Ako naučiť plne kojené 5 mesačné dieťa piť mlieko z fľašky?

moe
14. máj 2012

Ahojte,
mám veľký problém, s ktorým potrebujem poradiť.
Mám 5 mesačnú dcéru, ktorú som doteraz síce s veľkými problémami, ale predsa len kojila. Bohužiaľ problémy s kojením sa zhoršili tak, že dcéra sa odmieta prisať na prso cez deň, z prsa pije iba v noci. Preto si musím MM odsávať a ponúkať jej ho vo fľaške. Avšak dcéra nevie z fľašky vôbec piť. Cumeľ iba hryzie alebo jazykom vytláča a strašne pri tom plače. Každé kŕmenie je boj nervov. Ale keďže jesť musí, nejako to mlieko do nej musím dostať .
Poraďte prosím ako. Vyskúšala som už cumle od tomme tippe, mam, aj latexový od chicco (ten sa zatiaľ najviac osvedčil lebo má veľkú dierku a dokážem tak mlieko do úst nastriekať). Avšak nepovažujem to za trvalé riešenie. Rada by som bola kebyže malá je rada a s radosťou. Momentálne už plače len čo jej dávam podbradník (už vie čo ju čaká). Veľmi sa bojím, že ani príkrmy nezačneme dobre a dcéra ich bude zo strachu bojkotovať.
Poraďte prosím čo robiť.

strapco13
14. máj 2012

@moe odmietanie alebo strajkovanie pri dojceni je casto u deti co poznaju dudel, flasku
ak ma dudel zrusit, zintenzivnik kontakt kontakt koza na kozu..cize vyzliect sa, malu iba do plienocky a salte sa, bavte sa, mojkajte s
ponukaj jej prsnik, ale nenut ju
zatial dojci v polospanku ..idealne je mat satku, dat dieta do kolisky na spanok kde ma prsnik blizko nosteka, nech citi vonu a mozno sa prisaje
nedokrmuj flaskou, skus poharik, cievku po prste
ked sa hneva na podbradnik, tak ho nedavaj
pozri sa do pusinky ci nema aftu, alebo ci nejdu zubky..proste nejaku bolacku ak ano natri gelikom ktory ma zlozku proti bolesti
a najtazsia vec..udrzat seba v klude..ak si ty nervozna, mala to citi a duplom strajkuje, viem ake te je tazke, verim ti, ze mas nervy..ale skus to ovladnut
nezacali si uzivat antikoncepsiu, alebo nemas menzes?

moe
autor
15. máj 2012

to strapco: ďakujem za radu, ale týmto všetkým sme už prešli aj s pomocou laktačnej poradkyne. Problém s kojením (štrajkom) nám začal ešte niekedy pred 2 mesiacmi a odvtedy ho riešim viac menej neúspešne. Kojila som aj v polospánku aj spánku, aj naholo, aj v sprche malú nosím v ergonosiči aj šatke, aj spolu spíme v noci a kojíme sa tak, mojkáme sa. nikdy nie je sama, furt je niekomu na rukách. Nepozná dudel ani fľašu. Vyskúšali sme cievku, lyžičku i pohárik. Zúbky jej nejdú, afty nemá ani soor, dali sme pozrieť i uzdičku pod jazykom - je OK.
Ja som už vysúšala naozaj všetko a práve preto, že som z toho na nervy a už aj celá moja rodina vrátanie dieťaťa. Možno preto sa odmieta už prisať cez deň - neviem. Neviem si udržať nervy na uzde - jednoducho to nejde, nie som jogín.
Dcéra však potrebuje jesť a momentálne jediný spôsob je fľaša. Keď sa na ňu naučí budeme kľudné obe. Ja jej tam odstriekavam moje mlieko a aj naďalej budem.
Len mi poraď ako na fľašu.
Ver mi, že ako udržať dojčenie už viem lepšie za tie 2 mesiace ako hocijaká laktačná 🙂
Bohužiaľ u nás sa nepodarilo a prešla som si už aj fázou výčitiek, že prečo práve mi a kde sa stala chyba. Už sa tým nechcem trápiť. Naša rodina už potrebuje kľud.

minewka
15. máj 2012

@moe ahoj..neviem, či si stále rozhodnutá pre fľašku...ak áno, pár rád..

vyskúšaj si kúpiť avent cumle - sú rozdelené podľa veku..keĎže si doteraz malú len kojila - asi by som skúsila čo najmenšiu dierku...možno by som začala s veľkosťou č. 2...a uvidíš...

Treba na to trpezlivosť.... snaž sa cumlík od fľašky smerovať hore na podnebie...chvíĺku to trvá, kým sa dieťa naučí sať z fľašky...skús poležiačky, alebo v polosede...

Inak - vo veku 5 mesiacov..by sa možno darilo nakŕmiť aj lyžičkou...či to je zdĺhavé?

moe
autor
16. máj 2012

@minewka lyžičkou to ide, ale je to naozaj nadlho. a navyše, ju to po pár lyžičkách prestane baviť a začne sa jedovať. Dostanem do nej takto asi 20 ml ☹
ďakujem za rady, objednala som si cumeľ od Medela pre plne kojené deti, tak som zvedavá čo malá na to.
Či bude sať. Lebo ona nevie, že má sať. Ona tie dudle len hryzie ☹

tkmama
16. máj 2012

@moe Moja malinká je síce stále dojčená, ale tiež som jej v 4 mesiacoch skúšala dávať vodičku z fľašky s cumľom a nechcela, hrýzla cumeľ a nevypila nič. Tak som jej dala kúzelný pohárik Avent a pije z neho dodnes. A inak od pol roka pije najradšej z pohára cez slamku, ide to rýchlejšie🙂 Skús pohárik z náustkom, veď o chvíľku oslávite 6 mesiacov, tak už by som ju na cumľovú fľašu ani neučila.

adulik23
16. máj 2012

@moe mozes sem prosit ta dal link, ako vyzera ten cumel? mladsi syn ma 11 mesiacov a doteraz nevie pit z flase. kvoli mlieku by mi to nevadilo (nastastie u nas je kojenie bez problemov), ale niekedy potrebujem odist z domu, ide leto a mm mu nema ako dat vodu. vyskusala som uz asi 5 druhov saviciek, sosakove pohariky, klasicke pohariky, slamku .... nic nepomaha. vsetko len hryzie a rehoce sa pritom.

moe
autor
17. máj 2012

@adulik23 nerozumiem, link na aký cumeľ chceš?

sofinka13
20. máj 2012

@moe Ahoj, ako som si prečítala tvoj príspevok, tak som si hneď povedala - táto mamička hádam píše o nás! Máme presne ten istý problém. Moja Laura má síce len 3 mesiace, ale tiež už sme si prešli všetkým. Skúšali sme cievku, to hneď zistila, že má v ústach niečo cudzie. Skúšala som lyžičkou - no to aby som ju kŕmila tak 2 hodiny a aj tak by mala málo vypité. Fľašu nechce žiadnu. Ja mám málo mlieka. A momentálne sme na tom tak, že ja celý deň sedím s vyloženými prsníkmi ako dojná krava a Laura je celý deň na mne prisatá a ťahá si mlieko po kvapkách. Fliaš mám doma asi 10 - Avent, Lovi, Tommee Tippe, Nuk atď, no takmer bez úspechu. A mám od Medely ešte cumel CALMA, ktorý by mal byť pre plne dojčené deti, ale ten je úplne že 0 bodov. Nie je to náhodou ten, čo si si objednávala???
Ja už som z tejto situácie úplne zúfalá, robí presne to isté, trošku potiahne a potom už len jazykom vystrkuje fľašu z úst a ďalej nevypije. A keď aj vypije, tak max. 30 ml za hodinu!!!!!!! To je nemysliteľné. Mne normálne z nervov zošediveli vlasy za tieto posledné týždne. Okrem toho mám staršiu dcéru, ktorej sa treba venovať, treba variť atď. Nehovoriac o tom, že nemôžem ísť ani na prechádzku, keďže sa poriadne nenapije, je stále hladná.

marianka0101
20. máj 2012

@moe ahoj, my sme mali tiež problém cumlíkmi na flaške. Vyskúšali sme rôzne značky, nič malý nechcel. Nakoniec som kúpila úplne obyčajnú flašku v tescu, takú úzku, čo vyzerá ako sme kedysi mávali my ako deti. Taká dlhá úzka, len nieje sklenená a tam som kúpila úplne obyčajné cumle tiež v tescu. Neviem ako sa volá tá značka, čo tam oni majú, ale majú tam plný regál a majú 2 tvary. Mne Marek nechcel taký klasický, s takou akoby guličkou na vrchu alebo ako to nazvať, ale taký sploštený a iba latexový,kaučukové úplne odmietal. Majú to tam rozdelené podľa veku a potom majú ešte rozdelené či na čajík, mlieko alebo kašu. Mne sa hrozne hneval, keď mu to išlo pomaly, tak som kupovala na kašu a dávala som mu tam mlieko, niekedy som ešte tú dierku trošku aj zväčšovala. Ak si také ešte neskúšala, tak skús, možno sa tiež osvedčí. Takto nejako to vyzerá a normálne rozmýšlam, možno to bol aj nuk čo sme kupovali: http://www.babydirekt.eu/sk/cumlik-na-mlieko-l-... len ja som kupovala 6-36 mesiacov

31majka12
20. máj 2012

@moe Ahoj vyskusaj znacku Lovi...my sme s flaskami velmi spokojny,nas z nijakej inej nechcel pit

moe
autor
20. máj 2012

@sofinka13 no, nezávidím ti:(
ale ak je problém iba v tom, že máš málo mlieka a inak od teba pije tak vyskúšaj benedikt lekársky a senovku grécku v kapsuliach. Drahé je to ako sviňa, ale pomáha to. A tiež aj liek Costi, ale ten sa dá zohnať iba po známosti. a ešte ricinnus communis 5ch - to je homeopatiku a hlavne treba odsávať medzi kojenia čo bude u teba ťažké, keďže ako píšeš kojíš stále.
Ja momentálne iba kojíma sledujem ako chudneme (už nemám nervy na fľaše). A chcem začať s príkrmamy zajtra, tak dúfam, že to nás zachráni aj keď ťažko keďže malá nechce jesť nič lyžičkou - neotvorí ústa. No, ale skúsim to, čo iné my ostáva.
A ešte vyskúšam, asi fakt spraviť do cum+a dieru ako svet, nech to voľne tečie aspoň.

sofinka13
20. máj 2012

@moe ja som vyskúšala už naozaj všetko. Benedikt aj senovku, homeopatická a kde aké čaje na podporu tvorby mlieka som jedla a pila na kilá. Za tie peniaze by som mala možno UM na pol roka ☹. Investovala som do toho skutočne veľa peňazí, no hlavne nervov a síl. No nepomohlo nič. U nás je problém to, že ona si to mlieka nevie z prsníka vytiahnuť. Ja neviem, či má slabý sací reflex alebo mám ja slabý tok mlieka. Fakt neviem. No keďže ona málo vytiahne, tak sa aj málo tvorí. U nás je ale najväčší problém úplne niekde inde. Ona má od narodenia strašné bolesti bruška, ako chytí prsník a pár krát potiahne, tak sa začne prehýbať od bolesti, plakať, doslova ma ťahá aj s bradavkou, odtrhne sa od bradavky, nanovo sa prisáva a takto stále dokola, kým sa aspoň trošku nenasýti a potom už je taká vyčerpaná, že už nechce piť. Takže takto sa kojíme každých 10-20 minút. Dávam si veľký pozor na to čo zjem, aj tak ju to bruško stále viac a viac bolieva a to každý hovorí, že v 3 mesiacoch by to už malo prechádzať. A žiadne kvapky na vetry jej nezaberajú. Takže ja som preto chcela fľašu, žeby z nej viac vypila ako z prsníka a ostala by dlhšie zasýtená. Lebo kojiť každých 10 minút s tými je bolesťami bruška, to je ozaj o nervy a ja už nemám silu. Skutočne som bojovala zo všetkých síl, aby som kojila, veľmi som po tom túžila, ale toto sa už skutočne nedá. Mám aj druhú dcéru a musím sa jej venovať, musím navariť, upratať, musím ísť s nimi von a takto sa to nedá. Navyše staršia dcérka to už začína veľmi zle znášať, lebo tým, že ja mám Lauru neustále na prsníku, tak som priklincovaná k posteli a nemôžem sa s ňou hrať, proste nič. A ja to musím riešiť, nemôžem dovoliť, aby sa mi staršia zbláznila a ja tiež.
Takže momentálne sa snažím zistiť príčinu tej bolesti bruška a nadmerného nafukovania. Veľa som čítala o alergii na BKM a intolerancii laktózy a veľa príznakov na ňu sedí, no nechcem tiež hneď panikáriť. Mne stačí, že by chytila nejakú fľašu a už by som začala odstriekavať a viem, že vtedy by sa mi na betón začalo tvoriť viac mlieka. Už som to raz tak skúšala, išlo to parádne, odstriekala som dosť, lenže čo keď ona ani za svet nechcela fľašu. Tak som opäť zas musela dať prsník. Takže začarovaný kruh, z ktorého sa nevieme dostať. Asi len treba skúšať a skúšať. Vy máte výhodu, že už môžete prikrmovať, my si ešte musíme počkať.

sofinka13
20. máj 2012

@sofinka13 a ešte som zabudla, tiež sme za posledné 2 týždne schudli, keďže ja mám málo mlieka a fľašu nechce. Podľa toho, čo som ju vážila, tak schudla cca 230 g.

sofinka13
20. máj 2012

@moe a ešte som zabudla, tiež sme za posledné 2 týždne schudli, keďže ja mám málo mlieka a fľašu nechce. Podľa toho, čo som ju vážila, tak schudla cca 230 g.

dalilali
20. máj 2012

@sofinka13 to ja som vzdala boj s kojenim po 8 tyzdnoch maly reval neskutocne cely den aj noc najedol sa 20 min bol klud a potom zacalo pracovat brusko a reval 2 hodiny do najblizsieho kojenia a potom zasa 20 min klud a yasa 2 hod plac jednoducho som to po 8 tyzdnoch nezvladla sla som na gastro a kade tade dostal mliecko bez bielkovinz a bez laktozy a koliky zmizli uplne az ked mal 4 mesiace . Skus pridat do mliecka do flase trosku glukopuru asi 1/3 cajovej lyzicky kym si zvykne na flasu ja som to tak davala do mlieka lebo bolo tak horke ze ho maly nechcel pit tak kym si zvykol som davala glukopur a na brusko nam tiez ziadne kvapky nepomahali ani rurky len vydrzat skus ist niekde na gastro ci nema mala napr reflux aj to jej moze branit pit

sofinka13
20. máj 2012

@dalilali presne takýto scénar kojenia je aj u nás a ja sa to snažím vydržať už 3. mesiac, ale už sa to viac nedá. Práve skrz tých bolestí chcem ísť za dr., žeby nás poslala na vyšetrenia, možno by jej to mliečko bez laktózy tiež urobilo dobre. A aké ste mali vy mliečko? A aké vyšetrenia vám robili?

dalilali
20. máj 2012

@sofinka13 robila nam ultrazvuk bruska a odbery krvi na detskom gastre mliecko sme mali nutrolin alergic diggestive care to je bez bielkoviny aj laktozy je hnusne horke ale maly si zvykol na zaciatok treba trosku prisladzovat glukopurom urcite chod cim skor lebo koliky su sice bezne ale 1-2 za den nie cely den ako sme to mali aj my ja som sa uz nevladala pozerat ako ho to boli a za nevie spinkat

anjelicek26
20. máj 2012

@moe - pokial ti chudne a vyskusali ste vsetko, ja som zastanca kojenia, ale tak odtial potial co ja viem 😖 Ved 5 mesiacov je krasne a v noci mozes dalej kojit, nam pomohla tato flaska - dr. brown natural flow, netreba tam pustat vzduch a maly sa aj po par mesiacoch prisal na prso a opät sa kojime, takze tahat nezabudol, lebo taha ako z prsa, presne ten isty tlak aj system. Skus. Ono ako prinutis dieta aby si vzalo flasu - nedas mu na vyber. Nechas ho vrestat od hladu, kym si vezme a je to sakra krute to robit ako mama, ale ked sa inak neda. Ja som pri dcerke tu silu nemala a presli sme si prve mesiace takymi vecami, ze by s kojeni prastim 10x keby je ta moznost. Ale nebola a tahali sme to 2,5 roka.. My sme v 4 mesiacoch vtedy zacali s prikrmami - nam to zachranilo kojenie. Mlieko vtedy takmer odislo po zapale a dva tyzdne fakt minimum, keby nemame prikrm, tak neviem neviem. Kojenemu dietatu prikrm netreba - to je pravda - ale takemu, kde je mlieka dost. Mozno je toto schodnejsia cesta ako UM, ak ho dieta zaryto odmieta.

sofinka13
20. máj 2012

@dalilali no musím ísť, lebo ja už to fakt nezvládam, som kĺbko nervov a to tiež k ničomu dobrému neprispieva ☹ A o spánku nemôže byť reč ani u nás, ak zaspí, tak max. na 10 minút, v noci je to o niečo lepšie, ale tiež nie vždy. Uvidíme, čo povie dr. a snáď by jej to mliečko uľavilo, keď už to moje jej nerobí dobre.

kimmie
20. máj 2012

@sofinka13 mne sa zda ze sme mali uplne podobny problem. Maly vzdy trosku pil, potom sa odtrhal plakal a plakal mlieko vsade striekalo. Maval caste par hodinove koliky, vzdy bol cerveny v tvari, spoteny a plakal ako divy 2 az 3 hodiny. Mal rad cumlik, ale flasku neznasal. Raz som dokonca s nim isla na pohotovost (po celom dni kolik). Jedna lekarka mi odporucila ze nech si zapisujem co jem. A tak som zistila ze mu nesedeli mliecne vyrobky v mojej strave. A tak som zacala brat kazdy den 1200 mg calcium (maju to v lekarni aj DM) a z mojej stravy som vylucila mlieko, syry, jogurty, maslo, margarin aj vsetky veci co boli vyrobene z mlieka. Pripadne vsetko do coho sa mlieko pridalo (piskoty, susienky, kolace). A z mojho 8 tyzdnoveho sa stalo uplne kludne babo. Trvalo asi 2 tyzdne az bolo vsetko mlieko z mojho tela von ale nas zivot sa od zakladov zmenil. Od 4 mesiacov som zasa zacala pomalicky konzumovat mliecne vyrobky ale to uz bol v pohode. Potom som ho kojila bez problemov do 22 mesiacov a som rada, lebo teraz ma 5 rokov a iba raz v zivote mal horucku a to chodi aj do skolky.
Toto bola moja skusenost, mozno to niekomu pomoze.

moe
autor
21. máj 2012

@anjelicek26 u nas je problem, ze mala nezavresti, ze je hladna. Ona jednoducho pocas dna hlad neciti. a ver mi, ze sme to skusali aj 8 hodin nedostala jest. ani nie preto, zeby som jej nechcela dat, ale preto lebo sa sama nenakojila. a po 8 hodinach som mala doma take spokojne babo ako nikto. len to sa uz potom clovek boji hlavne dehydratacie, takze som do nej naliala nasilim flasou aspon nieco.

moe
autor
21. máj 2012

@sofinka13 úplne ta chápam a ľutujem ťa. Ja by som na tvojom mieste isla hned doktorovi ked tolko chudne -to nie je v 3 mesiacoch dobre a preventivne by som hned vylučila vsetko mliecne ako ti tu radia. Za vyskusanie nic nedas.
Drzim palce aby ste to cim skor vyriesili.

kristina_k
21. máj 2012

Ahojte, uz som si myslela, ze iba ja mam takyto problem. U nas navlas rovnaky scenar - malo mlieka, senovka, benedikt, satka, overene aj neoverene rady ale mlieko sa nespustilo. Dokrmovala som cievkou ale pred cca 1,5 mesiacom zacala mala odmietat cievku. Nakrmit ju to je takmer nemozne. Akonahle vidi, ze sa blizim k prsniku cievkou tak sa odtiahne a uz jest nechce. Co sa tyka flase skusili sme podla mna uz 90%vsetkych trikov co sme mohli. Aj kuzelny hrncek. Tiez nic. Skusala som davat aj nesladky aj sladky caj, ze mozno ju oklamem a zacne sat z flase. Nic. Kazdy den rovnaky - nervy ona, nervy ja... Zatial nechudne ale tyzdenny prirastok hmotnosti ma cca 50g. Znovu som poprosila o radu laktacnu poradkynu, takze riesenim je zacat prikrmovat. Zatial sme nezacali, prave dovrsila 4 mesiace. Dnes som jej skusala dat pit tak, ze som mlieko naliala do vrchnacika od flase a myslim, ze nieco som do nej naliala. mozno ju naucim skor pit z poharika ako z flase.

moe
autor
26. máj 2012

@kristina_k aj my sme začali kvôli tomu, že dcéra nechce o do mňa piť a ani z fľaše prikrmovať už v 5 mesiaci. Po týždni príkrmov máme zatiaľ 0 prírastok na váhe aj keď príkrmy papá lepšie ako som čakala🙂. Hádam to chce len čas a začne aj priberať.

estra7428
13. aug 2015

@moe a @kristina_k a @sofinka13 ako to u vas prosim dopadlo? my mame totozny problem, ani prsnik ani flasa, jedine mu viem nastriekat do ust moje odsate mlieko striekackou. je to kazdodenny stres a tlak :(

kristina_k
13. aug 2015

@estra7428 dcéra má už 3,5 roka A bojovali sme čo sa dalo. Bolo to hrozne, začala som prikrmovat hneď ako sa dalo. Ale S jedlom bojovala dlho, do dvoch rokov. Teraz je už fajn. A prsník odmieta aj keď máte mlieko?

estra7428
14. aug 2015

ano mlieka mam dost, udrziavam ho bylinkami a odsavanim. to ste ma teda nepotesila:( syn mal vcera 4 mesiace, s prikrmami som vhcela pockat aspon do septembra.

babikadaska
19. jún 2019

@estra7428 nepovies mi ako ste dopadli ?u nas tp iste - dcerka 3 mesiace,ani prsnik ani flasa :/

ktochytavzite
19. jún 2019

@moe striekacku si skusala?Skus UM,ti detim viacej chuti,ved nieco jest musi,ci co vlastne je,ked nechce ani orsnik ani flasku?A kludne zacni s prikrmom.

babikadaska
19. jún 2019

@ktochytavzite ja som si na to prave napisala samostatny prispevok. Dcera 3mesiace nechce prsnik ani flasu. Nechce UM Ani vodu ani vodu s cukrom ani nic. Ani cievku lyzicku ci striekacku. Nasilu do nej denne dostaneme.cca 200 ml mlieka. Uz sme skoncili aj na pohotovosti lebo malo cika. Nikto nam nevie poradit ani nasa stara pediatricka skusena. Iba ze naucit na flasu. Fyziologicky problem nema. Som sa slucku.