Bilingválne francúzske gymnázium v Košiciach

perthes
3. sep 2022

Ahojte. Dcéra nastupuje do prvého ročníka na francúzske bilingválne gymnázium v Košiciach. Viem, že to nebude ľahké, ale ver, že to bolo dobré rozhodnutie. Ak viete mi niečo k tej škole napísať, budem vďačná. Ďakujem

greta2017
3. sep 2022

@perthes asi by ti pomohli mladsie rocniky...ale napisem aj ja za tie starsie🤣
Ja som tam chodila v rokoch 2004-2009 a bolo to najtazsich 5 rokov mojho zivota, plus 2 profesori boli taki ze prisaham ze by som ich oplula kebyze ich stretnem. Som inteligentný clovek ale toto co oni robili podla mna hranici so sikanou studentov. Ostal tam uz len 1 z nich. Ale malo to uuuzasnu vyhodu. A to taku ze uz nikde a nikdy som si na nieco ine nepovedala ze je nieco narocne a tazke...vystudovala som 2 VŠ naraz (tazku technicku na SVK a francuzsku univerzitu dialkovo) zvladla som to bez vacsich problemov. Cize moj prispevok je povzbudenie ze "tazko na cvicisku, lahko na bojisku"...dcere drzim palce 🍀
...PS: pocula som vsak aj to ze uz zdaleka ta skola nie je taka narocna cize ak som vas vystrasila velmi sa ospravedlňujem. Tych cca 20r dozadu to bol fakt boj

perthes
autor
3. sep 2022

@greta2017 ďakujem pekne. priznám sa trochu ste ma vystrašili ale tak zase jedna sa o bilingválne gymnázium a no o nejakú ucnovku. Mam obavy ako jej pôjde francúzština. Budú mať 20 hodín týždenne. Nikdy predtým sa neučila po francúzsky.

lucka_ke
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzulkika
3. sep 2022

@lucka_ke prečo?moja ide na španielske gymnázium a tiež nemá žiadne základy.Ved majú 20 hodín výučby daného jazyka

perthes
autor
3. sep 2022

@bilberryday také ako z anglického bilingválneho gymnázia. Len s tým rozdielom, že je oveľa menej ľudí hovoriacich po francúzsky ako po anglicky. deti v škôlke sa už učia po anglicky.

lucka_ke
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
perthes
autor
3. sep 2022

@lucka_ke vy ste tu školu vychodili ? Budu ísť od základov prvý rok sa naučia po francúzsky. V druhom im pridajú predmety vo francúzskom jazyku. Dcéra ked bola na prijímačkach tak sa zoznámila s prvakmi ktorí po prvom roku rozprávali plynule francúzsky. Nevravím že to bude ľahké

dorottka
3. sep 2022

Chodila som, ale viac rokov dozadu - doteraz to hodnotim ako jedno z najlepsich rozhodnuti, perfektna skola, uplne iny system ako na Slovensku, naucia ta rozmyslat logicky aj kriticky, nie je to len o memorovani, cize za mna skvely vyber.
@lucka_ke blbost, ked som nastupovala ja, nevedela som poriadne ani oui, za pol roka sme vsetci boli skoro fluent (az na par menej bystrych vynimiek, ktore sa samozrejme vzdy najdu).

mooonika1975
3. sep 2022

@perthes joj, nikdy sa neučila francúzsky a je na francúzskom gympli ? no neviem. Môj išiel na anglické, ale aj skúšky boli z angličtiny. Neviem, ako by nabehol na angličtinu ,keby nevedel. Viem, že prvý rok je len taký, aby sa dali všetci na rovnakú úroveň ,ale začinať, no .... Ale asi tak to tam chodi...

lucka_ke
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mooonika1975
3. sep 2022

@lucka_ke moja reč, lebo si viem predstaviť, že veľa deti už vie francúzsky, keďže išli na to gymnázium. Je to potom zbytočný stres. Náš chodil na najlepšie na Slovensku, teda angličtinu mal skvelú, ale aj tak sa väčšina riadne trápili.

dorottka
3. sep 2022

Este raz opakujem, nie je to ziaden problem, jedna z francuzstinarok sa dokonca vyjadrila, ze maju radsej uplnych zaciatocnikov, lebo nemaju blbe navyky. Oni rataju s tym, ze franina nie je mainstream jazyk jak anglictina, ktoru je pomaly zazrak neovladat aspon na zakladnej urovni. Ked do teba hustia 20 hodin tyzdenne hocijaky jazyk, naucis sa. Plus tie odborne predmety nemaju taku masaker uroven jazyka. Nepisete tam slohy, nevyjadrujete sa kvetnato, da sa to proste v pohode. Slohy samozrejme budu, ale trosku neskor, zasa trosku dovery, tie skoly zostavuju ludia, ktori s vyucbou jazykov maju uz ako taku skusenost.
A este dodam - v nasej triede bolo 32 deti a francuzsky sa ucili predtym 4, cize asi tak.

perthes
autor
3. sep 2022

@mooonika1975 jasné. 👍👍

greta2017
3. sep 2022

@perthes nepocuvajte zeny ktore evidentne nevedia o co tu ide...🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️
To ze sa neucila po fr. absoluuuutne nevadi. Presne ako pisete tych 20h tyzdenne v 1.roc. je na to aby im dali poriadny davku fr.jazyka....a verte mi je to uuuplne postacujuce len sa samozrejme musi ucit😊
Uplatnenie je rozne...ja som pracovala v medzinarodnej firme kde bolo extreeemne narocne zohlat niekoho kto ovlada francuzstinu...anglictina je zaklad ale kazdy dalsi jazyk je viac nez vitany😊...uplatnenie najde ale samozrejme VŽDY zalezi od samotneho cloveka aky je priebojny a huzevnaty

vroni
3. sep 2022

Stvor, resp. patrocne francúzske gymnázium??? To je nejaký veľmi originálny systém.... Mam dieťa už 13. rok vo francúzskom školskom systéme a o o stvorrocnom (alebo 5) ročnom gymnáziu som v ňom ešte nepočula... (u nás berú bez základov jazyka len do škôlky a ZŠ, od gymnázia neho stupňa sa robia skúšky z jazyka. A úroveň je vrazedna, takže asi fakt úplne iný systém)

perthes
autor
3. sep 2022

@greta2017 ďakujem. Som rada, že sa stále nájde inteligentná odpoveď vám nie úbohá z ktorej citit závisť. I

greta2017
3. sep 2022

@vroni tomu sa hovori bilingvalne gymnazium...kazde bilingvalne je 5 rocne. Ak je nejake gym.4 rocne max ide o rozsirenu vyucbu daneho jazyka. Alw bilingvalne su stale 5 rocne uz dllllllhe roky rokuce....😊

perthes
autor
3. sep 2022

@vroni gymnázium Milana Rastislava Štefánika v Košiciach. Francúzsko bilingvalna sekcia

dorottka
3. sep 2022

@vroni normalka 5rocne bilingualne gymnazium, na slovensku to funguje uspesne tusim od roku 1992. Za mna perfektna skola. Akurat sa tam treba ucit, za mna to nebolo nic vrazedne, ale ako citam hore dole diskusie, zamakat sa velmi nenosi. Alebo ze nebudu vediet rodicia pomoct… akoze fakt? So mnou sa rodicia ucili naposledy v tretom rocniku na zakladke, som netusila, ze aj pri gymnazistoch sa zvykne este sediet.

lucka_ke
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
greta2017
3. sep 2022

@lucka_ke ale ved o tom su bilingvalne gymnazia....nerozumiem o co vam ide. Nemyslim to v zlom ani do vas nepodpichujem ale na bilingvalne sa chodi aj bez znalosti jazyka. Prave preto maju 20hodin tyzdenne dany jazyk aby sa naucili. A prave preto to gym.je 5 rocne lebo v prvom roc.maju len jazyk a par zakladnych predmetov. Az od 2 rocnika sa pridaju ostatne plus vybrane predmety v konkretnom cudzom jazyku

dorottka
3. sep 2022

@lucka_ke ano, ved ok, viem, ze je to nestandardne, ale sme tu napisali x dovodov, preco to nevadi, ako absolventky presne tej istej skoly a stale sa slo len, ze joj to tazko tazko. Svet je tazky, ak chce niekto viac, musi sa ist aj cez komfortnu zonu, tak to je. Dobre padne obcas povzbudit, nie silou mocou odradzat, v neskorsom zivote a zamestnani to len pomoze.

mancicimancici
3. sep 2022

Nehovorím, že to bude ľahké štúdium, vzhľadom na tento jazyk, ktorý nepatrí medzi najľahšie, ale uplatnenie po skončení sa určite nájde 🙂 je to pekný jazyk, ale aj ťažký, zo začiatku, ak nie sú základy. Ale ak bude mať dobrého učiteľa tak potom bez obáv 😊

lucka_ke
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
matkahelka
3. sep 2022

@lucka_ke ta skola je mega prave preto, ze po anglicky vie uz kazdy, francuzsky a spanielsky "nikto". mam 14 rocnu, ktora podedila z muzovej strany obrovske nadanie na jazyky, anglictinu ma uz teraz v malicku, doucuje v skole spoluziakov, filmy pozera len v anglictine. chodi na spanielcinu, ale akosi ju nenadchla, dohovori sa v pohode, ale proste sa jej ako jazyk spanielcina nepaci. chcela skusit francuzstinu a je obrovsky problem najst v KE schopneho lektora. a teda, pre tvoju informaciu, nam samotna lektorka anglictiny povedala, ze toto gymnazium ma tak dobre nastavenu vyucbu, ze za pol roka nie je mozne rozoznat, kto prisiel bez zakladov jazyka a kto sa jazyk ucil 4 roky na ZS. studovala jej tam totiz sestra, ktora tiez nastupila na gympel a nevedela po francuzsky ani pipnut.
A smejem sa na komente, ze rodicia nebudu vediet dietatu pomoct. to vazne- gymnazistovi pomahat? ja som sa s dcerou ucila naposledy v 1roc.ZS. dieta, ktore potrebuje asistenciu rodica pri uceni este i na druhom stupni ZS urcite nepatri na gymnazium.

lucka_ke
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vroni
3. sep 2022

@greta2017, viem, čo je bilingválne gymnázium. Ale s francúzskym systémom to ma toľko spoločného ako akt s pietnym aktom. Zato môj údiv. Pokiaľ si po ňom zvládla francúzsku vs, musí to byť naozaj dobrá škola.

mooonika1975
3. sep 2022

@matkahelka zase prr, ak treba pomôcť, je dobré mať niekoho po ruke, ja som tak potrebovala pomôcť na strednej a nemal mi kto , nevedeli. Omnoho ľahšie bolo tým, čo im dokázali pomôcť rodičia

matkahelka
3. sep 2022

@lucka_ke ja sa nikomu nevysmievam, ak to tak vyznelo, ospravedlnujem sa. ale musis uznat, ze ucit sa s 15 ci 16 rocnym je viac ako chore. ak dieta v skole chyba, ma spoluziakov, v dnesnej skype-ovej a msng-ovej dobe je toto najmensi problem. rovnako dnes na internete najdes vysvetlenie vsetkeho. mam 40 a aj ked som nikdy nebola jednotkarka, nedokazem si predstavit, aby sa so mnou rodicia ucili na strednej skole. rovnako mam neter a synovca teraz na SS, kolegyne, co maju deti gymnazistov a skutocne sa s deckom v takom veku nikto neuci. ved mas SS a gymnazia, kde sa ucia rozne predmety a neviem si predstavit, ze teraz vsetci rodicia ovladaju jazyky, fyziku, chemiu, matiku na takej urovni, aby to 16 rocnemu vedeli vysvetlit? urcite nie.