Potrebujeme k tomuto bazénu filtráciu a chlórové tablety?
Stručné zhrnutie
- Ak nechcete meniť 2,5 m3 vody každý pár dní, potrebujete aspoň chlórové tablety a ideálne aj filtráciu pre zachovanie čistej vody.
- Kartušová filtrácia za ~24–25 € môže postačovať pre sezónu pri pravidelnom púšťaní niekoľko hodín denne, piesková filtrácia je drahšia (od ~150 €) a robustnejšia.
- Okrem filtra a tabliet diskutujúci odporúčajú plavák na tablety, papieriky na meranie pH, občasné šokové vychlórovanie (Savom) a pravidelné vysávanie dna.
Najčastejšie otázky
Q: Stačia len chlorové tablety bez filtrácie pre nafukovací bazén 2,5 m3?
A: Niektorí používateľia písali, že chlorové tablety (napr. 5in1) a pravidelné vysávanie dokázali udržať vodu čistú cez leto, iní tvrdia, že bez filtrácie voda za pár dní zozelenie; všeobecná rada je: tablety môžu pomôcť, ale filtrácia výrazne znižuje riziko.
Q: Je kartušová filtrácia na 2–2,5 kubika vody dostatočná?
A: Viacerí diskutujúci uviedli, že kartušová filtrácia (nájdená za ~24–25 €) postačila celej sezóne pri dennom púšťaní niekoľko hodín; jeden používateľ však upozornil, že kartušová filtrácia "nefiltruje nič" bez pravidelného používania.
Q: Ako dlho denne treba púšťať filtráciu?
A: Disciplinovaní používatelia odporúčali pustiť kartušovú filtráciu na "pár hodín" denne alebo nastaviť časovač/spínače na 2 časy denne; spínačky sa dajú kúpiť za cca 3–4 €.
Q: Ako začať po napustení bazéna (pH, chlor)?
A: Odporúčali kupiť sadu plavák + tablety + papieriky na meranie pH, na začiatok šokovo vychlórovať Savom a upraviť pH podľa papierika; tiež je potrebné merať zostatkový chlór.
Q: Poškodí chlór nafukovací/gumený bazén?
A: Jeden používateľ napísal "chlorom znicis aj bazen-gumeny" a varoval na dávkovanie; iní používali tablety bez problémov, takže názor je rozdelený.
Q: Aké ďalšie pomôcky odporúčali diskutujúci?
A: Spomínali sa vysávač tyčový na baterky (napr. Bestway Aquatech 58770 ako príklad), vypustné čerpadlo, solárne ohrievače, krycia plachta a dlhá hadica 3×25 m na ohrev vody.
Závery z diskusie
Zhoda
- Ak nechcete meniť 2,5 m3 vody každé pár dní, treba aspoň chemickú úpravu vody (chlórové tablety) a ideálne aj filtráciu.
- Kartušová filtrácia môže byť postačujúca pri dennom púšťaní na niekoľko hodín; piesková filtrácia je lepšia, ale drahšia.
- Potrebné je merať pH papierikmi a sledovať zostatkový chlór; na začiatok doporučovali šokové vychlórovanie (Savom).
- Pravidelné čistenie (vysávanie dna, čistenie stien) znižuje riziko „zozelenania“.
Sporné názory
- Kartušová filtrácia postačuje vs kartušová "nefiltruje nič" a denne ju treba púšťať.
- Chlórové tablety (5in1) stačia vs bez filtrácie voda aj tak rýchlo zozelenie.
- Chlor poškodí nafukovací/gumený bazén vs niektorí používatelia používali tablety bez poškodenia.
- Lacnejšie riešenie je pravidelné vyliať a napustiť znova vs lepšie investovať do filtrácie a chemie.
Otvorené otázky
- Ktorý konkrétny model filtrácie je optimálny pre presne 2,5 m3 bazén?
- Aká presná dávka chlórových tabliet (5in1) a aký interval je ideálny pre 2,5 m3 vody?
- Koľko hodín denne presne treba púšťať kartušový filter pri rôznych teplotách (napr. 31 °C)?
- Je jednorazové šokové vychlórovanie Savom bezpečné pre materiál tohto konkrétneho bazéna dlhodobo?
Spomenuté značky a firmy
Bestway, Tesco, Metro, Kaufland, roboticky-vysavac.sk
Spomenuté produkty a metódy
kartušová filtrácia, piesková filtrácia, plavák na tablety, chlorové tablety 5in1, Savom (šokové vychlórovanie), papieriky na meranie pH, zostatkový chlór, Bestway Aquatech 58770, vysávač tyčový na baterky, spinacie hodiny (časovač), vypustné čerpadlo, solárne ohrievače, krycia plachta, dlhá hadica 3×25 m, externé čerpadlo
Miesta a osoby
Tatry
Filtracia a "chemia" je na to, aby "nezozelenala" voda (nemnozili sa v stojatej vode bakterie a "nezkazila sa"...
Nechaj vo vedre alebo v sude vodu par dni na 30 stupnoch a uvidis, co tam porastie... detto bazen. Je jedno aky velky (len v malom ti nie je luto vyliat vodu a napustit znova)
Pokiaľ nechceš vymieňať stále vodu treba.
@viestta
@januska12323 ved to som si aj myslela..to dedkovci kúpili pre malú..a mam pozrieť nejaký filtráciu na 2,5 kubika a tablety aké? Nejaké univerzálne existujú?
Filtracia a "chemia" je na to, aby "nezozelenala" voda (nemnozili sa v stojatej vode bakterie a "nezkazila sa"...
Nechaj vo vedre alebo v sude vodu par dni na 30 stupnoch a uvidis, co tam porastie... detto bazen. Je jedno aky velky (len v malom ti nie je luto vyliat vodu a napustit znova)
@zic ale toto ja viem, ja kupujem malý aby som mohla každý druhy deň vyliať vodu a umyt bazén lebo sa "šmýka". Vieš poradiť k tej filtracii a tabletam? Nemám vôbec skusenost..
Pieskovu filtráciu treba okolo 150 eur a viac stoja, piesok do filtrácie kúpiť + chlór, ináč voda vydrží dva-tri dni a vyliať
TO TA TA VODA vyjde lacnejsie... skor by som kupila vypustne cerpadlo...
chlorom znicis aj bazen-gumeny...a ak chlor, pozor na davkovanie, ak napustis menej vody...
a to mate presne tento bazen? lebo tento je dost neprakticky, funguje len ked je naplneny na max....inak sa deformuju steny ak je menej naplneny -oni sa hybu a vratia nazad, len to nemusi byt prijemne...
a to mate presne tento bazen? lebo tento je dost neprakticky, funguje len ked je naplneny na max....inak sa deformuju steny ak je menej naplneny -oni sa hybu a vratia nazad, len to nemusi byt prijemne...
@luxus10 hej presne tento kúpili.. no ale ako tak čítam asi ho pôjdu vrátiť.
Pieskovu filtráciu treba okolo 150 eur a viac stoja, piesok do filtrácie kúpiť + chlór, ináč voda vydrží dva-tri dni a vyliať
@zuzubb007 nasla som kartusovu filtráciu na 2 kubiky za 25€, to by nestačilo? Ten bazén nebude používaný denne, akurát keď dcera príde na prázdniny na par dni.
Môžeš kúpiť aj kartušovú filtráciu, tá je ale slabšia. My sme mali takú a voda nám neozelenela. Máš v tom bazéne aj otvory na tú filtráciu? Tablety kúpiš aj v drogérii ,môžeš rovno kúpiť 5 v 1. Bazén nemusí byť veľký, aby sa vám voda ohriala od slnka. Alebo kúpiť tepelné čerpadlo. Ale ja by som ho asi vrátila, a už kúpiť aj s filtráciou.
no my ked sme ešte nemali riadny velký bazen ale len tieto lipizdinky nafukovacie tak nám stačili chlorove tabletky a vysávač do vody nemali sme nijakú filtraciu.Ten vysávač je dobrý.Taký tyčový na baterky a nemenili sme vodu celé prázdniny.Tiež bol nafukovací.A nezozelenela voda vôbec bola čistá celé leto ale tak vysávali sme pravidelne dno aj boky a menili tie chlorovky
Tú kartušovú filtráciu, by si mala mať stále pustenú alebo aspoň cez deň. Bazén treba aj čistiť a vysávať.
Nie to nefiltruje nič, navyše aj keď sa bazén nepoužíva treba tu filtráciu púšťať každý deň, cize ak príde raz za dva týždne, rodičia to musia púšťať aspoň na tie tri hodky denne čím viac tým lepsie
My ho máme, i keď možno trochu iný rozmer. Má integrované otvory na pripojenie filtrácie. Používame kartušový filter, každý deň pustíme na pár hodín. Ale dá sa použiť aj piesková filtrácia, len je drahšia. Okrem toho plavák a do neho tablety. Na začiatku po napustení sa treba viac pohrať s nastavením ph a množstva chlóru, ale potom pekne drží. Dá sa naň dokúpiť aj krycia plachta, aby nenalietavali smeti doňho. My, teda hlavne deti, sme spokojní😊
kartusova filtracia uplne postacuje, ale ... podla pouzitia treba filter menit.
ja som mal 3m a potom som ho vyhodil, lebo sme to uz nepouzivali.
ten filter nam v pohode vydrzal celu sezonu. na ohrev vody som pouzil dlhu hadicu. tusim 3x 25m - bola vtedy akcia v tescu a externe cerpadlo. voda mala cca 31°C.
cerpadlo na filtraciu som napojil na spinacie hodiny a nastavil na dva casy spinania. spinacky co som mal doma , tak podporovalo iba dva casy.
dnes si mozes kupit obycajne spinacky za cca 3-4 €
inak pozor ! aj ked budes davat chlorove tabletky a filtraciu nebudes mat pustenu, tak ti to nepomoze. voda ozelenie a vo vode sa ti nakotia rozne chrobaky. na zelenu vodu ti postacuje aj cca tri dni bez filtra
kartusova filtracia uplne postacuje, ale ... podla pouzitia treba filter menit.
ja som mal 3m a potom som ho vyhodil, lebo sme to uz nepouzivali.
ten filter nam v pohode vydrzal celu sezonu. na ohrev vody som pouzil dlhu hadicu. tusim 3x 25m - bola vtedy akcia v tescu a externe cerpadlo. voda mala cca 31°C.
cerpadlo na filtraciu som napojil na spinacie hodiny a nastavil na dva casy spinania. spinacky co som mal doma , tak podporovalo iba dva casy.
dnes si mozes kupit obycajne spinacky za cca 3-4 €
inak pozor ! aj ked budes davat chlorove tabletky a filtraciu nebudes mat pustenu, tak ti to nepomoze. voda ozelenie a vo vode sa ti nakotia rozne chrobaky. na zelenu vodu ti postacuje aj cca tri dni bez filtra
@frflos_nespokojny my sme žiadnu zelenú vodu ani chrobáky nakotené tam nemali jak bolo leto dlhé a filtračku sme nemali k tomu nafukovaciemu bazénu ani my.Ako vyššie spomínam len tie tabletky a vysávač sme používali.Sama by som sa v hnuse nekúpala ale radšej to vyliala.Asi sme mali kvalitnú vodu potom alebo čo😀
@frflos_nespokojny my sme žiadnu zelenú vodu ani chrobáky nakotené tam nemali jak bolo leto dlhé a filtračku sme nemali k tomu nafukovaciemu bazénu ani my.Ako vyššie spomínam len tie tabletky a vysávač sme používali.Sama by som sa v hnuse nekúpala ale radšej to vyliala.Asi sme mali kvalitnú vodu potom alebo čo😀
@liusa82 tepla voda urobi svoje (31°C) a tu pod tatrami su noci chladne
My sme mali taký 8,5 kubíka vody v ňom bolo tusim, na vode nám v plávaku plávali tabletky aj bežala filtrácia, inak by zozelenala voda. Na filtráciu sme napojili solárne ohrievače potom.
My ho máme, i keď možno trochu iný rozmer. Má integrované otvory na pripojenie filtrácie. Používame kartušový filter, každý deň pustíme na pár hodín. Ale dá sa použiť aj piesková filtrácia, len je drahšia. Okrem toho plavák a do neho tablety. Na začiatku po napustení sa treba viac pohrať s nastavením ph a množstva chlóru, ale potom pekne drží. Dá sa naň dokúpiť aj krycia plachta, aby nenalietavali smeti doňho. My, teda hlavne deti, sme spokojní😊
@lubka668 prosím ta a ktorý filter mate? Ja som nasla na 2 kubiky za cca 24€ ale bazén ma 2,5 kubika tak neviem ci to môže byť..a tablety také 5in1 sú v pohode? Ci treba na začiatok aj nejak viac nachlorovat? To pH sa meria papierikmi? Dakujem ti.
Nie to nefiltruje nič, navyše aj keď sa bazén nepoužíva treba tu filtráciu púšťať každý deň, cize ak príde raz za dva týždne, rodičia to musia púšťať aspoň na tie tri hodky denne čím viac tým lepsie
@zuzubb007 dakujem, to by nebol problém pustiť to. A museli by tam aj dávať tablety a merať pH ak by sa nepoužíval? Ci by stačilo, že par dni pred tým ako príde mala tam dat nejaké tablety? Bože ja som z toho jelen🤣🙈 je to pre mňa ako veda tieto veci okolo bazenov.
no my ked sme ešte nemali riadny velký bazen ale len tieto lipizdinky nafukovacie tak nám stačili chlorove tabletky a vysávač do vody nemali sme nijakú filtraciu.Ten vysávač je dobrý.Taký tyčový na baterky a nemenili sme vodu celé prázdniny.Tiež bol nafukovací.A nezozelenela voda vôbec bola čistá celé leto ale tak vysávali sme pravidelne dno aj boky a menili tie chlorovky
@liusa82 ďakujem. No asi je jedno ci kúpia ešte vysavac ci filtráciu. Teda ideálne by bolo obe ale určite nebudú chciet toľko investovať.. a aké tablety si dávala?
My máme kartušový filter a stačí nám to. Na začiatok sme kúpili takú sadu plavák+tablety+papieriky na meranie. Zistili sme, že na začiatok musíme viac znížiť ph, tak sme dokupili bazénovú chémiu priamo na to a prvý krát šokovo vychlórovali Savom na správnu úroveň ph+chlór podľa papierika. Teraz už len púšťame filtráciu a tak raz za týždeň bude treba doplniť tabletu. Na začiatok sa to zdá veľa, ale vlastne to nie je nič hrozné. Ak máte v blízkosti predajňu s bazénmi, určite poradia.
My máme kartušový filter a stačí nám to. Na začiatok sme kúpili takú sadu plavák+tablety+papieriky na meranie. Zistili sme, že na začiatok musíme viac znížiť ph, tak sme dokupili bazénovú chémiu priamo na to a prvý krát šokovo vychlórovali Savom na správnu úroveň ph+chlór podľa papierika. Teraz už len púšťame filtráciu a tak raz za týždeň bude treba doplniť tabletu. Na začiatok sa to zdá veľa, ale vlastne to nie je nič hrozné. Ak máte v blízkosti predajňu s bazénmi, určite poradia.
@lubka668 ďakujem ti. No uvidíme ci budu chotní toto všetko podstupit🙈
my sme mali teda aj máme takýto vysávač tým som to preventívne prebehla skoro každý deň to stačí na také menšie bazéniky a tabletky chlorové sme mali také tie velké a nie tie mini čo väčšinou ludia dávajú do malých bazénov.Lebo máš rôzne velkosti.Možno aj to to spravilo že sa tam nemnožil kdejaký sajrat https://www.roboticky-vysavac.sk/bestway-aquate...


chystas sa kazdych par dni vymienat dva a pol kubika vody? Ak nie, tak potrebujes aspon chlorove tabletky, ked nie aj filtraciu