Ako pripraviť bradavky na dojčenie?

ivetbal
30. dec 2014

Dievčatá dajú sa nejako pripraviť bradavky na dojčenie? Pýtam sa preto, lebo pri prvom som mala rozhrýzené bradavky už v pôrodnici a nechcela by som to opäť zažiť, lebo je to neskutočne bolestivé

zuzi0110
30. dec 2014

@ivetbal mozes si ich po sprchovani kremovat kremom na bradavky z DM. Ja som to tak robila a po porode som uz nekremovala. Citala som to po prvej dcere v nejakej knihe o tehotenstve a celkom fajn rada to bola. Nikdy som uz potom nemala ragadu.

ivetbal
autor
30. dec 2014

@zuzi0110 Má nejaký názov ten krém alebo stačí povedať na bradavky.

zunolu
30. dec 2014

Môžeš si ich krémovať a niekde som čítala, že ich môžeš trošku žmoliť a poťahovať a takto ich pripraviť - neviem. Ragády sú skôr o zlom priložení mne prvá dcéra tiež dokatovala bradavky už v pôrodnici, ale pri druhej som už vedela ako na to a bolo to už v pohode

marcelatje
30. dec 2014

@ivetbal ak bude prisatie správne tak k rozhryzeniu by nemalo prísť. Keď už sa stane ja som pri bolesti používala náplaste Multi Mum Compresses, zaberali výborne. Niekde sa odporúča po kúpeli masírovať bradavky froté uterákom alebo niečím drsným 😕 no to je podľa mňa hlúposť 🙄

sharlotta
30. dec 2014

Bolesti sa da predist spravnym prisatim a NEpouzivanim cumlika.

zuzi0110
30. dec 2014

@ivetbal Tusim sa vola Mama. Oni ti uz povedia. Je to cisty lanolin. Aj v lekarni je nejaky Bepanten tusim. Iba jemne si ho nanasaj. Oni potom ostanu take vlacnejsie a pruznejsie. Ja mam celkovo suchu plet. A este je dobre kupit si knihu od Mamily a nastudovat si preventivne spravne prikladanie. Ja som vsetky tri dojcila rovnako ale mala som iba pri tej prvej pokial som nezacala kremovat.

23petka
30. dec 2014

Ja by som sa tiez chcela spytat ohladom tych bradaviek, je normalne, ze ich mam teraz take nepekne, neviem ako to opisat, take ako chrastickove?

margarita
30. dec 2014

ja dojcim bezbolestne uz 3.dietatko od prveho dna, a moja finta na bradavky je, ze som si ich uz v porodnici po kazdom jednom dojceni "zaliehovala". tuto fintu mi poradila pred porodom kamoska lekarnicka sama dojciaca matka 4 deti, a je jednoduchsia, lacnejsia a praktickejsia ako vsetky ostatne dostupne masticky.
Normalne vezmes ten 60 percentny lieh, co sa tym osetruje aj pupocnikovy pahyl, das do takej sirsej flasticky od liekov, kvapiek alebo co, ale cim sirsie tym lepsie. a po kazdom dojceni si to tym potries, ako ked chces dat tekutinu na tampon vaty napr. ale das si to priamo na bradavky. prve dni to stipe ako svina 😀 😀 😀 ale casom si zvyknes a ako kamoska vravela, je to aj dezinfekcia aj to vysusuje zaroven a vyprcha to z koze rychlo, netreba omyvat ako niektore z tych masticiek pred dojcenim...
Ja som s tym liehovanim prestala asi po 4 tyzdnoch, ked som uz mala pocit, ze je to v pohode, ale hlavne prve dni a tyzdne su rozhodujuce.

@sharlotta
s prisatim suhlasim, ale ako, prosim Ta, suvisi bolest s cumlikom?
moje mali vsetky cumlik uz od porodnice, a nijako im neublizil, ani v dojceni ani mne bolestou.

sonka_d
30. dec 2014

Mesiac pred porodom natierat kremom na bradavky od Aventu
Je neskutocny... pri prvom som to nevedela a neda sa porovnat. Uz som ich mala makke a pripravene a nerobili sa mi ziadne trhlinly... ziadne...

vejula
30. dec 2014

@margarita používaním cumlíka si niektoré detičky pokazia prisatie - cumel totiž dudluje uplne íným spôsobom akým sa správne prisava na prsníi. Ak sa týmto spôsobom ako na cumlik začnu prisavať aj na prsník, môžu žene velmi velmi doblížiť. Preto aj cumlík môže zapríčíniť bolesť bradaviek

siska53
30. dec 2014

@ivetbal asi to bude tym zlym prisatim..ka som sa nejak specialne vobec nepripravovala. Jedine som citala,ze ich treba vytahovat,aby sa predislo vpadnutiu,tak som to obcas robila,ale nie kazdy den. Ale si myslim.ze tie bradavky ako takr su skor uz dane..
Takze suhlas s niekym tu-je to zlym.prisatim..ja som take nikdy neriesila.

sharlotta
30. dec 2014

@margarita tak, ze kazi prisatie. Dieta pri sati cumlika pouziva uplne ine svaly, cumlik je v ustach dietata uplne inak polozeny, ako prsnik a ma iny tvar. Okrem toho sa na nom hromadia bakterie, kotre sa cez ragady mozu dostat dnu a zapricinit zapal prsnika.

margarita
30. dec 2014

@vejula
ok, chapem 😉
tak mam stastie, ze ti moji dokazali rozlisit co je co, a co tecie a co netecie 😀
Ty uz to mas fakt "za par", tak Ti zelam kraaaaaasny vysnivany porod so vsetkym co k tomu patri...

vejula
30. dec 2014

@margarita dakujem 😵

sharlotta
30. dec 2014

@margarita mozno u teba pomohlo aj to liehovanie ako pises, si si tie bradavky vlastne dezinfikovala od cumlika 🙂

margarita
30. dec 2014

@sharlotta
vidis, aj to je mozne 😉 ale ja mam sesterku, co nepouzivala cumlik, ani kamoska, a obe mali ragady a zapaly prsnika, tak mam asi len viac stastia nez rozumu....moji maju ale echt silny saci reflex, ja by som bez cumlika bola ako zive cucadlo 😀

sharlotta
30. dec 2014

@margarita ja zas som mala pri dcere asi vsetko, co sa da dostat 🙂 aj ragady, aj zapal. Dcera mala cumlik a robil nam problemy cely cas, co ho mala. Pri synovi som sa zatala a cumlik som mu nedala, aj ked som casto bola v pokuseni a neviem, cim to bolo, ale pri nom som nemala nic, ani ragady, ani zapal, ani upchate mliekovody...Tazko povedat, kazdy je asi iny. Mozno to bolo aj tym, ze ked som dceru odstavila, tyzden na to som zistila, ze som tehotna, tak boli asi este vytrenovane. 😅

luba41
30. dec 2014
zunolu
31. dec 2014

@23petka ak máš na vrchole bradavky také belavé chrastička je to v pohode je to mazivo tým sa prsia pripravujú na tvorbu mlieka

ivetbal
autor
31. dec 2014

Mamičky ďakujem Vám za cenné rady, určite pomôžu. Naša prvá slečna má už 9 rokov, vtedy nebolo toľko dostupnej literatúry a hlavne net na ktorom by som si to pozrela a preštudovala. Napriek tomu som malú dojčila 14 mesiacov ale poviem Vám tých trhlín som sa ťažko zbavovala. Len čo sa mi to ako tak zhojilo, potom opätovným priložením sa to opäť rozdráždilo. Takže niekedy som pri dojčení aj plakala od bolesti. Idem vyhľadať tie laktačné poradkyne v mieste bydliska aby som niektorú z nich mohla kontaktovať. Ďakujem 🙂

marcelatje
31. dec 2014

@ivetbal mne laktačná pomohla veľmi. Z pôrodnice sme prišli s fľašou no vďaka jej radám som nabehla na plné dojčenie a dojčím dodnes 😉

maykaaa1122
10. apr 2017

ak máš na vrchole bradavky také belavé chrastička je to v pohode je to mazivo, tým sa prsia pripravujú na tvorbu mlieka..dolezite je, aby si ich casto umyvala a tym masirovala..a hlavne natierala..ja pouzivam bepanthen..skus a uvidis..