Bolestivý a naliaty dvorec

mikavo
30. aug 2015

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Dojčím len krátko, no odkedy som došla z nemocnice domov, mám stále veľmi naliaty pravý prsník, až po dvorec. Masírujem si ho, lebo sa synček nevie prisať, ale aj tak má s tým problém, lebo je "hrubý" oproti ľavému, dnes ma začal páliť, dojčenie z neho je bolestivé. Keď si vytláčam mlieko, tak to ide oveľa pomalšie ako zo zdravého. Poraďte, čo mám robiť? Hrče nemám.

ruthike
30. aug 2015

Ahoj, mas tam viac mlieka, ktore sa neodcerpava a preto ti tvrdne, hrozi ti zapal. Rozmasiruj si pod teplou sprchou a vystriekaj si prstami alebo pumpou, kym nezmekne, bude to boliet, ale pomaha to.Potom sa malicky lahsie prisaje. Ja som si pred kojenim nahrievala prve prso teplym obkladom, lahsie sa vyprazdnoval. Prikladaj maleho na obe prsia.nikdy ho neprikladaj stalo na to iste. Ked skoncis na lavom, priloz ho pri dalsom kojeni na najprv na lave potom na prave a pri nasledujucom sup na prave a potom na lave. Takto sa ti bude rovnomorne tvorit mlieko. Ak sa ti prsnik zapali, baby si pochvaluju kapustne listy v podprsenke (vela takych tem na koniku), ak by ti vyskocila teplota, sup k doktorovi a bude ti treba atb.Drzim palce

zuzik307
30. aug 2015

@mikavo odporucam kontaktovat laktacnu poradkynu, ktora skontroluje prisatie a poradi co a ako 😉

sardinka333
30. aug 2015

Mala som to iste v porodnici..okamžite sa nahrej bud tou lampou alebo pod sprchou, alebo teplé obklady (nahrej žehličkou uterak, latkovu plienku a prilož) a odsavaj odsavačkou...musíš ho uvolniť stoj čo stoj, hrozí ti zapal.
Ja som pila aj šalviový čaj - znižuje tvorbu mlieka, aspon do doby kym som na velmi nalievala...
Cele to bol horor, bolestivé ale na druhý den bolo už ok, ale to som jeden cely den nerobila pomaly nič ine len nahrievala, odsavala, nahrievala, masirovala a odsavala.
Na nič nečakaj nech si neprivodiš zapal...mala som ho a je to hroza, ako ťažká chripka. Nikdy viac....

mia997
30. aug 2015

@mikavo
Ja som mala ten problém, prišlo to v horúčavách. Ľavý prsník som mala od začiatku plnší, plnil sa mi strašne rýchlo a mala som biele bolestivé bradavky. Taksom vydržala 2 mesiace. Potom som vysolila laktačnej poradkyni 15 eur,kukla jak saje,povedala mi že sa asi zle prisáva , "ASI", a že má skrátenú uzdičku,že ho mám dať operovať. Že mám kojiť 2 krát z toho prázdnejšieho a raz z plného,aby sa mi to vyrovnalo. Že doktor mi nepomôže. Keď sa mi objavil už červený flak,tak som šla doktorke. A čo ?Mala som začínajúci zápal. Dala som si 3 dni tvaroh vodne v noci a zmizli aj bolestivé bradavky,aj zápal, aj plný prsník. Takže radšej doktorke,zmerá ti zápal a prines si hneď aj mliečko v skúmavke. Aha a vyprázdniť poriadne prsník,úplne do prázdna. Nenahrievať, lebo teplo zápal zhoršuje

libka1
30. aug 2015

musis z neho dostat mlieko aj za cenu ze to boli. poznam ten pocit, je hrozny. nahrievala som si UV lampou a odstriekavala mlieko mnohokrat pritom placuc, tak to bolelo... najviac sa mi osvedcilo nejak prinutit babo aby sa prisalo, to bola najmenej bolestiva metoda ako si ulavit a trochu prsnik vyprazdnit. prisatie bolo hrozne, ale ta ulava stala za to.
velmi mi pomohli aj tieto naplasti: http://www.mojalekaren.sk/multi-mam-compresses-..., chladilo to a mala som pocit okamzitej ulavy 😉

ukulela
30. aug 2015

mlieko von! nahriat, rozmasirovat, odstriekat/odsavat ... a ked povoli, malemu ponukat, nech cucia on. musis, aj cez bolest. pred kojenim skus z neho odsat/odstriekat a ked povoli, nech maly zacne na tomto prse ...

nevenka
30. aug 2015

tak ako radia baby, ja som odsavala aj za cenu slz a obrovskej bolesti, mala som odsavacku Avent manualnu, normalne pocas odsavania som prestala a tlakom zhora smerom k dvorcu a bradavke som prstami akoby vytlacala mlieko, potom zase poodsavat, zase vytlacat a tak...a stale som este daco odsala, v najhorsom pripade to bolo skoro 2 dcl!

mne sestricky v nemocnici radili nemasirovat cely prsnik, ale jedna sanitarka!!! sa ma spytala, ci som dakedy dojila kozu alebo kravu - ze pred tym, ako sa mlieko spusti, musi vyt masaz teplymi rukami, je to proste ako u zvieratiek, a teda som si dobre spomenula, ako ked som prisla ku kozicke a nie a nie ju podojit a potom mi ocino vysvetlil, ako...takze som to pri odsavani takto robila...neviem, ci spravne, ale zapal som nikdy nemala. A odsavat aj castejsie, a samozrejme, ked kusok odsajes, tak skusat to prisatie. A nevie sa Ti prisat len na ten jeden prsnik? Na tom druhom je to ok? Babatko skustocne pije, riadne saje? Na toto je dobra laktacna poradkyna, aby to skontrolovala, vysvetlila.
My sme mali problem s prisatim ako takym, aj klobuciky sme pouzivali, a napriek tomu vsetkemu aj s pomocou laktacnej, som sa rozkojila a kojila som 16 mesiacov bez problemov. Drzim palce!

nevenka
30. aug 2015

a ak by to neprestavalo, to palenie, bolestivost este moze byt, ale ak by bolo to palenie, tak radsej hned k doktorovi s tym, to uz moze fakt byt zapal

ja som si rovno kupila v lekarni sterilnu skumavku a poprosila som gynekologa, aby mi spravil kultivaciu mliecka, raz, ked som mala podozrenie, ze moze ist o zapal, ale to som uz mala ine problemy, kojila som a bola som druhy raz tehotna, takze bolesti boli z toho...

Normalne u sestricky som si umyla prsnik a ruky a do tej skumavky odstriekala mliecko a oni to dali na rozbor.

Radsej vsetko poriadne vysetrit. A v pripade zapalu daju ATB...

ukulela
30. aug 2015

@mia997 na uvolnenie mlieka z prsnikov a dostanie ho von urcite nahrievat. este v porodnici mi dali infralampu, ked sa mi naliali a uz boleli. ze nahriat a odstriekat. a tak to aj fungovalo ... doma som lampu nemala,ale ked sa mi prve dninaliali, dala som horucu sprchu (najviac, ako som zniesla) a pod prudom pomasirovala a mlieko sa spustalo same. teplo a teple obklady spustaju mlieko z prsnikov a pomahaju predist zapalu. ako je to uz pri zapale, to neviem, nastastie som zapalu predisla ...
@mikavo a masirovat pri odstriekavani smerom spod pazuchy k bradavke. alebo od stredu hrudnika k bradavke. skratka akoby to mlieko vytlacit z mliekovodov. inac, mne ked sa naliali az ako kamen a boleli a uz sa mi robili aj cervene flaky, sestricka mi nakazala octanovu mast .natriet ale len flaky/tvrdemiesta, nie bradavky. zabalit do plienky a aspon 2hodky takto mat - potom ale riadne umyt, vymenit tricko aj podprdu, deti ze neznesu octanovy pach a nechcu potom jest. mne pomoho aj ten octan. raz v porodnici som si davala a raz doma. prve dva tyzdne boli o drzku,no potom sa mi tvorba mlieka ustalila a bolo vsetko v pohode. drz sa. ak by si ale s tym mliekom v prsniku nepohla a netieklo by, tak ries radsej hned lekara - radsej skor, ako so zapalom a ATB.

ukulela
30. aug 2015

@mikavo sorry, a este mi napdlo, ked mi maly nechcel pit z jedneho, tak som mu zmenila polohu - aby pil z toho isteho prsa, ale z opasnej strany som ho prilozila (hovoria tomu futbalova poloha myslim, nhy ma babo pod tvojou lavou pazuchou a saje z laveho prsnika. alebo potom tiez som hokojilapre zmenu v lahu na jednom, alebo druhom boku - onoje dobre, ked taha v inych polohach, vytiahne vtedy prsnik pod inym uhlom a aj z miesta, odkial normalne iide mlieko tazsie, sa takto takto lahsie vyprazdnia.

mikavo
autor
31. aug 2015

Dievcata dakujem za rady, volala som nakoniec laktacnej poradkyni, odporucila mi kvetinkovu masaz dvorca, nasla som si video, trocha sa mi ulavilo, tym, ze som mala naliaty dvorec, tak sa maly zle prisaval a preto dojcenie bolo z toho prsa bolestive. Ako sa mi dvorec uvolnil (vytlacila som to mlieko z neho nahor do prsa), tak aj prisatie a dojcenie bolo jednoduchsie. Prsniky a bradavky mam stale na oboch take citlive, bolia, ale hrce som si ziadne nenahmatala, masirujem, sprchujem v horucej vode, zrejme je to aj o zvyku a nvejakom case, aby si prsia na dojcenie "zvykli".

nevenka
31. aug 2015

@mikavo

super...

...kym som sa aj ja naucila s malym, co a ako, tak to trvalo...a bolo citlive, cervene a bolelo, ale nakoniec sa to upravilo...vela vetrat, zvytocne vela neumyvat, radsej nechat na bradavke mliecko zaschnut, to je liecive. Hoci laktacne to neodporucaju, ja som pouzivala cisty lanolin Lansinoh, taka malicka tuba to bola, ale davala som si ho tak 2x denne, ked som vedela, ze po kojeni bude vacsia pauza. Mala som aj ine znacky a tato mi uplne sadla, neskor som si davala sporadicky, lebo mam suchu pokozku a ked som citila, ze to treba, tak som sem tam natrela, ale netreba to ani prilis vela kremovat. Ten lanolin vlastne podporuje tzv. vlhke hojenie, bez chrasty sa to hoji, co je na bradavkach dobre a inak to tam ani nejde, lebo stale tam mas vlhke prostredie. Takze ja sa napriek odporkyniam lanolinu k nemu hlasim ako k tomu top a netreba ho umyvat pred kojenim...

ukulela
31. aug 2015

@nevenka tiez mi velmi pomohol lanolin (ja mam multimam) ...

nevenka
31. aug 2015

@ukulela

jeeej, tak nie som jedina, ale tento som ja neskusala, len od Medely, a ten bol konzistenciou taky zlty husty, mam ho v zalohe, lebo idem znova rodit, ale ani mi dako nevonia. Ten od Lansinoh-u bol taky belsi, priesvitnejsi a nevolo ho skoro citit. Ten od Medely akoby bol zatuchnuty ci co...ako ked sa tuk kazi 😀 ...

Kamoska mala od Multimam, ale veru som sa jej nepytala na konzistenciu, ako ten vyzera? Ze - kdyby neco a Lansinoh nemaju...dik za info 😉

ukulela
31. aug 2015

@nevenka od multimam je tiez tuhy, husty,bez vone. este som neminula ani jednu tubu celu, maly ma 10 mesiacov a stale kojim, z casu na cas natriem na zaciatku som ho pouzivala dost, teraz opat castejsie, lebo maly zacal so zubkami hryzt (ohromna zabava). mne inac od multimam na zaciatku pomohli aj kompresy, take "nalepky" na bradavky niecim napustene - a tiez som si opat teraz jednu dala, ked uz jedna bradavka nejako tie zubky velmi nemusi ... bolo to sice drahsie (jedna skatulka stala asi 15 evri, plus minus) ale teda oplatilo sa.je ich tam dost a okrem toho hned mi sestricka v nemocnici povedala, ze mi jadnu staci rozstrihnut a bude dost na obe bradavky ... takze ak by bolo najhorsie, odporucam aj tie kompresy.
inac tiez ocenujem, ze tan lanolin netreba zmyvat a maly mze z prsa drulat. a mne ho teda odporucili na predporodnej prirpave a aj vrchna sestra v porodnici.