Ako bezpečne spať so 7-týždňovým bábätkom?

kwetinka12
15. sep 2019

Ahojte,.mam 7tyzdnoveho syna, ktory kvoli kolikam zle v noci spava. So mnou v posteli spi lepsie,ale bojim sa o jeho bezpecnost, kedze tym padom nie je na monitore dychu. Nemate napady a tipy, ako spat bezpecne s malym dietatom v jednej posteli? Dakujem

tiumen
15. sep 2019

Moji obaja spali tiež s nami v manželskej.. Boli kojení takže mi tak bolo najlepšie, dávala som ich na kraj postele (k zábrane) na druhej som bola ja lebo manžel by ich pripučil..

basska_b
15. sep 2019

Ak ti radili lekári mať monitor dychu, asi bude lepšie ho mať, teoreticky sa to dá aj do postele nejako dať, či? Veď sa ešte nekotúla (Nemám skúsenosť..). Ale hovorili nám na kurze, že ak sa nenarodilo predčasne, nemáme syndróm náhleho úmrtia v rodine resp. ak je kojene, nemusíme saaž tak obávať a dávať monitor (nechcem tu rozprúdiť nejakú debatu že či monitor ano alebo nie...)

barborka291
15. sep 2019

@kwetinka12 ja som presne pre toto mala snuza go monitor na plienocku a pouzivali sme ho dlho

lenqua_12325
15. sep 2019

My sme od narodenia so synom spali spolu vedľa seba čelo na čelo. Spal aj 6 hodín vkuse. Cez deň som ho dala do postieľky na monitor a 3x dne mali poplach a mal reálnu zástavu stačilo potriast a dýchal. Odvtedy na monitore a to ma 14 mesiacov. Mam rešpekt. Radsej cez deň si pospime spolu, no mam tvrdý spánok a viem si ho kontrolovať.

shilla23
15. sep 2019

Nespat pod jednym paplonom aby sa babatko neprehrievalo a vsetko do coho by mohlo zaborit tvaricku prec.. ked bol moj tak malicky tak som nedavala nikdy medzi nas a davala som velky pozor ked sa moc lepil na mna nostekom tiez kojim a som za spolocne spanie neskutocne vdacna nemusim sa prebrat ani ja moc ani maly a hlavne babatko neupada do hlbokeho spanku co je pre jeho bezpecie lepsie ako monitor

janba
15. sep 2019

Nedá sa ti posielka prirazit k tvojej posteli? Malý bude na monitore a ty hneď pri ňom

lucia147852
15. sep 2019

@janba vtedy monitor nemá význam. Berie aj dych matky. Musí byť medzera medzi postieľkou a posteľou

mis_mis
15. sep 2019

Niekde som čítala, že spánok pri maminke je prirodzenou ochranou pred SIDS.

sorayaardente
15. sep 2019

Ja som mala svojho vedľa seba v hniezde a v pohode. Žiadny monitor sme nemali.

lenqua_12325
15. sep 2019

@mis_mis tak sa na to spoluehajme...

myjusiatko
15. sep 2019

Zasady bezpecneho spolocneho spania su neist spat pod vplyvom alkoholu alebo drog. A mat zabezpecenu postel proti padu.

Spolocne spanie je to naj, lepsie nez monitor dychu. 🙂

janba
15. sep 2019

@lucia147852 aha to som nevedela. Tak najlepšie asi hniezdo a neboj, podvedome budeš všetko kontrolovať 🙂

yanni
15. sep 2019

Nase obe copane spali zo zaciatku s nami. Prva ca. 2 mesiace, druha dost dlho, dokonca aj mne na hrudi. Ona bola hrozna, doslova vrieskala takmer 5 mesiacovcele dni, zato takto v noci fajn pospala. Tiez mam deti kojene a jedna postel bola v zaciatkoch na nezaplatenie. Teraz ma najmladsia 8 mesiacov a takmer 4 mesiace uz spava sama vo svojej postielka a dokonca sama vo svojej izbe.Uz sme sa navzajom rusili, aj ked spala v postielke. Stacilo zakaslanie, prevratenie sa v posteli, suchot paplona, hned mala oco na stopkach. Ako sme ju rpestahovali, prespi celu noc. Obcas sa zobudi a chce pit ale to je nromalne, my mame cez den 45 stupnov a v noci este stale takmer 30, tak sa ani necudujem, ze je smädna. Ale nakojim a ona spi dalej.

wena
15. sep 2019

My máme postielku bez bocnice prirazenu k posteli, v nej mame aj monitor. Máme odskusane, pohyb matky nesnima, len dieťa. Ja ale nekojím, takže malej do postielky neleziem ani ju nedávam k sebe, spí tam v hniezde, maximalne tak niekedy natiahnem ruku a pohladkam ju keď je nespokojná. Občas spala aj medzi na posteli, ale vždy v hniezde (bez monitoru). Ja osobne si ju neviem predstaviť mať v našej posteli bez hniezda, bála by som sa, že jej v noci ublizime a cítim sa istejšie keď je vo svojej postielke s monitorom. Neviem si vôbec ani predstaviť ze by spala celú noc na mne alebo nejako podobne.

nikpa
15. sep 2019

@kwetinka12 do postele k sebe ak ho dáš tak monitor v tom prípade stráca význam, bude snímať
aj tvoj dych a tvoje pohyby. Myslím si, že minimálne pol až trištvrte roka je monitor dôležitý. Asi by som ho nevymenila ani za kludnejsi spánok pri kolikach. A celkovo spánok s malým babom je pre neho nebezpečny, nebojis sa že ho trebárs prekryjes paplonom už keď si si teda istá, že ho neprivalis...

berika
15. sep 2019

@mis_mis nejako sa synchronizuje dychanie dietata a matky, je to prirodzene spať spolu.

mmoni89
15. sep 2019

Najmladsi syncek ma 5tyzdnov,spi so mnou uz od narodenia,uz v porodnici spal na mne.Vsetci 3ja synovia tak spali,ja som sa celkom vyspala aj oni boli spokojni.Nedavam ho do stredu mam ho vedla seba

rybka16
15. sep 2019

@mis_mis Toto je velka blbost. Dlhodobe vyskumy ukazuju, ze najlepsia ochrana proti SIDS je, aby dieta spalo samo na chrbte v prazdnej postielke (ziadne mantinely, hracky, vankuse, plienky, deky a ja neviem co). U deti, ktore spia v spolocnej posteli s dospelymi je vyskyt SIDS vyssi, plus hrozi prilahnutie a udusenie.

mircalla
15. sep 2019

@veronikadomanova Esteze Mamila je fakt "hodnoverna institucia".
@rybka16 Konecne jeden rozumny nazor, i ked hniezdo sme mali, ale pripevnene pevne k postielke, inak nic. Nikdy som dieta s sebe do postele nebrala, podla mna to je nebezpecne

myjusiatko
15. sep 2019

@rybka16 je to presne naopak nez pises. Spolocne spanie riziko SIDS znizuje. Je potreba dodrziavat zasady bezpecneho spolocneho spanku ako som pisala vyssie. Ked matka nie je opita alebo pod vplyvom drog, dietatko nezalahne. Jeden pan taketo pripady sleduje. Najdem odkaz.

myjusiatko
15. sep 2019

ten muz sa vola james mckenna.

selest
15. sep 2019

@mis_mis mne praveze midwife zdoraznila ze je to naopak jedna z "pricin" kedze sa stavaju nehody..
Ja mam doteraz respekt kedze nam tiez monitor zapipal a nebol to poplach..

selest
15. sep 2019

@myjusiatko nemusi byt opita. Staci ze je neskutocne unavena..

myjusiatko
15. sep 2019

@selest no nepotrebujem nikoho presviedcat. Kazdy podla seba. My spime vsetci spolu a je nam tak dobre a sme spokojni. A verim, ze pre ne a pre seba robim to najlepsie a zaroven najpohodlnejsie. Spavalo sa tak vzdycky a spia tak aj zvierata a pride mi to tak prirodzene a v poriadku. Priroda by predsa nesla sama proti sebe.

klejkaez
15. sep 2019

Poznám osobne prípad, kedy to skončilo tragický. Žiadny alkohol, drogy neviem čo.
Maminka bola iba nevyspata, unavená. a nikto nespí v jednej polohe celu noc.
Bolo pekne v hniezdocku, a rano maminka cez neho rukou, no bolo neskoro... Miško odpočíva v pokoji.
Maminka dodnes si vyčíta, skončila na psychiatrii a dodnes ďalšie dieťatko z traumy nemajú uz je to nejaký ten rok.
ako mozete niektoré povedať, že sa nemôže stať, očividne ked nezažijete a máte slabý spánok...
Ibaže tuhý spánok neovplyvnite😞

selest
15. sep 2019

@myjusiatko ja ta nepresviedcam spi ako chces ak vam to vyhovuje. Ja len pisem sama za seba ze ked som bola prve mesiace po porode unavena tak by sa mi kludne mohlo stat ze by som babatko privalila rukou alebo prehodila nan perinu. A novorodencek si ju nevie zhodit. A nepila som.. Pretoze ked spim tak neviem o sebe. Kolkokrat ma musel manzel drgnut ze sa maly budi..Takze nejake vyskumy nejakeho pana su fajn ale niekedy staci uplne porozmyslat. Zvieratka sa nerodia tak bezbranne co sa pohybu tyka ako novorodenci. Nespia na posteli obleceny s hlavou na vankusi a nezakryvaju sa perinou.

saluda
15. sep 2019

@kwetinka12 všetky 3 deti spali s nami v posteli, nikdy som sa ani len nepohol, zobudila som sa tak, ako som zaspala. Inak sa v noci prehadzujem ako vrece, ale je to asi nejaký pud, ktorý mi nedovolil pohnúť sa, ani keď nám do postele zabludilo už staršie dieťa. Okrem toho bábo bolo pevne v zavinovacke, pohnúť sa nemohlo a dávali sme ho vyššie tak, aby sme mali hlavy na úrovni jeho nožičiek, pre väčšiu istotu a okolo seba malo vankúš na kojenie. Monitor dychu sme tiež nikdy nemali, zaobstarala by som ho v rizikovom prípade, ako predcasniatko a iné.....

v_alika12
15. sep 2019

@myjusiatko ono je to individualne a neda sa pausalizovat. Napr moju svagrinu nic nezobudilo prve dni/tyz po porode. Ani poplach, nastastie falosny. Taka unavena bola. Ja som zas hore pri kazdom pohybe. No i tak prvych 6 mes bol v postielke. Bala som sa. A neznamena ze lubim menej

rybka16
16. sep 2019

@myjusiatko Jeden pan James McKenna... Velmi dobre viem, kto to je. Jeho “data”, ak sa to tak da vobec nazvat, su dost skreslene. Kedze v USA sa umrtia babatiek velmi, ale fakt velmi podrobne vysetruju, maju statistiky a vyskumy na tisickach umrti v spanku a vidno velmi jasne trendy o tom, co tie deti v spanku zabija. McKenna vo svojom spankovom centre vyskuma tak akurat nic, kedze podmienky v centre a v realnom zivote su uplne ine. Okrem toho jeho data vychadzaju z ovela mensej vzorky, cize nie su reprezentativne. Vyssi vyskyt SIDS je aj u deti, ktorych rodicia dodrziavali “bezpecnostne” zasady (tzv. Safe Seven) a aj u nich dochadza k prilahnutiu a uduseniu. Len tak mimochodom, extremna unava je porovnatelna so stavom opitosti, co sa tyka reakcii cloveka, schopnosti bdiet atd. Ak rodic za poslednych 24 hodin nespal v jednom kuse aspon styri hodiny (co pri babatku asi tazko), je to porovnatelne s tym, akoby bol pod vplyvom alkoholu. Takze asi tak sa daju dodrziavat tie zasady “bezpecneho” spolocneho spanku.