Ako nestratiť mlieko?

diana20
20. aug 2017

Ahojte baby. Môj malučký má takmer tri mesiace a ja čisto len kojím. Musela som ale yz začať pracovať.. robím každý deň štyri hodiny ráno a dva dni zv týždni osem hodín.. odsavam si na to mlieko, ale mám pocit, že začínam mať malo mlieka. Beriem už benedikt lekársky aj senovku ale neviem či to pomáha.. malý papá častejšie a viac place tiež sa horšie prisava... poraďte čo mám robiť,aby som mlieko nestratila? Veľmi by som aspoň 6 mesiacov chcela kojiť teda ešte tri a pol mesiaca..😔

Moja prvá rada mala byť volaj laktacnu poradkyňu, no keď som kuk, že si v zahraničí, tak to asi nepôjde... V tvorbe mlieka je dôležité dobre prisatie, aby babo skutočne pilo mlieko a vypilo prsník. Ak aj užívaš bylinky, no mlieko nie je dobre vypite, tvorba sa nezvýši, resp. opäť bude klesať. Pre tvorbu mlieka je významné nočné pitie. Budí sa malý v noci? Ako často? Je veľa vecí, ktoré by bolo dobré vedieť a tak radiť... Rady typu veľa vody a zaprazene polievka nepomôžu, to sú mýty. Malý môže byť v štrajku, preto viac place a zle sa prisava...

margaretka_
20. aug 2017

ešte je dôležité aj akým spôsobom dostáva malý odsaté mlieko. nemal by ho piť z fľaše, pretože pitie z fľaše môže zhoršovať pitie z prsníka a tým sa môže tvorba mlieka znižovať
a laktačnú poradkyňu môžeš kludne kontaktovať aj emailom, mne aj takou formou velmi pomohla

matulka1981
20. aug 2017

Lajkla som lebo mam podobny problem...tak sa trochu votriem ci niekto poradi😉

diana20
autor
20. aug 2017

@margaretka_ a akým iným spôsobom mu ho mám dát také odsate prosím ťa?
@coccinellaseptapunktata v noci sa nebudí vôbec ale v noci si odsavam.. aj keď som ho budila nechcel.. a viem, že vypije vždy čo sa dá, veľa aj priberá a keď papa malo pocut cuckanie no a cítim aj prsník keď je úplne prázdny.. niekedy skúšam odsat po papani a nejde nič..inak v noci dám z jedného prsníka tak 100-120ml...

margaretka_
20. aug 2017

osobnú skúsenosť nemám, ale čo viem, tak sa odporúča dokrmovať pohárikom, lyžičkou, alebo cievnou na malíčku

@diana20
To odsate v tomto prípade pohárikom, ostatné spôsoby sú pre iné prípady. To som zabudla dopísať s tou fľašou. To môže byť zásadný kazic prisatia a preto sa aj malý na prsníku hnevá. Nočné odsávanie je pre zachovanie tvorby mlieka dobrá voľba, hoci jasné, že lepšie by bolo, keby pil malý. Dôležité je aj striedanie prsníkov počas jedného dojčenia : prisaje sa, pije, pije, pije (efektívne, s pauzami v brade; viď mamila.sk), začne sa hnevať, výmena prsníka, keď sa prisaje, pokračujeme, pije, pije, pije, hnevá sa, výmena prsníka... Opakuje sa kým sa malý prisaje a pije, má záujem, teda nielen dudluje. Potom samozrejme môže zostať dudlovat na prsníku, ak to potrebuje pre zaspatie a pod. To už podľa vašich zvykov.
A v akej polohe sa zvyčajne dojcite? Poloha môže byť zasa rozhodujúca pre správne prisatie. To je také, kedy dieťa dokáže najlepšie vypiť prsník tak, aby dostalo dostatok mlieka v dobrom toku a nebolelo to mamičku. Niekedy aj znížený tok mlieka môže byť príčinou hnevania sa. Ak je dobré prisatie, môže pomôcť stláčanie prsníka počas dojčenia.

jankadr
20. aug 2017

@diana20 mne ked mala strajkovala,odsala som a dala lyzickou.pracne,dlhe,na nervy.strajk presiel,ma 11 mesiacov a dojcime sa🙂
Pri prvom synovi som odsavala do dvoch rokov,v noci aj 3 x,denne okolo litra.bylinky trocha pomozu,ale jedine co zabera je aktivne pitie dietata a potom pravidelne odsavat.ked som sa na to chvilu vykaslala,hned kleskla tvorba.nic ine nevymyslis

diana20
autor
21. aug 2017

Baby od pol piatej som hore a revem, lebo bolo pre mňa také dôležité kojiť aspoň šesť mesiacov a ja už teraz nemám mlieko.. za celú noc som si nemohla ani raz odsat, je 5 a ja stále nemám dosť. A dnes idem na celý deň do roboty.. dá sa to ešte rozbehnúť? Keď budem často odsavat v noci a v robote? Dnes ideme kúpiť už aj umelé mlieko ..😔

jankadr
21. aug 2017

@diana20
Musis sa v prvom rade ukludnit-vystresovana matka bude mat vzdy menej mlieka.ja som brala senovku a benedikt 3 x po 3 denne.
Inak okolo obdobia 3 mesiacov nastava rastovy spurt (dieta rastie a pyta viac) a k tomu dojcensky strajk- veka zien to v tomto obdobi nezvladne a prestava dojcit (mam takych viac v okoli).ja som to zazila tiez,ale poucena od prveho dietata som zabojovala-nemusela som vsak chodit do prace.
Ak chces dalej pokracovat- treba sa ukludnit a odsavat castejsie a ked si doma byt viac s malym a castejsie prikladat.proste dojcenie je aj v hlave.
A z umeleho mlieka sa svet nezblazni-nemozes dieta nechat hladne.Aj ja som na nom bola vychovana a som tu🙂

@diana20 niekedy si žena nedokáže odsat mlieko žiadne napriek tomu tam je (predpokladám, že ide o odsávač ku). Skús ešte normálne pracne ručne odstriekat. Ak keď ho možno pôjde menej, myslím si, že niečo predsa. Po návrate domov skús byť s malým v kontakte koža na kožu čo najviac sa dá, pripadne ho nos v satke či nosiči, aby cítil prsník a mohol sa prisat podľa chuti. Prsník nukaj podľa jeho chuti, alebo ak je veľký pohodak tak vždy keď budeš mať pocit že by ho prijal. V noci spite spolu na posteli? To by mohlo prispieť k tomu aby sa sám budil a prisal sa. Ak mu das fľašu s UM, myslím, že to pôjde skôr dole vodou. Ideálne by bolo dokrmovat inak než fľašou. Problém je v toku mlieka, kde vo fľaši je konštantný a v prsníku sa mení a tiež spôsob satia je úplne iný. Preto potom dieťa odmieta prsník. Dôležité je byť v pohode a nastaviť si to aj v hlave, ako už baby písali.

luba41
22. aug 2017

@diana20 v noci spite spolu na posteli, nech ta cíti a ponukaj prsník..začne sa preberať..dojči po ležiačky, bez vstávania-len sa natočíš..je zbytočné v noci odsávať-nech ťahá bábo..cez den krmiť altrenatívne-cez cievku na prste, z pohárika..ako prídeš domov-tak intenzívny kontakt s dieťaťom...dojčiť, nosiť v šatke a pod.. dojči pred spaním, pri vstávaní..v práci ak si na dlhej-tak určite aspon raz odsaj..