Dojčenie na požiadanie a občasné prikrmovanie

lucy56
26. jan 2012

Netusim ci tu je takato diskusia,ak ano admini ma presmeruju.Zaujimalo by ma ,aky mate nazor na dojcenie na poziadanie dietatka a sucasne obcasne prikrmovanie UM, lebo ja sa od zaciatku snazim mojho maleho vylucne dojcit,ale moje dieta byva hlavne navecer hodne hladne, a nestaci mu mojho mliecka a vsetky prostriedky na zvysenie tvorby mlieka mam vyskusane,vratane casteho prikladania ale proste moj maly ma aj tak malo, nestava sa to kazdy vecer, skor vzdy koncom daneho mesiaca,akoby mal vacsiu potrebu mlieka nez mam ja v prsnikoch tak davam UM, nenecham ho predsa plakat od hladu a musim povedat ze vobec neodmieta prsnik a nema problem ani s flaskou od zaciatku.Tak pridajte svoje nazory ak su tu aj take maminy,lebo ja tu vidim len dve skupiny ,tie ktorych deti su na UM,alebo potom matky co vylucne dojcia.

beton
29. máj 2012

@dajanak on je uz dost velky, tak ho zaujima asi aj ine, ako mama, aby pri tebe aj cez den polezal. potom jednoznacne nosenie v satke, ergonosici. aby aj tvoje telo reagovalo na jeho pritomnost, aj on aby reagoval. este by ma zaujimali prikrmy. kolko papate, ako casto, ako to kombinujete s dojcenim? lebo aj toto je jeden z faktorov. ked ma vela prikrmov a je z nich prilis syty, tak o mliecko strati zaujem. do 1,5 roka dietata je udrzanie laktacie zalezitostou matky. dieta je zaneprazdnene objavovanim sveta, novych chuti a tak. prikrmy by nemali dojcenie nahradit, iba doplnit. to znamena, ze pocet dojceni ma byt zachovany, len pomedzi to vsunies prikrmy. do roka by mliecko malo tvorit 75 percen stravy dietata. nemoze byt znizena tvorba mliecka u teba a maleho nezaujem dosledkom rychleho zavedenia prikrmov?

beton
29. máj 2012

@mimi dojcene deti mozu kakat kolko chcu. mozu aj pri kazdom prebaleni, ako sme to mali u starsieho syna alebo aj s niekolkodnovymi pauzami (ako sme mali s mladsim - najdlhsia pauza 14 dni). niekedy ma naozaj zaujimaju zdroje informacii, ktorymi zdravotnici castuju mamicky.... cest vynimkam

lakte
29. máj 2012

@mimi okolo 3-6 tyzdnov uz dieta nemusi mat kazdy den stolicu, moze niekolko dni nebyt, ale ak je nieje to zvacsa problem.
Akej je konzistencie? Kasovita?ako prazenica, ci?
Ty si predtym aj prikrmovala UM takze neviem ako dlho ste cisto uz na dojceni len, ta stolica moze byt nie celkom presny udaj v tomto pripade.
A ten vahovy prirastok, tiez v podstate tazko odhadnut, kedze bol dokrm. Uvidime ako sa bude darit teraz ked ste uz len cisto dojceny 😉 Urcite sa ozvi aby som mala spatnu vazbu. A pre teba je dolezite vidiet ci dieta na prsku pije, ci ma pauzy v brade a sledovat pocet pekne pocikanych plienok. Toto je najlepsi ukazovatel prospievania 😉

mimi
30. máj 2012

@lakte niekedy ta stolica je kasovita inokedy prazenica a sem tam je aj zelena, ale surfovala som po nete a vraj zelena stolica nezmanema nic vazne u dojcenych deticiek. Ta vaha bola cisto dojcena tych 6 dni 150g, ale budem ju chodit prevazovat. Mne sa zda, ze pekne papa, teda taha si a ked si grgne, tak aj grgcka. Musim este odsledovat pocikane plienocky, lebo nie vzdy cika, po vasciou ich ma pokakane, tak neviem...

lakte
30. máj 2012

@mimi parada. 😉

boka79
30. máj 2012

@lakte

som sa tu tiez rozcitala, s tymi prikrmami, myslim, ze myu budeme musiet viacej prikrmov v prvom roku dat, koli skolke, aby tam nemal tazkosti a aby mohol jest a pit s inymi, moze to dojcenie naozaj tak ohrozit?
A este ho musim naucit pred skolkou pit ine tekutiny, ako a kedy najlepsie? Rovno z poharika? alebo s takou flaskou s takym sosakom, ako stari ludia z toho piju?

lakte
30. máj 2012

@boka79 na toto ti neviem jednoznacne odpovedat, pretoze kazde dietatko je ine 😉 ale vo vseobecnosti plati, prikrm sa pridava k dojceniu, nenahradza ho. A mnoho mamiciek si mysli, ze hura prikrmy. Ano ak napriklad dieta nieje dojcene tak prikrm nahradza UM, no dojcene dieta ma plynule na tuhu stravu prejst cca do 2.rokov veku, je to uplne v poriadku. 😉 Ak sa dojcenie ustali, ukotvi tak potom dieta nema problem ani s vela tekutinami ani s prikrami, ale to sa nevylucuje, moze byt dieta co sa dojci 20x denne a zje 5x denne prikrim, ale aj nie. Neexistuje sablona. Mamicke vyssie som len "radila" lebo sa bala v tej danej situacii ktoru teraz maju.

boka79
31. máj 2012

@lakte

ok, takze sa nechame prekvapit, ako to bude.
Dnes mam taku neistotu, ci to vsetko vobec robim spravne, potrebujem trochu povzbudit. bola som na gymnastike, a 80 percent deti - take stare ako Martin uz prespia noc a cez den spia aj 4 hod. vkuse..
to sa mne len snivat moze, a jedia kazde 4 hod. Rozmyslam, ci nie som ja na nespravnom mieste ☹ Maly chce niekedy aj za 20 - 30 min., pije malo a potom zasa... a noci, to uz ani na hodinky radsej nekukam.. ☹ Vsetku mamky uplne vyspate a ja ako taka matoha.. Viem, ze kazde dieta je ine, ale dojde to luto a zneisti to.. My jedine nemame dudel, a to uz su blbe poznamky, ze ja som jeho dudel a tak. a ze spi v nasej posteli, ze ked ho chcem pripucit, tak len tak dalej.. Ach joj, len som musela napisat, bo mi je z toho zle.

lakte
31. máj 2012

@boka79 nie si sama, poznam to velmi dobre. Staci ak napisem v teme ako ohruzuje dojcenie cumlik a v momente ma ukamenuju tie co s nim dojcili, bohuzial nevedia ze dolna hranica prirodzeneho odstavenia je 2,5roka. A aj ked im to povies , myslia si, ze to je uchylne. Nemozes sa stazovat niekde kde ta holt nepochopia, akonahle sa dojciaca zena postazuje automaticky je na vine dojcenie. A pokial nebude norma spolocnosti dojcenie inak to asi ani nebude 😠 Robis to spravne, ak mas potrebu sa vyzalovat vyzaluj sa mne 😉 Ziadny cumlik niesi, ty si cumlik deluxe. Ktora sa moze tymto pochvalit? 😀

boka79
31. máj 2012

@lakte

dakujem za povzbudenie...
ono ja som sa nestazovala, len som pocuvala a odpovedala na otazky, hm. Cumlik deluxe, tak viem, co im poviem nabuduce pysno Inak robite vy tu lakt. poradkyne aj osobne poradenstva?

boka79
31. máj 2012

@boka79
a este ma napadlo, najlepsia hlaska boka, neuc ho na cicik namiesto dudla.. Neni to nahodou naopak?

boka79
31. máj 2012

@lakte a este ma napadlo, najlepsia hlaska boka, neuc ho na cicik namiesto dudla.. Neni to nahodou naopak?

boka79
31. máj 2012

@lakte

a esteto, ked ho budem musiet naucit na ine tekutiny, koli skolke, aky poharik mam zvolit?

lakte
31. máj 2012

@boka79 kludne klasicky poharik , alebo ten so slamkou. Pamataj flasa je vzdy len flasa 😉 A ano, cumlik ovpyvnuje to ako sa dieta na prsnik prisava, predlzuje intervaly dojcenia a z dlhodobeho hladiska znizuje tvorbu mlieka + zdroj infekcie.
Poradkyne robia aj osobne poradenstvo , o tom to vlastne je 🙂

beton
2. jún 2012

@lakte
@boka79
pekne ste sa tu rozpisali, sa to dobre cita...bo ja tiez uplne chapem, o com hovorite...