto skúsenosti mamičky vymieňajú a zvyšuje sa tak tlak na kvalitu. Samotná kvalifikácia a vzdelanie riešia aj tak len časť profesionality. Túto prácu by mali vykonávať hlavne ľudia, ktorí majú vysokú mieru empatie k deťom. To je prvý a najdôležitejší predpoklad k tomu, aby si rodičia nevytvárali takéto názory a boli z takejto práce len nadšení. Význam "plávania" je pre deti veľmi veľký a jeho prínos nenahraditeľný. Neodborný prístup je nebezpečný a v takom prípade je forma investovania do pobytov pri mori veľmi dobrou a rozumnou náhradou.
@tatiana7 Ospravedlňujem sa za takúto reakciu, ale prosím Vás, striktne rozlišujte aktivity u detí do jedného roka a neskôr. Polievanie tváričky vo veku do jedného roka je presne to isté, ako samotný signál. Mechanizmus stresovej reakcie je úplne totožný. Deti takýchto reakcií počas lekcie prežijú veľmi veľa, preto ich netreba pridávať. Deje sa to takmer pri každom kontakte ich tváričky s vodou. Aj keď ide o náhodné šplechnutie. Deti však veľmi vnímavo rozlišujú, či je takáto aktivita cielená, alebo ide o súčasť príjemnej zábavy a hry. Neoplatí sa na tomto tenkom ľade experimentovať. Možné dôsledky sú oveľa závažnejšie, ako prípadní zisky. Program s deťmi do jedného roka má v sebe obsahovať úplne inú náplň, ako cielené navykanie tváričky na vodu. Pokúste si tieto fakty naštudovať v odbornej aj zdravotníckej literatúre a pomôcť tak tomu, aby rodičia nezačínali "plávanie" detí obchádzať. Musia cítiť, že šťastie dieťaťa je pre Vás nie len jeho úsmev... to k odbornému prístupu nestačí.

nikam
16. sep 2011

@alexandervajda Dakujem Vam za reakciu. Iste, ze sa stat moze, ze sa dieta rozplace, avsak brat mi ho hned pri vstupe do bazena mi prislo zvlastne. Kazdopadne nemyslim, ze by to bol taky problem, pretoze po utiseni sa pocas hodiny opakovane rozplakal viac krat. V utorok po hodine sme sa rozhodli kurz do novembra prerusit. Maly bol asi 15 min vo vode ok, potom spustil plac. Toto bolo ako jedine riesenie navrhnute zo strany instruktora. Zrejme aj spravne, pretoze syn bol pocas hodiny napaty, doslova si to odtrpel. Tak verim, ze o ten mesiac aj cosi to uz bude lepsie - videla som to aj na starsich detoch, ktore sa vo vode tesili. Ak mate nejake rady, ako by sme sa mohli doma pripravit, velmi ich uvitam.
A len na okraj, instruktorka mala vo vode make-up a dlhe umele nechty... To sa mi tiez nie velmi pozdavalo pri praci s malymi detmi.

tweety22
16. sep 2011

@alexandervajda to co uvadzam mozno podla vas nema nic spolocne s dojcenskym plavanim ale mozem snad vyjadrit svoj nazor, ze ponaranie u takychto malych deti je podla mna neprirodzene... moj syn ma teraz 5 rokov a ponarat sa zacal spontanne, na dovolenke pri mori ... to mi pride uplne prirodzene... ale moja rocna dcerka nemala potrebu sa ponarat vo vode, pride nato vhodny cas, tak naco ju do toho nutit? ja nevravim, ze plavanie je zle, osobne mi je plavanie najblizsie zo vsetkych sportov, som zo sportovej rodiny ale macat vo vode malicke babatka zvlast v zimnych mesiacoch mi nepride uplne vhodne, taktiez som zbierala nazory imunologov a pediatrov a kazdy vam potvrdi, ze v zimnych mesiacoch striedanie teplo-zima pre tak male deti nie su vhodne, zvlast ked je dieta vyhriate z teplej vody a sauny... ale je to vec kazdeho rodica, ja svoje deti plavanim neobmedzujem,v skolke maju napriklad plavecky kurz, ktory syn navstevovat bude ale aquaparky, plavarne atd. obmedzujeme na minimum 🙂 radsej more - urcite zdraviu prospesnejsie 🙂
suhlasim s vasim nazorom, ze pre dieta je plavanie velmi prospesne... ale nestotoznujem sa s tym, ze pobyt pri mori je vhodny len ako nahrada pokial je niekde neodborny pristup, my sme na plavani mali velmi dobre a mile instruktorky, ktore sa snazili mojim poziadavkam vyhoviet, ked som nechcela deti ponarat 🙂 takze s tymto vobec problem nebol ale aj tak si myslim, ze pobyt pri mori je nieco nenahraditelne . more spominam v porovnani s cenou dojcenskeho plavania, napr. taky plavecky kurz pre 4-5 rocne dieta uz nie je tak nakladny

monami
16. sep 2011

@alexandervajda
K tomuto príspevku od marty72 len toľko...myslím si, že táto mamička v Mobiku nikdy nebola.
Bohužiaľ zo zariadenia v DNV, ktoré spominala nemôžem nič dobré čakať.
Dakujem za Tvoj príspevok Aleš.

monami
17. sep 2011

@alexandervajda
natashkaa .... je naša 😉 a to čo píše má naozaj overené s Domkom
citujem ju : "...uz sa potapa so snorchlom a plutvami. Plave si s hlavou pod vodou nieco okolo 30sekund BOMBA!"
Nikdy signál nepoznal 🙂

alexandervajda
23. sep 2011

@tweety22 Mrzí ma, že personál na prevádzkach nedokáže rodičom vysvetliť skutočnú podstatu a význam "plávania" malých detí. Potom by takéto názory nemohli rodičia mať. Usmievať sa, byť milý a vyhovieť rodičom v ich reálnych požiadavkách by mala byť úplná samozrejmosť a povinnosť. Skúsený kvalifikovaný cvičiteľ dokáže diagnostikovať preventívne odchýlky, ktorými dnes trpí už takmer 80% populácie malých detí. Závažnými poruchami dnes trpí už viac ako 5% populácie detí. V Českej republike evidujú už 34% (http://kpppbb.svsbb.sk/material/info/lmd/obsah....) populácie detí s príznakmi LMD (ľahkých mozgových disfunkcií). A to je tam "plávanie" malých detí oveľa rozšírenejšie, ako u nás, ale tiež sa tam prevažne len ponára, skáče a podobne... Kvalifikovaný cvičiteľ dokáže usmerniť manipuláciu s dieťaťom, upozorniť na prípadné kontraindikácie na teplotné podnety, ktoré v tomto veku veľmi úzko súvisia s motorikou detí. Poradiť v prístupoch, vhodný formách otužovania aj v zimných mesiacoch a veľa ďalších vecí, ktoré nikdy pri mori žiadny rodič nezíska. Jedna nesmierne dôležitá vec, ktorá sa stále pri tejto práci opomína. Diagnostikovanie drobných, ale často aj závažných vývojových odchýlok detí do jedného roka, hlavne v období do 2 - 4, ale aj 6 mesiacov a následné usmernenie rodičov v manipulácii s dieťaťom má veľmi vysokú šancu na úplnú kompenzáciu (vyliečenie, odstránenie) danej odchýlky. Po jednom roku je už vysoký predpoklad trvalých následkov. Ide o rôzne disfunkcie, poruchy koordinácie, sústredenia, všetko veci, ktoré sa v neskoršom veku detí oveľa ťažšie odstraňujú a veľmi úzko súvisia aj s psychikou detí. Nechcem tu robiť odbornú prednášku a preto to zhrniem. Kvalifikovaný cvičiteľ "plávania" malých detí s dostatočnou praxou a vzdelaním (samotná kvalifikácia nič nerieši, treba sa neustále vzdelávať, ide o dlhodobý proces. Školením sa nikto nestane dobrým cvičiteľom), dokáže vďaka vode veľmi významne napomôcť v zdravom vývoji detí. A toto je najdôležitejší význam "plávania" malých detí do jedného roka. To čo sa väčšinou na kurzoch prezentuje (ponáranie, ochrana pred utopením, skákanie, plávanie a pod.), nemá s podstatou zdravého vývoja detí do jedného roka takmer nič spoločné. To sú všetko aktivity, ktoré si dokáže rodič organizovať aj sám a napríklad aj pri mori. Na kurze nestačí len vyhovieť, že ak sa nechcete ponárať, tak sa nemusíte...

tweety22
23. sep 2011

@alexandervajda ??? nerozumieme sa a ja tu predovsetkym vyjadrujem svoj nazor a podotykam snazim sa chapat a uznavat nazory aj inych ludi 🙂 pokial to niekto nedokaze, nemam zaujem a koncim debatu... 😉

alexandervajda
24. sep 2011

@tweety22 Ja sa tu nesnažím diskutovať. Len občas nakuknem a napíšem svoju reakciu na príspevky, ktoré ma niečim zaujmú. A keď uż znova píšem, pridám jeden zaujímavý postreh zo včerajška. Jedna inštruktorka pláva s postihnutými deťmi. Spravila si fotky týchto detí pod vodou a až na základe tejto vlastnej skúsenosti sa rozhodla nepoužívať signálové ponáranie. To čo však je na celej veci zarážajúce, že rodičom sa to nepáčilo... Rodičom sa nepáči, keď im niekto ponúkne pre ich deti niečo lepšie. Našťastie majú už cvićitelia aj opačné skúsenosti. Na rodičoch veľa záleží. Sú pre svoje deti to najdôležitejšie, čo majú. Na rodičoch záleží, čo a ako je ich deťom ponúknuté.

krimhilda
28. sep 2011

Caute maminy, nasla som novootvorene aqua centrum
http://aquafitness.webnode.sk/aqua-kurzy-deti-/
skuste kuk 🙂

ovecka84
10. okt 2011

mamicky, poradite prosim plavanie pre deticky v okoli Vrakune/Biskupic/Ruzinova? v akych cenach sa to pohybuje, kde je aka kvalita vody a skuseni lektori? dakujem 🙂

tiezmamina
11. okt 2011

@ovecka84

V Trnavke je Water baby club a maju teraz velmi dobru akciu. Ked si kupis novembrovy kurz pre zaciatocnicka za 146,-€, dostanes 2 kupony na kurzy pre pokrocilych za 99,60€ / kurz. Su tam velmi skuseni instruktori, klub funguje najdlhsie v SR a bazen sa vyuziva len na plavanie drobcekov.

beaas
12. okt 2011

@krimhilda My tam chodime do aquafitness, idu sa teraz stahovat do lepsich priestorov. Chodime so starsimi detmi - 2 a 4 rocne a su spokojne. Raz do tyzdna, ale nam to staci, mame uz aj ine poobedne akcie. A myslim, ze aj cena je fajn. Blizsie info do IP.

klickklack
16. okt 2011

@pipka ahoj, chcem sa spytat v Mobiku sa neponaraju?resp vies ci je nejaky kurz v BA kde sa neponaraju na signal?
Lebo mi teraz chodime do hrosika a tiez sa mi nepaci ze jedinym cielom kurzu je ponorenie dietata...
akoze este oblievanie tvaricky mi az tak nevadi... ale mne osobne by sa tiez nepacilo keby ma niekto supol len tak pod vodu a preto to nechcem robit ani dcerke...
dakujem

pipka
16. okt 2011

@klickklack nie v Mobiku sa babatka urcite neponaraju a co ja viem, tak je to jedina prevadzka v BA, kde sa deti neponaraju na signal 😉 inak oblievanie tvaricky je v podstate tiez signal... 😅 😒 ale teda ani mne to az tak nevadi, ved aj sprcha ide cez tvar..aspon teda u nas nastastie sprcha nie je problem a teda ani obliatie hlavicky ci tvaricky nebol problem...ale urcite zacinat opatrne 😉

klickklack
16. okt 2011

@pipka ved to ze obliatie tvaricky nevadi ani mne a robim to tiez ked malu umyvam.. ale supnut pod vodu.. no neviem s tym uz mam celkom problem... dakujem 🙂

tweety22
21. okt 2011

@klickklack ja som s ponaranim mojich dvoch deti mala tiez vzdy problem tak som to nerobila, plavali sme v alve a akceptovali to, obcas ma len zaraza, ze to nechapu a neakceptuju ludia na tomto fore 😠 clovek pise s dobrym umyslom, plavanie zboznujem ja aj moje deti, urcite je to zdraviu prospesne ale su veci ,s ktorymi nie som uplne stotoznena

katy1979
21. okt 2011

@klickklack ked to nechces robit tak to nerob. ozvi sa a ked ti nevyjdu v ustrety zmen prevadzku. zavisi aj ako su vedene hodiny lebo ked je toto naplnou na pol hodiny tak to zmenit ak sa ponaranim zaoberaju pat minut a tak vy sa za ten cas niekde prehrate.
a ked chces zmenit tak jednoznacne mobik

klickklack
22. okt 2011

@katy1979 hej uz sme rozhodnute pre mobik,ale asi az od nove horoka.. predsa teraz v zime sa bojim ze mi mala ochorie a to babusenie kazdy krat je des 🙂

katy1979
22. okt 2011

@klickklack neochorie neboj sa plavania v zime. a babusit ju treba tak normalne bez ohladu na plavanie. ty pol hodinu po sprchovani tiez v klude ides von a nemas pocit ze ochories.

pipka
22. okt 2011

teraz pozeram, ze nam zmenili nazov temy? 😕 😕 😕

pipka
22. okt 2011

@klickklack my sme tiez plavali v zime, februar, marec a bolo to uplne v pohode 😉 po plavani sauna, tam sa dobre prehrejete, potom sa pekne obleciete, a aj tak sup do kocika ci vajka...aspon u nas s tym absolutne nebol problem 😉
@katy1979 a vy ako? plava maly, teda vacsi maly? 😕 😀 alebo teda uz ide aspon do vodicky? 😉

katy1979
22. okt 2011

@pipka hej hej ja sa tesim z tohto leta ako nadopovana vevericka. po dvoch rokoch to dieta bolo vo vode. a ja sa z toho neskutocne tesim. nie je to sice uplne ono a myslim ze by to chcelo na tom pracovat aj teraz v zime ale nie su bubaky nie je plavanie pre ani jedneho. nieco musim vymysliet.
skusila som ist v lete do aquathermalu s tym ze snad aspon do detskeho bazena kde je vody tak do pol lytok ze vlezie. on vliezol. kupila som mu rukavniky aj koleso. a s mojou mamou isiel do vody. rukavniky nechcel ze on chce koleso ale to bolo prednasok a motivovania. a zistil ze to je fajn. prvy den ho sice stale musel niekto drzat teda moja mama mna nechcel a aj v hlbokej vode dokonca si vyliezol na murik sadol a tak skakal do vody. s kolesom ale skakal. vecer bol rev ze musime ist domov. tak som ho tam za dva dni zobrala znova aby si to nahodou nerozmyslel a a on isiel. riskli sme aj dovolenku v sonnentherme a posledny den som ho ukecala na rukavniky lebo vsak na toboganoch sa neda ist s kolesom a tak sa aspon neponori. ale to bola len ta jedna skusenost z toho dna. ci by sa dal presvedcit aj teraz netusim. takze moje dieta plavalo po dvoch rokoch vo vode chodilo na smyklavky ci so mnou na tobogany a dokonca po dopade sa vacsinou aj ponoril a bol v pohode. ja len pevne verim a modlim sa ku vsetkym bohom ze to uz takto ostane a uz to pojde len k tomu lepsiemu.
a asi sme prisli na podstatu tohto vsetkeho aj strachu z vody. aj ked vodu predtym miloval. maly ma aspergerov syndrom takze vela veci z jeho zivota zacinam chapat. len by som ho potrebovala aj v tomto posunut dalej. ist sa s nim pozriet na kurz kde plavaju 4-5rocne deti len sa bojim ze ak poviem jeho diagnozu ze vsade povedia nie. aj ked si myslim ze neopravnene

pipka
23. okt 2011

@katy1979 juuuj kati tak super 😉 aj male pokroky su pokroky. Mozno lepsie pomaly a nenasilne a uvidis, ze nakoniec z neho bude maly vodnik Clupko ako z vacsiny detí. Mala by si mu teraz "vodnícku tortu" upiect 😀 😀 😀 akoze za odmenu 🙂

katy1979
23. okt 2011

@pipka piekla som tortu za odmenu za bicyklovanie za vodu som mu tortu neslubila 😀

pipka
23. okt 2011

@katy1979 no chyba chyba...mala by si 😀 sak si odbornicka 😎

katy1979
23. okt 2011

@pipka tak spravila som mu kinder bueno tak snad mi je odpustene 😀 len tu mam pocit ze toto musi zvladnut on sam a ani 10 tort by mu nepomohlo

jandaa
29. okt 2011

Ahojte maminy, ktore hladate plavanie pre deticky, teraz od novembra sa otvara uplne nova prevadzka (plavaniekorytnacka), je to v Limbachu, krasne prostredie, rodinny dom, skvela a skusena instruktorka (chodili sme k nej plavat), krasny bazen, rodinne prostredie, herna pre deti, boli sme tam s malou pozriet a velmi sa mi to pozdava...

alexandervajda
7. nov 2011

Podľa fotiek zverejnených na stránke plavaniekorytnacka v galérii plávanie spochybňujem odbornosť a aj vzdelanie inštruktorky a prevádzkovateľov. Ani som na stránke nenašiel, aké vzdelanie k tejto práci inštruktorka má, len to, že je bývalou plavkyňou, čo môže práve navádzať na nevhodné praktiky a prístupy, pretože táto činnosť s plávaním nič nemá. Upozorňujem mamičky, že práve takéto galérie môžu veľa napovedať a forme prístupu k deťom. A samozrejme to nie je problém len tejto prevádzky. Nie je možné, aby niekto zverejnil fotky detí, na ktorých je jasne vidieť, aký stres tieto deti pri ponorení prežívajú a zároveň tvrdil, že tejto práci rozumie a robí ju v prospech detí. Netreba to viac komentovať. Treba si pozrieť fotky a spraviť si vlastný názor. Prevádzkovateľom sa ospravedlňujem, pretože nemám záujem, aby sa im nedarilo, alebo k nim nechodili zákazníci. Deti však nie sú tovar v rukách rodičov. Táto práca si vyžaduje vysokú odbornosť a treba k tomu tak aj pristupovať. Ďakujem za pochopenie.

riolate
8. nov 2011

@alexandervajda : Podľa fotiek zverejnených na stránke plavaniekorytnacka v galérii plávanie spochybňujem odbornosť a aj vzdelanie inštruktorky a prevádzkovateľov - no to hovorí za všetko: podľa fotiek spochybňujete...??? My sme začali chodiť plávať do korytnačky a všetko je tam v poriadku a nakoľko sme aj predtým plávali s majiteľkou tohto centra, môžem povedať, že je veľká odborníčka, je obľúbená u mamičiek a má na to aj certifikát...