Intolerancia laktózy

katka13122
16. aug 2008

ako stravujete deticky s intol.laktozy???po precitany co moze a nie,som sa zhrozila 😒 😒

michala1515
7. sep 2011

@mayem ahoj, mojej Nelke vydychovy test robili v 3 mesiacoch. pri tak malych babatkach ide o to, ze oni pri tom ako im to nasadia na tvaricku zacnu plakat a teda vydychovat vzduch. bala som sa, ze ju budu dlho trapit, kym nadycha potrebny pocet-krat, ale dalo sa to vydrzat a zvladla som to aj ja s nou 🙂

mayem
8. sep 2011

@michala1515 tak teda nevím, prý by takhle malá nespolupracovala. To ji dali vypít laktózu viď? A kolik? Vůbec netuším jak to probíhá. Dr. říkal, že nejlepší je to vysledovat. Z krve se to prý nepozná. Tápeme už v tom 2 měsíce, s největší pravděpodobností to je intolerance laktózy, ale přeci jen bych chtěla mít 100 % jistotu. Vůbec ji s mlíkem nic nedáváme, jen to mlíčko AL 110, za 2 týdny jdeme znovu na gastro, že bysme začali pokud se stolice upraví pomaloučku přidávat mléčné výrobky a testovat co snese a co ne. Už má stolici lepší, dřív měla tak 3x denně, teď už jen jednou, sice kaše, ale i tak to je pokrok, měla dřív vodu a nyní už tak nezapáchá. Taky ji hodně splasklo bříško, přitom váhově dolu nešla, spíš nahoru, musela ho mít nafouklé. Po jaké době si myslíte, že by měl být "bobek"? Bezlaktozovou dietu už má 3 týdny.

luthien.k
8. sep 2011

@mayem , a jak je malá stará?

mayem
8. sep 2011

16 mesicu

lussyp
8. sep 2011

@lussyp jeziiis, na laktozu jasne...neviem preco sa mi tam BKM priplietla.... 🙂
alergia jej vysla negat po opakovanych odberoch aj na gastre a aj na alergol.

michala1515
8. sep 2011

@mayem najprv jej nalacno spravili test. potom vypila cez striekacku laktozu, davka je podla vahy, tusim to bol 1ml na 1kg. potom jej test robili kazdu pol hodinu, dokopy 5x musela "fukat". vazne s tym nebol problem, neviem ci ma dr ten pristroj specialne pre male deticky, ale slo to. ked jej dali na tvar tu "masku", zacala plakat a museli sme ju nechat plakat, kym minimalne 3x nevydychne vzduch pritom. netrvalo to ani minutu....krv nie je dobra na testovanie intolerancie, lebo tam mozu vyjst falosne pozitivne vysledky. co bol aj nas pripad. nelka nemala ziadne priznaky a predsa jej vysiel krvny test pozitivny. sice to bolo hranicne hodnoty, ale aj tak sme skoncili na bezlaktozovej diete...chvalabohu, ze je to za nami 🙂

luthien.k
8. sep 2011

@lussyp , to mělo být asi na mě, že? 😀 Hele, jeslti se horší kůže, já bych, i když to testy nepotvrdily (ony to cca u 50% alergiků nepotvrdí a doktoři Ti o tomto faktu ani neřeknou!), určitě bych BKM zkusila vysadit, na 2 - 3 týdny a možná budeš překvapená ze zlepšení 😉

mayem
8. sep 2011

@michala1515 To věřím, že se Vám oddychlo. Moc děkuji za odpověď. My jsme se s tím už tak nějak sžili, taky díky tady koníkovkám, luthien.k má můj veliký dík a i ostatní. Dnešní doba je výborná, opravdu se dá najít řešení, potraviny nabízejí široké možnosti. Dřív si nedokážu představit, čím bych mléko nahradila 😒

lussyp
8. sep 2011

@luthien.k he he, ano tebe...ja neviem co za skriatok mi tu robi chybicky 😀
no ona ml. vyrobky dlhodobo neje, ani neviem kolko...priblizne rok... aj na gastro je vedena skor ako alergicka na BKM hoci sa to nikdy nepotvrdilo, ale ja si myslim, ze je to aj tou histaminovou intoleranciou. a na alergol. zasa trva na intolerancii... ale nejako jej to samo ustupilo po tej diete a teraz zje napr. jogurt 3-4x do tyzdna, normalny klasicky a nema nic, ani hnacku a ani kozne prejavy....priznam sa ani sirup na alergiu neberie 😅 a mlieko pila teraz rok neonate advance ale kedze sme dostali len 4ks na 3m a to jej je malo tak pije sojove mlieko susene, po nom nema ziadne priznaky, prejavy, hnacky nic....hoci viem, ze by ho pit nemala a ani lekarky mi ho neodporucili davat ale co jej mam dat ked ryzove, pohankove, kokosove a ani ovsene mi nevypije?? a pit mlieko chce stale rano a vecer.....
no a za posledne obdobie fakt nemala ziadne tazkosti z coho sa velmi tesim 🙂 ekzem nam hned zmizol ked prestala jest mliecne veci co bolo davno davno.... a prejavy mala hlavne po kysnutych potravinach napr. makovnik, vianocka, buchty.....a myslim, ze to je skor ta histam. intolerancia....
o mesiac ideme na gastro na odber tak uvidime co sa zisti...inak ma vsetky vysledky krvi ok....ta tak

luthien.k
8. sep 2011

@lussyp aha, já nevím proč, ale měla jsem zato, že máte problémy, kožní, ale mamin je hodně, tak se mi to asi trochu motá 😅

K tomu sójovému mléku - není to ideál, ale pokud není reakce (ani po dlouhodobém pití), není to až zase takový problém.

Tak se držte, vypadá to dobře 🙂

lussyp
8. sep 2011

@luthien.k ano ano my sme mali len kozne prejavy a riedke stolice. hned od narodenia. dokonca v porodnici mi ju doniesli taku cervenu na 2 ci 3 den....ja som nekojila a tak sa jej hned robili ekzemy na tvaricke a potom na hrudniku a chrbatiku....no a potom sa pridali riedke stolice, zelene a caste....ziadne koliky sme nemali, ani bolest bruska, naduvanie...nikdy nic take nebolo. inak uplne spokojne babatko az na ekzemy a tie stolice....
ale ja som tie ml. vyrobky odhalila vtedy tak ked mi zacala mat zapareniny a mala ich uplne az do krvi, pluzgiere...len som pocuvala ako ju malo prebalujem, nekremujem, ze mame zle plienky, vselijake vodicky, masticky a kremiky sme mali, vyskusali, vymenili a nic, kym som jej neprestala tie mliecne veci davat a zrazu to zmizlo. potom sa urobili krvne testy....no a potom toto co som vyssie pisala 🙂

luthien.k
9. sep 2011

@lussyp , podle mě měla jasnou alergii na BKM... 😉

lussyp
9. sep 2011

a preco jej vysla potom ta intolerancia laktozy?? manzel ma tiez intol.laktozy...

luthien.k
9. sep 2011

@lussyp protože zřejmě bude mít oboje, ale alergie na BKM obvykle vymizí někdy už do dvou let věku. Ekzém není příznakem intolerance laktózy.

tunylyk
9. sep 2011

ahojte maminky,ak by ste niektora potrebovali BIOMIN H,mam 60sackove balenie,ostalo mi doma neotvorene,momentalne som musela vysadit,ozvite sa.

luthien.k
9. sep 2011

@tunylyk Ahoj! Zrovna imi došel 😀 Ale ze Slovenska mi ho posílat nebudeš 😉 Jak se máte?

tunylyk
9. sep 2011

maly sa drzi velmi dobre,dokonca papame aj paradajky,ale len v cistej forme,nic kecupove a tak,to nam odobrili,musime len davat pozor,aby nepapal viac veci naraz s histaminom,ekzemik,vlastne len stopy po nom vidim uz len ja,troska na zapastiach sucha koza,take mini fliacky,tak mastim 🙂 alergologicka nas chce vidiet az po roku,chvalila nas,ze to robime priam ukazkovo,dokonca sme uz aj bez zyrtecu 🙂 minule sa mi pre zmenu vysypal starsi,ale povodcu som hned odhalila,u deda zbastil tri buchty plne maku 😝vraj mu velmi chutili,tak mu dedo este pridal,fajne domace,dedo makom nesetril a mali sme ukazkovu zihlavku,pomohol fenistil a upozornenie dedovi,ze toho maku bolo dost aj z jednej buchty,nech mu viac tak vela nedava,mak je tiez riadna potvora 😝
a aby som nezabudla,tesime sa nase drobciatko 😉 preto musim teraz nechat Biomin,lekar mi to zatrhol,inak sestra je v Cechach v Prahe,od augusta uz na trvalo,pracuje tam,no pride domov az koncom oktobra a to je daleko.

luthien.k
9. sep 2011

@tunylyk , jéé, tak to gratuluju k těhotenství a držím pěsti, ať je vše v pořádku 🙂 No a vidím, že bojujete dobře, tak to jsem ráda 🙂

mayem
12. sep 2011

@lu777 Ahojky, pročítala jsem tuto diskuzi. Mohu se tě zeptat, jak si dopadla s malou na gastru? Někde si psala, že se tam chystáte. Máme stejně staré holčičky, tak by mě to zajímalo, jaký je u vás postup 😉

lu777
12. sep 2011

@mayem byly jsme tam minulý týden, probíhalo to jak jsem čekala, nic novýho zatím nevím... brali jí krev a výsledky budou asi zač. příštího týdne... řekli mi že ten průběh je spíš netypickej a že jí mám už zkusit dát kostičku eidamu, ale jen jednu a tak týden počkat co to udělá... zatím ale nic dávat nebudu dokud nebudou výsledky...
ovšem kámoška co je zdr. sestra a její holčička má taky nějakou alergii (myslím na krav. mléko) tak říkala, že to není úplně průkazné... no tak jsem zvědavá co z toho vyleze, ale očekávám, že prostě budu muset pak zkusit asi kousek toho eidamu v nějakým bodě... a čekat tak ten týden... pokud nebude ok ani po tom tak to je asi na delší dobu, pokud bude, tak zkusím dát víc a nebo pak další co má nízký obsah laktozy....

ale pobavilo mě že mi řekl že je Bella malá jeslti to nemá od toho... jsem ho upozorňovala že starší měl o 6 měsíců později jen o 1 cm víc a pak vyrostl 20 cm za rok a půl a dohnal to...
no nakonec uznal, že na to že má dietu prosperuje až až (11 kg a neustále lítá jak šus, pusa se jí nezavře, šplhá na okno, doslova vybíhá schody, to je její koníček 😀 )....
takže pozadu určitě není, ale tak to jsem věděla 😀 😀
a prej je dobře že má dost zubů (16), že někdy s nima může být u toho problém

mayem
12. sep 2011

@lu777 malá je taky až moc živá, je to drak a prospívá velmi dobře. Nikdy by intoleranci do ní neřekl. Trápily ji 2 měsíce průjmy, je teď na dietě a přesto od roka, tedy za 5 měsíců přibrala 1,5 kg.

Ty zuby, to je zajímavý... Teď nad tím přemýšlím, malé vyrostl první zoubek v 5 měsících, brzy, pak i ostatní. V roce měla všechny stoličky a špičáky ještě pořád nemá a zatím to vůbec na ně nevypadá. Myslíš tedy, že by se jí to tou intolerancí zarazilo? Nebo to je blbost? Projevila se jí až v 15 měsících, dřív neměla vůbec problémy, jedla i jogurty, sýry a klasický Sunárek. Myslím si, že by už špičáky měla mít, když ji začly zoubky růst tak brzy.

mayem
14. sep 2011

Ahoj holky, tak jsem s rozumem v koncích. Malá má bezlaktózovou dietu už přes 3 týdny, hodně se ji stolice zlepšila, už byl skoro bobík, nedáváme vůbec žádné mléčné výrobky a už 3. den má znovu průjem. Kadí 1x denně - ale zas vodnatě, že ji to vyteklo z plínky, zapáchá to, jsou v tom nestrávené kousky, bříško se mi zdá, že má nafouklé, v pondělí jdem znovu na gastro na kontrolu, tak uvidím co nám řeknou. Píšeme jídelníček, nic s mlíkem ji nedám. Už jsem byla ráda, že došlo ke zlepšení a i dr. nás utvrdil, že dg. je intolerance laktózy, všechno tomu odpovídá. Krevní testy ji nedělal, prý nemají cenu. O víkendu snědla mimo plán 3 lentilky - šlohla je z bráchovýho dortu, myslíte, že by se ji to až tak projevilo? To mi příjde divné, po takové trošce. Mám pocit, aby důvod těch průjmů nebyl ještě nějaký jiný. Už vypila 5 dóz mlíčka AL 110, byla v pohodě, až tyhle 3 dny a kdoví co bude zítra. Určitě taky zkoušíte, co dítě může jíst a co ne, formou pokus-omyl, jak dlouho trvají střevní potíže, když ten výrobek dětem nesedl?

tinki
14. sep 2011

@mayem a na celiakiu jej boli robené testy, lebo často sa stáva, že deti čo majú intoleraniu laktozy, majú aj celiakiu. Dúfam, že to neni váš prípad, ale hnačky sú tiež prejav celiakie..

mayem
14. sep 2011

@tinki děkuji za odpověď, nedělali ji vůbec žádné testy, na výdechový test je prý malá (17 měsíců) a z krve se intolerance nepozná. Když jsem všechno dr. řekla, jaký to mělo průběh, řekl, že jsem si určila diagnózu sama 😖 Vyloučila jsem alergii na bílkovinu kravského mlíka - Nutrilon Alergy care vůbec nepomohl až pomohlo AL 110.

mayem
14. sep 2011

@tinki taky si říkám, že by měla průjem často, ona má jen 1x denně

tinki
14. sep 2011

@mayem veď vyčkaj pár dní, niekedy to môže byť aj nejaká "viroza", uvidíš, keď ju to prejde..skús jej dať espumisan kvapky, možno jej pomôžu zbaviť sa vetrov..aby nemala tak nafúknuté bruško..

florentina
23. sep 2011

@luthien.k ahoj, doufám, že se nebudeš zlobit, že se zeptám přímo tebe, ale četla jsem tu témátko a přijde mi, že o tom hodně víš. Chtěla bych tě poprosit, zda mě můžeš potvrdit a případně doplnit, zda jsem pochopila správně, že je rozdíl mezi intolerancí laktózy a alergií na bílkovinu kravského mléka. Při intoleranci laktozy chybí nějaký enzym na její trávení a způsobuje to problémy s trávením - průjem, zvracení, bolesti bříška. Alergie na bílkovinu kravského mléka způsobuje exémy, vyrážky...a ještě něco? Problémy s trávením ne?

Předem děkuji za odpověď. Ráda bych se aspoň na začátek zorientovala v dané problematice, než budu zkoumat dál. Malá 8m byla doteď naprosto bez problémů, od narození kojím v kombinaci s dokrmem UM. V 6m jsem začala s příkrmy včetně večerní mléčné kaše a bez problémů, stále dál kojím. Teď jsem ale začala dávat jogurt a malá po něm hodně zvrací, není to ublinknutí, ale opakované zvracení a pořád ji napíná. Tak přemýšlím co dál. Zkusím na pár dní vynechat a zkusím znovu no a uvidím co to udělá.

luthien.k
23. sep 2011

@florentina ahoj, rozhodně se nezlobím 🙂 a rozdíly mezi intol. latk. a alergií na BKM chápeš správně, jen doplním: alergie na KM může způsobovat (zjednodušeně):
- trávicí potíže: zvracení, bolesti břicha/koliky, nadýmání, změny ve stolici (průjem, výjimečně zácpa), hleny nebo krev ve stolici
- kožní problémy: otoky, ekzém, kopřivka
- dýchací potíže: dušnost, zahlenění, časté nemoci hor. cest. dých., astma
- jiné: nepřibírání, chudokrevnost, celková reakce (anafylaxe)

Kromě toho zvracení nic jiného neměla/nemá? Máte v rodině nějaké alergie/astma/ekzémy? Pokud je odpověď ano a ano, přikláněla bych se k alergii na BKM. Pokud ne, zvracení jogurtu může být psychosomatická záležitost (prostě dceři hodně nechutná), nebo záležitost složení jogurtu,které je v podstatě stejné jako kravské mléko, pouze s menším množstvím laktózy a částečnou denaturací bílkovin (jak říkají některé zdroje) a probiotickými bakteriemi navíc (ty problémy nedělají, jsou tělu vlastní) - má hodně minerálů, bílkovin atd. a dítě, které se doposud setkalo jen s upraveným UM (mléko, dětská kaše), to nesnese.
Rozhodně jogurt nedávat alespoň 14 dní, vysadila bych i všechny ostatní mléčné výrobky (kaše se dá dělat nemléčná do rýžového mléka z DM drogerie, na dokrm Nutrilon alergy care), v případě, že neměla ty jiné vyjmenované potíže při plném kojení, tak bych se omezením BKM ve Tvé stravě nezabývala. Poté bych zkusila ne jogurt, ale UM. Ono se obvykle alergie na BKM nejlépe projeví v celé své "kráse" až po pauze v konzumaci a kdyby reagovala i na UM, je to jasné.

florentina
23. sep 2011

@luthien.k jsi zlatá, moc děkuji za vyčerpávající odpověď. A má odpověď je, jak jsi přesně uhodla ano /jiné potíže neměla/ a ano /exémy, astma i alergie v rodině z mé strany/. Nemléčné kaše už doma mám a tak koupím rýžové mléko a ten Nutrilon /zatím má běžný Nutrilon/ a vyzkouším postup jak píšeš a uvidíme. Určitě dám pak vědět a ještě jednou moc děkuji.
Flo

bekulkamama
23. sep 2011

ahojky tak se k vám hlásím, syn má pozitivní nález na IgG ikdyž je slabě nad limit ale musím si vás počíst moc tomu ještě nerozumím, teprve nás čeká poradna ATD.