Biznis verzus reálna pomoc laktačných poradkýň

likoska
6. máj 2014

Dobry den, chcela by som otvorit tutu temu aj ked ma za to niekto bude kamenovat. Moja svagrina, kt. ja Bratislave ma 4 mesacne synceka a problem s kojenim. Tak som jej poradila nech sa obrati na laktacnu poradkynu, lebo mne velmi pomohli pri prvej dcerke ci uz hned v nemocnici alebo doma a mohla som ju pekne kojit a teraz aj druhu. Ale chcem pristupit k jadru problemu ale skor mojmu velkemu rozhorceniu a sklamaniu, Svagrina si na stranke mamila vyhladala LP. Opisala jej problem a ta bola ochotna sa s nou stretnut, ale dopredu jej povedala, ze 1 hodina konzultacie resp. poradenstva stoji 25 eur. Ja som z toho zhrozena ze si vypyta take nehorazne peniaze. Mne v Martine LP poradila bezplatne alebo max chcela 5 eur. Tak sa chcem opytat ze o com je cela pomoc LP teraz mi to vobec nepride ze chcu pomahat mamickam a babatkam, ale skor zarabat. Alebo nech mi nejaka LP objasni vydavky za 25 eur. ked jej neposkytla ziadne materialy, proste len poradi. Dalej by ma zaujmalo ci to robia ako zivnost a odvadzaju dane. Prideme to ako jeden velky biznis a zneuzitie matiek, ktore urobia cokolvek len aby sa o svoje deti dobre postarali a zaplatia potom aj tak vysoku cenu. Normalne som z tohu sklamana a zhnusena.

lalai
6. máj 2014

To ma prekvapuje, ja som mala u nas doma tiez lak.porad. z mamily a ta nezobrala absolutne nic ja som jej ale za ochotu dala aspon dezert a ine malickosti....Ale pokial viem oni maju na stranke presne napisane ktora pride bezplatne a ktora si nieco pyta...neviem ako to maju podelene preco niektora vie prist a poradit a ina chce za to iste peniaze...nerozumiem mozno len natrafila na zlu..nech napise viacerim a uvidi kto sa ozve je ich tam v okoli BA vela urcite pride niektora a nezoberie nic..urcite len treba pisat a hladat 🙂

sissy27
6. máj 2014

@likoska na jednej strane chápem, že ak to má niekto ako zamestnanie a jedinou jeho pracovnou náplňou je poskytovať odborné rady (nech už je to v akejkoľvek oblasti), teda neposkytuje žiadny výrobok, materiál, len svoj čas a slová, tak to dlhodobo nemôže robiť zadarmo... ale inak lukratívny biznis, tak ako všetko čo súvisí s tehotenstvom a deťmi ☹ kedysi takéto rady poskytovali v rámci bežnej zdrav. starostlivosti pediatri či sestričky, holt bolo z toho treba spraviť extra funkciu...

tina1988
6. máj 2014

Aj ja som mala pred par dnami lakt. poradkynu z mamily, bola u nas hodinku a nezobrala si absolutne nic. A to musela k nam cestovat 20 km svojim autom 🙂

kazunomiya
6. máj 2014

Tiez som si vsimla v tom zozname co je na stranke Mamily, ze niektore poskytuju poradenstvo zadarmo, cize ak by mi islo o to, oslovila by som taku. Co sa tyka tej ceny, tak 25 eur ti moze pripadat vela za hodinu, ale napriklad ja som psycholog a pokial viem, tak nasa profesna organizacia odporuca za hodinu poradenstva ci terapie (co je 50 minut) cenu minimalne 20 eur. Ale teda ja som to nikdy oficialne za peniaze (priame platby) nerobila, tak si nie som ista, ale nevypytala by som si menej, ak by som sa tym zivila. No proste ide o to, kolko si ochotna zaplatit za kvalifikovane poradenstvo. Ostava samozrejme vzdy dufat, ze to poradenstvo bude naozaj kvalitne, ked si zan platis. Ak to ma niektora poradkyna ako zivnost, tak ja sa tej cene nedivim. Druha vec je, ci klientka je ochotna/schopna takuto cenu akceptovat. Preto aj ja keby som chcela robit poradenstvo na zivnost, mala by som problem, ze vacsina ludi, co hlada psychologa pretoze ma problemy, za to velmi nechce alebo nemoze platit. Teda aspon sa mi tak zda. A psychologicke poradenstvo byva navyse trochu na dlhsie.
Inak ano, robia to ako zivnost. Jedna poradkyna Mamily ma ucila viazat satku a dostala som od nej normalny danovy doklad.

dionyzka
6. máj 2014

@likoska no neviem, ale podla mna, LP maju napisane, ci poradia, pridu bezplatne alebo nie. Teda mamina ma moznost si vybrat. Treba asi brat do uvahy, ze LP musi tiez nieco vediet, zvdelavat sa, musi prist, travit cas s maminou a za toto si pyta protihodnotu.

slniecko77
6. máj 2014

@likoska vezmi si to tak, ze ti poskytuje svoje know-how, svoje vedomosti, ktore musela nejakym sposobom ziskat, ci samostudiom (obetovala svoj volny cas), alebo kurzom - pokial je certifikovana a ten kurz tiez nieco stoji. Je to pravdepodobne jej praca - predpokladam, ze si tiez nechodila do prace zadarmo, ale za dakujem od zamestnavatela.
Nekomentujem ci je to vela alebo primerane..nedokazem to posudit. Laktacne poradyne len supluju ulohu sestier z nemocnic, pediatrov atd. co mnohokrat nevedia spravne poradit, popripade poradia radsej UM, co je tiez biznis..

saska.t
6. máj 2014

@likoska kedze v zozname je viac poradkyn pre BA,treba kontaktovat taku,ktora berie mensiu sumu ci radi zdarma,su aj take,ale rozumiem aj tej ktora peniaze pyta,kedze sa tam musi dopravit a stravi tam svoj volny cas,no 25 eur sa mi zda prehnane

sifonka6
6. máj 2014

Ahoj,
Podla mna az dotycna LP robi poradnu na zivnost, tak ma na to narok, lebo je to jej praca... Moja skusenost na mamile mas cely zoznam LP a mozes ich kontaktovat, ktora to robi za poplatok, ktora nie....
Nasa poradkyna ti dala na vyber... Az prides v jej oficialnych hod. Tak to je ,,zadarmo,,
Az chces aby sla k tebe domov a venovala sa ti tak to ma naklady na cestovanie a aj svoj cas... Vzhladom k tomu, ze su to ludia ako my vsetci nevidim dovod preco by za konzultaciu u mna doma nemala byt zaplatena.

likoska
autor
6. máj 2014

@sifonka6 ja netvrdim aby neboli zaplatene, ved a ja som zaplitela tej co bola u mna doma. Ale podla akeho cenika si nauctuje taku sume. Ked to nerobi na zivnost, len proste si urobila kurz a robi dalej poradenstvo. Je to asi trosku aj protizakonne? ja chapem ze kurz nieco stoji, ale preco to mamila neosetri rovnakym poplatkom. Dalsia otazka preco to niektore robia zadarmo alebo len za cenu cestovneho aj oni si museli zaplatit kurz, ani oni chodia na skolenie? Mna to len velmi poburilo, ze vsade sa o nich pise ako pomahaju pri dojceni co nepopieram ale povedzme si uprimne kolko matiek na materkej dovolenke si moze dovolit poradenstvo za 25 eur za hodinu ked niekedy treba viac stretnuti. A este k tomu ano su tam uveden ze robia bezplatne poradenstvo ale len v urcitych oblasiat BA.

likoska
autor
6. máj 2014

@slniecko77 No ved toje ten biznis, ze vedia ze matky nedostanu dostatocne informacie od lekarov sestier, vedia ze bude na ne odkazane.

pribinak
6. máj 2014

Mala som LP z pronatal a dopredu som vedela kolko ma to bude stat, robi poradenstvo i aj bezplatne, ale za nieco sa plati, na tej stranke je cennik, takze ziadne prekvapenie, bola som s jej poradenstvom spokojna

Suseda mala laktacnu z jedneho znameho zdruzenia a skasirovala ju teda poriadne, vypytala si od matky na materskej podla mna nehorazne peniaze a zeby dajako poriesila jej problem sa neda povedat
Tato LP to ma normalny biznis, bola som dost sklamana, som si myslela, ze je to skor ich poslanie a misia a nie prostriedok ako zarabat

zdstar
6. máj 2014

Aj ja si myslim,ze je to biznis.. s neurcit vysledkom a platbou vopred.. ☹

slniecko77
6. máj 2014

@likoska co je na tom zvlastne?
Nie vsetky matky su na to odkazane, je mnoho stranok s obrazkami, videami ako dojcit a tie su zadarmo. Mozes si nastudovat ako dojcit..bohuzial ked to nejde/niekto nevie tak si musi zavolat odbornika a tomu povacsine zaplati...myslis, ze elektrikarovi, vodarovi atd. platit nemusis?
Ja skutocne nerozumiem preco ta to prekvapuje..kludne sa mozes/te stazovat v porodnici, ze vam nedali dostacujuce informacie a instrukcie..

likoska
autor
6. máj 2014

@slniecko77 este raz opakujem tato LP to nema ako zamestnanie, ani ako zivnost, nedava danovi doklad takze neodvadza ziadne dane nic len tak si stanovi taku to cenu. Narozdiel od eletrikara, vodara. Ten problem co ma svagrina sa neda nastudovat.

lucinka144
6. máj 2014

..ja som tiez najskor komunikovala s LP cez mail, nasla som ju na Mamile... ale potrebovala som sa stretnut osobne, lebo cez mail mi to nestacilo. prisla strasne mila....mlada zienka.. a uuuzasne mi pomohla, podporila..vsetko ukazala.. keby nebolo jej, urcite by som tak dlho nekojila.. 1,5 roka-- a nemala z toho taku radost. vypytala si 10 € ...co je v pohode suma, nato ze prisla svojim autom kumne domov.. ja som bola spokojna..sj ta suma mi prisla v pohode za taku velmu pomoc! ..nemuseli sme davat UM. ..ak niekto nieje spokojny so sumou ktoru mu povedia dopredu..nech oslovi inu LP...

likoska
autor
6. máj 2014

@slniecko77 este raz sa budem opakovat ze ona to nechce zadarmo, ale za prijatelnu cenu

slniecko77
6. máj 2014

@likoska mozes to riesit s Danovym Uradom 😉 ja sa cudujem ludom, ktori si objednaju sluzbu a dopredu si nezistia co to bude stat.
Ako dievcata uz vyssie pisali, daju sa zohnat LP, ktore robia sluzbu zadarmo, ale za menej penazi, nerozumiem preco tomu tak nespravila. No zrejme kazdy premyslame inym sposobom...ja si skutocne nepotrebujem obhajovat svoj nazor na vec... 😉
Pre kazdeho je prijatelna suma v inej vyske 😉 velmi subjektivne.

vonicka
6. máj 2014

@likoska - trikrat by som mohla hadat ktora to je a myslim, ze by sm uhadla na prvykrat. U mna bola pred 2 rokmi, pytala 20 eur za hodinu. Ja som mala velky problem s kojenim, ktory som si nastastie vyriesila uz predtym sama, ale chcela som od LP radu, ze to naozaj robim dobre. Suhlasila som teda s tou sumou. Je to ako kupit 3 krabice UM, takze si hovorim, ze mi to stalo za to. To, ze si tym setri na dochodok a ze to ma na cierno si uz mohlanechat pre seba. Tie 2 hodiny poradenstva sa aj tak netykali len dojcenia ale aj inych veci, o ktore som nemala moc zaujem- ako ma dieta spat a pod. Este mi rozobrala svoju rodinnu situaciu a spisala si priebeh porodu, co verim, ze ju zaujima, lebo sa to tyka kojenia, ale mne vysvetlenie svojho porodu NIC nedalo.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
hradnapani
6. máj 2014

@likoska ja sa trochu cudujem, ze vobec oslovila taku, ktora berie 25 eur. Ja by som na to nemala. A ak by som mala a za tie peniaze by mi nepomohla, tak by som ju poprosila este o jednu navstevu gratis, aby sa na to pozrela este raz. A tieto otazky by som adresovala asi aj Mamile. Jednak nech ti vysvetlia situaciu a jednak nech vedia, ze niektora poradkyna mozno nie je az taka dobra, ako by mala byt a nech si ju poriesia. (ak by boli na nu opakovane staznosti zo strany viacerych matiek).

za seba mozem povedat, ze mi poradkyna velmi pomohla, zadarmo.

nufficek
6. máj 2014

Tak baby ja som tiez z BA a pred porodom som si dohodla konzultaciu s jednou lakt. Porakdynou tiez a ta zobrala odomna 30 € ☹ je sice pravda ze sme sa rozpravali dve hodiny no prisla som ja za nou az k nej domov... ☹ a aj tak nekojim ☹ ☹ ☹

libka1
6. máj 2014

je to tak ako pri vsetkom, niekto to robi zo srdca a za normalnu cenu, a niekto chce na tom zbohatnut... to ze to nerobia zadarmo povazujem za samozrejmost, ved tiez ich nieco stoji cesta, kurz a tak... ale pytat nejaku prehnanu sumu si uz vyzaduje mat miesto chrbtovej kosti retaz z bicykla... niektora naozaj poradi a niektora vie s prepacenim prd makovy a ma tu drzost pytat za to kopec penazi... ludia su rozni, aj tu si treba dat pozor na koho clovek natrafi ☹

bimba01
6. máj 2014

Caute. aj ja som mala skusenosti s problemami s kojenim. v BA som podla zoznamu nasla 1 LP, ktora to robi zadarmo, ostatne za poplatok a viem (po rozhovore s jednou z nich), ze to je min 25 eur.
prisla ku mne ta jedina pani, co to robi zadarmo a teda nastastie, ze si za to nepytala peniaze, lebo jedine, co som sa dozvedela bolo to, co som uz davno mala nastudovane na nete: senovka, benedikt, telo na telo, neustale prikladanie, ano, mala sa prisava a pije pekne. - no ale aj tak sme mali nadalej problemy a dokrmujem UM doteraz. nastastie, uz papa aj zeleninku a ine.
od kamaratky viem, ze aj ta platena, ktora bola u nej za 30 eur na hodinu, jej povedala to iste. cize info, ktore uz kazda zufala mamina, ktorej sa nedari kojit, vie z netu, prerozpravaju LP za 30 eur.
pre mna bol zaciatok kojenia velmi traumatizujuci zazitok, zle som znasala, ze musim davat UM. a viem, ze aj ostatne maminy v podobnej situacii spravia vsetko pre to, aby sa rozkojili. napr ja som peso, vo fujavici utekala kupit cievku na dokrmovanie, aj tak mali zavrete, to ste mali vidiet moje zufalstvo.

lulu369
6. máj 2014

Ja osobne neviem ako tofunguje keď niektorá mamička žiada o pomoc LP...Mne pri dojčení pomohla moja mamina a musím povedať, že to čo mi hovorila bola aj pravda....
No myslím si, že sú LP, ktoré to majú len ako bokovku/hobby, no niektoré to majú ako pracu a potom je na mieste, že poskytujú poradenstvo za finančnú odmenu...

nicolle21
6. máj 2014

ja som mala LP z mamily doma raz.. stalo ma to tiez 20e, vtedy som sa nad tym nezamyslala, lebo som bola absolutne oblbnuta kojofilnymi kecami a chcela som kojit za kazdu cenu.. nakoniec sa to aj tak nepodarilo, ale to je ina story.. laktacna bola u nas cisteho casu 40min, neskor som si to zacala uvedomovat, ako to funguje - urobia si kurz (zdoraznujem, ze kurz!!! ked si totiz vypyta poplatok studovany psycholog/psychiater atd je to nieco uplne ine) a zarabaju na frustracii novopecenych mamiciek.. nehovorim, ze vsetky, ale niektore to urcite robia.. ja som mala mamilu precitanu skrz na skrz a LP mi nic ine nepovedala, okrem znameho klise - kojenie je v hlave.. neviem, kojila niektora z vas z nosa/ucha/apod.? lebo ja som to skusala prsnikmi a neslo to..
btw - ked nieco robim na zivnost, tak za prijatu sumu vydam potvrdenie, alebo sa mylim? dostala niektora z vas nieco podobne? ja nie..

1177
6. máj 2014

Mala som pri oboch detoch laktacnu poradkynu, vzdy niekolko krat. Kazda konzultacia ma stala listok pre nu na autobus.

cinnamon111
6. máj 2014

Ja poznám jednu LP v Žiline, nie je ani ochotná prísť, to treba chodiť za ňou. Za prvé stretko 20 eur, potom 10

gabikkas
6. máj 2014

@likoska
ahoj,
ja som mala teda pri oboch dcerach LP, prvy krat robila cez mamilu, zadarmo prisla, povzbudila, poradila, velmi mi pomohla. Druhy krat som mala problem uz v nemocnici, mala mi cmukala-pustala podtlak, vedela som, ze je nieco zle, v MT nemocnici bola LP, ktora tvrdila, ze je vsetko v poriadku, ze prikladam spravne...ale ja som vedela, ze to tak nieje, ze cosi tam je zle...az ked ma pustili domov, zavoala som LP, ktora uz pracovala na zivnost, zobrala 20e, ale nelutujem ani cent, zistila, ze mala ma prirastenu uzdicku, isli sme jej ju dat podrezat-ORL tiez povedal, ze je velmi hruba a prirastena a skor ci neskor by bol problem s mliekom (mala som vela mlieka, mala priberala ukazkovo, no problem tam bol) a potom neskor s rozpravanim...bola som nastvana, ze LP v nemocnici mi nic nepovedala, ani jej udzicku nepozrela, chuda male sa trapilo, lebo nevedela vyplazit jazycek, tak ako mala a tiez to bola LP z mamily, kebyze je to moje prve dieta, tak sa asi dost natrapime, kym by sme na to prisli co je vo veci...dakjem pekne za take LP, radsej nech to ani nerobia :(
....a teraz po dvoch rokoch sa absolutne nic nezmenilo, jedna baba co rodila v MT (prvorodicka) mala pri sebe dve rozne LP a ani jedna jej nepovedala o uzdicke...od narodenia sa trapila, maly ako tak priberal, ale teraz ked uz ma 3m maju problem, lebo uz si nevie tolko vytiahnut kolko je potrebne a tak isto uz aj ta produkcia mlieka je niekde inde ako by mala byt...samozrejme, ze ma prirastenu uzdicku...nasa mala bola s prirastenou uzdickou tyzden a mala co robit, aby sa naucila potom spravne si to mlieko tahat a nieto take dieta, co takto funguje uz tri mesiace...
Takze nie je laktacna ako laktacna...nech si vypyta aj 25e, ale nech to stoji za to!...v konecnom dosledku UM by stalo ovela viac a hlavne MM sa neda porovnat s UM. A ako pisali aj baby, vzdy je moznost vyberu...

gabikkas
6. máj 2014

zabudla som napisat, ze LP mi dala doklad o zaplateni....

tahomi
6. máj 2014

Wau, 25 eur za hodinu, tak to je už iný zárobok. Biznis jak sviňa. Darmo, tehotné, deti a starí ľudia sú najlepšie objekty