Bilingválne francúzske gymnázium v Košiciach

perthes
3. sep 2022

Ahojte. Dcéra nastupuje do prvého ročníka na francúzske bilingválne gymnázium v Košiciach. Viem, že to nebude ľahké, ale ver, že to bolo dobré rozhodnutie. Ak viete mi niečo k tej škole napísať, budem vďačná. Ďakujem

bambulka814
3. sep 2022

Nepoznám síce nikoho, ale tiež plánujeme dať zopár našich detí na anglické bilingválne, podľa mňa top voľba v dnešnej dobe, všetky deti, čo poznám z týchto škôl majú otvorené dvere všade, aj do sveta. Väčšina ide do zahraničia už počas štúdia. Určite dobrá voľba👍👍.

matkahelka
3. sep 2022

@mooonika1975 zjavne mam na toto iny nazor. stredoskolak ma byt samostatna jednotka, ak nie je, niekde je problem. a obzvlast v dnesnej dobe, ked je na internete dohladatelne vsetko.

bambulka814
3. sep 2022

Dve moje rovesníčky, čo sa venovali franine počas gympla, obe to veľmi využili, jedna robí v francúzskej firme na SVK, druhé žije a roky pracuje vo Francúzsku a nie, nerobí čašníčku a pod, normálne vyššia manažérska pozícia.

bambulka814
3. sep 2022

@matkahelka nielen stredoškolák, moje deti sa učia celú ZŠ úplne samé😀😀. Nikdy som nechápala ten prístup, že aj dýcham za deti, práve naopak.

matkahelka
3. sep 2022

@bambulka814 presne tak, uplne suhlasim. chapem, ze nie vsetky deti su sikovne, ale uz na druhom stupni ZS nema rodic co sediet pri dietati. a napisat, ze pomahat dietatu na strednej skole? oh ty moj alah, a potom ze su deti nesamostatne. cudujem sa, ze este na VS som nechodila za otcom nech mi vysvetluje integraly a derivacie, lebo ved rozumel tomu. a ja truba som chodila na intrak za spoluziakmi sa ucit.

bambulka814
3. sep 2022

@matkahelka nie, to je blbosť naozaj, my už budúce leto plánujeme pustiť deti na 2-3 týždne do UK kvôli jazyku a keby boli nesamostatni, nebolo by to možné. Budú mať 14 a 12.

missviolet
3. sep 2022

@greta2017 ja mam spanielske bilingvalne a rovnaku skusenost, ale ze uplne! doteraz s kamoskami, co som si tam nasla, hovorime, ze ked sme dali to bilingvalne, tak dame vsetko. Univerzita bola o tolko menej stresujuca, ked bol clovek zvyknuty 5r na sialeny system a narocnost :D Pracu mam tiez narocnu, ale to bilingvalne - no, dame uz vsetko, vsakze :D

missviolet
3. sep 2022

@mooonika1975 ja som chodila na spanielske bilingvalne, bolo nas 30 a ani jeden z nas nevedel po španielsky ani zatat 🙂 prva hodina uplne - prisla lektorka Spanielka, po slovensky ani slovko - doteraz si pamatam tu hodinum Naucila nas predstavit sa a cislovky do 100 🙂 Po mesiaci sme pisali prvu vacsiu esej na 500 slov, aj to mam este odlozene. Pisala som o jednom filme. Neviem, ako sme sa ako 14-15rocni takto rychlo chytili, ale slo to. Naroky vsak boli naozaj vysoke, po skole sme nemali volno, len sme drtili

amelia89
3. sep 2022

Ahoj, ja som tiez absolovent spanielskeho bilgymu(chodila som do ziliny tam je spanielsko-francuzske).
Ta skola je tazsia nez ine, proste ucis sa veci v 2 jazykoch, ak chces odbornu maturitu maturujes v dalsom jazyku, zo spanielciny bola maturita tazsia ako zo slovenciny… no ale co chcem povedat. Ta skola ma tak neskutocne sformovala… vacsina (jasne su vynimky) mojich spoluziakov studovala v zahranici, alebo su lekari (mali sme zameranie prirodovedecke).
Ja som sla do Prahy, na fakultu kde bolo treba na urovni C1 2 jazyky a nemala som problem,potom do Spanielska na vysku na magistra. Pracu som si nasla v medzinarodnej firme v spanielskom time. No a moj muz zhodou okolnosti je tiez nakoniec spaniel 🤣
Vlasne cely ten moj zivot sa nejako obkrutil okolo tej spanielciny. Beriem to uz ako svoj vlasny jazyk a na tu skolu neskutocne rada spominam,bolo to super a som rada ze som tam chodila

perthes
autor
3. sep 2022

@matkahelka super si im vysvetlila.👍👍👍👍

amelia89
3. sep 2022

@mooonika1975 neviem no, mne mama nepomahala na strednej,nechapem na co, ked som nieco potrebovala tak sme to riesili medzi spoluziakmi alebo by som riesila doucko. co mi mala mama vysvetlovat derivacie a spanielsku biologiu? Podla mna vela rodicov by ani nevedelo pomoct detom so stredoskolskou fyzikou/matikou (bez ohladu na jazyk vyucby) ved nie kazdy je vystudovany neviem aky a hlavne si to uz nepamata.

anyway, nepripada vam ten nazor zvlastny ze: nedam dieta na bilingvalne gymnazium lebo mu nebudem vediet pomoct? vy si myslite ze vsetci rodicia tych deti rozumeju tomu jazyku?

dneska mi to pride cele take divne sediet tym detom za ritou az do neviem kedy, ja som v 17tich isla uz 1x do spanielska na brigadu so spoluziakmi, vzdy som mala same jednotky (okrem matiky😂) a moja mama mi vobec nepomahala s ucenim,ucila som sa fakt sama pre seba a pretoze som chcela na dobru vysku.

greta2017
3. sep 2022

@missviolet tomu ver....odvtedy ma uz nic v zivote neprekvapilo a mam pocit ze ani neprekvapi. 😊

matkahelka
3. sep 2022

@amelia89 moj muz je ekonom, jeden svagor lekar a druhy pravnik. maju skoncene srobarky, co bol pred 25-30 rokmi gympel No.1. a teda fakt nerozumiem, ako ich dokazali vystudovat a neskor aj narocne VS, ked svokrovci su z robotnickej triedy bez maturity, su radi, ze vedia nasobilku.
V tom nasom vyvoji niekde nastal brutal problem, ak ideme vyberat stredne skoly detom, podla toho, ci im budeme vediet pomahat. Ak toto pride niekomu normalne, tak to sme my ludia v riadnej prdeli.

zuzulkika
3. sep 2022

@perthes ja Vám poviem...netrápte sa,že vás nechápu,že prečo ide na francúzske...jednoducho Vaše dieťa i Vy máte iné poschodové myšlienky..inak sa pozeráte na budúcnosť....viem o čom vravím ..dcéra ide na španielčinu...pre niekoho ,že Načo....(možno)ale ona v Tom vidí lepší štart do budúcna... je človek ktorému záleží na vzdelaní .A som veľmi rada,že čítam vyššie príspevky ako sa vedia ľudia v živote uplatniť,že predsa im tie školy niečo dajú.Drzim Vám i nám palce ,aby im štúdium šlo ľavou zadnou🙂🍀😉.

perthes
autor
3. sep 2022

@zuzulkika áno. S manželom sme vraveli že bolo to jej rozhodnutie a mu ju podporíme. nie je to ani lacné, keďže bude na internáte v Košiciac a dnešná doba je dosť náročná na prežitie. My sme na dcéru pyšní a verím, že štúdium je prinesie viac možností v budúcnosti

greta2017
3. sep 2022

@perthes a kde bude na internate? Pytam sa lebo aj ja som bola tak ci nahodou to nebude rovnaky intrak😊

perthes
autor
3. sep 2022

@greta2017 Medická 2. Zajtra ju vezieme. Moje dievčatko 😭

greta2017
3. sep 2022

@perthes tam som byvala aj ja😊 5.poschodie. joooj to boli naaaadherne roky. Dlhotrvajuce kamaratstva....vlaste doteraz sa staaale s babami stretavame. Zelam jej nech jej vsetko vyjde aby mala na co spominat🍀

perthes
autor
3. sep 2022

@greta2017 ďakujem krásne. My jej to vravíme že ju čaká krásne ale ak tazke obdobie. Prosím ťa, ty mi nevies povedať ako to je s večerou na internáte ? Buď mať večeru ak zajtra po príchode ?

greta2017
3. sep 2022

@perthes tak to uz naozaj netusim....ja som tam nebola od r.2009 cize neviem co a ako ale myslim ze prvy vecer sme nemali stravu. Az od dalsieho dna. Ale mohlo sa za tie roky co to pomenit

perthes
autor
3. sep 2022

@greta2017 máte pravdu, nemajú stravu. Škoda, že nemôžme ísť s dcérou dnu, musíme sa rozlúčiť pred budovou. A odkiaľ ste ? My z Humenneho ?

molkapolka
4. sep 2022

@perthes sestra koncila sice pred 12r, ale so skolou bola velmi spokojna. Narocne to bolo riadne, tiez nastupovala a vedela len anglicky, nebol ziaden problem, perfektne sa naucila po francuzsky. Dodnes plynule hovori. Super boli aj vymenne pobyty, deti sa zdokonalili v jazyku a naucili aj samostatnosti.
Niekedy skola mala vysoku uroven, neviem ako teraz. Ja mam skonceny 4r gympel M.R.Stefanika, tam bola uroven nizsia podla mna.

perthes
autor
4. sep 2022

@molkapolka ďakujem. Dcéru sme dnes odviezli na internát. A zajtra začne nova etapa. U dnes urobila prvý krok k dospelosti, odchodom na internát. Aspoň že piatky sa nám bude vracať

jana7
7. máj 2024

@perthes ako sa vám pači na gympli? Moja dcéra ide vo štvrtok na prijímačky na fr. gym.😉