Dojčenie na požiadanie a občasné prikrmovanie

lucy56
26. jan 2012

Netusim ci tu je takato diskusia,ak ano admini ma presmeruju.Zaujimalo by ma ,aky mate nazor na dojcenie na poziadanie dietatka a sucasne obcasne prikrmovanie UM, lebo ja sa od zaciatku snazim mojho maleho vylucne dojcit,ale moje dieta byva hlavne navecer hodne hladne, a nestaci mu mojho mliecka a vsetky prostriedky na zvysenie tvorby mlieka mam vyskusane,vratane casteho prikladania ale proste moj maly ma aj tak malo, nestava sa to kazdy vecer, skor vzdy koncom daneho mesiaca,akoby mal vacsiu potrebu mlieka nez mam ja v prsnikoch tak davam UM, nenecham ho predsa plakat od hladu a musim povedat ze vobec neodmieta prsnik a nema problem ani s flaskou od zaciatku.Tak pridajte svoje nazory ak su tu aj take maminy,lebo ja tu vidim len dve skupiny ,tie ktorych deti su na UM,alebo potom matky co vylucne dojcia.

vulka
26. jan 2012

Syna som tiež tak kŕmila. Aj materské mlieko aj umelé. nejako extra som sa tý netrápila. Keď nebolo dosť materského, tak sme dopĺňali Nutrilonom. Akurát nám odporúčali nemiešať obidve mlieka pri jednom jedení. Takto sme vydržali až do 13-tich mesiacov. potom už len Nutrilon.

lutia
26. jan 2012

@lucy56 ahoj ja som tiez krmila maleho MM a ked som videla ze mu je malo tak som musela zacat UM prikrmovat, ja som bola zo zaciatku velmi smutna z toho aj ked som si hovorila ze ved za to nemozem....a ako pise vulka tak som najprv malemu dala MM a ked bolo malo tak UM a navecer som davala len umele aby bol nasiteny a dobre buval...ale o MM mlieko som prisla velmi skoro, bolo toho malinko a maly sa potom hneval a plakaval ked som ho kojila tak som presla potom na UM celkovo

lubina
26. jan 2012

@lucy56 AJ moju prvu som musela dokrmovat.Mala som malo mlieka od zaciatku a mala hrozne plackala, tak mi dr.povedala, aby som ju nakojila a raz do dna jej dala umele mliekol.nemala problem, ze to bolo z flase. Vydrzali sme to 4 mesiace, postupne sa davka umeleho musela zvysovat, kedze mne sa viac mlieka netvorilo a ona chcela viac ako rastla, no a ked mala 4 mesiace, tak som musela prejst uplne na umele lebo ja som uz mliecko nemala ☹ . Ale zvladli sme to a sme tu. Ved potom od pol roka uz zacala aj prikrm, kedze nebola cisto kojena ale aj na umelom. Drzim palceky, nech sa dari s tvojim mlieckom co najdlhsie.Ale mne dr. povedala, ze jednoducho su aj zeny, ktore nikdy nebudu mat dost mlieka pre babatko, nech robia cokolvek, ze je to genetika....

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vierkasteffi
26. jan 2012

ja ked som mala nadbytok mliečka vačšinou v noci ked sa mi maly nebudil tak som odsavala a ked som mala pocit ze mu kojenie nestači tak som ho dokrmila odsatym MM 😉

mayik
26. jan 2012

@lucy56 Ahoj. Ja som po cisarskom este pri prepusteni z nemocnice nemala mlieko, takze uz z porodnice sme isli s tym ze sme na UM. Doma som sa rozkojila, ale stale to bolo hlavmne vecer kombinacia, malinka nemala problem prejst z prsnika rovno na flasku a naopak a to v ramci jedneho papania. Po neprijemnom pohrebe v nasej rodine som mlieko stratila uplne - proste zapracovali nervy asi .... Malinka cirkusovala cca2 dni lebo velmi chcela prsnik, lenze nic jej neslo, tak bola este viac zlostna, tak som jej prsnik uz prestala ponukat a presli sme na UM. Nenecham predsa dietatko hladne. Dost ma to trapilo ze nie som schopna kojit, ale hold nic sa neda robit, nie vsetky maminky su toho schopne.

lenka311
26. jan 2012

@lucy56 Čím viacej mlieka Ti vysaje tým sa Ti viac dotvorí.... Proste čím je väčší dopyt tým je väčšia ponuka.... ;- / to povedal sestre lekár a uchytilo sa to/
Pravdepodobne takto stratíš mliečko, takže by som to nerobila. Skús mu dať prevarenú dojčenskú vodu, prípadne feniklový čajík a prikladať, prikladať, prikladať...

davija
26. jan 2012

@lucy56 ahoj. Mna v podstate prepustili z porodnice s tym, ze nemam mlieko. Doktor mi povedal, ze mam prsia ako keby som ani nerodila... ☹ Bola som z toho strašne neštastna a tak som sa tym trapila, že som sa pomaly ani netešila zo zdraveho babatka... bola som u laktačnej, cele dni som iba prikladala a prikladala, mala na mne visela aj 10 hodin denne... nakoniec sa mlieko trochu rozbehlo, ale bolo to stale o nervy, cez den som dojcila kazdu hodinu a v noci podobne. Po par tyzdnoch sme zacali davat vecer flasu s UM, pretože ak som ju iba nadojcila, bola o hodinu hore a takto sme pokracovali az do rana bieleho, ked som dala flasku, spala aj tri-styri hodiny a potom sme sa uz zase do rana dojcili... dcera nikdy nemala problem so striedanim flasa-prsnik, neviem, mozno je vynimka, vsetci ma strasili, ze nebude mat zaujem o MM, ale bolo to v pohode. Dojcila som do cca 14tich mesiacov, ked sme prestali, mam pocit, že si to ani nevsimla. 😀 Ziadne sceny a natahovanie tricka. Osobne si myslim, že treba zabojovat o MM, ale nie za cenu psychickeho zdravia maminy a vyhladovania dietata. U nas kombinovanie fungovalo. 🙂

radustek
26. jan 2012

lucka ja som tiez kojila aj dokrmovala no ked malinka zistila ze cez flasticku jej to ide lepsie a rychlejsie tak mi uz pri ciciku plakala stale tak casom som mliecko uplne stratila a uz som len UM davala...

vv88
26. jan 2012

@lucy56 Tiez som kojila a dokrmovala umelym mliekom. Niekedy raz, niekedy tri krat denne, no vzdy tak, ze najprv vypil moje a ked som videla, ze nestaci, dostal niekolko desiatok ml UM. Nechcela som prestat kojit, kym som mala aspon nejake mlieko a tak som sa rozhodla dokrmovat ho UM nie z flasky, ale cez cievku, ktora sa pouziva na krmenie predcasne narodenych babatiek - teda sucasne pil UM aj sal z prsnika, v ktorom sa takto podporovala tvorba mlieka. Ide o to, ze ak pije UM z flase, tvoje telo nema signal na tvorbu mlieka a mohlo by sa stat, ze sa jeho produkcia bude znizovat. Dokrmovala som ho takto od druheho mesiaca az do obdobia prikrmov, a myslim, ze som urobila dobre. Kojim doteraz - ma 20 mesiacov.

lucy56
autor
27. jan 2012

@lenka311 nemyslim ze to tak je aspon u mna to neplati, ja ho totizto vzdy aj vecer hlavne prikladam, ale on chce niekedy papat aj po hodine zas a to mam uplne prazdne prsia tak sa potom len jeduje, a nevytvori sa mi viac,ked ho prikladam kazdu hodinu, mne sa tvori viac mlieka ked sa vela najem, som v pohode,oddychnuta, vyspata a to vecer po celom dni som malokedy, takze mne skor tvorba mliecka zavisi od psychiky a pocas dna nikdy nemusim dokrmovat len vecer a aj to mi stiahne 20-60 ml,podla mna su deti ktore vedia tolerovaat aj prikrmovanie a su take ktore hned prejdu na flasu

sirokez
27. jan 2012

@lucy56 ahoj lucka aj my sme na tom podobne a idem skusit tu cievku... skusam aj odsavat ale z jedneho mi vyjde max 20ml... tak uvidime lebo mala ma mesiac a pol a okrem mojho mliecka stiahne aj takych 90ml UM, ale mame dni kedy si vystaci kazdu hodinu s mojim a su dni kedy chce viac neviem od coho to zavisi... v noci jej staci uplne iba z jedneho prsnika na jedno kojenie ...tak uvidime...ako to dopadne ale aj prvu som musela dokrmovat+ dojcila som do 10mes.maj sa krasne a drzim palce

beton
27. jan 2012

@lucy56 len upozornujem, ze nazov temy je trosku matuci, kedze v skutocnosti nepises o prikrmovani, ale o dokrmovani. ak sa da, tak to v nazve zmen.
odpoved na otazku: dobry postreh si uviedla o maminach v dvoch skupinach. asi to bude tak preto, ze mamicky, ktore dojcia a zacnu s dokrmovanim, sa skor ci neskor stanu mamickami UM. ak totiz popri dojceni zavedies dokrmovanie UM, mliecko, ktore by mal maly vypit od teba a stimulovat tak telo k zvysenej tvorbe mlieka, vypije z flasky. pre telo to znamena, ze tvori mlieka je dost. telo sa totiz vzdy prisposobi dopytu. cim viac dieta pije, tym viac mlieka vytvori. ak das dietatu flasku, telo nema signal, ze je mlieka malo a ma tvorit viac. preto, ak dokrmovat, tak jedine cievkou na prsniku. http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/musim-... tymto sposobom dieta dostava mliecko z flasky, ale zaroven stimuluje prsniky sanim k dalsej tvorbe. dieta upokojuj vzdy na prsniku, ziadnym cumlikom a pod, lebo ten tiez len umelo predlzuje intervaly medzi kojeniami. telo musi vediet, ze mliecka ma tvorit viac. mas stastie, ze malemu flaska nezhorsila prisatie, resp. zatial prsnik nebojkotuje. pre istotu si skontroluj aj prisatie http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
zhrnutie:o)) dokrmovanim cievkou sa zaradis z kategorie aj-aj do kategorie dojciacich. dokrmovanim flasou do kategorie UM. stav aj-aj vedie k znizeniu tvorby az strate mliecka a k odstaveniu dietata.
ps. dobry vkus na meno pre maleho :o))) mame rovnaky...

gilmorka
27. jan 2012

@beton mozes aj poradit, kde sa ta cievka da zohnat? Ja som mala tiez problem, museli sme dokrmovat, po cisarskom mi mlieko nabiehalo pomaly atd., proste presli sme si vselicim, a marne som behala po lekarnach a zhanala novorodenecku cievku, vsade na mna len nechapavo pozerali. A ta ktorou sa davaju vyzivy dospelym, ta je velmi velka, to ked sme skusali, mali mal vytiahnutu bez namahy za chvilu celu davku. Tak pre buducnost, ak by bolo druhe a bol by rovnaky problem.

madamebutterfly
27. jan 2012

@lucy56 ja som preeeeeesne tvoj pripad. Su dni kedy mi maly prsia vobec nechce,len pri nich place a doslova bojujeme, ja on a moje prsia..a potom zase nechce len flasku,potom su dni ked jest nechce vobec. ale odkedy mu davam aj UM tak citim ze je spokojnejsi. Moje mliecko ho natolko nezasytilo. Som z toho samozrejme smutna ze mu nedavam 100% to najlepsie ale predsa ho nenecham hladovat.

dagmar25
27. jan 2012

@lucy56 ahoj, ja som bola na tom tiez tak, po cisarskom sa mi mliecko rozbiehalo velmi pomaly a v podstate doteraz ho prikrmujem a kojim zaroven, a to mame uz 6 mesiacov a stale kojim. Casto som prikladala a nechavala maleho cuckat pokial chcel, na zaciatku som prikrmovala cievkou, ale potom som uz davala flaskou tak cca dvakrat denne. Tiez ma to trapilo a bala som sa, ze pridem o mliecko, ale nakoniec to dobre dopadlo a kojim az doteraz...netreba to vzdavat, ale ked je babatko hladne, tak nie je co riesit.

m.i.r.i
27. jan 2012

Tiez sme tak robili..kombinovala som to s odsavanim v noci ked bolo mliecka viac a davala som ho potom cez den..takze sme viacmenej potom presli na flasu asi po 3 mesiacoch, ale davala som len na noc UM a cez den vsetko odsate MM...mne moje trapenie s placom trvalo 1 mesiac, ked uz na mna manzel nemohol pozerat, ze maly uz 3 dni vkuse plakal, ja som ho prikladala a mala na prsiach uz hadam nonstop, jedla som dietene, pila vineu, pivo, caje na podporu mlieka a kopec inych "osvedcenych" receptov a nepomahalo nic..a to som stale presviedcala muza ze maly place lebo ma asi koliky a ja teda UM nedam..a stacilo mu dat raz a bolo po probleme..na ten jeho slastny vyraz a okamzite zaspanie po plnej flasi mlieka nezabudnem...takze nie je to zas take ciernobiele, ze kazda zena ma dost mlieka a dopyt a ponuka su vyvazene..uz je tu myslim dost takychto tem...teda urcite to ide a moj maly mi tiez neodmietal prsnik ani ked som davala flasu...proste co bolo to cucal..

tun1ska
27. jan 2012

Ja som z pôrodnice odchádzala s odporúčaním dokrmovať..Asi mesiac sme sa trápili, kojila každú hodinu. v troch mesiacoch nastal bojkot prsníka, no bojovali sme dalej, bez UM. Robila som kontrolu kojenia, vypila tak 60-70, v ľavom prsníku mám max 40 ..Asi mesiac robí cirkusy- pije max 4-5 min, potom spustí hrozný plač, upokojí ju až cumlík. Ked si stlačím prsník, mliečko tam ešte je, len je lenivá sať, iba pije , ked sa mliečkoo samé spúšťa...je to na psychiatriu 😖 Mám aj cievku, skúšala som, no nejak som v tom nezručná 😒 Takže u mna platí prikladať, prikladať, - málo a často.nič cez den neurobím, strašne bolí chrbtica, ale nevzdávam sa..bola som aj u laktačnej poradkyne, no asi sama nevedela, čo to je..ale predala mi lieky, ktoré mi na čas zvýšili tvorbu mliečka- senovka grécka a benedikt lekársky- odporúčam

lucy56
autor
28. jan 2012

@tun1ska mala som senovku,aj benedikt tiez pomohli len na chvilu, po par dnoch sa mlieko ustabilizovalo a bolo ho len o nieco viac a nie nejako extremne vela, a tiez mam ten pripad ako ty ,tiez moj pije len ked strieka vela a nesaje ked je ho tam uz menej,lenivy je
@beton ak si dobre citala ja prvotne prikladam vzdy, pri kazdom kojeni aj vecer a len ked este place ze je hladny dam UM, takze tvorba by sa mi mala zvysovat,ale bohuzial mam prsia aj ked ponuknem znova proste prazdne a maly sa jeduje, presne tieto reakcie som vsade tu citala a neslo mi o ne, pretoze toto vsetko mam nacitane,vyskusane a podla mna to nemusi platit pausalne na kazdu zenu, ja si proste myslim a aj baby co pisu tu mi davaju za pravdu ze existuju deti ktore aj napriek flaske raz denne nebojkotuju prsnik a su schopne takto vydrzat dost dlho,ja neplanujem kojit do 3 rokov, vlastne pockam dokedy bude maly vyzadovat prso,ale mam pocit ze ako je vacsi tak mu proste len MM nestaci hlavne na noc a kedze kazde dieta je ine a kazda matka by mala vediet co je pren naj

beton
31. jan 2012

@gilmorka v zdravotnickych potrebach CN-01.

beton
1. feb 2012

@lucy56 postupom, ktory opisujes sa tvorba mlieka zvysovat nebude. ako vies, ze je este hladny? ak si to myslis, priloz na druhu stranu a potom opat na prvu a takto to striedaj (bez flasky).tymto sposobom budes produkciu zvysovat. este by som k tomu pridala stlacanie prsnika. http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca.... deti neplacu len od hladu. mozno len chce byt s tebou alebo ho nieco boli. ked mas prsniky makke, to vobec neznamena, ze su prazdne. prsniky maju byt makke, inak si koledujes o zapal :o)) pokial intenzivne dojcis, prsniky nie su nikdy prazdne. to, ze z nich nevytlacis a neodsajes ani kvapku, stale neznamena, ze su prazdne. dieta si to vie vytiahnut aj tak. a pocas dojcenia sa tvori mlieko priebezne. prsnik sa neda vypit do dna tak, ze uz tam nic nie je. preto mame este jeden. tam dieta prehodime, lebo kym pilo prvy prsnik, druhy sa dozasobil. ano, su deti, ktore zvaldnu aj flasku, aj prsnik. vacsinou ide o docasny stav, dosledky sa mozu prejavit neskor...hnevanie na prsniku, odtrhanie sa a pod. je typicke spravanie takychto deti. znizena tvorba mlieka je logicky dosledok. pretoze dieta nie je upokojovane len na prsniku, ale aj flaskou...uz som to raz pisala. ide len o rozhodnutie mamicky, ako bude stav riesit. Ja sa ti snazim naznacit, ze v tvojej situacii je mozne normalne dojcit bez dokrmovania. Chcem ti dodat istotu, ze si schopna vyprodukovat dostatok mliecka pre svoje dieta a nemusis si to komplikovat dokrmovanim. dolezite je verit si a naozaj sa drzat odporucani laktacnych poradkyn. pokial si z toho vyberies len cast, tak to fungovat naozaj nebude. kazda mamicka je ina a kazde dieta je ine. principy uspesneho dojcenia su vsak rovnake a je pravda, ze nie kazdemu musia vyhovovat.

bleee
4. feb 2012

presne tak je to aj u nas, mam 12 tyzdnoveho chlapceka, od zaciatku dojcim ale aj dokrmujem, kedze je veelmi hladny, alebo mozno pazravy. UM je vzdy malicko, len cca 60ml denne, niekedy uz doobedu, niekedy az vecer, niekedy vobec. Zo zaciatku som sa velmi pre to trapila a plakala, lebo vsade je preferovane vylucne dojcenie, ale jednoducho su babetka, ktore zjedia vela a su aj mamicky, ktore maju mlieka velmi presne alebo aj menej nez babetko chce. Mne to prvalo 2 mesiace, nez som sa s tym vyrovnala, ale teraz som s tym uz zmierena. UM davame na striekacku, prsnik stale chce, najradsej by bol na nom stale 😉 Zo zaciatku bolo davok UM viac, teraz je to uz len obcas alebo aj vobec

luba41
5. feb 2012

@bleee ja by som povedala, že už prikrmovať UM vôbec nepotrebuje /ked je to len občas a máličko/. Práve 3 mesiace je také zlomové obdobie, začne Ti odmietať prsník a bude chcieť len fľašu. Ja som prikrmovala tak isto, ale vedela som, že pri 3 mesiacoch musím s fľašou skončiť, lebo skončíme s kojením. Radšej ho namiesto tej fľaše prikladaj 😉

dada24
6. feb 2012

@bleee moja malá bude mať 3 mesiace. Asi 5 týždnov ju dokrmujem UM. Hltá, ako keby nejedla celý den. Predtým, ako som začala dokrmovať som jej dávala papať na požiadanie. Niekedy vydržala hodinu, niekedy dve. Ale posledný mesiac sa napapá z obidvoch prsníkov a potom spustí taký rev a rozhadzuje rukami. No ked ju po pol hodine plaču a náreku priložím znova, neťahá, protestuje, bojkotuje....reve na prsníku.
Ked som ju nedokrmovala, šanca zaspať bola nulová. Jednoducho plakala, plakala, plakala.....Ked jej však dám do flašky, tak to vypije a čuší 3 hodiny, pobúva, zobudí sa, usmeje sa, zase zabúva.....
Vždy však bola lenivá ťahať...teraz fungujeme tak, že jej dám obidva prsníky, a ked plače - skoro vždy, tak jej dám do fľašky UM. Viem, že nerobím dobre, ale jednoducho nechcem byť nervozna, ako som bývala, ked reváááááávala od hladu. Teraz som spokojná ja a moje dieťa sa usmieva, búva....
Tiež som chcela kojiť čo najdlhšie, ale bohužiaľ,,,,,,

bleee
8. feb 2012

@luba41 UM davam na striekacku a velmi pomalicky, preto je maly motivovany cucat prsnik, kedze tam sa napapa rychlejsie 🙂

strapco13
8. feb 2012

@bleee skus dat dokrm cievkou na prsniku tak ti bude viac stimulovat na tvorbu mliecka
plus odsavat mlieko a dokrmovat /ak treba/ nim

@dada24 tiez by som skor uisla na dokrmovanie na prsniku cievkou tak si budes stimulovat svoju tvorbu mlieka a stupne laktacia
po nadojcei skus odsat a dokrmovat svojim mliekom ak vies odsat /su zeny co koja dlhodobo a nevedia odsat/

bleee
9. feb 2012

@strapco13 prvy mesiac sa mi maly v noci nebudil, ja som napriek tomu vstavala a odsavala, bolo to velmi unavne. Potom som vsak uz doobedu mala malo mlieka a to odsate som mu davala uz vtedy, takze to k nicomu neviedlo. Teraz uz neodsavam, radsej sa vyspim. A maly sa uz aj tak v noci zacal budit na pitie, takze si myslim je to ok. Ked vecer trosku dokrmim, zobudi sa mi po 6h spanku, ak nie, tak uz po 4h. Maly je na prsniku casto, stimuluje mi ho poriadne, som rada, ze si prsia trosku odychnu a ja ho dokrmim striekackou 😉 V podstate som so sucasnou situaciou vnutorne zmierena, uz ma to netrapi ako pred mesiacom- dvoma. Dojcim, maly ma 98% materskeho mlieka a to je hlavne. Zaklad je, ze som to nevzdala hned na zaciatku, bojovala som a toto trosicku mi nevadi, zo zaciatku bolo UM ovela viac.

strapco13
9. feb 2012

@bleee ok 😉 hlavne ked ste spokojni obaja
je dolezite nevzdat sa pri prvej prekazke..stoji to potom za to 😵 a clovelk ma zo seba dobry pocit, ze nieco dokazal prekonat a a odmena...usmev dietatka pri dojceni je jedna z najkrajsich veci na svete 😵 😵

lucy56
autor
21. feb 2012

@lenka311 nemyslim ze stratim mlieko, robim to tak od zaciatku a nestratila som ho, ja davam UM len raz za den,vecer asi 60ml, niekedy ani to nevypije, a uz teraz ako zaciname s prikrmami dokonca som navecer zaradila kasu, lebo moj problem bol od zaciatku nedostatok mlieka vecer, z unavy sa proste nedotvorilo, teraz uz je to ok, ked dam kasu o 6,prsia maju cas a vytvoria zasobu mlieka pred spanim a malemu staci, a ja neplanujem kojit do 3 rokov, ved raz mi musi mliecko odist a maly musi prejst na tuhu stravu

lucka127
22. feb 2012

😀 No dobre ze je tu aj takato tema..Ja sice teraz dojcim plne dojcim,malicky aj krasne mozno az moc pribera, ale aj tak,pri dcerke-v poradi druha sme sa plne kojili do 3 mesiacov, medzi detickami som mala vekovy rozdiel 1,8 mesiacov, mozno ma vela zien odsudi a budem im na pohorsenie,ale ja som to riesila tak, ze ked nam prestala spavat v noci a budila sa castejsie ako 2x pichla som jej na noc Sunar a babika buvala do 5 rano 😕 potom sme sa cez den normalne dojcili..a vecer znova, takto sme fungovali do 7 mesiacov,kedy mi malicka odmietla sama prsnik uplne..ale riesila som to preto tak pretoze som rano nevladala k nasmu zivanovi ktory bol za 2 vstavat a byvala som nervozna az privelmi..takze ja som to poriesila tak, teraz mame Benjaminka je plne dojceny, ale rozmyslam ci neskusim tuto metodu aj pri nom, fakt nevladzem nasi dvaja chodia do skolky a rano vstavam knim ja pokial sa krpcek budi tak ze vstane o pol 3 a 5-6 bolo to ok ale teraz si to akosi zacina skracovat vstava o pol 1-1 o pol 5 potom dakedy uz aj nespi a ja vstavam o tristvrte na 7 bezim s deckami do skolky + mam pracu ktoru jednoducho nemozem nechat..a fungujeme takto dookola,mam pocit ze trpim chronickym nedostatkom spanku 😝 tiez velmi prevelmi zvazujem ci dat na noc tu um alebo nie,,je mi to velmi luto ho babrit,kedze mliecka mam dostatok este by som mozno jedno poprinom odkpojila;ale ak budeme takymto tempom vstavat castejsie dlho to ani ja po psych. a ani fyz. stranke nevydrzim.. 😕