Existuje vôbec samoodstavenie?

angie_l
8. nov 2019

Ahojte kojacie žienky alebo bývalé kojacie zaujímajú hlavne tiež ktoré kojím dlhšie nie len do roka dcérka má 21m stále ju kojím,už by som chcela aj prestať ale som taká na vážkach pretože pri kojení mi veľmi rýchlo zaspí ale budi sa v noci ešte stále na kojenie aj keď už väčšinou je pevnú stravu cez deň normálne aj na noc jej vždy dávam večeru čiže najedena je,ona vlastne aj med sa naje cez deň chce mlieko pretože pozerá rozprávky leží a pije mlieko má to asi ako relax či čo,skúšala som jej povedať že jej nedám bože ten plač 🤣 ja sama neviem príde mi to že už je veľká na kojenie niektorý sa má pýtajú ty akože ešte stále kojiš? V mojom okoli nekoji asi nikto 🤣 čiže sa cítim divne ale veď je to prirodzená vec ale chcela by som max do 2 rokov len toto som hovorila aj keď bola malička že max do roka a už bude mať vo februári dva roky

carduelis
8. nov 2019

Ak si s kojením v pohode nevidím dôvod prečo by si mala prestať. Materské mlieko je robené na mieru a s láskou 🙂 Ak sa dcérka neodstavila, tak zrejme to potrebuje emočne/ fyzicky. Laktačná poradkyňa mi hovorila, že deti sa samoodstavia v 3,5-4 rokoch. Vtedy prestávajú byť aj z psychologického hľadiska tak veľmi emočne závislé na matke.

veronikaszabova
8. nov 2019

@angie_l napisem ti to takto - ak to tebe nevadi, neprestavaj kojit len preto, ze ti to okolie stale vravi. Je to tvoje dieta, ty k nemu vstavas, staras sa o neho, nie oni.
Svagrova kojila deti dlho a odstavili sa same.

kristina2412
8. nov 2019

@angie_l ja som prestala staršiu kojit keď mala 27 mesiacov. Mala som pocit že intenzita nočného kojenia sa neustále zvyšuje ,ku koncu už chcela piť v noci kazde dve hodiny. Povedala som že sa mliečko pokazilo, natrela som prso octom. Prišla cucla, povedala bak a nechcela..potom ešte raz pýtala ale viac už nie. U nás to prebehlo celkom hladko,bez plaču.

bukajka_mata
8. nov 2019

@angie_l sama si si odpovedala, podľa toho čo píšeš, pre dcérku to je len zvyk, malé dieťa sa ťažko odnaučí niečomu, je tam nejaký kontakt medzi vami atď, no ja by som jej povedala, že nie, že mliečko už nemáš, že sa už nedá, poplače si a prejde to.

sonnenshein
8. nov 2019

Samoodstavenie existuje, mam 2 priklady - obe moje deti sa postupne zacali same odstavovat v momente, ako som im v 5 mesiaci zacala davat prikrmy. Proces trval asi mesiac, potom obaja moje mlieko uz jednoducho nechceli.
Urcite to ale takto nefunguje pri kazdom dietati, lebo kazde je ine, a som zastancom nazoru, ze kojit ma svoje dieta zena tak dlho, ako im to obom vyhovuje. 🙂

vulka
8. nov 2019

Naši sa tiež obaja odstavili sami. Po roku začali byť zvedaví, obzerali sa, všetko ich zaujímalo a nemali čas na pricucnutie 🙂

alica_matejka
8. nov 2019

@angie_l ja si myslim, ze nie, mne sa ani jeden neodstavil sam, dcerka nema este ani rok a uz ju nekojim, nabehol mi rychlo cyklus a mlieko uz moc nechutilo ale na cecku by bola furt, aj ked necucala, proste na nom chcela vysiet :D

mogaa
8. nov 2019

@alica_matejka a ako si ich odstavila? naša má 21mesiacov a večer hysák ak nemá prso😉mne sa tu celkom páčil príspevok mamičky že natrela prso octom

alica_matejka
8. nov 2019

@mogaa no tak prisne, ale tym, ze to bolo velmi skoro asi uz na 4ty mesiac u synceka tak co take male decko vies, poplakala, dva dni si asi zvykal na flasku, ale v pohode sme to zvladli, pocas tych dvoch dni hrozne skoro sme nespali, ale prezili sme, s dcerkou to bolo neskor no tam nabehol cyklus v 6-7 mes. ale ako vravim, necucala iba si ho drzala a oci zavrete :D no a dokedy som s nou takto mala sediet, myslim, ze je to aj vas pripad, je to len zvyk na cecok nie na to mliecko...

mogaa
8. nov 2019

@alica_matejka ano je to zvyk na prso a mlieko🙂no tým že je už veľká, si prsník vyťahuje sama a hučí a hučí a hučí....nepomáha ani uspávanie ocka, búcha na dvere kde je mama a len hučí a hučí....hold to dieťa už má svoj rozum, flašu nechce len si chce vydobiť prsník🙂ale ten ocot sa mi páči, vyskúšame🙂

alica_matejka
8. nov 2019

@mogaa noo ved skus aj ocot, no kedze si uz vie sama, tak jej vysvetli, ze nie, ze maminku to boli a uz tam mliecko nie je a hotovo nech si pohulaka tyzden a prejde ju to, pokial ona bude vediet ze ked zacne hulakat tak dostane tak to robit bude

zooeynka
8. nov 2019

Moja ma 3 r.a 10 mesiacov a vobec to nevyzera ze by sa chcela samoodstavit. Co si o tom mysli okolie mi je sumafuk.

kluska
8. nov 2019

podla mna samoodstavenie je, ale o dost neskor ako si kto mysli, cca v 4-5 roku, samoodstavenie do roku je skor o tom, ze sa stale nejaka chyba, daval sa cumlik, flasa, obmedzovalo sa kojenie a pod. Take prave samoodstavenie je o tom, ze dieta sa samo rozhodne, ze uz to nepotrebuje, ze uz je dost zrele na to spat bez toho a riesit problemy bez toho. Moj prvorodeny nebol kojeny, ale mal cumlik, s nim sa rozlucil sam vtedy ked mal 5 a pol roka a to ho mal na noc a bol na nom zavisly a povedal taku vetu, ze mama ja uz ju nepotrebujem :D a zaspal bez nej a bez placu, lebo to chcel a bol na to rpipraveny. Moj druhorodeny bol kojeny do 3 rokov a 8 mesiacov, ale neodstavil sa sam, naletel na oblb, ze lepsia hracka co si vysnival ako cicka a potom lutoval, ale uz bolo neskoro. Teraz ma cez 4 roky a stale ma ohmatava, chyba mu to a daval si do ust palce, tak som mu kupila cumlik este, ale on ho len podutka trosku a koniec. Som zastancom teorie, ze pokial sa dietatu zoberie skoro cumlik alebo cicka, tak potom si tuto potrebu uspokojuje inac, cucanim palcov, hryzanim nechtov, neskor prejedanim, fajcenim... Pri kojeni ide hlavne o to, ze ci to tebe neprekaza, ja som prestala kvoli tomu, ze uz som chcela sa dat do poriadku, nejaky detox zrobit a podobne, dlho som kojila aj preto, ze spal mi celu noc vacsinou, zalezi od teba prevazne

ktochytavzite
8. nov 2019

@zooeynka 4ricna skoro?uff a mlieko asi uz davno nemas,ci?

majah212
8. nov 2019

Áno existuje. U káždeho dieťa je to iné. U môjho syna to bolo keď mal 3 roky a 3 mesiace. Dohodli sme sa spolu že už stačí a akceptoval to. Je to na tebe ako sa k tomu postavis. Pre mňa je napr. Zvláštne klamať vlastné dieťa a natierat prso octom(ale je to len moje nastavenie,tak ako iné matky majú svoje pohľady na problematiku.). Urob ako cítiš a ako cíti bábätko. 🙂

zooeynka
8. nov 2019

@ktochytavzite mlieko furt mam, ale nie nejak extra vela. Netusim kedy sa odstavi...

misica16
8. nov 2019

Jooj no ja moju kojim uz 25 mesiacov 😃🤦no tie pohlady hlavne u doktorov ked poviem ze este kojim stoja naozaj zato 😃povodne som chcela max pol roka no a takto som dopadla ... Je to tazke uz som skusala ocot, horcicu, korenie aj leukoplasty 😄... musim ale povedat, ze po leukoplastoch sa to aspon trochu upravilo a kojim pred spanim na obed a potom zase vecer a v noci raz niekedy dva ... Uz ma to niekedy otravuje, ale ked mi povie mami puosim tak jej neviem odolat 😃 a tiez cakam na samoodstavenie, ale nejako tomu neverim 😄 ja neviem tiez na mna kazdy pozera cez prsty a pritom nikdy som pred nikym ani nekojila ani sa nepretrcala, kojim iba doma a muzovi to je uplne jedno, tak nevidim dovod aby sa do toho ostatni starali 😉

zuzlaka
8. nov 2019

@angie_l kamoška má tri detičky cca dvojročné rozdiely medzi nimi, každé prestalo cicík samé asi v 18 mes. 🙂

saja1
8. nov 2019

@misica16 boze presne ako u nas. Doktorom to uz budem tajit asi 😀 pritom svetova zdravotnicka organizacia odporuca kojenie minimalne do dvoch rokov a lekari uz v 18 mesiacoch prevracali ocami 😅 tiez som chcela odstavit ovela skor, ale proste nemam na to srdce.

kristina2412
8. nov 2019

@majah212 vies niekedy sa inak nedá ako,vzhľadom k tomu ,ze dvojročnému dieťaťu nevysvetlis že pre neho nieje dobre budiť sa 5 krat za noc a piť mlieko,lebo ráno je vyčerpané, unavené. Ja osobne som zase odmietala čakať na zrelú dohodu ,keďže v troch rokoch chodila do škôlky, na balet ,jedla príborom,bola samostatná a prišlo mi minimálne zvláštne ešte dojčiť tak veľké a samostatné dieťa.

misica16
8. nov 2019

@saja1 no ozaj hoci kde pridem pozeraju na mna ako na zjavenie 😄 aj moja gynekologicka mi na preventivnej povedala akoze a humorom, ze nech uz ju odstavim😄a ja si vzdy poviem, ze by som aj rada, ak mi ju na tyzden vezmu k sebe 😄 no ja som tiez makka, pride za mnou s tymi ocami povie "mami cicik dame" a co uz s nou narobim 😄

bettymacd
8. nov 2019

Že len do roka 🙈🙈🙈😰😰😰normálne si ma nahnevala, vieš čo mi to dala rozbehnúť dojčenie????a to som dojčila LEN 6 mesiacov
Životný výkon!!!
Keby môžem isto dojcim aj 3 roky, nechápem týmto otázkam, si šťastná👼 že máš mliečko a malé chce tak si to užívaj 💞

bettymacd
8. nov 2019

@sonnenshein Ja presne tak isto, ako sa začali prikrmy, malý už postupne prestal 🙏

saluda
8. nov 2019

@angie_l my sme taký problém nemali, práve naopak. Keby som nebola tvrdohlavá, všetky 3 deti by sa odstavili v 3 mesiacoch. Vydržali sme, s najstarším rok, aj to posledné mesiace som ho musela jemne uspat, aby cucal. Okolo roku ma už prestalo bavit ho prehovarat, tak som mu postupne vysadila aj to večerné kojenie, ani okom nemrkol. Do 2 rokov som do neho už nedostala žiadne mlieko, iba mliečne výrobky.
Dcéra sa odstavila sama, doslova z hodiny na hodinu. Keď mala rok, kojila som ešte večer a ráno. Jedno ráno sa zobudila, otočila hlavou a to bolo pre ňu definitívne nie. Skoro mi prso prasklo, vďaka za odsavacku 🙂.
Tretieho som asi v 8 mesiacoch cielene odstavovala sama a tiež v roku som ho kojila posledný krát. Ani on nemal problém. Posledne večerné kojenie som vysadzala mesiac predtým. Proste bolo stále menej mliečka a posledné razy ma už iba dudloval, tak som ho nechala dudlat každý večer menej a menej......
Osobne si myslím, že v 2 rokoch je také odstavenie bolestivejsi proces a tiež je to tam aj o zvyku. Poznám x iných spôsobov, ako sa dieťa ukludni, nemusí si zo mňa robit dudlik. Ale pokiaľ vám to obom takto vyhovuje, je to v najväčšom poriadku 🙂. Ja už som mala svoje roky, tretie dieťa, tam už opada veľká dávka nadšenia pre iste veci 😉

azbestica
8. nov 2019

Co hovoria ostatni nerieš. Neviem či je dobre že o tom malej hovoríš to je ako ked dietatu hovoris mesiac dopredu ze pôjde na ockovanie. Starsia mala tiez necelé 2 roky ked sme prestali a jednoducho som jej pivedala ze mliecko uz je vsetko vypite a pomohlo uplne 😁 najprv vsak ked sa budila v noci co bol u nas najväčší problém vstaval ku nej manzel ja som snimi nespala a cez den uz bola hračka ju odnaucit, lebo chapala ze proste uz vsetko mliecko vypila

linexys
8. nov 2019

Ja plánujem kojiť pokiaľ si to bude pýtať a budem môcť a je mi jedno či sa bude niekto čudovať alebo nie. Pri prvom mi to nebolo dopriate slabé 3mesiace, potom UM. Verím, že sa odstaví sama keď bude ona chcieť. Pre mňa je to ten najkrajší pocit... ❤️

cubalucia
8. nov 2019

Moja ma 3 roky a 2mes. a este nie je uplne odstavena. Pred spanim si este pol minuty vypita, zisti, ze uz tam skoro nic nie je a spokojne zaspi. Tiez som chcela odstavit skor, keby to zalezalo na mne, no ona to brala ako uplnu traumu, ked som jej nechcela dat. Od 3 rokov, odkedy je v skolke, uz len rano a vecer si pytala, mlieka je uz velmi malo, tak aj vravim pri tom, ze uz nie je, pocuca, zisti, ze naozaj je to tak a prestane, je spokojna. Tiez lekari sa divno tvarili, no co uz.

lucisko23
8. nov 2019

Moja dcera sa odstavila sama ked mala 2r9m jedneho vecera povedala,ze dnes zaspi bez cicika,lahli sme si a jednoducho zaspala. To sa opakovalo aj dalsie vecery az na piaty sa spytala,ze ci mam este v ciciku mliecko,co by ju mozno ani nenapadlo,ale vosla mi do sprchy a videla prsia. Povedala som,ze uz nie,nie je mliecko,povedala,ze tak teda dobre,ze chcela este trosku skusit a sla sa napit vody 😉

elviku11
8. nov 2019

Jasné, že existuje. Dcéra sa sama odstavila keď mala 3 roky a 1 mesiac. Ale posledné týždne sa kojila tak raz za 3-5 dni, keď si na to sama spomenula. Nič sme si o Tom nevysvetlovali, ani som ju neprehovarala. Jednoducho si už neopýtala a ja som jej neponúkla. ( Ale celú noc spala od 1,5 roka, takže s tým nočným kojenim problém nebol).

lindusss2016
8. nov 2019

Babatka, co sa odstavia do roka, sa neodstavia preto, ze su na to pripravene, ale preto, ze nieco nie je v poriadku, malo mlieka, zly tok, slabe prisatie a pod... toto sa neda nazvat samoodstavenim...
K otazke - moja mala sa odstavila sama, da sa povedat, ked mala 3 r a 4 m. Nebolo to tak uplne ze sama, musela som ju trosku prehovarat, ale bolo to v klude, bez revu. Kojila som vtedy este mladsieho a proste som jej povedala, ze to mliecko uz potrebuje on, ze ho uz nemam tolko. Trvalo to ale velmi dlho, lebo niekedy uz bola aj 2 tyzdne bez a potom si vypytala. Tak u nas sa to tak tahalo. Ale bolo to na nasej dohode, kiezby aj s mladsim to slo tak jednoducho. Ten ma teraz 22 m a na cecku visi furt, ja mam mlieka ako dojna krava, takze u nas to na odstav nevyzera ani omylom